Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επίσης το "Ήδη βάπτεται" μαζί με το "Κύριε αναβαίνοντός σου" τα έχετε;
Διάβασε τό μήνυμα #8 καί ἀνέμενε...
Τά ὑπόλοιπα ἀπό σένα καί ἄλλους, πιστεύω νά μήν ἀποτελοῦν εἰρωνεία...

 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Διάβασε τό μήνυμα #8 καί ἀνέμενε...
Τά ὑπόλοιπα ἀπό σένα καί ἄλλους, πιστεύω νά μήν ἀποτελοῦν εἰρωνία...

Αποτελούν δεν αποτελούν ειρωνία , αυτό που θέλω να πώ είναι πως μακάρι οι διάδοχοι του και οι υπόλοιποι Ιεράρχες να δείξουν το ανάλογο ενδιαφέρον για την Ψαλτική Τέχνη.

"ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ"
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Δεν ξέρω αν εννοείτε εμένα, πάντως μίλησα πολύ σοβαρά (όχι ειρωνικά)κ είπα αυτό που πιστεύω
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Σε φόρουμ ιεροψαλτών να κρίνουμε τον Χριστόδουλο σαν ψαλτάρα;
Τι να πούμε για Βαλινδρά και άλλους που έδειξαν πράγματικά ότι νοιάζονται για την ψαλτική τέχνη;
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θέλετε να κάνουμε κάτι;
Όσοι, όπως εγώ, εκτιμούν την προσφορά του μακαριστού στην ψαλτική, ας συνεχίσουμε να το κάνουμε και όσοι δεν την εκτιμούν ας συνεχίσουν ομοίως να μην την εκτιμούν, αλλά
αν η συζήτηση για εναν νεκρό ιεράρχη (και πρώην πνευματικό μας πατέρα με την ευρεία έννοια) χρειάζεται να οδηγεί σε ειρωνικά σχόλια και μάλιστα φτηνού γούστου (δεν αναφέρεται σε σένα, Κώστα), τότε
ας αφήσουμε τον μακαριστό στην ανάπαυσή του, για να μην κολαζόμαστε κι εμείς κι ας ασχοληθούμε με τις φθορές και τα διαστήματα.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πράγματι ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος είχε δείξει αρκετό ενδιαφέρον για την ψαλτική τέχνη. Η συνήθειά του να παίρνει κομμάτια από τους ψάλτες εμένα δε μου άρεσε. Και εξηγούμαι: Ο Επίσκοπος οφείλει όταν χοροστατεί να λέει τα του Επισκόπου. Τέλος πάντων όσοι κατέχουν μουσικές γνώσεις και έχουν τις ανάλογες φωνητικές ικανότητες είθισται να παίρνουν κάποια κομμάτια από το χορό. Και εκεί πάντως χρειάζεται μια αυτοσυγκράτηση από τους Αρχιερείς. Ο μακαριστός πάντως αν και είχε κάποιες μουσικές γνώσεις (όχι βέβαια στο επίπεδο άλλων όπως του σήμερον κηδευθέντος πρώην Πατρών Νικοδήμου), εντούτοις δεν είχε τις φωνητικές ικανότητες να αντεπεξέλθει στα μουσικά κομμάτια. Το αποτέλεσμα: Αρκετά και "χτυπητά" φάλτσα και όταν η μελωδία ανέβαινε σε υψηλούς τόνους, αναγκαζόταν να επέμβει ο χορός ώστε να βγει το κομμάτι καθ' ότι η έκταση της φωνής του ήταν πολύ μικρή. Τα αποτελέσματα των ηχογραφήσεων δεν τον κολακεύουν και το άσχημο είναι ότι διάλεγε και δύσκολα κομμάτια. Πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα θα έπρεπε να είχε δείξει λίγη περισσότερη αυτοσυγκράτηση...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...περισσότερη αυτοσυγκράτηση...

Αὐτό μάλιστα !!!
Πρῶτα γιά μᾶς !!!
Τό θέμα εἶναι ἠχογραφήσεις. Κάποιοι ἀνεβάζουν καί ὅποιος θέλει ἀκούει ἤ δέν ἀκούει, ὅπως γίνεται μέ ὅλα τά ἄλλα θέματα. Τά ὑπόλοιπα ἐκ τοῦ πονηροῦ...

 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα προτεινα να σταματησει η οποια κριτικη (καλη ή κακη) για τις ψαλτικες επιδοσεις του μακαριστου Χριστοδουλου . Νομιζω οτι ''ουδεν ωφελει αλλα μαλλον θορυβος γινεται'' .
 
Χαίρετε!! το Ευχαριστώ στον Vaggelis ήταν κατά λάθος.
Πιστεύω ότι ο Αρχιεπίσκοπος δεν ήταν πολύ φάλτσος αλλά έτσι ήταν ο τρόπος ψαλσίματός του. Πάντως τις φορές που φάλτσαρε το φάλτσο του δεν συ ακουγότανε άσχημο...είχ ένα χρώμα μέσα του!!!
Έχω και γώ πολλά DVD's με ακολουθίες στον Καθεδρικό των Αθηνών με τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο....
 
