Βατοπεδινοί Πατέρες

P

ptz

Guest
Καλύτερα ἀπό ἐδῶ.

Τό ἐπισυνάπτω καί χωριστά.

Πάντως χωρίς προκατάληψη και παρωπίδες ερμηνεύουν οι Βατοπεδινοί στην παρούσα ηχοφράφηση,θαυμάσια το ''Την γαρ σην μήτραν'',χωρίς αλλαγές,ακρότητες και με καλό-για Μοναστήρι-χρόνο.Και ούτε διαφαίνεται η επιρροή κάποιας ''σχολής''.Πιστεύω ότι ο καλός ο μύλος τα αλέθει όλα.Και ωραίες φωνές.Μπράβο τους.Π.ΤΖ
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είναι ο π. Νικόδημος

Ναι αυτός είναι...άλλος ένας χαρισματικός άνθρωπος και με φοβερές γνώσεις (υποτροφία στην μουσική ακαδημία της Ουγγαρίας, ένας στους χίλιους δηλαδη:eek:)...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;63012 said:
Πάντως χωρίς προκατάληψη και παρωπίδες ερμηνεύουν οι Βατοπεδινοί στην παρούσα ηχοφράφηση,θαυμάσια το ''Την γαρ σην μήτραν'',χωρίς αλλαγές,ακρότητες και με καλό-για Μοναστήρι-χρόνο.Και ούτε διαφαίνεται η επιρροή κάποιας ''σχολής''.Πιστεύω ότι ο καλός ο μύλος τα αλέθει όλα.Και ωραίες φωνές.Μπράβο τους.Π.ΤΖ

Μακάρι κ.Παναγιώτη να βλέπαν και άλλοι χωρίς προκαταλήψεις το ζύμωμα αυτό των 17 χρόνων μουσικής παιδείας του χορού της μονής...ειλικρινά σας τιμάει...

Υ.Γ.κάτι σας χρωστάω δεν το ξέχασα, αλλά η περίοδος είναι λιγάκι ζόρικη...δεν το ξεχνάω όμως...
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανέβηκε εδώ το ιδιόμελο Ο αναβαλλόμενος φως ως ιμάτιον σε ήχο δ' άγια και στο μέλος του Ματθαίου Βατοπαιδινού (+1849) από την αγρυπνία των Θεοφανείων.
Ακούγεται ο ιερομόναχος π.Γεώργιος από τους παλαιότερους πατέρες της αδελφότητος.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Μακάρι κ.Παναγιώτη να βλέπαν και άλλοι χωρίς προκαταλήψεις το ζύμωμα αυτό των 17 χρόνων μουσικής παιδείας του χορού της μονής...ειλικρινά σας τιμάει...

Ας ξαναδιαβάζουμε: Και ούτε διαφαίνεται η επιρροή κάποιας ''σχολής''. :wink::p:rolleyes::D

ΥΓ. Ούτε και σημερινό Βατοπέδι είναι τα γούστα μου.
 
P

ptz

Guest
Ας ξαναδιαβάζουμε: Και ούτε διαφαίνεται η επιρροή κάποιας ''σχολής''. :wink::p:rolleyes::D

ΥΓ. Ούτε και σημερινό Βατοπέδι είναι τα γούστα μου.

-Επειδή δεν τα πάω καλά με τις φατσούλες που παραθέσατε,θέλετε να υποδηλώσετε με αυτές κάτι που αφορά την γνώμη που εξέφρασα?Γιατί και προσωπική και θαρραλέα ήταν νομίζω.
-Τώρα για το ''ας ξαναδιαβάζουμε'' που γράφετε εννοείτε γιά πάντα στο μέλλον?Γιατί έτσι κατανοείται.
-Οσο για το γούστο του καθενός μας,σεβαστό μεν αδιάφορο δε.....Π.ΤΖ
 

Shota

Παλαιό Μέλος
-Επειδή δεν τα πάω καλά με τις φατσούλες που παραθέσατε,θέλετε να υποδηλώσετε με αυτές κάτι που αφορά την γνώμη που εξέφρασα?Γιατί και προσωπική και θαρραλέα ήταν νομίζω.

Οι φατσούλες είναι για τον Χριστο. Καμια υποτίμηση της γνώμης σας, αντίθετα, μου άρεσε αυτή τη φράση.

-Τώρα για το ''ας ξαναδιαβάζουμε'' που γράφετε εννοείτε γιά πάντα στο μέλλον?Γιατί έτσι κατανοείται.

Αρκεί μια φορα. Δεν είναι τα ελληνικά μου καλά.

