Χειρόγραφο Αναστασιματάριον Πέτρου στη Νέα Γραφή

Giorgis

Νέο μέλος
Γνωρίζει κάποιος αν έχει ανέβει κάποιο χργφ Αναστασιματάριον του Πέτρου εξηγημένο στην Νέα Μέθοδο;
Ευχαριστώ
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επειδή το γράφεις στο θέμα με τα χειρόγραφα, δεν ξέρω αν θέλεις και το πρωτότυπο χειρόγραφο, αλλά, μια και είναι σχετικά με το θέμα, επισυνάπτω -αν και κάπου θα υπάρχουν στο Ψαλτολόγιο, αλλά δεν έψαξα καλά- τα γνωστά σε όλους Αναστασιματάριο Πέτρου Εφεσίου (1820) και Αναστασιματάριο Πέτρου Πελοποννησίου με εξήγηση του Χουρμουζίου (1832).

Υ.Γ. Κατά τη σωστή παρατήρηση του φίλου Βασίλη Ζάχαρη σε επόμενο μήνυμα, το Αναστασιματάριο του Χουρμουζίου του 1832 δεν αναφέρεται ότι προέρχεται από τον Πέτρο Πελοποννήσιο.
 

Attachments

  • Αναστασιματάριο Πέτρου Εφεσίου_1820.pdf
    8.1 MB · Views: 421
  • Αναστασιματάριον Πέτρου_εξ.Χουρμουζίου_1832.pdf
    8.1 MB · Views: 336
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το αναστασιματάριο του 1832 (εκδ. Χουρμουζίου) δεν είναι εξήγηση στην σύνθεση του Πέτρου.
Ευχαριστώ Βασίλη! Επειδή όμως λέει "μεταφρασθέντα εις το της νέας μουσικής σύστημα" ξέρει κανείς από πού έγινε η "μετάφραση"; Βασικά επειδή, όπως λέει και στο εξώφυλλο, περιέχει αναστάσιμους κανόνες, σύντομες τιμιωτέρες κλπ. και επειδή το έργο αυτό (την καταγραφή δηλ. σύντομων μελών) ο Πέτρος ο Λαμπαδάριος ήταν αυτός που το άρχισε, είκασα ότι και τα υπόλοιπα θα είναι του Πέτρου. Από την άλλη όμως, αν ήταν αυτοτελές του Πέτρου, γιατί να μην το γράψει; Ας μας πληροφορήσει όποιος ξέρει, γιατί εγώ δεν έχω μεγάλη πείρα σ' αυτά τα πράγματα.
μηπως υπαρχει προβλημα???

δεν ανοιγουν τα αρχεια.ευχαριστω.
Επειδή το γράψατε το τέσταρα, τα κατέβασα και εμένα μου άνοιξαν κανονικά.
 
Last edited:

Giorgis

Νέο μέλος
Δέν ἤμουν σαφής.
Ἐννοῶ χργφ τῆς Νέας Μεθόδου, Ἀναστασιματάριο Πέτρου.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Last edited by a moderator:
Top