Μικρό (αντί-)δωρο στον φίλτατο κ. Νικόλαο Γιάννου

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Μιας και άρχισαν τα μουσικά "κεράσματα" από τον οσονούπω εορτάζοντα κ. Ν. Γιάννου,καθώς και οι ευχές από τα μέλη του foroum (βλ. εδώ) και μιας και θα είμαι "εκτός έδρας" κατά την κυριώνυμη ημέρα:wink::wink:
θα μου επιτρέψετε να δώσω κι εγώ το δωράκι μου στον φίλτατο κ. Νίκο Γιάννου:)

Ακολουθώντας ήδη υπάρχουσα παράδοση στον ψαλτικό χώρο, να γράφονται δηλαδή ως προσόμοια εκκλησιαστικών μελών, εγκωμιαστικά ή άλλα μέλη, [Τσαμκιράνης, Παπαδιαμάντης κλπ κλπ κλπ], έγραψα γι' αυτόν το παρακάτω [που περιγράφει με πολύ αδρές πινελιές, την όλη στάση, δράση και προσφορά του εορτάζοντος στην κοινότητά μας]:

Προσόμοιον Ἐγκώμιον. Ἔδωκας σημείωσιν.
χων ὡς Διδάσκαλον, Πρωτοψαλτῶν τὸν θεσπέσιον,
σεαυτῷ ἐθησαύρισας, μελίρρυτα νάματα τοῦ γνησίου ὕφους, ἃ καὶ δαψιλεύων, δίψαν κορέννυς μουσικήν, Μυσταγωγίαν δεικνύων κρείττονα. Ἐν ταὐτῷ χρόνῳ δὲ ὁ λόγος σου, ἐκδιώκει τυχοῦσαν κατήφειαν, ἠρτυμένος μετρίως εὐθυμίας τῷ χαρίσματι.

[και για να έχω και την παγκόσμια πρώτη εκτέλεση... ακολουθεί και συνημμένο...:D:D:):wink:]

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ κ. Γιάννου:)
 

Attachments

  • Προσόμοιο Νικ. Γιάννου.mp3
    481.5 KB · Views: 85
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί πνευματο-τονισμένον...

Προσόμοιον Ἐγκώμιον. Ἔδωκας σημείωσιν.
χων ὡς Διδάσκαλον, Πρωτοψαλτῶν τὸν θεσπέσιον,
σεαυτῷ ἐθησαύρισας, μελίρρυτα νάματα τοῦ γνησίου ὕφους, ἃ καὶ δαψιλεύων, δίψαν κορέννυς μουσικήν, Μυσταγωγίαν δεικνύων κρείττονα. Ἐν ταὐτῷ χρόνῳ δὲ ὁ λόγος σου, ἐκδιώκει τυχοῦσαν κατήφειαν, ἠρτυμένος μετρίως εὐθυμίας τῷ χαρίσματι.


Συγχαρητήρια Ἰωάννη!

Χρόνια πολλά στόν ἐκλεκτόν κ. Γιάννου!


 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μιας και άρχισαν τα μουσικά "κεράσματα" από τον οσονούπω εορτάζοντα κ. Ν. Γιάννου,καθώς και οι ευχές από τα μέλη του foroum.......
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ κ. Γιάννου:)

Αγαπητέ Ιωάννη.....είσαι ...χαρισματικός ....ΜΡΑΒΟ...:wink:


Την αγάπη μου και τα χρονια πολλά στον κ.Γιάννου(...Προεόρτια...:))
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Παραθέτω και μια δεύτερη εκδοχή του "Εγκωμίου" ούτως ώστε να διορθωθεί τεχνικό λάθος που διαπιστώθηκε στην πρώτη [η τελευταία περίοδος της πρώτης εκδοχής, κατά λάθος προσομοίαζε στο "Εξ' υψίστου κληθείς"]

Παρατείθεται και ως εξής:

Προσόμοιον Ἐγκώμιον. Ἔδωκας σημείωσιν.
χων ὡς Διδάσκαλον, Πρωτοψαλτῶν τὸν θεσπέσιον,
σεαυτῷ ἐθησαύρισας, μελίρρυτα νάματα τοῦ γνησίου ὕφους, ἃ καὶ δαψιλεύων, δίψαν κορέννυς μουσικήν, Μυσταγωγίαν δεικνύων κρείττονα, καὶ διὰ τῶν λόγων σου πᾶσαν σκεδάζεις κατήφειαν, ὦ Νικόλαε φίλτατε, τοῦ Κοινοῦ ἡμῶν μέτοχε.

