Αμοιβή ιεροψάλτη

nikolaoskin

Μέλος
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;
 

Shota

Παλαιό Μέλος
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;

Δείτε εδώ 00:15-00:45:

http://www.youtube.com/watch?v=L7uN5dGsKdg

Πιστεύετε ότι είναι καλά τα χρήματα;

ΥΓ Αστειεύομαι φυσικά.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τη παρακατω απαντηση την ειχα δωσει σε αλλο θεμα αλλα τη παραθετω κ εδω...αλλωστε ειναι σχετικη!!

'' Για το θέμα της μή πρέπουσας εκτίμησης απο μεριάς μεγάλης μερίδας του κλήρου κ' των Αρχιερέων προς εμάς τους ιεροψάλτες, επιτρέψτε μου να πω πως φταίμε κ' εμεις!!! Οπωσδήποτε δεν είμαστε τραγουδιστές για να ζητάμε ''λαγούς με πετραχείλια'' ομως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να μας εκμεταλλεύονται κιολας!!! Οι ιερείς οι οποιοι στο κάτω κάτω ειναι μισθωτοί, δηλ. πληρώνονται για οτι προσφερουν (πολλοι απο αυτους οχι κ' πολλα) τα τυχερά τους τα παίρνουν κ' με το παραπάνω, ενω ο ψάλτης κινδυνεύει να χάσει κ' αυτα!! Δεν ξέρω αλλα φοβάμαι πως επι το πλείστον κάποια πράγματα εχουν μπερδευτεί κ' παρεξηγηθεί!! Θα πρέπει εμέις οι ίδιοι να διεκδικήσουμε αυτά που μας αξίζουν κ' αν σε κάποιους ρασοφόρους δεν αρέσει να ψάξουν να βρουνε ψάλτες να υπηρέτησουν στους ναούς!! Δεν ειναι δυνατό ο ψάλτης ο οποιος ζητά αυτα που δικαιούται να θεωρείται παραδομαχος (γιατι δεν ξερω για εσας αλλα εγω το εχω ακουσει να λεγεται απο ιερεις) κ' οι ιερείς οι οποιοι είναι μισθωτοί οχι μονο τα τσεπωνουν κ' με το παραπάνω αλλα πολλές φορές μπλέκονται κ' σε οικονομικά σκάνδαλα, κατι το οποίο δεν εχει ακούστει για κάποιον ιεροψάλτη!!!
Για να μην παρεξηγηθω θα ηθελα να συμπληρωσω τα εξης...Σεβασμος προς το ρασο πρεπει να υπαρχει...αλοιμονο, δεν το συζητω!!! Ομως ειναι αλλο αυτο κ' αλλο η δουλικη συμπεριφορα που δυστυχως εχει επιβληθει ως νοοτροπια στον απλο λαο κ κατα συνεπεια κ στους ψαλτες απο τους ρασοφορους εδω κ δεκαετιες, ισως κ εκατονταετιες!!!!!! Η ηθικη του χριστιανισμου αναφερεται σε ανθρωπους ελευθερους, που αναζητουν, προβληματιζονται κ με παρρησια διεκδικουν!!! Στο κατω κατω αγαπητοι μου τη μουσικη αυτη τη σπουδασαμε κ εξακολουθουμε να τη μελεταμε εως το θανατο μας, απο μερακι κ οχι οπως καποιοι ''νεοφωτιστοι'' κληρικοι για την ασφαλεια του μισθου κ μονο...αλλωστε δεν υπαρχει η ασφαλεια του δημοσιου σε εμας!! Κ' οσοι πιστευετε πως δεν συμβαινει αυτο θα σας ρωτησω το εξης...τι πιστευετε πως θα συμβει αν φυγουν απο το δημοσιο οι ιερεις??? Θα σας πω τη γνωμη μου...θα χωρισει η ιρα απο το σιταρι κ αν τωρα εχουμε ελειψη απο ιερεις, στην περιπτωση που επικρατησει η αμισθια των ιερεων θα ψαχνουμε να βρουμε με το φαναρι υποψηφιους!!! Επομενως θα πρεπει η ιεραρχια στο συνολο της να αναθεωρησει τις αποψεις της για τον ιεροψαλτικο κοσμο!! Δεν ξερω αν εχετε αντιληφθει κατι αναλογο αλλα υπαρχει αρχιερεας κ μαλιστα αρκετα σεβαστος κ γνωστος ο οποιος μαζι με τους συνεργατες του στη Μητροπολη οπου βρισκεται, θεωρουν πως οι ψαλτες ειναι κατι το περιττο κ' χαρακτηριζονται κ' απο πανω ως παραδομαχοι....''θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου''...!!! ''

