Χρονια Πολλα (Αγιου Σπυριδωνος)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στον εορταζωντα (και οποιον αλλο) Πανοσιολογιωτατο Αρχιμανδριτη π. Σπυριδωνα Σκορδιλη , ηγουμενο της Ιερας Μονης Υ.Θ. Υψηλης (Μαγουλαδες Κερκυρας) , εκλεκτο μελος του ‘’Ψαλτολογιον’’ , ευχομαι χρονους μακρους και καλους και του αφιερωνω τους επισυναπτωμενους υμνους .
Τις καταβασιες ψαλλουν ο μακαριστος Μητροπολιτης Ιεραπυτνης & Σητειας κυρος
Φιλοθεος (Βουζουνερακης) ο Βος και οι πρωτοψαλτες Σταματης & Γιαννης Αρωνης .
Με σεβασμο Β.Λ.
 

Attachments

  • 11'04''=Μητροπολιτης ΦΙΛΟΘΕΟΣ-Σταματης Αρωνης=Καταβασιες(διπλες)Χριστουγεννων Αος.mp3
    6.3 MB · Views: 21
  • 1'08''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Καθισμα Αγ Σπυριδωνος Πλ.Δος.mp3
    671.3 KB · Views: 20
  • 1'02''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Εξ-ριον Αγ Σπυριδωνα Γος.mp3
    613.9 KB · Views: 15

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Εύχομαι και γω χρόνια πολλά και καλά στον αγαπητό μου πατέρα Σπυρίδωνα Σκορδίλη και σε όλους του Σπυρίδωνες του forum.Επίσης θερμές ευχαριστίες για τα ακούσματα κυρ- Βαγγέλη.Με εξέπληξε ο μακαριστός Φιλόθεος αλλά και οι Αρώνηδες πατέρας και υιός μόνο που δεν ξέρω ποιός είναι ο καθένας όταν ψάλλουν(αν μπορείς πες μας ποιος είναι ο πρώτος που απαντάει στον Φιλόθεο)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εύχομαι και γω χρόνια πολλά και καλά στον αγαπητό μου πατέρα Σπυρίδωνα Σκορδίλη και σε όλους του Σπυρίδωνες του forum.Επίσης θερμές ευχαριστίες για τα ακούσματα κυρ- Βαγγέλη.Με εξέπληξε ο μακαριστός Φιλόθεος αλλά και οι Αρώνηδες πατέρας και υιός μόνο που δεν ξέρω ποιός είναι ο καθένας όταν ψάλλουν(αν μπορείς πες μας ποιος είναι ο πρώτος που απαντάει στον Φιλόθεο)

Ο πρωτος που απανταει ειναι ο Σταματης (υιος) .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επ ευκαιρεια υπενθυμιζω οτι στην αυριανη εκπομπη μου , ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας σε Κυριακη των Προπατωρων και εορτης του Αγιου Σπυριδωνος . Παραθετω το σχτικο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=56958&postcount=150
 

en_elladi

Μέλος
Να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου έτη ευλογημένα και πολλά στον σεβαστό μας πατέρα Σπυρίδωνα Σκορδίλη!!!
Πατέρα Σπυρίδωνα, εύχομαι ολόψυχα να υπηρετείτε πάντα άξια τον Κύριό μας!!! Καλό Πνευματικό αγώνα και καλό Παράδεισο! Ο Άγιος Σπυρίδων μετά του Κυρίου μας, να σας δίνει υγεία πνευματική και σωματική!
Την ευχή σας!!!

Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες, μέλη του forum και μη! Πολλές ευχές!
 

evaggelosgeorgiou

Νέο μέλος
Ευχές σε όλους τους εορτάζοντες!
Η Μητρόπολις Τριμυθούντος έχει ανασυσταθεί πριν δύο χρόνια από τον νυν Αρχιεπίσκοπο Κύπρου σε ενεργή Μητρόπολη. Αριθμεί περί τα 35 χωριά.
Την είχαν καταργήσει οι Λατίνοι τον 13ο αιώνα.
Κάθε χρόνο οι Τρεμετουσιώτες έρχονται στο Δήμο μας (την Αθηαίνου) και εορτάζουμε τον Άγ. Σπυρίδωνα. Ψες στον εσπερινό χοροστάστησε ο Πανιερώτατος Τριμυθούντος κ. Βαρνάβας.
Η Τριμυθούντα (σημερινή Τρεμετουσιά) είναι κατεχόμενη και μάλιστα είναι στρατιωτική ζώνη οπότε ουδείς μπορεί να προσεγγίσει το κατεχόμενο μοναστήρι του Αγ. Σπυρίδωνα.
Ευχηθείτε αδελφοί να ελευθερωθεί η Κύπρος μας για να τιμήσουμε με πάσα λαμπρότητα αυτόν τον ταπεινό ποιμένα που κατήσχυνε τον αιρεσιάρχη Άρειο διετράνωσε με τον πιο απλό και οφθαλμοφανή την ορθόδοξη πίστη και έλαμψε στο στερέωμα της Εκκλησίας.
Υ.Γ.Ετοιμάζεται ακολουθία του Αγίου για τις 11 Αυγούστου(το θαύμα κατά των Αγαρηνών) η οποία θα κυκλοφορήσει στη σειρά των Κυπρίων Μηναίων με το απολυτίκιο "Της συνόδου της πρώτης.."στην αρχαία του μορφή(...)
 
Top