Κυριακή της Ορθοδοξίας 1957

Shota

Παλαιό Μέλος
Μια σπανιότατη ηχογράφηση της Κυριακής της Ορθοδοξίας του έτους 1957 (από το αρχείο του κ. Τσιούνη) μεταδόθηκε πρόσφατα από τον κ. Λυκούργο Αγγελόπουλο και τον Αντώνη Αετόπουλο. Η ολόκληρη ηχογράφηση της εκπομπής υπάρχει εδώ. Έκοψα τα ψαλλόμενα κομμάτια και ανέβασα στο φόρουμ. Οι ευχαριστίες ανήκουν στον κ. Τσιούνη, αλλά και στους κ. Αγγελόπουλο, Αντώνη Αετόπουλο και κ. Δημήτρη Λέκκα.

Κεκραγάριον*, Ήχος Δ'
Δοξαστικόν «Ἡ χάρις ἐπέλαμψε», Ήχος Β'
Ευλογητάρια αργά, Ήχος πλ. Α'
Καταβασίαι «Θαλάσσης τὸ ἐρυθραῖον», Ήχος Δ'

* Το «Κατευθυνθήτω» ψάλλει μάλλον ο Ανδρέας Πετρόχειλος [τελικά το ψάλλει ο Νικόλαος Δανιηλίδης, βλ. εδώ].
 

Attachments

  • Pringos_Petroxeilos_Kekragarion_D_1957.mp3
    2.3 MB · Views: 570
  • PringosStanitsas_EulogytariaArga_PlA_1957.mp3
    6.9 MB · Views: 775
  • Pringos_HXarisEpelampse_B_1957.mp3
    3.7 MB · Views: 495
  • PringosStanitsas_KatavasiaiThalasis_D_1957.mp3
    2.6 MB · Views: 554
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιατί να μην έχει παραπάνω από 1 κουμπιά thanks! Κάτι τέτοιες ώρες θέλεις να το πατάς συνέχεια, ασάλευτος και αποχαυνωμένος από την έκπληξη για τον πλούτο που αντικρίζεις! Έχει κανείς την ηχογράφηση αυτή; Δεν ξέρω τι θα γίνει, τη θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!!! Έστω και με ΠΜ ή με άλλο ιδιωτικό τρόπο, αν δεν μπορεί να ανεβεί στο Ψαλτολόγιον. Αυτοί οι θησαυροί πρέπει να κυκλοφορούν για να διδάσκουν με τον πλούτο τους τι εστί ψαλτική!

Να πω πως παλαιότερα, προ δύο εβδομάδων, μου υπέδειξε ο Δημήτρης ο Σκρέκας τη μοναδική ηχογράφηση αυτή από αυτή τη σελίδα του cmkon με την υπόθεση πως προέρχεται από μια Κυριακή της Ορθοδοξίας που υπάρχει με τον Πρίγγο. Χρονολογείται στο cmkon σαν 1957. Να τώρα ξεθάφτηκε κι άλλο υλικό. Άντε παιδιά, όσο μπορεί ο καθένας, να την βγάλουμε στη φόρα! Και, μη σκέφτεστε δικαιώματα. Τα εντός του Πατριαρχικού Ναού ανήκουν στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και μόνο!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άραγε ξέρει κανείς να μας ενημερώσει για τα υπόλοιπα μέλη των χορών; Ειδικά για τα αστέρια τα κανοναρχάκια; Επίσης, στον Εσπερινό ψάλλει σίγουρα ο Στανίτσας;
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Μια σπανιότατη ηχογράφηση της Κυριακής της Ορθοδοξίας του έτους 1957 (

Ευχαριστουμε....την ακουσα την εκπομπη και είχε παρακάτω ενα πολυ special χερουβικο που ελεγε ο Στανίτσας..ασύληπτο.....αυτο το έγραψες??? Μήπως???:rolleyes:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστουμε....την ακουσα την εκπομπη και είχε παρακάτω ενα πολυ special χερουβικο που ελεγε ο Στανίτσας..ασύληπτο.....αυτο το έγραψες??? Μήπως???:rolleyes:
Πάτερ, τα υπόλοιπα μέλη ήταν από την Κυριακή της Ορθοδοξίας του 1963 με Στανίτσα-Δανιηλίδη που έχει ήδη ανεβεί στο forum. Στο Χερουβικό, επειδή μάλλον δεν ήθελαν να απομονωθεί, δε σταμάτησαν να μιλάνε από πάνω... Θα το βρείτε, όμως, ανεβασμένο με την υπόλοιπη ηχογράφηση.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Και, μη σκέφτεστε δικαιώματα. Τα εντός του Πατριαρχικού Ναού ανήκουν στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και μόνο!

