Ηχογραφήσεις ευαγγελίου εσπερινού αγάπης σε ηρωϊκό εξάμετρο

Επισυνάπτω και εγώ μια έκτελεση του Ευαγγελίου αυτού από τους πατέρες της Ι. Μ. Οσίου Γρηγορίου του Αγίου Όρους.
Σχετικά με την απορροία σας για το ποια η σχέση του ιεροψάλτη με το Ευαγγέλιο αυτό, θα σας απαντήσω λέγοντας ότι στον Πατριαρχικό Ναό πάντα στη ψαλμώδησή του προεξάρχει ένας κληρικός.
Πάντως όπως αναφέρει και το βιβλίο της Μ. Εβδομάδας που χρησιμοποιούν στα Πατριαρχεία (έκδοση Β. Ρηγόπουλου) στις επαρχίες όπου δεν υπάρχει ικανός αριθμός ιερέων για να απαγγείλουν τα Ευαγγέλια αυτά, λαικοί κατ΄ οικονομία του γεγονότος και της χαράς της Αναστάσεως αναλαμβάνουν αυτοί την απαγγελία των Ευαγγελίων στις διάφορες γλώσσες.
 

Attachments

  • OMIRIKO EVAGGELIO-I.M.OSIOU GRIGORIOU.mp3
    5.6 MB · Views: 191
Μήπως έχει κάποιος ηχητικό απόσπασμα από το Ευαγγέλιον του Εσπερινού της Αγάπης τουρκιστί; Ο Στανίτσας στην Αθήνα φαντάζομαι ότι θα το έψαλλε σε άφθαστον ύφος. Στην Κωνσταντινούπολη νομίζω ότι μόνο κληρικοί το απαγγέλλουν.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μήπως έχει κάποιος ηχητικό απόσπασμα από το Ευαγγέλιον του Εσπερινού της Αγάπης τουρκιστί; Ο Στανίτσας στην Αθήνα φαντάζομαι ότι θα το έψαλλε σε άφθαστον ύφος. Στην Κωνσταντινούπολη νομίζω ότι μόνο κληρικοί το απαγγέλλουν.

Καλή ερώτηση! Κε Βαγγέλη, μήπως υπάρχει ηχογράφηση του Στανίτσα; Ξεύρω ότι υπάρχει ηχογράφηση στο Cmkon με έναν κληρικό από το Πατριαρχείο, αλλά αυτή η ηχογράφηση είναι πρόσφατη. ’ραγε, ο Στανίτσας το έλεγε τουρκιστί στους Αμπελοκήπους;

Λοιπόν, παιδιά, θέλετε να γελάσετε; Φέτος (όπως πάντοτε, από το 1985, περίπού, που μου το έμαθε ένας Κωνσταντινουπολίτης ψάλτης φίλος μου), έψαλλα εγώ το Ευαγγέλιο της Αγάπης στα τούρκικα. Προχθές την Κυριακή του Θωμά με πλησιάζει μία κυρία η οποία φιλοξενούσε την ξαδέλφη της από την Ελλάδα. Αυτή η ξαδέλφη γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Πόλη και μάλιστα ΖΟΥΣΕ στην Πόλη και θυμάται τον Στανίτσα. (Ήλθε και μου συστήθηκε την πρώτη Κυριακή μετά που έφτασε Αμερική.) Και οι δύο κυρίες ΔΕΝ ήτανε στον Εσπερινό της Αγάπης.