Ελπιζω να το πιασατε το υπονοουμενο!!:cool:

__________________
 
Last edited:

nikolaoskin

Μέλος
Τη παρακατω απαντηση την ειχα δωσει σε αλλο θεμα αλλα τη παραθετω κ εδω...αλλωστε ειναι σχετικη!!

'' Για το θέμα της μή πρέπουσας εκτίμησης απο μεριάς μεγάλης μερίδας του κλήρου κ' των Αρχιερέων προς εμάς τους ιεροψάλτες, επιτρέψτε μου να πω πως φταίμε κ' εμεις!!! Οπωσδήποτε δεν είμαστε τραγουδιστές για να ζητάμε ''λαγούς με πετραχείλια'' ομως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να μας εκμεταλλεύονται κιολας!!! Οι ιερείς οι οποιοι στο κάτω κάτω ειναι μισθωτοί, δηλ. πληρώνονται για οτι προσφερουν (πολλοι απο αυτους οχι κ' πολλα) τα τυχερά τους τα παίρνουν κ' με το παραπάνω, ενω ο ψάλτης κινδυνεύει να χάσει κ' αυτα!! Δεν ξέρω αλλα φοβάμαι πως επι το πλείστον κάποια πράγματα εχουν μπερδευτεί κ' παρεξηγηθεί!! Θα πρέπει εμέις οι ίδιοι να διεκδικήσουμε αυτά που μας αξίζουν κ' αν σε κάποιους ρασοφόρους δεν αρέσει να ψάξουν να βρουνε ψάλτες να υπηρέτησουν στους ναούς!! Δεν ειναι δυνατό ο ψάλτης ο οποιος ζητά αυτα που δικαιούται να θεωρείται παραδομαχος (γιατι δεν ξερω για εσας αλλα εγω το εχω ακουσει να λεγεται απο ιερεις) κ' οι ιερείς οι οποιοι είναι μισθωτοί οχι μονο τα τσεπωνουν κ' με το παραπάνω αλλα πολλές φορές μπλέκονται κ' σε οικονομικά σκάνδαλα, κατι το οποίο δεν εχει ακούστει για κάποιον ιεροψάλτη!!!
Για να μην παρεξηγηθω θα ηθελα να συμπληρωσω τα εξης...Σεβασμος προς το ρασο πρεπει να υπαρχει...αλοιμονο, δεν το συζητω!!! Ομως ειναι αλλο αυτο κ' αλλο η δουλικη συμπεριφορα που δυστυχως εχει επιβληθει ως νοοτροπια στον απλο λαο κ κατα συνεπεια κ στους ψαλτες απο τους ρασοφορους εδω κ δεκαετιες, ισως κ εκατονταετιες!!!!!! Η ηθικη του χριστιανισμου αναφερεται σε ανθρωπους ελευθερους, που αναζητουν, προβληματιζονται κ με παρρησια διεκδικουν!!! Στο κατω κατω αγαπητοι μου τη μουσικη αυτη τη σπουδασαμε κ εξακολουθουμε να τη μελεταμε εως το θανατο μας, απο μερακι κ οχι οπως καποιοι ''νεοφωτιστοι'' κληρικοι για την ασφαλεια του μισθου κ μονο...αλλωστε δεν υπαρχει η ασφαλεια του δημοσιου σε εμας!! Κ' οσοι πιστευετε πως δεν συμβαινει αυτο θα σας ρωτησω το εξης...τι πιστευετε πως θα συμβει αν φυγουν απο το δημοσιο οι ιερεις??? Θα σας πω τη γνωμη μου...θα χωρισει η ιρα απο το σιταρι κ αν τωρα εχουμε ελειψη απο ιερεις, στην περιπτωση που επικρατησει η αμισθια των ιερεων θα ψαχνουμε να βρουμε με το φαναρι υποψηφιους!!! Επομενως θα πρεπει η ιεραρχια στο συνολο της να αναθεωρησει τις αποψεις της για τον ιεροψαλτικο κοσμο!! Δεν ξερω αν εχετε αντιληφθει κατι αναλογο αλλα υπαρχει αρχιερεας κ μαλιστα αρκετα σεβαστος κ γνωστος ο οποιος μαζι με τους συνεργατες του στη Μητροπολη οπου βρισκεται, θεωρουν πως οι ψαλτες ειναι κατι το περιττο κ' χαρακτηριζονται κ' απο πανω ως παραδομαχοι....''θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου''...!!! ''

