[Ψάχνω] Πρόγραμμα-Ισοκράτης

jhonny

Παλαιό Μέλος
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα υπολογιστή που να δουλεύει σαν ισοκράτης όπως αυτό;:confused:
Βασικά αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να μπορώ να βάλω ισοκρατήματα πάνω σε ένα κομμάτι mp3 και να ηχογραφώ το αποτέλεσμα.Μέχρι στιγμής το κάνω με το παραπάνω πρόγραμμα,αλλά δε βολεύει,γιατί σε κάθε αλλαγή ισοκρατήματος ο ήχος διακόπτεται και η διάρκεια ενός φθόγγου κρατάει μόνο 12 δευτερόλεπτα!:(
Το ζητούμενο,με λίγα λόγια,είναι να μην υπάρχει διακοπή στο ισοκράτημα,όπως ακριβώς γίνεται και με το μηχάνημα στην εκκλησία.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη:wink:
Ανεβάζω και ένα δείγμα για να καταλάβετε τι εννοώ:
 

Attachments

  • Efrainou Bhthleem.mp3
    1.8 MB · Views: 372

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Με αυτή τη λύση, ειδικά εάν το κείμενο είναι γραμμένο με τα ισοκρατήματα, δεν χρειάζεται ούτε καν να πατήσετε να αλλάξει ο φθόγγος...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Θα με ενδιέφερε και εμένα αν υπάρχει κάτι τέτοιο jhonny . Γιατί το ισοκράτημα και σε αυτό το ηχητικό που ανέβασα με το χερουβικό του Βυζαντίου το έκανα με το sonic foundry αλλά δεν είναι σωστό για βυζαντινή μουσική. Τα διαστήματα είναι διαφορετικά και δεν ακούγεται καλά.

Αυτό το ISOBOX που μας δείχνεις έχει πάντως πολλές δυνατότητες όπως βλέπω, γίνεται και portable αμέσως για να το έχεις μαζί σου χωρίς εγκατάσταση σώζοντας ταυτόχρονα και όλα τα saves στα διαστήματα του κάθε ήχου, αλλά δεν το βλέπω και τόσο συμβατό με τα Vista. Όμως απ'ότι είδα το χρονικό διάστημα μπορείς να το πειράξεις φτιάχνοντας δικό σου ήχο ο οποίος θα διαρκεί όσο θες. Ωστόσο το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει με την αλλαγή ισοκρατήματος. Εκεί αφήνει όντως μεγάλο κενό και δε ξέρω πως διορθώνεται. Ίσως ο δημιουργός του αν είναι μέλος του Ψαλτολογίου μας βοηθήσει περισσότερο πάνω σ'αυτό.
Υ.Γ. Ευχαριστούμε και για τα ηχητικά που σύναψε
 
Last edited:

jhonny

Παλαιό Μέλος
Θα με ενδιέφερε και εμένα αν υπάρχει κάτι τέτοιο jhonny . Γιατί το ισοκράτημα και σε αυτό το ηχητικό που ανέβασα με το χερουβικό του Βυζαντίου το έκανα με το sonic foundry αλλά δεν είναι σωστό για βυζαντινή μουσική. Τα διαστήματα είναι διαφορετικά και δεν ακούγεται καλά.

Αυτό το ISOBOX που μας δείχνεις έχει πάντως πολλές δυνατότητες όπως βλέπω, γίνεται και portable αμέσως για να το έχεις μαζί σου χωρίς εγκατάσταση σώζοντας ταυτόχρονα και όλα τα saves στα διαστήματα του κάθε ήχου, αλλά δεν το βλέπω και τόσο συμβατό με τα Vista. Όμως απ'ότι είδα το χρονικό διάστημα μπορείς να το πειράξεις φτιάχνοντας δικό σου ήχο ο οποίος θα διαρκεί όσο θες. Ωστόσο το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει με την αλλαγή ισοκρατήματος. Εκεί αφήνει όντως μεγάλο κενό και δε ξέρω πως διορθώνεται. Ίσως ο δημιουργός του αν είναι μέλος του Ψαλτολογίου μας βοηθήσει περισσότερο πάνω σ'αυτό.
Υ.Γ. Ευχαριστούμε και για τα ηχητικά που σύναψε
EIRYK,δώσε προσοχή!
Ουφφφφ!Ύστερα από πάρα πολύ ψάξιμο στο Διαδίκτυο,κατάφερα τελικά να βρω τη λύση!:rolleyes:Η δουλειά γίνεται με το δωρεάν προγραμματάκι DSW Piano το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.
Στο Instrument επιλέγουμε το νούμερο 53(Choir Aahs)πoυ είναι και ο ήχος του ισοκράτη και,ακριβώς από κάτω,πατάμε για επιλογή οκτάβας το 2 ή το 1(οι 3 και 4 είναι πρακτικά άχρηστες,αφού είναι πάρα πολύ ψηλά).
Στα options,στο Key config,μπορούμε να ρυθμίσουμε τα πλήκτρα του πληκτρολογίου,ώστε να αντιστοιχούν στις νότες που θέλουμε:)Το ισοκράτημα δεν διακόπτεται όσο έχουμε πατημένο το εκάστοτε πλήκτρο και,το κυριότερο,δεν διακόπτεται στις αλλαγές.Αντιθέτως οι αλλαγές είναι ταχύτατες και πιο γρήγορες από τον κανονικό ισοκράτη!Η μόνη δυσκολία είναι όταν μεταβάλλεται η βάση όπου πρέπει να βρούμε το σωστό φθόγγο,γιατί δεν υπάρχει οπτική απεικόνιση του φωνητικού ύψους στο πρόγραμμα.Και σ'αυτή την περίπτωση όμως οι υφεσοδιέσεις(τα μαύρα πλήκτρα) βοηθούν τα μέγιστα:)Πολύ εύκολο δεν είναι;:wink:

Έχω βρει και δύο άλλα προγράμματα,τα οποία δεν είναι δωρεάν βέβαια,αλλά ακόμη καλύτερα και με προοδευτική αλλαγή στην τονικότητα όπως στο ISOBOX!Next time όμως...

Υ.Γ.EIRYK είμαι ο άνθρωπός σου ε;:D
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η δουλειά γίνεται με το δωρεάν προγραμματάκι DSW Piano το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.

Απ' όσο το κοίταξα όμως, μόνο τους φθόγγους της ευρωπαϊκής είδα...:confused:

Δηλαδή, αν θέλουμε να ισοκρατήσουμε στον βου ή στο ζω, θα πατάμε τα συγκερασμένα; :eek:

Τουλάχιστον το isobox είχε και τους φθόγγους από τις δικές μας κλίμακες.

ΧΣ
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Υ.Γ.EIRYK είμαι ο άνθρωπός σου ε;:D

You the man!

Δείχνει αρκετά καλό, τουλάχιστον με αυτό που είχα. Και πιο ελαφρύ ώστε να μην καταναλώνει άσκοπα πόρους του συστήματος.

Πρόσεξα πως έχει και άλλες δυνατότητες, όπως για παράδειγμα ταυτόχρονα να πατάς δύο ή περισσότερα πλήκτρα δηλαδή κάτω και πάνω ΝΗ, και να κλειδώσεις κάποιο πλήκτρο για να μην το πατάς συνέχεια. Εάν για παράδειγμα έχω ορίσει ως ΝΗ το W και ως πάνω ΝΗ το Ο τότε ενώ τα πατώ αλλάξω την κλίμακα από το 1 στο 2 κλειδώνει το κάτω ΝΗ (W) και παίζει συνέχεια μόνο του. Ομοίως και εάν την αλλάξω στο 3 κλειδώνουν και το κάτω αλλά και το πάνω ΝΗ και πατώ ότι άλλο πλήκτρο θέλω για διπλό ισοκράτημα.

Ελπίζω να μη μπέρδεψα με αυτές τις λεπτομέρειες. Με δυο λόγια τα έχει όλα που θέλουμε και με εξαιρετικά απλό χειρισμό. Ωστόσο το πρόβλημα των διαστημάτων όπως λέει και ο Χάρης υπάρχει, αλλά μέχρι να βρούμε κάτι άλλο μπορούμε να ηχογραφούμε χώρια τη φωνή μας (foni.mp3) από το ισοκράτημα (isokratima.mp3) και μετά παίρνουμε το αρχείο isokratima.mp3 και στα σημεία που θέλουμε βυζαντινής μουσικής διαστήματα το διαμορφώνουμε ανάλογα με διάφορα προγράμματα όπως και το Nero WaveEditor νομίζω ή κάποιο άλλο. Δε ξέρω. Θα το δοκιμάσω να δω αν γίνεται κάτι τέτοιο.

Σε ευχαριστούμε jhonny
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Απ' όσο το κοίταξα όμως, μόνο τους φθόγγους της ευρωπαϊκής είδα...:confused:

Δηλαδή, αν θέλουμε να ισοκρατήσουμε στον βου ή στο ζω, θα πατάμε τα συγκερασμένα; :eek:

Τουλάχιστον το isobox είχε και τους φθόγγους από τις δικές μας κλίμακες.