Κάτι άλλο: η Αποστολική Διακονία αγόρασε δικαιώματα επί ηχογραφήσεις του Πρίγγου, έτσι; Όμως μαζί με τον Πρίγγο συμψάλλουν συνήθως και οι άλλοι: ο δομέστικος, οι βοηθοί και παιδάκια. Δικαιώματα υπάρχουν και για τους φωνές αυτών, έτσι δεν είναι; Λοιπόν από που αγόρασε η ΑΔ αυτά τα δικαιώματα;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μια σπανιότατη ηχογράφηση της Κυριακής της Ορθοδοξίας του έτους 1957...
Κεκραγάριον*, Ήχος Δ'
* Το «Κατευθυνθήτω» ψάλλει μάλλον ο Ανδρέας Πετρόχειλος.

Ευχαριστίες πολλές για την μνημειώδη ηχογρ. Υπάρχει άραγε κάτι κ από Θ.Λειτουργία;

Στον εσπερινό, χρέη Λαμπαδαρίου εκτελεί ο (τότε) Α΄ Δομέστικος Νικόλαος Δανιηλίδης. Ο κυρ-Ανδρέας Πετρόχειλος είχε παραιτηθεί από της θέσης του Δομεστίκου το 1955.
 
P

ptz

Guest
-Νομίζω ότι πολλές ευχαριστίες ''πρέπουν'' και στον φίλο κυρ Λ.Αγγελόπουλο.Από τις επί πολλά έτη
εκπομπές του έχουν ακουσθεί σπάνια αλλά και θαυμάσια ακούσματα.Και η προσφορά του -τουλάχιστον σε αυτό τον τομέα-είναι μοναδική.Γιατί
και ενδιαφέρεται και ψάχνει.
-Και κάτι ενδιαφέρον περί σπάνιων ψαλτικών ντοκουμέντων.Υπάρχει βάσιμη ελπίδα να μας ''κάτσει'' κάτι που με τον φίλο και μαθητή μου Ευάγγελο-μέλος του ψαλτολογίου-αναζητούμε μέσω απρόσμενης πηγής του εξωτερικού.Αν.... τότε θα καεί ο σκληρός της Αυστράλιας.....Π.ΤΖ
Υ.Γ Κρίσεις και συγκρίσεις[εποικοδομητικές] με την άλλη σπάνια ηχογράφηση-ντοκουμέντο του 1963 με τον επίγονο του Κ.Π εν ευθέτω χρόνω,αφού τις χορτάσουν τα ωτία μας.....
 
Last edited:

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Καλησπέρα. Έχω πει και σε άλλο μήνυμα μου εδώ πως κάθε δευτερόλεπτο παραπάνω απο τον Πατριαρχικό ναό, και μάλιστα αυτής της εποχής, είναι ένα βήμα ακόμα προς την πηγή και την αυθεντία της μουσικής μας παράδοσης. Ευχαριστίες πολλές λοιπόν, και εύχομαι πολύ σύντομα να έχουμε πολλά ακόμα να συζητάμε...
 