Ελπιζω να το πιασατε το υπονοουμενο!!:cool:

__________________

Ευχαριστω πολυ συναδελφοι αλλα αν ειχα μια πιο ξεκαθαρη απαντηση θα ημουν πιο χαρουμενος
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Θες ξεκαθαρη απαντηση φιλε μου?? Θα την εχεις!! Με τα στοιχεια που μας δινεις εχω να πω πως ειναι λιγα τα λεφτα που παιρνεις!!!!!!!!! Αν κ εφοσον εισαι βεβαιος πως η εκκλησια οπου ψαλεις εχει εσοδα κ μπορει να σου κανει αυξηση τοτε ζητησε την!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οπως εχω διαβασει κ αλλου μεσα στο φορουμ πρεπει να καταλαβουν επιτελους οι ιερεις πως ο ψαλτης δεν ειναι αναγκαιο κακο στην εκκλησια, ουτως ωστε να μπαινει τελευταιος στις προτεραιοτητες της οποιας ενοριας!! Αντιθετως ειναι στενος συνεργατης του ιερεα κ αυτος ο οποιος μπορει να μαζεψει κοσμο...αφου πολλοι ιερεις με τα φαλτσα τους κ μονο (για να μην αναφερθω σε αλλες τους συμπεριφορες) τον απομακρυνουν!!!!
Ελπιζω να βοηθησα!!!:wink:
 
Last edited:
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;

Η αμοιβή σου συνάδελφε είναι επικός απαράδεκτη.Μάλλον σε εκμεταλλεύονται οι "ιερείς" και το 'Άγιον συμβούλιο" όπως πάντα.Κάποια στιγμή πιστεύω να αντιδράσουμε όλοι δυναμικά για να σταματήσουν να μας προσβάλουν με τέτοιου τύπου αμοιβές.
 

b_logger

Νέο μέλος
Η αμοιβή σου φίλε είναι απαράδεκτη, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί να λες και πάλι καλά. Δυστυχώς η πρωτοφανής αυτή οικονομική κρίση στη χώρα μας θα επηρεάσει και της εκκλησιές μας. Οι μισθοί των ψαλτών όπως όλα δείχνουν αν δεν μειωθούν, σίγουρα πάντως θα μείνουν στάσιμοι. Εγώ υποψιάζομαι την περίπτωση όπου η επιτροπή με πρόφαση αυτή την κρίση, να μειώσει και το δώρο του Πάσχα! Αφού οι δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι θα έχουν μείωση κατά 30% του δώρου όπως ψηφίζει σήμερα η κυβέρνηση γιατί να μην κάνουν το ίδιο και στους ψάλτες; Σκέψου να το πουν από τώρα στον ψάλτη για να το ξέρει! Και όλα αυτά τη στιγμή που μόλις πέρυσι είχε κυκλοφορήσει εγκύκλιος για δεύτερο μισθό το Πάσχα πέραν του δώρου. Ας τα λοιπόν μη τα συζητάς καθόλου. Να είσαι πολύ ευχαριστημένος που έχεις ενορία και έχεις και τα τριακόσια σου ευρώ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μειωση??? περικοπη του δωρου του Πασχα?? τι λετε ρε παιδια?? μηπως ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι κ δεν το ξερουμε?? δηλ. για τις περικοπες να υποστουμε οτι κ οι εργαζομενοι του δημοσιου... για να γινουμε δημοσιοι υπαλληλοι ομως ουτε κουβεντα, ετσι?? Κοιταχτε να δειτε οπως προανεφερα μπορουν να κοψουν οι εκκλησιες καποια εξοδα προκειμενου να μπορεσουν να ανταπεξελθουν στις οικονομικες υποχρεωσεις τους απεναντι μας!!!!!!!! Τετοιου ειδους σκεπτικα φιλε b_logger δεν βοηθουν αλλα μας πανε πισω!!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Προτεινω, καθε Κυριακη να βγαινει δισκος υπερ των Ιεροψαλτων πρωτα, και μετα να βγαινει για τις αναγκες του Ναου (αλλα θα πληρωνομαστε σε κερματα), ή να βγουν κουπονια υπερ των κοπιωντων και ψαλλοντων (αν και μετα θα διεκδικει χρηματα και ο καντηλαναφτης και τα παπαδακια.)