ΧΣ
Έχεις δίκιο...Ουσιαστικά μόνο ο Κε είναι ίδιος με το Λα.Δυστυχώς όμως το ISOBOX έχει το πρόβλημα που αναφέραμε παραπάνω και,μάλλον δεν γίνεται να αλλάξει,παρά μόνο από το δημιουργό του προγράμματος.:(Οπότε προς το παρόν βολευόμαστε με το ευρωπαϊκό πιανάκι.Άλλωστε μόνο ένα έμπειρο αυτί( όπως τα δικά μας) μπορεί να καταλάβει τις διαφορές:pΚαι το ISOBOX αν το παρακολουθήσεις φαλτσάρει κι αυτό!

Εν πάσει περιπτώσει,υπάρχει κι ένα άλλο προγραμμα σαν το DSW Piano,αλλά πολύ καλύτερο,πλήρως παραμετροποιήσιμο και με πολλές δυνατότητες.Η πιο ενδιαφέρουσα από αυτές,είναι η βηματική αλλαγή του ύψους ενός φθόγγου με βήμα ενός ημιτόνιου δηλαδή 6 μόρια.Το πρόγραμμα ονομάζεται Pianito Studio και βρίσκεται εδώΔεν είναι δωρεάν,όμως μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει για 30 μέρες.
Μετά την εγκατάσταση ανοίγουμε το πρόγραμμα και μαζί του ανοίγει ένα δεύτερο παράθυρο με ένα εικονικό πιάνο που λειτουργεί είτε με το πληκτρολόγιο,είτε με το ποντίκι όπως και το DSW Piano.Επιλέγουμε στα αριστερά στη γωνία κάτω από τα πλήκτρα για instrument το Choir Aahs και την οκτάβα 2 και δοκιμάζουμε τα πλήκτρα.Με το ρυθμιστικό volume κανονίζουμε την ένταση,ενώ με το Tone το ύψος της νότας.Κάθε πάτημα στα βελάκια αριστερά ή δεξιά κατεβάζει ή ανεβάζει το ύψος κατά ένα ημιτόνιο όπως προείπα.Αν πατήσουμε πάνω εκεί που γράφει Volume ή Tone τα ρυθμιστικά πάνε ακριβώς στο κέντρο.Πάνω από τα ρυθμιστικά,στο μπλε πλαίσιο απεικονίζεται η σειρά των φθόγγων που έχει αναπαραχθεί.Πατάμε και το Showkeys ώστε να εμφανιστούν πάνω στα πλήκτρα του πιάνου τα γράμματα του πληκτρολογίου που αντιστοιχούν σε καθένα από αυτά.Υπάρχουν κι άλλες δυνατότητες βέβαια,αλλά δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω.Δεν είμαι σίγουρος,αλλά νομίζω ότι μπορείς ακόμη και να μεταβάλεις με μόρια το ύψος των φθόγγων!

Τρέμε Ναούμ!!!:D:D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κοιτάξτε και αυτό!
Είναι ελέυθερο, φτιαγμένο από ένα Ρουμάνο, μου το σύστησε ο Μιχαλάκης. Είναι πανάλαφρο και πληρέστατο synth με εξαιρετικές δυνατότητες, με λίγο ψάξιμο μπορείς να κάνεις τα πάντα. Τους παραγόμενους φθόγους λ.χ. μπορείς να τους ορίσεις με cents!!!
Από αυτή την ιστοσελίδα :)
 

Attachments

  • Setup_ZynAddSubFX-2.1.1.rar
    1.4 MB · Views: 702

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
μου το σύστησε ο Μιχαλάκης..
αυτός ο κύριος Μιχαλάκης, ενώ τυπικά είναι εκτός φόρουμ, όλο και παρακολουθεί και όλο κάτι συνεισφέρει. Αφού σκέφτομαι, αντί να δίνει διάφορα μέσω τρίτων να του παραχωρήσω τον κωδικό μου και να μπαίνει κι εκείνος ως Γιώργος Μ. (άλλωστε το όνομα ταιριάζει...:D).

