Δύναμις Ιω. Παλάση Ήχος Β' (καταγραφή Καραμάνη, επεξεργασία για χορωδία)

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δύναμις Βαλασίου.....με το κρατημα...το έχω αντιγράψει απο τη συλλογή του
Καραμάνη....
ζωντανη ηχογράφηση
 

Attachments

  • ΒΑΛΑΣΙΟΥ ΓΑΛΑΝΗΣ.Π.MP3
    3.9 MB · Views: 142
  • Δυναμις Βαλασιου Χειρόγραφο.pdf
    1.2 MB · Views: 251

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δύναμις Βαλασίου.....με το κρατημα...το έχω αντιγράψει απο τη συλλογή του
Καραμάνη....
ζωντανη ηχογράφηση
Βασικά, αγαπητέ φίλε, υφίσταται κι εδώ η γνωστή σύγχιση των ονομάτων. Η Δύναμις αυτή είναι του Ιωάννου Παλάση που έζησε τον 20ο αιώνα και όχι του Βαλασίου ιερέως και νομοφύλακος που είναι αρκετά παλαιότερος. Δυστυχώς πολλά βιβλία σφάλουν στην ορθογραφία των επιθέτων αυτών με απορέλεσμα το γνωστό μπέρδεμα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Όμορφη η διχρωμία αλλά η αντιγραφή δεν φαίνεται και πολύ ακριβής (...), ούτε οι προσθαφαιρέσεις και αλλαγές δικαιολογούν διόρθωση τυχόν ορθογραφικών αβλεπτημάτων της version του Καραμάνη.
Μάλλον πρόκειται για καινοφανή "επεξεργασία" της επεξεργασίας του Καραμάνη επί του "περιφήμου" Δύναμις του Ι. Παλάση σε Β΄ ήχο... :eek:

NB. Περί του ονόματος, βλ. εδώ. Προς αποφυγή συγχύσεως, βλ. εδώ.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Βασικά, αγαπητέ φίλε, υφίσταται κι εδώ η γνωστή σύγχιση των ονομάτων. Η Δύναμις αυτή είναι του Ιωάννου Παλάση που έζησε τον 20ο αιώνα και όχι του Βαλασίου ιερέως και νομοφύλακος που είναι αρκετά παλαιότερος. Δυστυχώς πολλά βιβλία σφάλουν στην ορθογραφία των επιθέτων αυτών με απορέλεσμα το γνωστό μπέρδεμα.

...Πολλύ σωστά......να πω πως την περίμενα αυτή την παρατήρηση....
αλλά επειδή το είχα αντιγράψει στο χειρόγραφο ''Βαλασιου"....ειπα να συμφωνει με το μηνυμα μου.......:)
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Όμορφη η διχρωμία αλλά η αντιγραφή δεν φαίνεται και πολύ ακριβής (...), ούτε οι προσθαφαιρέσεις και αλλαγές δικαιολογούν διόρθωση τυχόν ορθογραφικών αβλεπτημάτων της version του Καραμάνη.
Μάλλον πρόκειται για καινοφανή "επεξεργασία" της επεξεργασίας του Καραμάνη......
].


Προκειται....για ''επεξεργασία'' να ψαλλεί χορωδιακα:):) ....
τέλος πάντων ....όπως και να χει το πραγμα.....αυτά εχουν γραφεί προ 10ετίας .....και .....όσο ζω μαθαίνω:rolleyes::)

ευχαριστω για τις παρατηρήσεις:)
 
Top