Αλλες επιλογες: α. Στα 5 κερια το εκτο να πηγαινει στους ψαλτες. β. Να φορολογηθει το αντιδωρο και τα υψωματα! γ. Να γινουν ολοι οι ψαλτες ιερεις ωστε να λυθει το προβλημα ριζικα. δ. Πανελλαδικη απεργια εξω απο τη Βουλη για το δικιο του Πρωτοψαλτη, και η Παναγια μαζι μας (και μιας και μπουμε στον κοπο να απεργησουμε, ας ζητησουμε και τα χειρογραφα της ΕΒΕ σε pdf)!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δεν πιστευω φιλε μου master_yianni πως το συγκεκριμενο θεμα ειναι για αστεια!! κ αν εσυ θεωρεις αστειο να διεκδικουμε αυτα που πρεπει...μαγκια σου!!!
Αυτο ομως δεν σημαινει πως πρεπει να πραξουμε αναλογα κ οι υπολοιποι κ σε καμμια περιπτωση δεν εχεις το δικαιωμα να διακομμωδεις τις αποψεις των αλλων...!!!
κατι τετοια δεν μας αφηνουν να ενωθουμε κ απο κοινου να βαλουμε μια ταξη!!!!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
κ. Ελληνα ψαλτη, Ο ιερεας τι αλλη δουλεια να κανει; φορτηγατζης; ταμιας σουπερμαρκετ; περιπτερας; .... ενω εμεις ολοι εχουμε και αλλη δουλεια. 300 ευρω που λεει ο συναδερφος παραπανω δεν ειναι και ασχημα για μερικη απασχοληση, μαλιστα τη στιγμη που μεγαλη μεριδα του εργαζομενου δυναμικου της χωρας παιρνει πανω κατω 650 το μηνα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;
Θα σου απαντήσω αλλιώς φίλε. Έψαλλα σε ένα κουτσοχώρι 30' από Θεσσαλονίκη και έπαιρνα 250€. Το χωριό είχε 25-30 άτομα εκκλησίασμα. Βέβαια, έψαλλα τελείως μόνος.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
κ. ''Δασκαλε'' Γιαννη κατ'αρχας προσεχετε πως μιλατε γιατι δεν αντιδρω καλα σε προσβολες κ συγκεκριμενα αυτου του ειδους!!! Δεν ξερετε τιποτα για μενα κ επομενως ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο να υποννοειτε πως εγινα ψαλτης για τα χρηματα!!!
Επισης αν απο αυτα που εχω γραψει εσεις καταλαβατε μονο αυτο, τοτε λυπαμαι αγαπητε μου αλλα θα πρεπει να κανετε ''ανασυγκροτηση'' σκληρου!!!!
Κ' κλεινοντας χωρις να θελω να μπω στον κοπο να σχολιασω λεπτομερως αυτα που ειπατε μιας κ η απαντηση μου περικλειεται στα παραπανω μνμ μου, θα πω μονο πως τετοιου ειδους σταση κ συμπεριφορα προσβαλλει κ υπονομευει θελοντας κ μή τις προσπαθειες πολλων σοβαρων ανθρωπων στο χωρο -οπως του κ. Λιναρδακη- για την ικανοποιηση των αιτηματων του ιεροψαλτικου κοσμου!!!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
κ. ''Δασκαλε'' Γιαννη κατ'αρχας προσεχετε πως μιλατε γιατι δεν αντιδρω καλα σε προσβολες κ συγκεκριμενα αυτου του ειδους!!! Δεν ξερετε τιποτα για μενα κ επομενως ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο να υποννοειτε πως εγινα ψαλτης για τα χρηματα!!!
Επισης αν απο αυτα που εχω γραψει εσεις καταλαβατε μονο αυτο, τοτε λυπαμαι αγαπητε μου αλλα θα πρεπει να κανετε ''ανασυγκροτηση'' σκληρου!!!!
Κ' κλεινοντας χωρις να θελω να μπω στον κοπο να σχολιασω λεπτομερως αυτα που ειπατε μιας κ η απαντηση μου περικλειεται στα παραπανω μνμ μου, θα πω μονο πως τετοιου ειδους σταση κ συμπεριφορα προσβαλλει κ υπονομευει θελοντας κ μή τις προσπαθειες πολλων σοβαρων ανθρωπων στο χωρο -οπως του κ. Λιναρδακη- για την ικανοποιηση των αιτηματων του ιεροψαλτικου κοσμου!!!

