Νέοι ψάλτες και ιερό αναλόγιον

Χριστός ανέστη!

Διάβασα τυχαία τη συζήτησή σας, συγχωρέστε μου την παρέμβαση.

Στο βιβλίο του επισκόπου Ροδοστόλου Χρυσοστόμου "Ωδή στα αμάραντα στον Άθωνα" γίνεται μια ευλαβής αναφορά στα παραδοσιακά του Αγίου Όρους για την "Τριβή στο Ψαλτήρι".

Πιστεύω ότι θα σας φανεί πολύ ενδιαφέρουσα, αν έχω την άδεια από τους συντονιστές να την ανεβάσω.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Χριστός ανέστη!

Διάβασα τυχαία τη συζήτησή σας και συγχωρέστε μου την παρέμβαση -επειδή είμαι έξω απ' το χορό...

Στο βιβλίο του επισκόπου Ροδοστόλου Χρυσοστόμου "Ωδή στα αμάραντα στον Άθωνα" γίνεται μια ευλαβής αναφορά στα παραδοσιακά του αγίου όρους για την "Τριβή στο Ψαλτήρι".

Πιστεύω ότι θα σας φανεί πολύ ενδιαφέρουσα, αν έχω την άδεια από τους συντονιστές να την ανεβάσω.

Δεν είναι θέμα άδειας συντονιστών... Σκέψου το copyright!
 
Το βιβλίο το βρήκα στην Εθνική Βιβλιοθήκη. Πιο πάνω αναφερόμουν στις σελίδες 19-27, (436, 437, 444). Μια μικρή αναφορά γίνεται και εδώ.
 
Last edited:
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
ακουστε λοιπον μια ιστορια που πραγματικα τοσα χρονια στα αναλογια με εκανε να γινω παρα πολυ σκληρος σε ατομα που ανεβαινουν στο αναλογιο διπλα μου.θελησα λοιπον και γω να φερω διπλα μου ενα μαθητη η μαλλον εναν ανθρωπο που καλα καλα δεν το γνωριζα να συνψαλει μαζι μου στην περιοδο χαιρετισμων προπερσυ.ηταν και περιοδο 40ης ειχαμε και τις προηγιασμενες ηρθε λοιπον στους πρωτους χαιρετισμους αρχισαμε ομορφα και ωραια του δινω παρτιτουρα και αρχισα διακριτηκα να τον παρακολουθω να δω τι λεει και ποσο διπλωματουχος ειναι απο παρα πολυ γνωστη σχολη......!!!!σας πληροφωρω οτι οχι μονο τα ελεγε εμπειρικα αλλα ποτε δεν εκτελεσε σωστα ουτε μια πεταστη.ΠΟτε δεν ειπε χαιρε νυμφη απο μεσα σωστα ανοιγε τις παρτιτουρες του και ελεγε οτι του κατεβαινε....την ωρα που επρεπε να πουμε την υπερμαχω μου ανοιγει κατι φυλαδες να πουμε την αργη εκδοση.........και τον κοιταω και του λεω κυριε πετρο ασε να την πουμε την αλλη φορα να την εχουμε διαβασει και ολα μας.η εβδομαδα που ηρθε στην προηγιασμενη αφου του ζητησα εγω να ερθει για να δω πως κινητε σε θεματα προσομοιων και δοξαστικων αλλα και γενικα η σταση του στο αναλογιο.....απαραδεκτος!!!!πραγματικα πηγαν να μου γυρισουν τα ματια γιατι δεν περιμενα απο εναν αριστο διπλωματουχο να μην ξερει να λεει των ουρανιων ταγματων ελεοςςςςςς!!!!δεν ειπα τιποτα