Μου λέει λοιπόν, "Απόστολε, είπατε το Ευαγγέλιο την περασμένη Κυριακή. Σε ποια γλώσσα το είπατε;" Τις απαντάω και εγώ, "Στα τούρκικα." Αμέσως το πρόσωπό της άλλαξε και με κοιτάζει με ένα βλέμμα που, εάν τα μάτια ήταν μαχαίρια, θα με είχε καταμαχαιρώσει. Και μετά μου άρχισε: "Να ΜΗΝ το ακούση αυτό η ξαδέλφη μου. Και ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ έχετε να πείτε το Ευαγγέλιο σ'αυτήν την γλώσσα; ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΛΕΤΕ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ; Το ξεύρετε ότι η ξαδέλφη μου ταράχθηκε τόσο πολύ που το άκουσε αυτό το πράγμε που κατακοκκίνησε και έπρεπε να πάρη παυσίπονο;; Ποιός σας είπε να κάνετε ένα τέτοιο πράγμα!!!;;;"

Μπόμπα...... Εγώ, όμως, ήρεμα και προσπαθώντας να κρατηθώ από τα γέλια, της απάντησα, "Ο ίδιος ο Χριστός, κυρία μου."

"ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ!;!;!;" μου φώναξε.

"Κοιτάξτε," της λέω, "ο Χριστός μας είπε 'μαθητεύσατε πάντα τα έθνη.᾿ Δεν έκανε καμία εξαίρεση το εάν είναι παλιάνθρωποι ή βάρβαροι. Και αυτή έχουνε το δικαίωμα να ακούσουνε το μήνυμα του Ευαγγελίου μπας και σωθούνε. Σαν Χριστιανοί, έχουμε και εμείς την υποχρέωση να διαδώσουμε το μήνυμα της αγάπης και της Αναστάσεως. Εξ' άλλου, ο Χριστός όταν ήλθε στο κόσμο, για ΠΟΙΟΥΣ ήλθε; Για τους 'θρήσκους' τους Εβραίους; Όχι. Ήλθε για τα χαμένα πρόβατα. Ήλθε για να σώση αυτούς που ακόμα δεν έχουνε σωθεί."

"Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ μουσουλμάνος που θα γίνη Χριστιανός! Αυτό είναι απαράδεκτο!!"

"Με συγχωρείτε, αλλά εσείς που το ξεύρετε αυτό; Μήπως έχετε υπ' όψιν σας ότι καθημερινώς πηγαίνουν τούρκοι στο Οικουμενικό μας Πατριαρχείο και ζητάνε να βαπτισθούνε Ορθόδοξοι; Το ξεύρω διότι έχω γνωστούς από την Πόλη και από το Πατριαρχείο και μου τα λένε."

Αλλά αυτοί είχε την λέξη "τούρκικα" στο μοιαλό της και της είχαν ανάψει τα λαμπάκια. Τέλος πάντων, με δούλεψε για κανά δυό λεπτά ακόμα και μετά με άφησε.

Εάν κανένας έχει καμιά άλλη απάντηση που θα της λέγατε αυτής της κυρίας (και όποια άλλη κυρία που είχε τέτοιο παράπονο), με μεγάλη χαρά ακούω τις ιδέες σας!

Απόστολος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Επισυνάπτω και εγώ μια έκτελεση του Ευαγγελίου αυτού από τους πατέρες της Ι. Μ. Οσίου Γρηγορίου του Αγίου Όρους.
Σχετικά με την απορροία σας για το ποια η σχέση του ιεροψάλτη με το Ευαγγέλιο αυτό, θα σας απαντήσω λέγοντας ότι στον Πατριαρχικό Ναό πάντα στη ψαλμώδησή του προεξάρχει ένας κληρικός.

Πάντως όπως αναφέρει και το βιβλίο της Μ. Εβδομάδας που χρησιμοποιούν στα Πατριαρχεία (έκδοση Β. Ρηγόπουλου) στις επαρχίες όπου δεν υπάρχει ικανός αριθμός ιερέων για να απαγγείλουν τα Ευαγγέλια αυτά, λαικοί κατ΄ οικονομία του γεγονότος και της χαράς της Αναστάσεως αναλαμβάνουν αυτοί την απαγγελία των Ευαγγελίων στις διάφορες γλώσσες.

Η εκτέλεση αυτή ακούγεται πιο "βυζαντινή"από αυτήν του Βασιλικού. Πολύ ωραίο κομμάτι Βασίλειε, μπράβο και σε ευχαριστούμε!

