Βιογραφικό Σωτ. Φωτόπουλου - Φωτογραφίες

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Επειδή δεν τον έχω υπόψην τον κύριο, πού θα μπορούσα να έχω ένα βιογραφικό ή κάποιες πληροφορίες γι αυτόν;:confused:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επειδή δεν τον έχω υπόψην τον κύριο, πού θα μπορούσα να έχω ένα βιογραφικό ή κάποιες πληροφορίες γι αυτόν;:confused:

Δεν έχω υπόψη μου τίποτε το γραφτό τόσο με στοιχεία βιογραφικά, όσο και με μουσικά κείμενα. Όμως από συζητήσεις που είχα με έναν φίλο μου μου είπε ότι ήταν σύγχρονος και φίλος με τους Αθανάσιο Καραμάνη, Παναγιωτίδη με τους οποίους τα χρόνια της Γερμανικής κατοχής βρισκόντουσαν στην περιοχή της Αλεξάνδρειας Ημαθίας ( Τσινάφορο, Πρασινάδα, Κορυφή, ) και τους καλούσαν στους διάφορους Ιερους Ναούς στα πανηγύρια τους, κλπ. Τη φωνή του την περιέγραψε ως ''νταουλτζή'' δηλαδή δυνατή φωνή.
Ευλογημένη συνέχεια σε όλους.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Απο τα λιγα που ξερω για τον Φωτοπουλο είναι οτι υπήρξε μαθητης του Αθ.Καραμάνη (βέβαια στο ψάλσιμο του καμία σχέση με το ύφος του Καραμάνη). Εψαλλε την περίοδο 1954-56 στον αγιο Φανούριο Θεσ/νίκης και σχεδον σε ολόκληρη την ελλάδα σε πανηγύρεις ιερών ναών. Στην περιοχή μας (Αιγειάλεια) είχε έρθει πολλές φορες και είχε πολλούς φίλους και θιασώτες της τέχνης του. Πέθανε το 1987.Αυτά ως προς τα λίγα βιογραφικά οτι αφορα το ψάλσιμο του είναι άλλη συζήτηση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Να είστε καλά!Μερακλώσαμε!
Καταπληκτικές εκτελέσεις! Μου μύρισε τσίπουρο...:D
Αυτό είναι ύφος, αφήστε τους μουσικολόγους να ψάχνουν να βρουν την άλγεβρα μπόουλ στις κλίμακες:p

Υ.Γ.Ανέκδοτο:
-Πώς λέγεται ο Παναγιωτίδης όταν ψέλνει πιωμένος;
-Φωτόπουλος!

Εχει κανείς καμιά φωτογραφία του Φωτόπουλου να ανεβάσει;

Δ.
 
Γιατί τις εμφανίζει τόσο μικρές; Εκεί τί κάνουν πάλι τσίπουρα πίνουν;:)τσ τσ τσ τσ:p
 
Κι άλλη μια φωτογραφία του Φωτόπουλου, από παλιό δίσκο
 

Attachments

  • FotopoulosMagkas.tif
    792 KB · Views: 231
Γιατί τις εμφανίζει τόσο μικρές; Εκεί τί κάνουν πάλι τσίπουρα πίνουν;:)τσ τσ τσ τσ:p

Τα τσίπουρα πρέπει να τα ήπιαν νωρίς ,οπότε για να σβήσουν την καούρα ,παραγγείλανε μια κάσα μπύρες!!!
 

Attachments

  • Φωτογραφίες μεγάλων πρωτοψαλτών.zip
    2.7 MB · Views: 212
Νικόλαε το φορμάτ δεν ανοίγει. Την ξανανεβάζεις;

Δ.

Έχω πρόβλημα μετατροπής του αρχείου. Αν κάποιος την έχει κατεβάσει ας την ανεβάσει με άλλη μορφή. Ειδάλλως θα ξανασκανάρω
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Έχω πρόβλημα μετατροπής του αρχείου. Αν κάποιος την έχει κατεβάσει ας την ανεβάσει με άλλη μορφή. Ειδάλλως θα ξανασκανάρω

Όχι, μην ξανασκανάρεις!:)
 

Attachments

  • FotopoulosMagkas.jpg
    1.6 MB · Views: 136

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐν ὄψει μιᾶς παλαιᾶς ἠχογράφησης τοῦ μακαριστοῦ Σωτ. Φωτόπουλου, πού μοῦ εἶπαν ὅτι θά μοῦ δώσουν, κοίταξα στήν ὑποενότητά του ἄν ὑπάρχει παρόμοια (ὅπως μοῦ περιέγραψαν –καί δέν ὑπάρχει–) καί μέ τήν εὐκαιρία ξεχώρισα ἐπιμέρους θέματα, ὑπάρχοντος ἑνός καί μόνου.

Τό θέμα αὐτό τό ὠνόμασα "Βιογραφικό Σωτ. Φωτόπουλου - Φωτογραφίες". Πλήν ὅμως ἐκτός ἀπό λίγα στοιχεῖα δέν ὑπάρχει ἕνα πλῆρες βιογραφικό, οὔτε βρῆκα ψάχνοντας στό δίκτυο. Μήπως ἔχει κανείς;

Εὐχαριστῶ.