ηρθαν οι χαιρετισμοι παλι να θελι να πει αργα μαθηματα να γελαω εγω απο μεσα μου και τι να πω εκει πανω...τελειωνει και αυτο
ερχετε σαββατο παει να μου πει κατευ8ηνθητω .............χτυπαγα το κεφαλι μου στον τοιχο.....παντα εγω ακρως διακριτηκος και παντα με αγαπη να τον εχω διπλα μου τον κυριο διπλωματουχο....το λεω στον ιερεα μηπως να του μιλουσαμε μαζι με αγαπη να του λεγαμε να τα λεμε μαζι...να διαβαζουμε μαζι........(ξεχασα να σας πω οτι με περνουσε 30 χρονια ηλικιακα!!!!!)και οταν του το αναφεραμε λοιπον μας λεει το εξης αχαρακτηριστο..............με κοιταει και λεει εγω απο εσενα δεν θελω να μαθω τιποτα.......οταν θα ερχεσε εσυ εδω εγω δεν θα ερχομαι........ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις να τα λεμε μαζι......?!?!?!?εχουμε μεινει με τον ιερεα και τον κοιταμε με ανοικτο το στομα.......!!!!!!πειτε μου τι να του ελεγα εκεινη την στιγμη στον κυριο διπλωματουχο......αυτοι ειναι οι νεοι διπλωματουχοι ιεροψαλτες κυριοι.....που νομιζουν οτι με ενα διπλωμα που πιστεψτε με πληρωσαν για να το παρουν μπορουν να κανουν ανω κατω μια ενορια......εγω απο αγαπη τον ξανα δεκτηκα κοντα μου ακομα για ενα χρονο!!!!!!να δωμεχρι που θα εφτανε ο εγωισμος του !!!!67 αυτος 30 εγω!!!(τοτε)φυσικα ποτε δεν εμαθε να ψελνει.....εβαλε την γυναικα του να κανει φασαρια γιατι του ελεγα εγω κυριε πετρο δεν μπορεις να με βοηθεις θα σε παρακαλουσα να μην ερχεσε εδω μαζι μου στις μεγαλες εορτες καλο ειναι να ξεκινησεις απο κανα εσπερινακο σιγα σιγα και οχι στα βαθια ...η βυζαντινη μουσικη χτιζετε τουβλακι τουβλακι......γιαυτο σας δινω μια συμβουλη στα παιδια που ειναι καινουργιοι στα αναλογια στα παιδια που οντως εχουν αναλαβει αναλογια να ειναι ταπεινοι!!!!!να προσεχουν ποιους βαζουν διπλα τους και οταν κανουν συμβολαια σε καποια ενορια να αναφερουν οτι πρεπει να εχουν το δικαιομα ποιοι θα ειναι διπλα τους!!!!!!!εμεις τρωγαμε σφαλιαρες απο τους παλιους ιεροψαλτες για να κανουμε ισο πα σωστα......παρακαλω πολυ εαν καποιος το διαβασει αυτο και εχει αντιμετωπισει το ιδιο ας μου γραψει κατι γιατι σας λεω πραγματικα με εχει στιγματισει σαν ιεροψαλτη ο εγωισμος καποιον δηθεν νεων ιεροψαλτων........με ψευτικα διπλωματα..........και θα παρακαλουσα παρα πολυ οι κυριοι δασκαλοι που δινουν ασκοπα τα διπλωματα ας βλεπουν τουλαχιστων σε τι ατομα τα δινουν....η υπερηφανια και ο εγωισμος στα αναλογια δεν χωραμε!!!!!
 