Όσο για την δεύτερη παράγραφό σου έχεις δίκιο. Σε παρακείμενη μάλιστα ενορία, ένας ιερέας διάβασε την περικοπή στα αρχαία ελληνικά, και μετά λαϊκοί την διάβασαν σε 5-6 γλώσσες. Δεν το έψαλλαν όμως σε ηρωικό εξάμετρο από ό,τι έμαθα.
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Και όπως ψάληκε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο την Κυριακή του Πάσχα 2008 από τον Β΄ Δομέστικο κ. Φλοίκο (και έναν απαραίτητα διάκονο). Διακρίνεται ο Αρχ. Λ. Αστέρης σε κάποια σημεία να ισοκρατεί.
 

Attachments

  • Evaggelion Iroikon Eksametron (1) (1).mp3
    534 KB · Views: 156
Last edited:
Έχει κανείς ηχογράφηση του Ευαγγελίου στην Ομηρική από το Πρωτάτο με Ροδοστόλου, Φιρφιρή, Μαγκαβό κλπ; Αν κάποιος την έχει ας την ανεβάσει παρακλώ.
Ευχαριστώ.

Ανέβάζω την εκτέλεση, που τυχαία βρήκα στο αρχείο μου, απο το Πρωτάτο με τον Ροδοστόλου και πολλούς άλλους πατέρες τους οποίους δεν είμαι σε θέση να σας αναφέρω.Πρόκειται για ηχογράφηση της δεκαετίας του 80, την έχω αντιγράψη απο κασσέτα, εαν κάποιος μπορει να δώσει περισσοτερά στοιχεία τον ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments

  • Το Ευαγγέλιο της Β΄Αναστάσεως στην Ομιρική (Ηρωικό εξάμετρο).MP3
    24 MB · Views: 204

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐνδιαφέρουσα ἡ ἐκτέλεση ἐδῶ ἀπό τόν ἱερομόναχο π. Φιλόθεο Δοχειαρίτη ἀπό τή σύνθεση ἱεροδιακόνου Γενναδίου Θέμελη.
Ἐδῶ τό ἠχητικό.

Τό μουσικό κείμενο ὑπάρχει ἐδῶ.

Ἡ ἠχογράφηση τοῦ π. Φιλοθέου περιλαμβάνει τό παρακάτω κείμενο:
Καὶ σκιόωντο ἀγυιαί, ἐπὶ χθονὶ πολυβοτείρη,

῎Ηματι ἐν πρώτῳ, ὅτε τύμβου ἆλτο Σαωτήρ,

Κληϊσταὶ δὲ ἔσαν θυρίδες πυκινῶς ἀραρυῖαι,

Βλῆντο δὲ πάντες ὀχῆες ἐϋσταθέος μεγάροιο

῎Ενθα μαθηταί, ὁμοῦ τε ἀολλέες ἠγερέθοντο,

Μυρόμενοι θανάτῳ ἐπ᾿ ἀεικέϊ Χριστοῦ ῎Ανακτος,

Καὶ χόλον ἀφραίνοντα ᾿Ιουδαίων τρομέοντες,

῎Ηλυθε δὴ τότε Χριστὸς ῎Αναξ θεοειδέϊ μορφῇ

῎Εστη δ᾿ ἐν μεσσάτῳ ἀναφανδόν, καὶ φάτο μῦθον.

Εἰρήνη ὑμῖν φίλη, ἡσυχίη τ᾿ ἐρατεινή.

῾Ως εἰπών, ἐπέδειξεν ἐὴν πλευρὴν ἠδὲ χείρας·

Γήθησαν δὲ μαθηταί, ἐπί ἴδον Εὐρυμέδοντα.



Τούς δ᾿ αὖτις προσέειπεν ᾿Ιησοῦς οὐρανοφοίτης·

Εἰρήνη ὑμῖν φίλη, ἡσυχίη τ᾿ ἐρατεινή·

῾Ως ἐμὲ πέμψε Πατήρ, ὅς ὑπέρτατα δωμᾶτα ναίει,

῟Ωδ᾿ ἐγὼ ὑμέας εἰς χθόνα πέμπω εὐρυόδειαν.