P

ptz

Guest
-Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου.Είναι κάτι το μοναδικό να ακούς κάτι γιά πρώτη φορά.Και τη συγκεκριμένη ηχογράφηση του Πρίγγου
εγώ-όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι-την άκουσα σήμερα πρώτη φορά.[όλο το μεσημέρι].
Πρώτες διαπιστώσεις?
α] Νομίζεις κατ΄αρχήν ότι από το 1957 μέχρι το 1963 δεν πέρασε μία μέρα.Ολα ίδια στο μεγαλείο της απλότητας,της συνεχούς ροής,της σοβαρότητας,του Πατριαρχικού ήθους-ύφους-ήχου.
β]Ο επίγονος Θ.Σ καρμπόν του Κ.Π.[και θυμήθηκα αυτό που μού έλεγε:''μπρέ αν δεν έκανα 20+ χρόνια αριστερά σε αυτόν[Κ.Π],τι θα ήμουν? ένα καλίφωνο ψαλτάκι''.
γ]Κύριοι-αγαπητοί συνάδελφοι ο κορμός των ψαλλομένων στον Πατρ.Ναό είναι ΠΕΤΡΟΣ.π.χ προσέξτε το Δόξα του Εσπερινού αμφοτέρων.Λένε το ίδιο κατά 95% από το Δοξαστάριο 1820 Πέτρου
με ελάχιστες-επιτρεπτές-πρωτοψαλτικές αναλύσεις
-προσεγγίσεις.
δ]Πουθενά δεν ''κορωνιάζουν'' σε σημεία δήθεν έμφασης η επίδειξης.Απλά,δωρικά[ειδικά ο μεγάλος Πρίγγος]με καθορισμένο χρόνο και με κατάνυξη.
-Η νέα σπάνια αυτή ηχογράφηση ασφαλέστατα μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι υπήρχε συνέχεια από τον ένα στον άλλο-τουλάχιστον μέχρι τον Θ.Σ.Και αυτό μας δεσμεύει να υποθέτουμε με σιγουριά ότι η προς τα πίσω αλυσίδα [Ναυπλιώτης- Βιολάκης-Ραιδεστηνός-Γρηγόριος κλπ],έχει τα ίδια δεδομένα της ομοιομορφίας τόσο επιλογής μελών,όσο και τρόπου απόδοσης.
-Αυτά ως προσωπικές-βέβαια-απόψεις,νομίζω χρήσιμες.
-Τέλος δύο παρατηρήσεις:Η πρώτη.Συμπεραίνω πώς υπάρχουν πολλές και σπάνιες ηχογραφήσεις-
σταθμοί.Τα σεντούκια θα ανοίξουν όμως.
Η δεύτερη.Ιδιαίτατο-τουλάχιστον γιά μένα και το περιμένω με αγωνία- ενδιαφέρον θα είχε να ανέβει χερουβικό και Λειτουργικά με τον Κ.Πρίγγο από τον Πάνσεπτο.Για να λυθούν και πολλά ερωτηματικά.Αν και υποψιάζομαι ότι θα έψαλλε ότι και ο Θ.Σ.
-Αυτά και καλή δύναμη γιά αύριο.Π.ΤΖ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;66679 said:
-Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου.Είναι κάτι το μοναδικό να ακούς κάτι γιά πρώτη φορά.Και τη συγκεκριμένη ηχογράφηση του Πρίγγου
εγώ-όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι-την άκουσα σήμερα πρώτη φορά.[όλο το μεσημέρι].
Πρώτες διαπιστώσεις?
α] Νομίζεις κατ´αρχήν ότι από το 1957 μέχρι το 1963 δεν πέρασε μία μέρα.Ολα ίδια στο μεγαλείο της απλότητας,της συνεχούς ροής,της σοβαρότητας,του Πατριαρχικού ήθους-ύφους-ήχου.
β]Ο επίγονος Θ.Σ καρμπόν του Κ.Π.[και θυμήθηκα αυτό που μού έλεγε:''μπρέ αν δεν έκανα 20+ χρόνια αριστερά σε αυτόν[Κ.Π],τι θα ήμουν? ένα καλίφωνο ψαλτάκι''.
γ]Κύριοι-αγαπητοί συνάδελφοι ο κορμός των ψαλλομένων στον Πατρ.Ναό είναι ΠΕΤΡΟΣ.π.χ προσέξτε το Δόξα του Εσπερινού αμφοτέρων.Λένε το ίδιο κατά 95% από το Δοξαστάριο 1820 Πέτρου
με ελάχιστες-επιτρεπτές-πρωτοψαλτικές αναλύσεις
-προσεγγίσεις.
δ]Πουθενά δεν ''κορωνιάζουν'' σε σημεία δήθεν έμφασης η επίδειξης.Απλά,δωρικά[ειδικά ο μεγάλος Πρίγγος]με καθορισμένο χρόνο και με κατάνυξη.
-Η νέα σπάνια αυτή ηχογράφηση ασφαλέστατα μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι υπήρχε συνέχεια από τον ένα στον άλλο-τουλάχιστον μέχρι τον Θ.Σ.Και αυτό μας δεσμεύει να υποθέτουμε με σιγουριά ότι η προς τα πίσω αλυσίδα [Ναυπλιώτης- Βιολάκης-Ραιδεστηνός-Γρηγόριος κλπ],έχει τα ίδια δεδομένα της ομοιομορφίας τόσο επιλογής μελών,όσο και τρόπου απόδοσης.
-Αυτά ως προσωπικές-βέβαια-απόψεις,νομίζω χρήσιμες.
-Τέλος δύο παρατηρήσεις:Η πρώτη.Συμπεραίνω πώς υπάρχουν πολλές και σπάνιες ηχογραφήσεις-
σταθμοί.Τα σεντούκια θα ανοίξουν όμως.
Η δεύτερη.Ιδιαίτατο-τουλάχιστον γιά μένα και το περιμένω με αγωνία- ενδιαφέρον θα είχε να ανέβει χερουβικό και Λειτουργικά με τον Κ.Πρίγγο από τον Πάνσεπτο.Για να λυθούν και πολλά ερωτηματικά.Αν και υποψιάζομαι ότι θα έψαλλε ότι και ο Θ.Σ.
-Αυτά και καλή δύναμη γιά αύριο.Π.ΤΖ

Ο δάσκαλος τα λέει τόσο ωραία, ώστε απλώς επικροτώ ταπεινώς...

