Φωτοπουλος Σωτηριος : Διαφορα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε συνεργασια με το μελος του ''Ψαλτολογιον'' συλλεκτη-ιατρο κ. Μανωλη Χναρακη , επισυναπτω υμνους με τον αειμνηστο Θεσσαλονικιο Πρωτοψαλτη Σωτηριο Φωτοπουλο .
Τους αφιερωνουμαι στο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' Νικολαο Μαννη , τον και πολλα προσφερωντα στα μελη του ''Ψαλτολογιον'' .

ΣΗΜ : Προσεξετε το υφος του αειμνηστου Φωτοπουλου . Ιδιος ο Παναγιωτιδης .
Οποιος φιλος θελει , ας σχολιασει σχετικα .
 

Attachments

  • 01=1'36''=Εις πολλα ετη.mp3
    937.6 KB · Views: 117
  • 02=6'27''=Πασα πνοη Αος-Τρισαγιον & Δυναμις ΝΗΛΕΩΣ Βος.mp3
    3.7 MB · Views: 175
  • 03=6'27''=Αποστολος.mp3
    3.7 MB · Views: 180
  • 04=4'29''=Σε υμνουμεν & Αξιον εστιν (πατριαρχικα).mp3
    2.6 MB · Views: 153
  • 05=4'45''=Οτι σωτηρα ετεκες (βαρυς).mp3
    2.7 MB · Views: 118
  • 06=7'26''=Εις μνημοσυνον αιωνιον Πλ.Αος.mp3
    4.3 MB · Views: 184

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Σε συνεργασια με το μελος του ''Ψαλτολογιον'' συλλεκτη-ιατρο κ. Μανωλη Χναρακη , επισυναπτω υμνους με τον αειμνηστο Θεσσαλονικιο Πρωτοψαλτη Σωτηριο Φωτοπουλο .
Τους αφιερωνουμαι στο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' Νικολαο Μαννη , τον και πολλα προσφερωντα στα μελη του ''Ψαλτολογιον'' .

ΣΗΜ : Προσεξετε το υφος του αειμνηστου Φωτοπουλου . Ιδιος ο Παναγιωτιδης .
Οποιος φιλος θελει , ας σχολιασει σχετικα .

Τη χρονολογία εχει η ηχογράφηση?? Ευχαριστούμε
 
Σε συνεργασια με το μελος του ''Ψαλτολογιον'' συλλεκτη-ιατρο κ. Μανωλη Χναρακη , επισυναπτω υμνους με τον αειμνηστο Θεσσαλονικιο Πρωτοψαλτη Σωτηριο Φωτοπουλο .
Τους αφιερωνουμαι στο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' Νικολαο Μαννη , τον και πολλα προσφερωντα στα μελη του ''Ψαλτολογιον'' .

ΣΗΜ : Προσεξετε το υφος του αειμνηστου Φωτοπουλου . Ιδιος ο Παναγιωτιδης .
Οποιος φιλος θελει , ας σχολιασει σχετικα .

Σας ευχαριστώ πολύ!Εύχομαι να είστε καλά και ιδιαίτερως σε σένα κύριε Βαγγέλη εύχομαι καλά ξεμπερδέματα με τα θέματα υγείας, σιδερένιος και σύντομα κοντά μας να συνεχίσετε να προσφέρετε τα τόσα πολύτιμα και να δίνεται το παράδειγμα σε μας τους νεότερους. Άξιος!
 
ΣΗΜ : Προσεξετε το υφος του αειμνηστου Φωτοπουλου . Ιδιος ο Παναγιωτιδης .
Οποιος φιλος θελει , ας σχολιασει σχετικα .

Να είστε καλά!Μερακλώσαμε!
Καταπληκτικές εκτελέσεις! Μου μύρισε τσίπουρο...:D
Αυτό είναι ύφος, αφήστε τους μουσικολόγους να ψάχνουν να βρουν την άλγεβρα μπόουλ στις κλίμακες:p

Υ.Γ.Ανέκδοτο:
-Πώς λέγεται ο Παναγιωτίδης όταν ψέλνει πιωμένος;
-Φωτόπουλος!
 
Σε συνεργασια με το μελος του ''Ψαλτολογιον'' συλλεκτη-ιατρο κ. Μανωλη Χναρακη , επισυναπτω υμνους με τον αειμνηστο Θεσσαλονικιο Πρωτοψαλτη Σωτηριο Φωτοπουλο .
Τους αφιερωνουμαι στο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' Νικολαο Μαννη , τον και πολλα προσφερωντα στα μελη του ''Ψαλτολογιον'' .

ΣΗΜ : Προσεξετε το υφος του αειμνηστου Φωτοπουλου . Ιδιος ο Παναγιωτιδης .
Οποιος φιλος θελει , ας σχολιασει σχετικα .
ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ.
 
Last edited by a moderator:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Σχετικά με τον εξαιρετικό Φωτόπουλο, θυμάμαι που μετά από παρότρυνση του Δασκάλου (ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ), πήγα να τον ακούσω μια Κυριακή. Έψαλλε τότε στην Θεσσαλονίκη στην εκκλησία της Φανερωμένης. Πράγματι πήγα και τον ΑΠΟΛΑΥΣΑ. Προσωπικά, δεν ήξερα (και δεν ξέρω ) τί μουσικές γνώσεις είχε ο Φωτόπουλος Ελπίζω να μην ... εξεγερθούν οι θαυμαστές του με το επόμενο που θα γράψω. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ (σαν νάταν χθες που το άκουσα) ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ (για τον Φωτόπουλο). " ΑΝ ΗΞΕΡΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ"!!! Ισως ο ΜΕΓΑΛΟΣ να συνέκρινε τις δικές του γνώσεις με εκείνες του Φωτόπουλου. Δεν ξέρω.

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ.
 
Top