 
Στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας αναφέρει τους διατελέσαντες πρωτοψάλτες του ναού: http://www.panagialarisis.gr/?page_id=22
Αναφέρει εκτός από τον Φωτόπουλο, τον Παναγιωτίδη, τον Χατζημάρκο(Γεώργιο τον γράφει, μήπως από λάθος ή άλλος είναι;), έναν Κερμελίδη (Φώτη συγγενής σου;). Για τον Παναγιωτίδη αναφέρει ως ημερομηνία το '55, ενώ αλλού έχω δει ότι ήταν το '50 στη Ζωοδόχο Πηγή.Ο Χατζημάρκος σίγουρα έχει περάσει ως πρωτοψάλτης στη Λάρισα, αλλά δεν ξέρω αν ήταν εκεί ή σε άλλο ναό.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας αναφέρει τους διατελέσαντες πρωτοψάλτες του ναού: http://www.panagialarisis.gr/?page_id=22
Αναφέρει εκτός από τον Φωτόπουλο, τον Παναγιωτίδη, τον Χατζημάρκο(Γεώργιο τον γράφει, μήπως από λάθος ή άλλος είναι;), έναν Κερμελίδη (Φώτη συγγενής σου;). Για τον Παναγιωτίδη αναφέρει ως ημερομηνία το '55, ενώ αλλού έχω δει ότι ήταν το '50 στη Ζωοδόχο Πηγή.Ο Χατζημάρκος σίγουρα έχει περάσει ως πρωτοψάλτης στη Λάρισα, αλλά δεν ξέρω αν ήταν εκεί ή σε άλλο ναό.

Πάντως ο Μανώλης Χατζημάρκος έχει αδελφό που τον λένε Γιώργο και έψελνε και αυτός. Δεν ξέρω εάν πήγε στην Ζωοδόχο Πηγή ο κ. Γίωργος βέβαια.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τη Musipedia

Φωτόπουλος Σωτήρης

(Πλάτανος Ημαθίας 1927-1987): Πρωτοψάλτης, μαθητής του Αθ. Καραμάνη. Υπηρέτησε σε ναούς της Θεσ/νίκης: Άγιο Φανούριο (1954-56), κ.λπ. Ήταν επίσης ονομαστός τραγουδιστής της δημοτικής μουσικής. Σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα. Ακούγεται στους LP δίσκους: «Τραγούδια και χοροί της Μακεδονίας» (1973), «Βυζαντινοί εκκλ. ύμνοι» (1982) και στο CD «Kαλότυχος ποιος αγαπά» (1998). Πατέρας του Βασίλη Φωτόπουλου
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας αναφέρει τους διατελέσαντες πρωτοψάλτες του ναού: http://www.panagialarisis.gr/?page_id=22
Αναφέρει εκτός από τον Φωτόπουλο, τον Παναγιωτίδη, τον Χατζημάρκο(Γεώργιο τον γράφει, μήπως από λάθος ή άλλος είναι;), έναν Κερμελίδη (Φώτη συγγενής σου;). Για τον Παναγιωτίδη αναφέρει ως ημερομηνία το '55, ενώ αλλού έχω δει ότι ήταν το '50 στη Ζωοδόχο Πηγή.Ο Χατζημάρκος σίγουρα έχει περάσει ως πρωτοψάλτης στη Λάρισα, αλλά δεν ξέρω αν ήταν εκεί ή σε άλλο ναό.

Πατέρας μου είναι αδελφέ Νικόλαε ο Θεόδωρος Κερμελίδης και μάλιστα ο Φωτόπουλος τον είχε επί μία τριετία καθημερινά στο σπίτι του,κάνοντάς του ιδιαίτερα μαθήματα.Ξεχωριστή τριετία για τον πατέρα μου......:)
 
Σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα.
Έχω την εντύπωση ότι έπεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού του και όχι ότι σκοτώθηκε σε τροχαίο. Ο βιογράφος του κ.Ξάφης νομίζω ότι ξέρει.

Πατέρας μου είναι αδελφέ Νικόλαε ο Θεόδωρος Κερμελίδης και μάλιστα ο Φωτόπουλος τον είχε επί μία τριετία καθημερινά στο σπίτι του,κάνοντάς του ιδιαίτερα μαθήματα.Ξεχωριστή τριετία για τον πατέρα μου......:)
Αναμένουμε υλικό:D
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω την εντύπωση ότι έπεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού του και όχι ότι σκοτώθηκε σε τροχαίο. Ο βιογράφος του κ.Ξάφης νομίζω ότι ξέρει.


Αναμένουμε υλικό:D

Όντως έτσι είναι.Ο θάνατός του προήλθε από πτώση.Αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω ή τα αίτια.Καταλαβαίνεις...
Όσον αφορά για το υλικό υπήρχε τεράστιο αρχείο σε [6] έξι μπομπίνες των οκτώ ωρών η κάθε μία μπομπίνα με Παναγιωτίδη,Φωτόπουλο,Ταλιαδώρο.Αλλά υπήρξε ολική καταστροφή μετά από ατύχημα.Δυστυχώς....
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αρχικό μήνυμα απο Nikolaos
Έχω την εντύπωση ότι έπεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού του και όχι ότι σκοτώθηκε σε τροχαίο. Ο βιογράφος του κ.Ξάφης νομίζω ότι ξέρει.


Αναμένουμε υλικό:D
Όντως έτσι είναι.Ο θάνατός του προήλθε από πτώση.Αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω ή τα αίτια.Καταλαβαίνεις...

Μήπως κάποιος μπορεί να ενημερωσει και την Musipedia;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μήπως κάποιος μπορεί να ενημερωσει και την Musipedia;

Συνήθως τέτοιες λεπτομέρειες αποφεύγονται να γράφονται σε αντίστοιχα λήμματα. Ο Θεός ας τον αναπαύσει, όπως και όλους, αλλά και τον Μέγιστο Άρχοντα που' χει σήμερα, 18 Αυγούστου, επέτειο θανάτου.

Δ.
 
Top