Με τον Πρίγγο ακούγεται ο Βασ. Νικολαΐδης ή κάποιος άλλος; Περίεργο που ο Άρχων Λαμπαδάριος απουσίαζε. Δυστυχώς εξ όσων γνωρίζω συνέχεια Όρθρου μάλλον δεν υπάρχει. Αυτό διαπίστωσα ιδίοις όμμασι και ωσί όταν παλιά βρέθηκε στα χέρια μου αυτή η ηχογράφηση από αθωνική πηγή. Κοβόταν ο Όρθρος για να παρατεθούν οι Χαρετισμοί, που πιθανότατα δεν είναι του 52 όπως εγράφη τις προάλλες. . Το ζήτημα έχει ενδιαφέρον αν μη τι άλλο... Αναμένω κ γω να ανακαλύψω παπαδικό μέλος με τον Πρίγγο από το Πατριαρχείο, αλλά τα έως τώρα αποτελέσματα είναι μάλλον πλημμελή...

Εν αναμονή!
Δ.
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Στον εσπερινό, χρέη Λαμπαδαρίου εκτελεί ο (τότε) Α΄ Δομέστικος Νικόλαος Δανιηλίδης. Ο κυρ-Ανδρέας Πετρόχειλος είχε παραιτηθεί από της θέσης του Δομεστίκου το 1955.

Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Η θέση του B' Δομέστικου ήταν τότε κενή; Ρωτάω γιατί εδώ διαβάζω ότι ο κυρ-Δημοσθένης Παϊκόπουλος ήταν B' Δομέστικος από το 1954 έως 1960, ενώ εδώ βλέπω 1958-1962.
 
Αυτό διαπίστωσα ιδίοις όμμασι και ωσί όταν παλιά βρέθηκε στα χέρια μου αυτή η ηχογράφηση από αθωνική πηγή.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ, ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ. ΚΑΘΟΤΙ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΗ, ΑΦΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΑ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ (20kbit). ΣΧΕΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς εξ όσων γνωρίζω συνέχεια Όρθρου μάλλον δεν υπάρχει.

Μάλλον υπάρχει κάτι, τουλάχιστον έτσι ερμηνεύω εγώ αυτό. Αλλά ας μας πει ο Αετόπουλος, πρέπει να ξέρει κάτι.
 

Attachments

  • AngelopoulosTsiounis.wav
    1.5 MB · Views: 116

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Μάλλον υπάρχει κάτι, τουλάχιστον έτσι ερμηνεύω εγώ αυτό. Αλλά ας μας πει ο Αετόπουλος, πρέπει να ξέρει κάτι.

Από την ηχογράφηση του '57 υπάρχει κομμάτι του όρθρου (δυστυχώς δεν το έχω). Από αυτή του '63 όπως ξέρετε ήδη καλά υπάρχει από πολλές και διάφορες πηγές σε διάφορες ποιότητες και διάφορα κομμάτια (εν τέλει ολόκληρη)... Συγνώμη που δεν ανταποκρίνομαι έγκαιρα αλλά τελευταία δεν προλαβαίνω να μπω στο ψαλτολόγιο. :eek:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αφού ευχαριστήσω θερμά όλους που προέβαλαν αυτά τα ντοκουμέντα από ραδιοφώνου και από psaltiri.org και από Ψαλτολογίου και έδωσαν πληροφορίες και σχολίασαν, πάω να κάνω αντίγραφο ασφαλείας του σκληρού δίσκου λόγω προβλεπόμενης υπερθέρμανσης με αυτά που ανεβαίνουν και αυτά που αναμένουν ...
 

ΧΡΗ

Νέο μέλος
Ο δάσκαλος τα λέει τόσο ωραία, ώστε απλώς επικροτώ ταπεινώς...

Με τον Πρίγγο ακούγεται ο Βασ. Νικολαΐδης ή κάποιος άλλος;
Δ.
Είναι όντως ο Βασίλειος Νικολαίδης.
 
Top