διαλέγετε και παίρνετε!:):D:wink:
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Την αγάπη μου και τα χρονια πολλά στον κ.Γιάννου(...Προεόρτια...:))

Το ... προεόρτιο κέρασμα οφείλεται στο ότι εάν ανέβαινε την κυριώνυμο ημέρα θα ήταν ανεπίκαιρο αφού θα ήταν ... εόρτιο ... κατόπιν εορτής:D

Και επειδή όλο και κάτι θα βρεθεί για ανήμερα, καν'τε λίγη υπομονή.:D
Ευχαριστώ πολύ.
Ν
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μιας και αρχισαν τα κερασματα ενθεν και ενθεν για την γιορτη του Αγιου Νικολαου , κερναω και εγω ολες και ολους τις εορταζουσες και εορταζωντες με την επισυναψη του δοξαστικου των αινων του Αγιου Νικολαου . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχων Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας . Η ηχογραφηση πρεπει να ειναι απο τον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων . Δεν γνωριζω ακριβη ημερομηνια . Καποιος συμψαλλει με τον Αρχωντα και παιρνει και τις καταληξεις . Ισως ο κ. Γιαννου ξερει να μας ενημερωσει σχετικα .
Η συνθεση ειναι του Κ. Πριγγου .

Ιδιαιτερες ευχες στον εορταζωντα συντονιστη μας Νικο Θεοτοκατο και στους αγαπητους φιλους Νικολαο Γιαννου και Νικο Μανη . Τους αφιερωνω τις επισυναψεις με τα χερουβικα (Στανιτσας σε βαρυ και Χρυσανθος σε Γο) .

Και του χρονου με υγεια .
 

Attachments

  • 5'28''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Δοξα αινων Αγ Νικολαου(Κ Πριγγου)Πλ.Αος.mp3
    3.8 MB · Views: 141
  • 8'50''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Χερουβικο (βαρυς).mp3
    5.1 MB · Views: 78
  • 10'25''=ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ=Δοξα Σοι Κυριε-Χερουβικο Γος.mp3
    6 MB · Views: 73

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καποιος συμψαλλει με τον Αρχωντα και παιρνει και τις καταληξεις . Ισως ο κ. Γιαννου ξερει να μας ενημερωσει σχετικα .
Η συνθεση ειναι του Κ. Πριγγου .
Ιδιαιτερες ευχες στον εορταζωντα συντονιστη μας Νικο Θεοτοκατο και στους αγαπητους φιλους Νικολαο Γιαννου και Νικο Μανη . Τους αφιερωνω τις επισυναψεις με τα χερουβικα (Στανιτσας σε βαρυ και Χρυσανθος σε Γο) .
Και του χρονου με υγεια .

Μετά τις ευχαριστίες εκ βαθέων, να απαντήσω και στο ερώτημα. Συμψάλλει με τον Άρχοντα ο κ. Κων/νος Ζαρακοβίτης.
Και γαρ η χροιά της φωνής του δήλον αυτόν ποιεί!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μετά τις ευχαριστίες εκ βαθέων, να απαντήσω και στο ερώτημα. Συμψάλλει με τον Άρχοντα ο κ. Κων/νος Ζαρακοβίτης.
Και γαρ η χροιά της φωνής του δήλον αυτόν ποιεί!

Και συ (ου) μετ αυτού τότε;;

Δ.
 
