Γέρων Εφραίμ Ξηροποταμινός

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μακαριστός Εφραίμ (πρ. ηγούμενος Ξηροποτάμου)

Σύντομος πολυέλαιος "Δούλοι Κύριον" [mp3, 1.6 Mb] (από το analogion.com)
Ειρμός "Φωτίζου" [mp3, 2.1 Mb] (από το graeca.mrezha.net)

Εάν έχει κάποιος περισσότερες ηχογραφήσεις του γέροντα ας ανεβάσει εις μνήμην του και εις κοινόν όφελος. Ευχαριστώ.
 
ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΠΑΝΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ. ΠΑΝΗΓΥΡΙΣ ΕΥΑΓΕΛΛΙΣΜΟΥ 1982 ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΦΙΛΟΘΕΟΥ. ΕΙΧΕ ΣΥΜΠΕΣΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Μ. ΤΡΙΤΗ, ΨΑΛΛΟΥΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ΚΑΡΤΣΩΝΑΣ ΔΕΞΙΑ ΕΦΡΑΙΜ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΙΝΟΣ, ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε θερμά για την πρόθεσή σας να μοιραστείτε το ντοκουμέντο αυτό!

Την ηχογράφηση θα την κάνετε mp3 και θα την συμπιέσετε σε zip. Έπειτα, την ανεβάζετε σε κάποιον free host server (προσωπικά προτείνω το www.mediafire.com) και ποστάρατε εδώ το link.

Απλά να σας υπενθυμίσω πως στο forum χρησιμοποιούμε τη μικρογράμματη γραφή σαν πιο ευανάγνωστη.
 
ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ θα προσπαθησω και αν δεν τα καταφερω θα φωναξω ενα φιλαρακο που ξερει καλα απο ιντερνετ να το ανεβασει αυτοσ. τωρα το θυμηθηκα, καποτε ο π. εφραιμ προσκληθηκε ωσ ηγουμενοσ στο πανηγυρι καποιου αλλου μοναστηριου, νομιζω τησ σταυρονικητα, στην αγρυπνια ηταν και ο γεροντασ παισιοσ ο οποιοσ οταν τον ακουσε να ψαλλει γυρισε και ειπε στουσ αλλουσ πατερεσ Αυτοσ (π. εφραιμ) ψαλλει Σωστα. Ο π. Παισιοσ δεν αναφεροταν τοσο στισ γνωσεισ του π. εφραιμ οσο στο ταπεινο -προσευχητικο υφοσ του. Ας εχουμε την ευχη τουσ
 
Τελικά δεν θα βάλω το δεύτερο μέρος. Στο β μέρος ψάλλει μόνο λίγο ο π. Παντελεήμων, ο π. Εφραίμ καθόλου, ενώ στην μεγαλύτερη διάρκεια ακούγονται αιτήσεις-εκφωνήσεις των ιερέων, και λιγότερο ψαλμώδια. Θα ανεβάσω όμως στον οικείο τόπο μιά παλία ηχογράφηση της μονάχης Ξένης νυν Μελάνης με διάφορους ύμνους. Για όσους ενδιαφέρονται για γυναικεία ακούσματα. Ευχαριστώ.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Τελικά δεν θα βάλω το δεύτερο μέρος. Στο β μέρος ψάλλει μόνο λίγο ο π. Παντελεήμων, ο π. Εφραίμ καθόλου, ενώ στην μεγαλύτερη διάρκεια ακούγονται αιτήσεις-εκφωνήσεις των ιερέων, και λιγότερο ψαλμώδια. Θα ανεβάσω όμως στον οικείο τόπο μιά παλία ηχογράφηση της μονάχης Ξένης νυν Μελάνης με διάφορους ύμνους. Για όσους ενδιαφέρονται για γυναικεία ακούσματα. Ευχαριστώ.