Last edited:
K

konman

Guest
ακουστε λοιπον μια ιστορια που πραγματικα τοσα χρονια στα αναλογια με εκανε να γινω παρα πολυ σκληρος σε ατομα που ανεβαινουν στο αναλογιο διπλα μου.θελησα λοιπον και γω να φερω διπλα μου ενα μαθητη η μαλλον εναν ανθρωπο που καλα καλα δεν το γνωριζα να συνψαλει μαζι μου στην περιοδο χαιρετισμων προπερσυ.ηταν και περιοδο 40ης ειχαμε και τις προηγιασμενες ηρθε λοιπον στους πρωτους χαιρετισμους αρχισαμε ομορφα και ωραια του δινω παρτιτουρα και αρχισα διακριτηκα να τον παρακολουθω να δω τι λεει και ποσο διπλωματουχος ειναι απο παρα πολυ γνωστη σχολη......!!!!σας πληροφωρω οτι οχι μονο τα ελεγε εμπειρικα αλλα ποτε δεν εκτελεσε σωστα ουτε μια πεταστη.ΠΟτε δεν ειναι χαιρε νυμφη απο μεσα σωστα ανοιγε τις παρτιτουρες του και ελεγε οτι του κατεβενε....την ωρα που επρεπε να πουμε την υπερμαχω μου ανοιγει κατι φυλαδες να πουμε την αργη εκδοση.........και τον κοιταω και του λεω κυριε πετρο ασε να την πουμε την αλλη φορα να την εχουμε διαβασει και ολα μας.η εβδομαδα που ηρθε στην προηγιασμενη αφου του ζητησα εγω να ερθει για να δω πως κινητε σε θεματα προσομοιων και δοξαστικων αλλα και γενικα η σταση του στο αναλογιο.....απαραδεκτος!!!!πραγματικα πηγαν να μου γυρισουν τα ματια γιατι δεν περιμενα απο εναν αριστο διπλωματουχο να μην ξερει να λεει των ουρανιων ταγματων ελεοςςςςςς!!!!δεν ειπα τιποτα
ηρθαν οι χαιρετισμοι παλι να θελι να πει αργα μαθηματα να γελαω εγω απο μεσα μου και τι να πω εκει πανω...τελειωνει και αυτο
ερχετε σαββατο παει να μου πει κατευ8ηνθητω .............χτυπαγα το κεφαλι μου στον τοιχο.....παντα εγω ακρως διακριτηκος και παντα με αγαπη να τον εχω διπλα μου τον κυριο διπλωματουχο....το λεω στον ιερεα μηπως να του μιλουσαμε μαζι με αγαπη να του λεγαμε να τα λεμε μαζι...να διαβαζουμε μαζι........(ξεχασα να σας πω οτι με περνουσε 30 χρονια ηλικιακα!!!!!)και οταν του το αναφεραμε λοιπον μας λεει το εξης αχαρακτηριστο..............με κοιταει και λεει εγω απο εσενα δεν θελω να μαθω τιποτα.......οταν θα ερχεσε εσυ εδω εγω δεν θα ερχομαι........ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις να τα λεμε μαζι......?!?!?!?εχουμε μεινει με τον ιερεα και τον κοιταμε με ανοικτο το στομα.......!!!!!!πειτε μου τι να του ελεγα εκεινη την στιγμη στον κυριο διπλωματουχο......αυτοι ειναι οι νεοι διπλωματουχοι ιεροψαλτες κυριοι.....που νομιζουν οτι με ενα διπλωμα που πιστεψτε με πληρωσαν για να το παρουν μπορουν να κανουν ανω κατω μια ενορια......εγω απο αγαπη τον ξανα δεκτηκα κοντα μου ακομα για ενα χρονο!!!!!!να δωμεχρι που θα εφτανε ο εγωισμος του !!!!67 αυτος 30 εγω!!!(τοτε)φυσικα ποτε δεν εμαθε να ψελνει.....εβαλε την γυναικα του να κανει φασαρια γιατι του ελεγα εγω κυριε πετρο δεν μπορεις να με βοηθεις θα σε παρακαλουσα να μην ερχεσε εδω μαζι μου στις μεγαλες εορτες καλο ειναι να ξεκινησεις απο κανα εσπερινακο σιγα σιγα και οχι στα βαθια ...η βυζαντινη μουσικη χτιζετε τουβλακι τουβλακι......γιαυτο σας δινω μια συμβουλη στα παιδια που ειναι καινουργιοι στα αναλογια στα παιδια που οντως εχουν αναλαβει αναλογια να ειναι ταπεινοι!!!!!να προσεχουν ποιους βαζουν διπλα τους και οταν κανουν συμβολαια σε καποια ενορια να αναφερουν οτι πρεπει να εχουν το δικαιομα ποιοι θα ειναι διπλα τους!!!!!!!εμεις τρωγαμε σφαλιαρες απο τους παλιους ιεροψαλτες για να κανουμε ισο πα σωστα......παρακαλω πολυ εαν καποιος το διαβασει αυτο και εχει αντιμετωπισει το ιδιο ας μου γραψει κατι γιατι σας λεω πραγματικα με εχει στιγματισει σαν ιεροψαλτη ο εγωισμος καποιον δηθεν νεων ιεροψαλτων........με ψευτικα διπλωματα..........και θα παρακαλουσα παρα πολυ οι κυριοι δασκαλοι που δινουν ασκοπα τα διπλωματα ας βλεπουν τουλαχιστων σε τι ατομα τα δινουν....η υπερηφανια και ο εγωισμος στα αναλογια δεν χωραμε!!!!!