῾Ως ἄρα φωνήσας, μύσταις ἔμπνευσ᾿ ἀγορεύων·

Πνεῦμα δέχνυσθ᾿ ἅγιον φαεσίμβροτον, ὑψιθόωκον·

῟Ων μέν ἀτασθαλίας θνητῶν ἀφέητ᾿ ἐπὶ γαῖαν,

Τοῖσιν ἦ που ἀφίενται ἐπ᾿ οὐρανὸν ἀστερόεντα,

῟Ων δ᾿ ἀρ᾿ ἐπεσβολίας ὑπερφιάλων κρατέητε,

Τοῖσιν ἁλυκτοπέδης κεῖναι σθεναρῶς κρατέονται.



Θωμᾶς δ᾿ ᾧ ἐπίκλησις ἅπασι Δίδυμος ἀκούειν,

Οὐχ ἅμα τοῖς ἄλλοις μύσταις πρίν ὁμώροφος ἔσκε,

᾿Ιησοῦς ὅτ᾿ ἔβη εἴσω μελάθροιο ἑταίρων.

῎Ιαχον οὖν ἄλλοι τούτῳ ἐρίηρες ἑταῖροι·

Εἴδομεν ὀφθαλμοῖσιν ᾿Ιησοῦν Παγκρατέοντα.

Τούς δ᾿ ἀπαμειβόμενος Θωμᾶς προσέφησεν ἀτειρής·

῎Ιχνια ἥν μὴ ἴδω μετὰ χείρεσιν ἡλοτορήτῃς,

Δάκτυλον ἐμβάλω τε ἐκείνου ἔνδοθι χειρός,

Χεῖρά τ᾿ ἐμὴν εἴσω πλευρῆς οἱ ῥεῖα βαλοίμην,

Οὔποτε ὑμετέροισι λόγοις κεφαλῇ κατανεύσω.


Σημ.: Ὁλόκληρο τό κείμενο καί τήν ἑρμηνεία μπορεῖτε νά τό δεῖτε σέ ἰδιαίτερο παλαιότερο θέμα.



 
Last edited:

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Παραθέτω μια ηχογράφηση απο τον Ιερό Ναό Αγίας Σκέπης το 2006 στον εσπερινό της Αγάπης όπου λέγεται το ευαγγέλιο σε πολλές γλώσσες. Το "Οφρακε" το ψάλλει ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης όπου είχε έρθει να συμψάλλει με τον αείμνηστο Μανώλη Νεοχωριτη. Σας επισυνάπτω και το "Εις Πολλά Έτη". Νομίζω ότι είναι εξαιρετικής εκτέλεσης.
 

Attachments

  • Ofrake 1.mp3
    5.8 MB · Views: 92
  • Ofrake 2.mp3
    4 MB · Views: 63
  • Ofrake 3.mp3
    4 MB · Views: 56
  • Eis polla Eti.mp3
    2.2 MB · Views: 55

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αποσπάσματα ψαλμώδησης του ευαγγελίου αυτού σε βίντεο από το φετινό εσπερινό της αγάπης στην Ι. Μ. Βατοπαιδίου εδώ.
 
Ανέβάζω την εκτέλεση, που τυχαία βρήκα στο αρχείο μου, απο το Πρωτάτο με τον Ροδοστόλου και πολλούς άλλους πατέρες τους οποίους δεν είμαι σε θέση να σας αναφέρω.Πρόκειται για ηχογράφηση της δεκαετίας του 80, την έχω αντιγράψη απο κασσέτα, εαν κάποιος μπορει να δώσει περισσοτερά στοιχεία τον ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments

  • 278388964_1090318048201292_4470422241527617573_n.jpg
    278388964_1090318048201292_4470422241527617573_n.jpg
    281.3 KB · Views: 24
  • 278383217_684765049519834_8440569428656026724_n.jpg
    278383217_684765049519834_8440569428656026724_n.jpg
    181.7 KB · Views: 27
Top