Ιδιαιτερες ευχες στον εορταζωντα συντονιστη μας Νικο Θεοτοκατο και στους αγαπητους φιλους Νικολαο Γιαννου και Νικο Μανη . Τους αφιερωνω τις επισυναψεις με τα χερουβικα (Στανιτσας σε βαρυ και Χρυσανθος σε Γο) .Και του χρονου με υγεια .

Ευχαριστούμε κ.Βαγγέλη ο Θεός να σε έχει καλά να μας προσφέρεις πάντα τέτοια!
Υ.Γ. Σε δεκατρείς μέρες εγώ θέλω κι άλλο κέρασμα (κανά Παναγιωτίδη σπάνιο ας πούμε :D:D)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Και συ (ου) μετ αυτού τότε;;
Δ.

Ανάλογα με την χρονολογία, δύο τα πιθανά σενάρια:
Ή το Νικολάκι ήταν φανταράκι, ή στην ηχογράφηση τό 'φαγε η ηχώ και το βάθος :( (χαίρε βάθος ... ρηχό!):D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε κ.Βαγγέλη ο Θεός να σε έχει καλά να μας προσφέρεις πάντα τέτοια!
Υ.Γ. Σε δεκατρείς μέρες εγώ θέλω κι άλλο κέρασμα (κανά Παναγιωτίδη σπάνιο ας πούμε :D:D)

Τι ειναι σε δεκατρεις μερες ;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε δεκατρείς μέρες από την Κυριακή.:wink:

Νικο καταλαβα . Θυμησε μου το εγκαιρως . Παντως 17 εως 19 του μηνα θα ειμαι
σε νοσοκομειο .
 
Νικο καταλαβα . Θυμησε μου το εγκαιρως . Παντως 17 εως 19 του μηνα θα ειμαι
σε νοσοκομειο .

Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Καλή δύναμη!

Υ.Γ. Όχι όλους τους Νικολίδες Παναγιώτη:cool:
 
Και από μένα ένα μουσικό κέρασμα στο αγαπητό φίλο κύριο Νικόλαο Γιάννου. Κύριε Γιάννου εύχομαι πολύχρονος! Επίσης χρόνια πολλά στους κ.Νίκο Θεοτοκάτο, κ.Νίκο Ξάφη-Στρεμπίνο, Nik, Nikos σε όλους τους Νικόλαους.
Τέλος ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχούλες των Νικολάου Στογιάννου Λαμπαδαρίου της Μεγάλης Εκκλησίας, Νικολάου Σμύρνης, Νικολάου Ιωαννίδου.
Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν.:)
 

Attachments

  • ΠροσόμοιονΓιαννου.pdf
    33.2 KB · Views: 45

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και από μένα ένα μουσικό κέρασμα στο αγαπητό φίλο κύριο Νικόλαο Γιάννου. Κύριε Γιάννου εύχομαι πολύχρονος! Επίσης χρόνια πολλά στους κ.Νίκο Θεοτοκάτο, κ.Νίκο Ξάφη-Στρεμπίνο, Nik, Nikos σε όλους τους Νικόλαους.
Τέλος ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχούλες των Νικολάου Στογιάννου Λαμπαδαρίου της Μεγάλης Εκκλησίας, Νικολάου Σμύρνης, Νικολάου Ιωαννίδου.
Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν.:)

Πολυ ωραιο . ΜΠΡΑΒΟ .
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Και από μένα ένα μουσικό κέρασμα στο αγαπητό φίλο κύριο Νικόλαο Γιάννου. Κύριε Γιάννου εύχομαι πολύχρονος!

Πολύ καλόοο (εύστοχο και αστείο) !! Βάλε και τα λόγια του...προσομοίου στο μήνυμά σου, αν θες. Εκτός κι αν φοβάσαι τυχόν "αναζωπυρώσεις"...:wink:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εν τοιαύτη περιπτώσει προβλέπεται να εφαρμοστεί το σχέδιο "ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ" από την Υπηρεσία Ψαλτικής Προστασίας :p:D
 
Top