Χαίρετε!! το Ευχαριστώ στον Vaggelis ήταν κατά λάθος.
Πιστεύω ότι ο Αρχιεπίσκοπος δεν ήταν πολύ φάλτσος αλλά έτσι ήταν ο τρόπος ψαλσίματός του. Πάντως τις φορές που φάλτσαρε το φάλτσο του δεν συ ακουγότανε άσχημο...είχ ένα χρώμα μέσα του!!!
Έχω και γώ πολλά DVD's με ακολουθίες στον Καθεδρικό των Αθηνών με τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο....
Αν μπορείς ανεβασέ τα
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κι εμένα αγαπητέ το φάλτσο μου έχει πολύ χρώμα μέσα σε διαβεβαιώ:D
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κι εμένα αγαπητέ το φάλτσο μου έχει πολύ χρώμα μέσα σε διαβεβαιώ:D

Κι όσο πιο πολλά είναι τα φάλτσα ε τότε το χρώμα πάει προς το καφε... :D:D:D:p:p:p

ΥΓ εντάξι admin λιγο πλακίτσα κάναμε άμα πειράζει σβήστο ή βάλε το στο Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι) :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ε, τότε να μην μαθαίνουμε μουσική για να είμαστε πολύχρωμοι! Και θα εξαρτιόμαστε από τη μόδα.
 

gili

Νέο μέλος
Οπως ισως εχετε δει φιλοι και συναδελφοι , εχω ανοιξει θεμα για τον μακαριστο πλεον πρωην ΠΑΤΡΩΝ κυρο ΝΙΚΟΔΗΜΟ ΒΑΛΛΗΝΔΡΑ . Εκει μπορειτε να ακουσετε απειρου καλλους ερμηνειες και υποσχομαι να ανεβασω πολλα περισσοτερα οταν βρω χρονο . Ηταν χαρακτηριστικη περιπτωση Αρχιερεα που "εκλεβε" αν θελετε (στην πραγματικοτητα χοροστατουσε) , πολλα κομματια του δεξιου χορου . Μιλαμε ομως για εναν μεγιστο μουσικο και κυριως καλλικελαδο ιεραρχη , που οι "παρεμβασεις" του οχι μονον γλυκαιναν τα μουσικα μας αισθητηρια ,αλλα και μας εσωζαν τα οργανα της ακοης απο καθε λογης αυτοδιαφημιζομενους "αρχοντες" πρωτοψαλταδες των Πατρων .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Φίλε ανώνυμε, που είσαι κι από την Πάτρα απ' ό,τι φαίνεται, θα σε παρακαλούσα αν έχεις πρόβλημα με κάποιον ψάλτη των Πατρών, να αναφέρεσαι συγκεκριμένα και όχι να ρίχνεις μπηχτές δεξιά κι αριστερά. Δεν είναι όλοι το ίδιο στην Πάτρα. Υπάρχουν οι μεν, υπάρχουν και οι δε. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί ο καθένας να νομίσει ό,τι θέλει και να φανταστεί όποιον θέλει (τουλάχιστον όσοι είναι απ' την Πάτρα, γιατί οι άλλοι μάλλον δε θ' ασχοληθούν καν!:cool:)
 
Last edited:

GeStak

Γεώργιος Στακιάς
Καλώς σας βρήκα. Χτες (μιας και είναι πλέον περασμένες 12) συμπληρώθηκαν 2 χρόνια από την κοίμησή του. Μακάρι να ξαναπεράσει κι άλλος ηγέτης σαν κι αυτόν. Επηρέασε τη νεολαία και την προσέλκυσε στην εκκλησία χωρίς προϋποθέσεις. Ας είναι αιωνία η μνήμη του.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλώς σας βρήκα. Χτες (μιας και είναι πλέον περασμένες 12) συμπληρώθηκαν 2 χρόνια από την κοίμησή του. Μακάρι να ξαναπεράσει κι άλλος ηγέτης σαν κι αυτόν. Επηρέασε τη νεολαία και την προσέλκυσε στην εκκλησία χωρίς προϋποθέσεις. Ας είναι αιωνία η μνήμη του.
Δύο χρόνια ἀκριβῶς συμπληρώνονται στίς 28/1, τήν Πέμπτη πού μᾶς ἔρχεται, καθ᾿ ἥν ὁ Μακαριώτατος Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ. Ἱερώνυμος θά τελέσει θ. λειτουργία καί μνημόσυνο στό Παρεκκλήσιον τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου τῆς Ἱερᾶς Ἀρχιεπισκοπῆς ἐπί τῆς ὁδοῦ Ἁγίας Φιλοθέης.


 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
.... Μακάρι να ξαναπεράσει κι άλλος ηγέτης σαν κι αυτόν. ...

Αν είναι να περάσει ποιμένας σαν αυτόν ας περάσει... Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του αδελφού μας Χριστοδούλου. :)
Θρησκευτικός ηγέτης όμως μισώσει και περάσει απ' εδώ!!! Εδώ είναι Ρωμανία δεν είναι Ιράν. :mad:

Στην Εκκλησία κανένας δεν είναι ηγέτης. Ο ίδιος ο Χριστός μπορούσε και μπορεί να είναι Ηγέτης αλλά κατέβηκε σαν Διάκονος και θρονιάστηκε στο Σταυρό. Είμαστε λοιπόν φίλοι με τους επισκόπους μας όπως και ο Κύριος με τους Μαθητάς: "υμείς φίλοι μου εστέ, εμέ μιμίσθε".
 

Attachments

  • Mystagogon.wma
    1.8 MB · Views: 22
Last edited:
Top