Συμβαινουν κι αυτα αγαπητε κυριε,πριν βαλουμε καποιον διπλα μας απο αγαπη για να μας βοηθα πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι να τον περναμε απο κοσκινο σε χαρακτηρα πρωτα και μετα σε γνωσεις,αυτο νομιζω αφορα οποιονδηποτε ειναι ηδη διορισμενος και εξυπυρετει καποια εκκλησια σαν ψαλτης διοτι ειναι ουσιαστικα υπευθυνος για την ομαλη τελεση των ιερων λειτουργιων [μουσικα μιλαμε].Γιατι απο αγαπη το κανουμε αλλα πρωτα να σεβαστουμε τον εαυτο μας και τα καθηκοντα μας [για να μην ξεχασουμε κι οτι μαθαμε]αλλα και την εκκλησια που μας εμπιστευτηκε ενα δυσκολο εργο και μετα να φιλοξενησουμε οποιον θελουμε στο ψαλτηρι.Θα συναντησεις πολλες τετοιες περιπτωσεις κοιταξε να τις αντιμετωπισεις με σεβασμο χωρις να προσβαλεις κανεναν αλλα κρατωντας την θεση σου.Χρειαζεται προσοχη και υπευθυνοτητα.
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
Αναφέρετε για τις σχολές. Πήγαινα μέχρι πέρσι σε σχολή Βυζαντινής μουσικής και έκανα τα 2 πρώτα έτη. Τι δουλεια μπορεί να γίνει μέσα σε τάξη 16 ατόμων, όπου ο καθένας μαθαίνει με τον ..δικό του ρυθμό και έχει τις δικιές του ανάγκες? Ο δάσκαλος (η Διευθυνση της σχολής δηλ.) σου λέει, πρέπει να βγει αυτη η ύλη (όπως καθορίζεται απτο υπουργείο) όπως βγει, και οποιος μάθει! Οι εξετάσεις στο τέλος του έτους είναι για τον΄τύπο. Ελάχιστοι κόβονται και αυτό για ευνόητους λόγους..Φτάνουν στο πτυχίο και έρχεται η ώρα να δώσουν εξετάσεις και ..ψάχνονται. Υπάρχουν βέβαια κ εξαιρέσεις, αλλα δε σώνεται η κατάσταση. Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αναφέρετε για τις σχολές. Πήγαινα μέχρι πέρσι σε σχολή Βυζαντινής μουσικής και έκανα τα 2 πρώτα έτη. Τι δουλεια μπορεί να γίνει μέσα σε τάξη 16 ατόμων, όπου ο καθένας μαθαίνει με τον ..δικό του ρυθμό και έχει τις δικιές του ανάγκες? Ο δάσκαλος (η Διευθυνση της σχολής δηλ.) σου λέει, πρέπει να βγει αυτη η ύλη (όπως καθορίζεται απτο υπουργείο) όπως βγει, και οποιος μάθει! Οι εξετάσεις στο τέλος του έτους είναι για τον΄τύπο. Ελάχιστοι κόβονται και αυτό για ευνόητους λόγους..Φτάνουν στο πτυχίο και έρχεται η ώρα να δώσουν εξετάσεις και ..ψάχνονται. Υπάρχουν βέβαια κ εξαιρέσεις, αλλα δε σώνεται η κατάσταση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συγνώμη αν βγώ λιγάκι εκτός θέματος, να κάνουμε και σύνδεση με τα προαναφερθέντα μηνύματα.....

Από προσωπική εμπειρία νομίζω αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει θα ψάξει να βρεί έναν ψάλτη σωστό βεβαίως, έμπειρο, "σχετικά" νέο (για να έχει ενδιαφέρον να ασχοληθεί μαζί του) και εφόσον τα έχει αυτά και ο "μαθητής" τον εμπιστεύεται, να του γίνει τσιμπούρι, όχι μόνο Κυριακές αλλά οποτεδήποτε ψάλλει. Έτσι μαθαίνει.

Και βεβαίως οι συνθήκες πάνω στο αναλόγιο παίζουν μεγάλο ρόλο. Ο νέος ψάλτης πρέπει να αγκαλιαστεί από τους άλλους. Εάν ο κεντρικός ψάλτης μάλιστα ευνοεί το χορωδιακώς ψάλλειν, πιστεύω είναι ότι καλύτερο. Αισθάνεσαι ότι όντως συμμετέχεις και μαθαίνεις καλύτερα. Τα δε λάθη δεν είναι τόσο εμφανή...

Επίσης, πιστεύω κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ανεχτεί πάνω στο αναλόγιό του "τσαμπουκαλήδες" βοηθούς, κατά προτίμηση όχι ιδιαίτερα ικανούς. Ούτε χρειάζεται να το συμφωνήσεις με τον παπά από την αρχή. Είναι δεδομένο ότι ο κεντρικός ψάλτης έχει την επιμέλεια της σύνθεσης του αναλόγίου του, καθώς και την 100% ευθύνη για το άκουσμα.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
QUOTE]!εμεις τρωγαμε σφαλιαρες απο τους παλιους ιεροψαλτες για να κανουμε ισο πα σωστα......!!!!![/QUOTE]......