Πέρα από την πλάκα πάντως, ίσως είναι καιρός να βρεθεί μια φόρμουλα επανεισαγωγής του στο φόρουμ, γιατί πολλά έχει να προσφέρει.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Κοιτάξτε και αυτό!
Είναι ελέυθερο, φτιαγμένο από ένα Ρουμάνο, μου το σύστησε ο Μιχαλάκης. Είναι πανάλαφρο και πληρέστατο synth με εξαιρετικές δυνατότητες, με λίγο ψάξιμο μπορείς να κάνεις τα πάντα. Τους παραγόμενους φθόγους λ.χ. μπορείς να τους ορίσεις με cents!!!
Από αυτή την ιστοσελίδα :)
Χμμμ....Όντως είναι πολύ καλό,το καλύτερο μπορώ να πω,αλλά όσο ελαφρύ είναι,άλλο τόσο περίπλοκο και δύσχρηστο καθίσταται.:(Έχει τόσα πολλά ρυθμιστικά που δεν ξέρεις τι να πρωτορυθμίσεις!Αυτό που με ανησυχεί όμως,λίγο που το κοίταξα,είναι ότι δεν είδα πουθενά στα instruments το Choir Aahs δηλαδή τις φωνές του ισοκράτη.Έχει πλήθος άλλων βέβαια που ομοιάζουν και μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με αυτά,όμως ο συγκεκριμένος ήχος είναι κατά την άποψή μου ο ιδανικότερος από τους "δυτικούς" για το βυζαντινό ισοκράτημα και την ορθόδοξη εκκλησιαστική υμνωδία γενικότερα.Ίσως βέβαια με κάποιες ρυθμίσεις να φτιάχνεται,αλλά μάλλον είναι περίπλοκο.
Το μεγάλο του ατού πάντως,όπως είπες κι εσύ,είναι η μικρομετρική ρύθμιση των φθόγγων με βήμα μορίου!Σίγουρα πάντως αν κάποιος το "μάθει" καλά,είναι η ιδανικότερη λύση...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αυτό που με ανησυχεί όμως,λίγο που το κοίταξα,είναι ότι δεν είδα πουθενά στα instruments το Choir Aahs δηλαδή τις φωνές του ισοκράτη.

Αν πας στο μενού Instrument --> Open Instrument και στο παράθυρο επιλέξεις banks ---> Choir and Voice τα 0001, 003, 0008 και 0010 πιστεύω θα σε καλύψουν, το πρώτο μάλιστα είναι αυτό που ζητάς. :)

Οπωσδήποτε ένα πρόγραμμα με τόσες δυνατότητες, θέλει δουλειά για να το εξερευνήσεις σε ικανοποιητικό βαθμό. Απλά είναι πολύπλοκο. Στα βασικά του όμως είναι εύχρηστο και έχει ευχάριστο interface.

Προσέξτε το κουμπί Panic! Μπορώ να φανταστώ πως στη Ρουμανία το να ασχολείσαι με σύνθια θεωρείται παιχνίδι και αν πλησιάσει κάποιος χρειάζεται να το εξαφανίσεις από την οθόνη...:D Ή μήπως είναι ένα είδος Reset;
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κοιτάξτε και αυτό!
Είναι ελέυθερο, φτιαγμένο από ένα Ρουμάνο, μου το σύστησε ο Μιχαλάκης. Είναι πανάλαφρο και πληρέστατο synth με εξαιρετικές δυνατότητες, με λίγο ψάξιμο μπορείς να κάνεις τα πάντα. Τους παραγόμενους φθόγους λ.χ. μπορείς να τους ορίσεις με cents!!!
Από αυτή την ιστοσελίδα :)

Ενημερωτικά, στο Linux δουλεύει μια χαρά...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει λίγο με το προγραμματάκι αυτό ;

Δε θέλω κάτι δύσκολο και χρονοβόρο. Ζητώ μόνο να μάθω πως δημιουργώ τα διαστήματα που θέλω και πως τα σώζω ώστε να υπάρχουν την άλλη φορά.
Στο ISOBOX για παράδειγμα μετρώ 12 ή 10 ή ότι θέλω βλέπω τον αριθμό επάνω στον τίτλο του προγράμματος τον σώζω και έτσι συνεχίζω και δημιουργώ την κλίμακα. Εδώ πως το κάνω αυτό;

Για να μη σας βάζω σε κόπο αλλά και εκτός αυτού το ξέρω πως όλοι μας έχουμε μεγάλο πρόβλημα με το χρόνο. Μόνο ένα διάστημα αν μπορεί κάποιος να μου δείξει. Ας πούμε για παράδειγμα το ΠΑ με το ΒΟΥ στον πλάγιο του δευτέρου. Πως το δημιουργώ και πως το σώζω. Στο advance έχω δει πως έχει στα δεξιά μια ροδέλα και όταν τι μετακινώ πάνω κάνω προκαλώ αυτές τις αλλοιώσεις που θέλω. Στον αρχάριο έχει επίσης ένα κουμπάκι. Αλλά αυτό είναι μόνο ακουστικό. Που γράφω κάπου τα μόρια που θέλω ή τα Hz ίσως για να είναι η κλίμακα και με μαθηματική ακρίβεια σωστή;

Ευχαριστώ.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Για να μη σας βάζω σε κόπο αλλά και εκτός αυτού το ξέρω πως όλοι μας έχουμε μεγάλο πρόβλημα με το χρόνο.