Δεν γνωριζομαστε και δεν καταλαβαινομαστε. Με συγχωρειτε αν σας προσβαλα. Ας το αφησουμε ετσι.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
οχι ας το αναλυσουμε...πριν γραψω το τελευταιο μου μνμ ειχατε γραψει πως εγω αν εγινα ψαλτης για τα χρηματα ειναι αλλο θεμα...ή κατι αναλογο!! το σβησατε??? ή δεν το γραψατε καθολου κ στη βιασυνη μου καταλαβα λαθος??
 
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;

Επειδή το θέμα οδεύει προς συνδικαλιστικά μονοπάτια θα απαντήσω συγκεκριμένα στο ερώτημά σου εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη φυσικά, η οποία μπορεί και να μην εκφράζει εσένα και άλλους συναδέλφους.
Τα 300 ευρώ για ένα ψάλτη με καλό φωνητικό όργανο, ωραίο εκτελεστή, γνώστη του τυπικού και σε μία ενορία ευκατάστατη, είναι λίγα. Τα 300 ευρώ για έναν ψάλτη μέτριας φωνής, κακής εκτέλεσης των ψαλλομένων, με πλήρη άγνοια του τυπικού και σε ενορία με χαμηλά εισοδήματα είναι πάρα πολλά. Οπότε πιστεύω εσείς ξέρετε καλύτερα αν σας καλύπτουν ή όχι.
Επίσης ένα γενικό ερώτημα που νομίζω έχει συζητηθεί και αλλού: Αν δεν υπήρχαν μισθοί ψαλτών θα ψέλνατε;
Όποιος θέλει να κατέβει σε απεργία ή σε διαδήλωση (φίλε master yianni φαντάζεσαι να ψέλνουν το "Μαύρα γεράκια με νύχια γαμψά" με την εξής παραλλαγή "Μαύρα γεράκια με ράσα ακριβά, πέσαν να κλέψουν την ψαλτουριά!" σε ήχο βαρύ εναρμόνιο εκ του Ζω!), ας το κάνει.
Σέβομαι αυτούς που ζητάνε, ας σέβονται κι εμάς που δεν τα θεωρούμε προϋπόθεση για να ψάλλουμε, απλά ευλογία. Και όπως λένε και οι παλιοί "και τα λίγα να τα πέρνεις και τα πολλά να μην τα αφήνεις!".:)
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Επειδή το θέμα οδεύει προς συνδικαλιστικά μονοπάτια θα απαντήσω συγκεκριμένα στο ερώτημά σου εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη φυσικά, η οποία μπορεί και να μην εκφράζει εσένα και άλλους συναδέλφους.
Τα 300 ευρώ για ένα ψάλτη με καλό φωνητικό όργανο, ωραίο εκτελεστή, γνώστη του τυπικού και σε μία ενορία ευκατάστατη, είναι λίγα. Τα 300 ευρώ για έναν ψάλτη μέτριας φωνής, κακής εκτέλεσης των ψαλλομένων, με πλήρη άγνοια του τυπικού και σε ενορία με χαμηλά εισοδήματα είναι πάρα πολλά. Οπότε πιστεύω εσείς ξέρετε καλύτερα αν σας καλύπτουν ή όχι.