Ακόμη ένα δείγμα της ψαλτικής από την πόλη του Βόλου με τον αείμνηστο π. Εφραίμ που έφυγε νέος από κοντά μας! Προτού φύγει για το Αγ. Όρος ήταν ψάλτης στον κοιμητηριακό Ναό του Βόλου. Εξαίσια φωνή! Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο.
 
Ακόμη ένα δείγμα της ψαλτικής από την πόλη του Βόλου με τον αείμνηστο π. Εφραίμ που έφυγε νέος από κοντά μας! Προτού φύγει για το Αγ. Όρος ήταν ψάλτης στον κοιμητηριακό Ναό του Βόλου. Εξαίσια φωνή! Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο.
Γράψτε μας λίγα ακόμη βιογραφικά στοιχεία για τον μακαριστό γέροντα, και εγώ ως ανταπόδομα θα ανεβάσω μετά το πάσχα τον εσπερινο του Αγ. Σπυρίδωνος στον οποίο ψαλλει ο π. Εφραιμ μαζί με ορισμένες μοναχες σε κάποιο μοναστήρι.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Γράψτε μας λίγα ακόμη βιογραφικά στοιχεία για τον μακαριστό γέροντα, και εγώ ως ανταπόδομα θα ανεβάσω μετά το πάσχα τον εσπερινο του Αγ. Σπυρίδωνος στον οποίο ψαλλει ο π. Εφραιμ μαζί με ορισμένες μοναχες σε κάποιο μοναστήρι.

Αγαπητέ Γιώργο, δεν γνωρίζω περισσότερα για τον μακαριστό γέροντα. Αυτά που ξέρω τα γνωρίζω από τον πατέρα μου που ήταν φίλοι και τον ήξερε από μικρό. Ήταν τελειόφοιτος της Θεολογικής σχολής και έψελνε στον ναό του κοιμητηρίου του Βόλου και έφυγε στο Άγιο Όρος επειδή γνώρισε τον επίσης εκ Βόλου ορμώμενο γέροντα Εφραίμ, που βρίσκετε τώρα στην Αμερική. Έτσι βρέθηκε στην μονή Φιλοθέου και ο γέροντας Εφραίμ τον εμπιστευόταν αρκετά και τον άφηνε στην θέση του, όταν ο ίδιος άρχισε να φεύγει για την Αμερική, εάν δεν κάνω λάθος στα τέλη του 1970. Μέχρι που επανδρώθηκε η μονή Ξηροποτάμου και τον τοποθέτησε σαν ηγούμενο στην μονή εκείνη σε μικρή ηλικία. Όμως στα μέσα του 1980 σκοτώθηκε σε δυστύχημα και ο Θεός τον πήρε από κοντά μας σε νεαρή ηλικία. Αυτά τα λίγα ξέρω, όπως επίσης και ότι ήρθε, νομίζω, 2 φορές σπίτι μου. Για να σου πω την αλήθεια ο πατέρας μου συγκινήθηκε όταν του έβαλα να ακούσει κάποιες ηχογραφήσεις που έβαλες στο φόρουμ, οπότε ανέβασε και άλλες εάν έχεις! Προσπαθώ να βρω και εγώ την κουρά του, αλλά δεν ξέρω ποιος την έχει. Είδομεν!!
 
Βρήκα και άλλο υλικό του μακαριστού αλλά το www.mediafire.com που μου προτείνατε ( στον υπολογιστή μου τουλάχιστον) τώρα κολλάει και έτσι δεν μπορώ να τα ανεβάσω.Παρακαλώ προτείνετε μου άλλον server.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βρήκα και άλλο υλικό του μακαριστού αλλά το www.mediafire.com που μου προτείνατε ( στον υπολογιστή μου τουλάχιστον) τώρα κολλάει και έτσι δεν μπορώ να τα ανεβάσω.Παρακαλώ προτείνετε μου άλλον server.