-Οσο για το γούστο του καθενός μας,σεβαστό μεν αδιάφορο δε.....Π.ΤΖ

Κατανοητό.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Όχι, δεν είναι ο π. Αιμιλιανός. Στη φωτογραφία παρακάτω είναι αυτός στον κύκλο. Απλά δεν ξέρω πώς τον λένε και ρώτησα μήπως ξέρει κανείς εδώ.
Αυτος είναι ο π.Νικόδημος...
Το απήχημα ομως δεν το κανει αυτός....(σε προηγούμενο post)
 

michalis

παλαιό μέλος
Ποιος είναι αυτός ο Μοναχός που αρχίζει το Έπι σοι χαιρει Κεχαριτωμένη΄?
 

antonism

Παλαιό Μέλος
μήπως εχει και μπορεί κάποιος να ανεβάσει προηγιασμένη λειτουργία από τους πατέρες της Ιερας Μονής Βατοπαιδίου Αγίου Ορους? νομίζω ότι ακούσματα προηγιασμενης δεν έχουν ανέβει στο φόρουμ, οπως πχ Κατευθηνθήτω, κοινωνικο γεύσασθε κτλ.
επίσης αν υπάρχει ως άκουσμα ο εσπερινός της συγχωρήσεως και γενικά ακούσματα Τριωδίου.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Από το μπλογκ για την Ι. Μ. Βατοπαιδίου (vatopaidi.wordpress.com) το ιδιόμελο "Ο τον αμπελώνα φυτεύσας..." σε μέλος Ιακώβου Πρωτοψάλτου και ήχο βαρύ όπως ψάλθηκε στον κατανυκτικό εσπερινό της προηγούμενης Κυριακής από χορό πατέρων της μονής.
 

Attachments

  • 15 Ο τον αμπελώνα φυτεύσας Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος βαρύς .mp3
    6.1 MB · Views: 311

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ορίστε και κομμένα για να βρίσκονται και στο forum. Μετά το δεύτερο κοινωνικό ακολουθούν το Ευλογήσω τον Κύριον... και το Πληρωθήτω...
 

Attachments

  • 16 Γεύσασθε Ι. Κλαδά Ήχος α .mp3
    7.6 MB · Views: 241
  • 17 Γεύσασθε Π. Μπερεκέτου Ήχος δ .mp3
    6.5 MB · Views: 190

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως υπάρχει και το κείμενο; Επειδή στη γνωστή συλλογή, δεν περιλαμβάνεται.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ο Άγγελος εβόα, μέλος Θεοφάνους ιεροδιακόνου του Βατοπαιδινού. Ψάλθηκε από χορό βατοπαιδινών πατέρων με πρωτοψάλτη τον π. Γεώργιο στη φετινή πανήγυρη της Ι. Μ. Ζωγράφου την περσαμένη Πέμπτη 6(23)/5/2010. Επίσης συμμετέχει και ο ιερομόναχος Αντύπας.

Μιας και βρισκόμαστε στο τέλος της Αναστάσιμης περιόδου για το 2010 εύχομαι με το καλό να εορτάσουμε και τις υπόλοιπες εορτές του Πεντηκοσταρίου και να μας χαρίζει ο Θεός υγεία ωστέ να αξιωθούμε να τις εορτάσουμε και του χρόνου.

Χριστός ανέστη!
 

Attachments

  • 27 Ο Άγγελος εβόα Θεοφάνους Ιεροδιακόνου Βατοπαιδινού Ήχος α .mp3
    2.6 MB · Views: 232
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο Άγγελος εβόα, μέλος Θεοφάνους ιεροδιακόνου του Βατοπαιδινού. Ψάλθηκε από χορό βατοπαιδινών πατέρων με πρωτοψάλτη τον π. Γεώργιο στη φετινή πανήγυρη της Ι. Μ. Ζωγράφου την περσαμένη Πέμπτη 6(23)/5/2010. Επίσης συμμετέχει και ο ιερομόναχος Αντύπας.

