«Εισελεύσομαι»

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως έχει κάποιος το "Κύριε εισελεύσομαι εις τον οίκον σου.." που ψάλλουμε κατά τις αγρυπνίες.. Σας ευχαριστώ πολύ !
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως έχει κάποιος το "Κύριε εισελεύσομαι εις τον οίκον σου.." που ψάλλουμε κατά τις αγρυπνίες.. Σας ευχαριστώ πολύ !
Καλή σου μέρα !
Δέν εἶμαι ἀκριβῶς συνάδελφός σου ἀλλά στό περίπου.
Δέν μπορῶ ὅμως νά μήν ἀπαντήσω.
Ποῦ βρίσκεσαι ;
Προσβάλλεις τόν ἐξαίρετο Συντονιστή μας Χρῖστο Ψωμιάδη.
Βρίσκεται ἐδῶ
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=455

Υ.Γ. Συγγνώμη, μέ πολύ ἀγάπη γράφω.
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Κι έλεγα μέσα μου,"που το είδα,που το είδα...???" .Ευχαριστώ πάτερ για την .......αγάπη σας :D
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Μια και έγινε συζήτηση σε άλλο θέμα του φόρουμ, στον τόμο "Εσπερινός" της σειράς "Αγγελικός Χορός" της Σιμωνόπετρας παρατίθενται 4 μελοποιημένα "Εισελεύσομαι", 2 σύντομα σε α΄ και πλ. δ΄ και έτερα δύο στους ίδιους ήχους πιο μεγάλα. Επιμελημένη έκδοση και κοστίζει γύρω στα 20 Ευρώ, όπως και κάθε τόμος της σειράς.
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Ακόμη κάτι, το "Εισελεύσομαι" των αγρυπνιών υπάρχει σε διάφορους ήχους (τουλάχιστον σε πλ. α΄ και πλ. δ΄ εξ όσων θυμάμαι, σύντομα και μεγαλύτερα) και στα βιβλία της σειράς του Αστέριου Δεβρελή από τη Θεσσαλονίκη. Τα παραθέτει τουλάχιστον στον τόμο για την ακολουθία του Αγ. Νικολάου που έχω, πιστεύω όμως με ανάλογο τρόπο θα τα έχει και στους υπόλοιπους τόμους για άλλους αγίους και περιστάσεις αφού καθένας τους είναι αυτόνομος.
 
Ἀπορῶ πώς αὐτή ἡ κολλυβαδική παράδοση πού διασώζει ὁ π. Ρήγας δέν διεσώθη στό Ἅγιον Ὄρος! Γιά μᾶς εἶναι παντελῶς ξένο ἄκουσμα! Οὐδέποτε ἀκούσαμε ἤ ψάλλαμε "Εἰσελεύσομαι"! (α, συγνώμη, ἄκουσα ὅτι τό λένε στήν Σιμωνόπετρα ἀλλά ὄχι σέ πανηγύρεις, ὅταν κάνουν ἀγρυπνίες μόνοι τους, τῆς σειρᾶς, πού λέμε.)
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ἀπορῶ πώς αὐτή ἡ κολλυβαδική παράδοση πού διασώζει ὁ π. Ρήγας δέν διεσώθη στό Ἅγιον Ὄρος!

Το βιβλίο του π. Ρήγα δεν το έχω, αλλα απ'ότι θυμάμαι ο Γιάννης Αρβανίτης λέει στο βιβλιαράκι του CD του ότι αυτό είναι μελος του π. Ρήγα και όχι κολλυβαδικό.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καί ἀπό πού ἄντλησε τήν παράδοση αὐτή ὁ π. Γ. Ρήγας;

Ευλογείτε,

ίσως βοηθούν αυτά τα στοιχεία εδώ.

Δ.

Το Εισελεύσομαι είναι σε παράρτημα. Είχα την εντύπωση ότι είναι καταγραφή (κολλυβάδικη) κ όχι μέλος π. Ρήγα. Θυμάμαι σε Αγρυπνία για τον άγιο Ευδόκιμο να το ψάλει στο Βατοπαίδι στην έναρξη ο παπα-Στέφανος Δανιηλίδης. Τμήμα της ηχογράφησης παρουσίασε ο Άρχων Λ. Αγγελόπουλος στην Έρα 2. Συμμετείχε και κλιμάκιο της ΕΛΒΥΧ.
 
Θυμάμαι σε Αγρυπνία για τον άγιο Ευδόκιμο να το ψάλει στο Βατοπαίδι στην έναρξη ο παπα-Στέφανος Δανιηλίδης. Τμήμα της ηχογράφησης παρουσίασε ο Άρχων Λ. Αγγελόπουλος στην Έρα 2. Συμμετείχε και κλιμάκιο της ΕΛΒΥΧ.