Επίσης ένα γενικό ερώτημα που νομίζω έχει συζητηθεί και αλλού: Αν δεν υπήρχαν μισθοί ψαλτών θα ψέλνατε;
Όποιος θέλει να κατέβει σε απεργία ή σε διαδήλωση (φίλε master yianni φαντάζεσαι να ψέλνουν το "Μαύρα γεράκια με νύχια γαμψά" με την εξής παραλλαγή "Μαύρα γεράκια με ράσα ακριβά, πέσαν να κλέψουν την ψαλτουριά!" σε ήχο βαρύ εναρμόνιο εκ του Ζω!), ας το κάνει.
Σέβομαι αυτούς που ζητάνε, ας σέβονται κι εμάς που δεν τα θεωρούμε προϋπόθεση για να ψάλλουμε, απλά ευλογία. Και όπως λένε και οι παλιοί "και τα λίγα να τα πέρνεις και τα πολλά να μην τα αφήνεις!".:)
Αγαπητε μου προυποθεση για να μαθει καποιος β. μουσικη δεν ειναι τα χρηματα για κανεναν απο εμας!!! Δεν πηγαμε ξαφνικα οντας μικρα παιδια με αγαπη να μαθουμε β. μουσικη σκεπτομενοι πως καποια μερα θα γινουμε παμπλουτοι!!! κ' επιτελους ας σταματησει αυτη η ηθικολογια κ' η ηθικοπρεπουσα (αν ειναι δοκιμος ο ορος) σταση υποννοωντας πως οσοι απο τους υπολοιπους διεκδικουν κατι παραπανω ειναι κ παραδομαχοι!!!!
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Αγαπητοί μου φίλοι ας σταματήσει καλύτερα αυτή η συζήτηση ας κάνουμε αυτό που κάνουμε με την καρδία μας και τα άλλα ας τα βάλουμε σε δεύτερη μοίρα και έχει ο καλός Θεός, μην μπαίνουμε σε τέτοια συζήτηση κακό παρά καλό κάνει (σύγχυση, νεύρα, παρεξηγήσεις κλπ.) όσα παίρνει και αν παίρνει ο καθένας, να ναι ευλογημένο!!! έστω και αν νοιώθουμε να μας αδικούν σε θέμα χρημάτων ο Θεός θα μας τα δώσει από αλλού..! (οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό, όταν μάλιστα βλέπει το φιλότιμο και την όποια προσφορά μας...)
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
καλησπερα συναδελφοι!Εχω αναλαβει προ ολιγου καιρου ως ψαλτης δεξιος (δεν υπαρχει αριστερος και ειμαι μονος μου ) σε μια μικρη εκκλησια στην θεσσαλονικη!Ψαλλω καθε σαββατο και κυριακη πρωι και σε μεγαλες εορτες.Επισης μεγαλη εβδομαδα κ.α.Ο μισθος μου ειναι στα 300 ευρω.Πιστευετε οτι ειναι καλα τα χρηματα;

Και γω τα ίδια χρήματα λαμβάνω και είμαι και γώ μόνος μου. Ντρέπομαι όμως να ζητήσω παραπάνω. Η ενορία δεν εχει εκκλησίασμα και τα έσοδα απο το παγκάρι είναι λίγα. Κατι λίγα απο ένα ενοίκειο χρειάζόνται για την συντήρηση του Ναού που είναι παμπάλαιος (1727). Το μόνο που σκέφτομαι ειναι οτι η βενζίνη έφτασε στα ύψη...
 
Top