Ο κ.Αγγελίδης αναφέρει στην επιστολή του την συμβολή των Βατοπαιδινών πατέρων στην σύγχρονη Αγιορειτική ψαλτική μελοποιϊα και μάλιστα αυτήν του ιεροδιακόνου Θεοφάνη. Ένα πολύ μικρό δείγμα είναι η Θ' καταβασία του Πάσχα αντί του Άξιον εστίν.
Πέρα από την πολύ καλή ερμηνεία των πατέρων, αξίζει να επισημάνουμε την σχεδόν ανύπαρκτη ομοιότητα με την χορωδία του αειμνήστου Καρά που πολλοί θα ήθελαν να βλέπουν.
Επίσης αυτό που με κάνει εντύπωση είναι ότι στην συγκεκριμένη ηχογράφηση συμμετέχει και ο σεβαστός π.Αντύπας ονομαστός ψάλτης των πανηγύρεων του όρους. Αυτό μου δίνει να καταλάβω πως τελικά μπορεί μεν κάποιοι πατέρες να έχουν εκφράσει κατά καιρούς την ένσταση τους με τον χορό των Βατοπαιδινών πατέρων (προσωπικά έχω ακούσει από πατέρες του όρους το αντίθετο αλλά κάποιοι ούτε αυτό δεν θα το πιστέψουν) αλλά ως πνευματικοί πατέρες που είναι βλέπουμε να συνυπάρχουν στα αναλόγια των διαφόρων πανηγύρεων του Όρους και τελικά να μην "σκυλιάζουν" τόσο όσο κάποιοι κοσμικοί ψάλτες που το μόνο που θέλουν είναι να ακούνε ΜΟΝΟ τα αρνητικά σχόλια των πατέρων...τα περί μύγας και μέλισσας τα έχει επισημάνει ο Μ.Βασίλειος αιώνες πριν.
Υ.Γ.επίσης άλλο το τι λέγαν οι πατέρες για τους Βατοπαιδινούς το 1994 και άλλο το τι λένε το 2004 και το 2009 δεν νομίζετε? δηλαδή εσείς δεν βλέπετε κάποια διαφόρά?
 

Attachments

  • o-agelos-evoa.mp3
    2.6 MB · Views: 123

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ο κ.Αγγελίδης αναφέρει στην επιστολή του την συμβολή των Βατοπαιδινών πατέρων στην σύγχρονη Αγιορειτική ψαλτική μελοποιϊα και μάλιστα αυτήν του ιεροδιακόνου Θεοφάνη. Ένα πολύ μικρό δείγμα είναι η Θ' καταβασία του Πάσχα αντί του Άξιον εστίν.
Πέρα από την πολύ καλή ερμηνεία των πατέρων, αξίζει να επισημάνουμε την σχεδόν ανύπαρκτη ομοιότητα με την χορωδία του αειμνήστου Καρά που πολλοί θα ήθελαν να βλέπουν.
Επίσης αυτό που με κάνει εντύπωση είναι ότι στην συγκεκριμένη ηχογράφηση συμμετέχει και ο σεβαστός π.Αντύπας ονομαστός ψάλτης των πανηγύρεων του όρους. Αυτό μου δίνει να καταλάβω πως τελικά μπορεί μεν κάποιοι πατέρες να έχουν εκφράσει κατά καιρούς την ένσταση τους με τον χορό των Βατοπαιδινών πατέρων (προσωπικά έχω ακούσει από πατέρες του όρους το αντίθετο αλλά κάποιοι ούτε αυτό δεν θα το πιστέψουν) αλλά ως πνευματικοί πατέρες που είναι βλέπουμε να συνυπάρχουν στα αναλόγια των διαφόρων πανηγύρεων του Όρους και τελικά να μην "σκυλιάζουν" τόσο όσο κάποιοι κοσμικοί ψάλτες που το μόνο που θέλουν είναι να ακούνε ΜΟΝΟ τα αρνητικά σχόλια των πατέρων...τα περί μύγας και μέλισσας τα έχει επισημάνει ο Μ.Βασίλειος αιώνες πριν.
Υ.Γ.επίσης άλλο το τι λέγαν οι πατέρες για τους Βατοπαιδινούς το 1994 και άλλο το τι λένε το 2004 και το 2009 δεν νομίζετε? δηλαδή εσείς δεν βλέπετε κάποια διαφόρά?

που σαι ρε Χρηστάκη, χάθηκες...
Οι διαφορές έχουν επισημανθεί πολλές φορές, μόλις χθες έγραψα στο άλλο θέμα ότι οι πατέρες (Δανιηλαίοι, Θωμάδες) μιλούν για αλλαγή προς το καλύτερο και διάθεση να ακούσουν πλέον. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι έχει αλλαξει και το ύφος. Αυτό ειναι κάτι που δύσκολα μεταβάλλεται. Είναι ενθαρρυντικό τουλάχιστον.
Προσωπικά, να πω ότι δεν έχω ακούσει καθόλου τους Βατοπεδινούς τελευταία, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Τέλος, το ότι συμψάλλουν δε σημαίνει και ότι συμφωνούν.
 
Top