Ὁ Κύριος ἀδελφέ μας! Ἔχω τήν γνώμη ὅτι ἡ ἐκτέλεση αὐτή τοῦ φίλου μας μοναχοῦ Στεφάνου τῶν Δανιηλαίων θά ἔγινε κατά "παραγγελίαν" τῶν Βατοπαιδινῶν πατέρων. Πολλάκις μᾶς "παρουσίασαν" ξαφνικά ἄγνωστα μουσικά κείμενα ἐν ὥρα ἀγρυπνίας..:rolleyes:
Θά τόν ρωτήσω πάντως...
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Καί ἀπό πού ἄντλησε τήν παράδοση αὐτή ὁ π. Γ. Ρήγας;

Ξανακοίταξα το βιβλιαράκι και για την ακρίβεια αυτό είναι που λέει ο Γιάννης Αρβανίτης:

Ο στίχος αυτός, κατά την παράδοση των Κολλυβάδων, ψάλλεται στη αρχή των Αγρυπνιών, όταν ο ιερεύς θυμιά όλον τον ναόν. Η συνήθεια αυτή δεν τηρείται ίσως πάντοτε σήμερα στο Άγιον 'Ορος. Το μέλος που ψάλλεται εδώ δεν ανήκει στην προφορική παράδοση των Κολλυβάδων, αλλα έχει τονισθεί από τον π. Γεώργιο Ρήγα, επί τη βάση θέσεων, παρμένων από τα Χερουβικά και Κοινωνικά του Θεοδώρου Φωκαέως.
 
Ξανακοίταξα το βιβλιαράκι και για την ακρίβεια αυτό είναι που λέει ο Γιάννης Αρβανίτης:

Ο στίχος αυτός, κατά την παράδοση των Κολλυβάδων, ψάλλεται στη αρχή των Αγρυπνιών, .

Μοῦ κάνει ἐντύπωση, πού τό βρῆκαν οι κολλυβᾶδες..... Δέν μᾶς ἔχει συνηθείσει τό Ὄρος μας στίς τόσο γρήγορες ἀλλαγές τάξεως........
 
Θυμάμαι σε Αγρυπνία για τον άγιο Ευδόκιμο να το ψάλει στο Βατοπαίδι στην έναρξη ο παπα-Στέφανος Δανιηλίδης. Τμήμα της ηχογράφησης παρουσίασε ο Άρχων Λ. Αγγελόπουλος στην Έρα 2. Συμμετείχε και κλιμάκιο της ΕΛΒΥΧ.

Λοιπόν ρωτήσαμε ἐχθές στήν ἀγρυπνία τῆς Ἁγίου Παύλου γιά τήν Ὑπαπαντή τόν π. Στέφανο τῶν Δανιηλαίων ὁ ὁποῖος...."'ηρνήσατο μεθ' ὄρκου" ὅτι ἔψαλλε ποτέ τό Ἑἰσελεύσομαι". Τό θεωρεῖ δέ νεωτερισμό καί ἄγνωστο σέ μᾶς.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ι. Μ. ΕΣΦΙΓΜΕΝΟΥ ΑΓ.ΟΡΟΥΣ;65362 said:
Λοιπόν ρωτήσαμε ἐχθές στήν ἀγρυπνία τῆς Ἁγίου Παύλου γιά τήν Ὑπαπαντή τόν π. Στέφανο τῶν Δανιηλαίων ὁ ὁποῖος...."'ηρνήσατο μεθ' ὄρκου" ὅτι ἔψαλλε ποτέ τό Ἑἰσελεύσομαι". Τό θεωρεῖ δέ νεωτερισμό καί ἄγνωστο σέ μᾶς.

Ευλογείτε, πάτερ!

Σεβαστόν και ευχαριστώ πολύ, ίσως η ασθενική μου μνήμη να με απατά. Στο μη προσβάσιμο αρχείο μου υπάρχει η σχετική ηχογράφηση, έχω την εντύπωση. Μόλις βρεθώ εκεί, θα δούμε τί αληθεύει.

Καλή Σαρακοστή!

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λοιπόν ρωτήσαμε ἐχθές στήν ἀγρυπνία τῆς Ἁγίου Παύλου γιά τήν Ὑπαπαντή τόν π. Στέφανο τῶν Δανιηλαίων ὁ ὁποῖος...."'ηρνήσατο μεθ' ὄρκου" ὅτι ἔψαλλε ποτέ τό Ἑἰσελεύσομαι". Τό θεωρεῖ δέ νεωτερισμό καί ἄγνωστο σέ μᾶς.


Σε πρόσφατη (27.5.2010) ωραιότατη εκπομπή του Κ. Αγγελίδη που μας προσφέρει ο φίλτατος Δ. Λέκκας, εδώ υπάρχει ως α΄ ύμνος και το ''Εισελεύσομαι'' ήχου α΄ από τον γέροντα Στέφανο ( ηχογράφηση 2000)

Δ.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως έχει κάποιος το "Κύριε εισελεύσομαι εις τον οίκον σου.." που ψάλλουμε κατά τις αγρυπνίες.. Σας ευχαριστώ πολύ !
Aνεβαζω και γω με την σειρα μου το "Κύριε εισελεύσομαι εις τον οίκον σου.." Η συνθεση ειναι του καλου μου φιλου Νεκταριου Θανου πρωτοψαλτου του ναου του αγιου Χαραλαμπους που ειναι και μητροπολιτικος ναος στην πολη της Πρεβεζας!!!Ο ηχος ειναι τριτος!!
 

Attachments

  • Εισελευσομαι...τριτου ηχου Νεκταριου Θανου.pdf
    180.3 KB · Views: 748

Shota

Παλαιό Μέλος
Τετράφωνο «Εισελεύσομαι» του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη από τη δικη του «Νέα Ανθολογία» (Σάμος-Βαθύ, 1921, σελ. 527-528). Τελικά μήπως είναι τοπική παράδοση του Πατριαρχικού Ναού Αναστάσεως και από κει την έλαβε ο π. Ρήγας;
 

Attachments

  • Eiseleusomai_Vamvoudakis_1.jpg
    29.3 KB · Views: 310
  • Eiseleusomai_Vamvoudakis_2.jpg
    37.3 KB · Views: 183
Top