Ευχαριστώ.
Τώρα είπες τη μεγάλη αλήθεια.:(
Θα το κοιτάξω απόψε το βράδυ και θα σου απαντήσω την Κυριακή(αν γίνεται!).
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει λίγο με το προγραμματάκι αυτό ;

Δε θέλω κάτι δύσκολο και χρονοβόρο. Ζητώ μόνο να μάθω πως δημιουργώ τα διαστήματα που θέλω και πως τα σώζω ώστε να υπάρχουν την άλλη φορά.

Εδώ υπάρχει αναλυτική διαδικασία για την χρησιμοποίηση του ZynAddSubFX σαν Ισοκράτη.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αυτή η συνεργασία του προγράμματος αυτού με το Scala το κάνει ακόμα πιο χρήσιμο για την ψαλτική εκμάθηση.
Σε ευχαριστούμε πολύ Παναγιώτη για τη βοήθειά σου. Θα ήθελα ωστόσο να σου ζητήσω ακόμα, ή από όποιον άλλον μπορεί, μήπως είναι δυνατό να έχουμε ένα άκουσμα ακριβώς όπως είναι το ισοκράτημα χωρίς να μεταχειριζόμαστε αυτά τα έτοιμα;
Βρήκα σελίδες που έχουν ακόμα διάφορα presets όπως

http://rekkerd.org/patches/plug-in/zynaddsubfx/
http://www.louigiverona.ru/?page=projects&s=misc&t=zyn

και από εκεί πήρα και μερικά που τα δίνω εδώ σαν εναλλακτικές λύσεις, ωστόσο κανένα δεν πλησιάζει όσο θα θέλαμε τον ήχο του ισοκρατήματος. Στο youtube έχουν ανεβάσει ένα βοηθητικό βίντεο για τη δημιουργία νέου εδώ:

http://www.youtube.com/user/zynaddsubfx#p/u/3/jFRCyKVrLVM

Με την ευκαιρία αυτή συνάπτω και τη νέα έκδοση του zyn που είναι το 2.2.0 καθώς αυτή που υπάρχει στη πρώτη σελίδα αυτού του θέματος 2.1.1. δεν ανταποκρίνεται σε αυτά τα βοηθητικά που μας γράφει ο Παναγιώτης στο analogion.gr

Σημείωση: τα presets τα μεταφέρουμε στο φάκελο που έχουμε αποθηκεύσει το πρόγραμμά μας π.χ. C:\Program Files\ZynAddSubFX\banks\ και μετά ανοίγοντας το πρόγραμμα πάμε επάνω που γράφει Instrument -> open instrument και βρίσκουμε το φάκελο αυτό και τα διαλέγουμε από εκεί.
 

Attachments

  • Setup_ZynAddSubFX-2.2.0.zip
    1.5 MB · Views: 167
  • EnallaktikaPresetsIsokratimatos.zip
    13 KB · Views: 210

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Να'σαι καλά Eiryk και όλοι.

Ίσως κάποιος από μουσικά φόρουμ της μοντέρνας μουσικής που να ασχολείται με συνθέτες (synthesizers) να μπορεί να επιτύχει το ζητούμενο για τον ήχο.

Πάντως τα "όργανα" (Choir) που παραθέτεις για ισοκράτημα είναι πολύ αξιόλογα κατά την γνώμη μου!
 
Last edited:

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
Κοιτάξτε και αυτό!
Είναι ελέυθερο, φτιαγμένο από ένα Ρουμάνο, μου το σύστησε ο Μιχαλάκης. Είναι πανάλαφρο και πληρέστατο synth με εξαιρετικές δυνατότητες, με λίγο ψάξιμο μπορείς να κάνεις τα πάντα. Τους παραγόμενους φθόγους λ.χ. μπορείς να τους ορίσεις με cents!!!
Από αυτή την ιστοσελίδα :)

Χαίρετε!! Μήπως γνωρίζετε κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα για Linux; το συγκεκριμένο τρέχει μόνο σε πλατφόρμες Microsoft. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Ενημερωτικά, στο Linux δουλεύει μια χαρά...

Μα εδώ ο Μιχάλης λέει ότι δουλεύει στο Linux...Δεν έχω και δεν ξέρω,αλλά για να το λέει αυτός...
 
Top