Δοκιμάστε και πάλι, και εάν το πρόβλημα συνεχίζεται με το mediafire ρωτήστε στην ενότητα οδηγίες χρήσης και ερωτήσεις και κάποιος θα βοηθήσει. Ευχαριστούμε.
 
http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=27047&stc=1&d=1271768564
Μιά φωτογραφία του Μακαριστού.

Click here to download file
http://rapidshare.com/files/378772259/01_-_Track_1.zip.html
MD5: 20084C2761B3631D142DFBFA45941563

Ανεβάζω μιά πανέμορφη εκτέλεση του (Την Παγκόσμιον Δόξαν) ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα και να μπορέσετε να το απολαύσετε.
Πάρτε και το (Σε τον Αναβαλλόμενον) και τα 2 Δοξαστικά είναι από τον Φιλανθίδη. Έχω αρκετά πραγματάκια από Αγορείτες όποια-όποιος ψάχνει κάτι ας μου στείλει mail, και αν μπορώ να τον βοηθήσω ευχαρίστως.

http://rapidshare.com/files/3780914..._____________-____________________1_.mp3.html
MD5: 7FC60BEC645B6B3A9DDAF3D29C2D8B4C
 

Attachments

  • ΕΦΡΑΙΜ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΙΝΟΣ.jpg
    8.7 KB · Views: 133
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ψάλλει ο γέρων Εφραίμ Ξηροποταμινός με κάποιες μοναχές σε γυναικείο μοναστήρι. Στο τέλος υπάρχει ομιλία του στην αδελφότητα. Σόρυ για την άσχημη ποιότητα του ήχου είναι παλιά η κασέτα.




http://www.mediafire.com/download.php?34h044vs1e96h3v


Σε περίπτωση που δεν παίζει πείτε το να το ξαναανεβάσω
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε και για αυτό, εάν κάποιος έχει το μεράκι ας κόψει τα ψαλλόμενα του γέροντα να τα επισυνάψει στο φόρουμ για να μη χαθούν στο βάθος του χρόνου.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Φίλε μου ωραία η ιδέα σου εγώ ανέβασα όλη την ηχογράφηση όποιος κύριος η κυρία θέλει και μπορεί ας το κάνει. Οι γνωσεις μου δεν είναι τέτοιου επιπέδου όσο αφορά το ιντερνετ και τα διάφορα προγράμματα. Πάντος ο μακαριστός από φωνή.... ΦΩΝΑΡΑ
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Από λάθος δεν έβαλα ονομασία στα αρχεία και γράφουν Track. Είναι συνολικά 9 εκτός από το λόγο του, στο τέλος, γύρω από την εορτή των Χριστουγέννων, και αρχίζουν από τα κεκραγάρια (τέλος του πρώτου) μέχρι και το την ωραιότητα πριν το δι'ευχών. 1.Κεκραγάρια στιχολογία, 2.προσόμοια, 3.δοξαστικό, 4.και νυν, 5.είσοδος με προκείμενα, 6.απόστιχα, 7.δοξα αποστίχων, 8.και νυν αποστίχων, 9.την ωραιότητα / δι'ευχών.
geron-efraim-xiropotaminos.jpg
 

Attachments

  • 1.Kekragaria stixologia.mp3
    1.8 MB · Views: 127
  • 2.prosomoia.mp3
    3.6 MB · Views: 98
  • 3.doksastiko.mp3
    1.6 MB · Views: 88
  • 4.kai nyn.mp3
    1.6 MB · Views: 72
  • 5.eisodos me prokeimena.mp3
    594.6 KB · Views: 61
  • 6.apostixa.mp3
    1.2 MB · Views: 68
  • 7.doksa apostixwn.mp3
    1.1 MB · Views: 75
  • 8.kai nyn apostixwn.mp3
    1.2 MB · Views: 65
  • 9.tin wraiotita / di'efxwn.mp3
    864.6 KB · Views: 87
Last edited:
Top