....και όχι μόνο ....αλλά και βαθμολογούμασταν ....(νοερώς...στον αέρα...με τον δέικτη του δασκάλου με κλίμακα 1-10).....κατά πόσο σωστά ψάλλαμε ενα προσόμοιο....ή ότι άλλο...πήγαινε η ξεφτιλα...σύννεφο γιατί στο μεταξύ οι υπόλοιποι βοηθοι ...γέλαγαν....
...τη σήμερον αν τοκάνει αυτό κάποιος δάσκαλος ..θα μείνει χωρίς μαθητές και ρίχνει νερό στο κρασί του (κανάτες) που μοιαζει ποιο πολλύ με κρασομένο νερό παρα με νερομένο κρασί

Το θέμα είναι ότι εχεί χαθέι το πνευμα μαθητείας .....και υπερεπερίσσευσε ο εγωισμός .....διοτι αν κάποιος νομίζει οτι ξέρει....ποιος ο λόγος να κάτσει να ακούσει...να διαβάσει ...να ενδιαφερθει ..να μάθει.
Στην προκειμένη περίπτωση πάλι νικητής βγαινει....ποιος άλλος ο ταπεινός και βλεπεις ανθρώπους που έχουν αναλωθει για κάποια τέχνη....και είναι τόσο απλοί και σου λένε τώρα αρχίζω να την αγγίζω.....ακροθηγώς και αναιπισθήτως......
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
QUOTE]!εμεις τρωγαμε σφαλιαρες απο τους παλιους ιεροψαλτες για να κανουμε ισο πα σωστα......!!!!!
......

Χμ, Δάσκαλε να πω για τις αγκωνιές που μου έριχνες στους χαιρετισμούς όταν το ΒΟΥ μου ήταν ψηλό; Το δεξί πλευρό μου ξέρει....
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
......

Χμ, Δάσκαλε να πω για τις αγκωνιές που μου έριχνες στους χαιρετισμούς όταν το ΒΟΥ μου ήταν ψηλό; Το δεξί πλευρό μου ξέρει....

....Μιχάλη ...ποιον έχεις δάσκαλο....αν επιτρέπετε::):(
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
ακουστε λοιπον μια ιστορια που πραγματικα τοσα χρονια στα αναλογια με εκανε να γινω παρα πολυ σκληρος σε ατομα που ανεβαινουν στο αναλογιο διπλα μου.

Επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα σε νιώθουμε 100% (λίγο πολύ όλοι έχουμε μια τέτοια ιστορία να διηγηθούμε...), θα με ενδιέφερε, ειλικρινά, να μάθω πώς έγινες σκληρός με τέτοια άτομα. Θέλω και γω να γίνω, αλλά διστάζω, το φοβάμαι κλπ. Μπορεί να γίνει ανώδυνα;

Δ. Καταραχιάς
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα σε νιώθουμε 100% (λίγο πολύ όλοι έχουμε μια τέτοια ιστορία να διηγηθούμε...), θα με ενδιέφερε, ειλικρινά, να μάθω πώς έγινες σκληρός με τέτοια άτομα. Θέλω και γω να γίνω, αλλά διστάζω, το φοβάμαι κλπ. Μπορεί να γίνει ανώδυνα;

Δ. Καταραχιάς

...ανεπαίσχυντα και ειρηνικά, μάλλον δύσκολο...!

δ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θέλω και γω να γίνω, αλλά διστάζω, το φοβάμαι κλπ. Μπορεί να γίνει ανώδυνα;

Ε! καλά τώρα, αυτά που συζητάμε με τον Μιχάλη Μαμάη είναι αστεϊσμοί, ούτως ή άλλως είχαμε και προσωπική σχέση και φιλία, εκτός από σχέση δασκάλου - μαθητή και την οικειότητα να ...πέσει και καμιά αγκωνιά, αλλά να θεωρείται πλάκα (με μουσικό ωστόσο μήνυμα). Με κάποιο άγνωστο ή λίγο γνωστό επισκέπτη στο αναλόγια, οφείλουμε να είμαστε φιλόξενοι και ανεκτικοί. Ας το δούμε και στην πνευματική του διάσταση: μπορεί να είναι κάποια δοκιμασία για τον εγωισμό μας, ή για την υπομονή μας.

Στις χειρότερες περιπτώσεις, παντως, πετάω το μπαλάκι στον ...προϊστάμενο. Που είναι και αλήθεια, δεν επιθυμεί την ψαλμώδηση από τρίτους πλην των διορισμένων ιεροψαλτών του ναού, εάν δεν το εγκρίνει και ο ίδιος
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis

....τώρα εξηγουνται ...όλα...έχεις δάσκαλο ....Θεσσαλονικιό......

...θα μου επιτρέψεις αγαπητέ Χάρη.....να διατηρήσω τον ενεστώτα....διότι τον δάσκαλο τον κουβαλάς μέσα σου μεχρις εσχάτων....

...χαίρομαι...
 
Στην πρώτη εκκλησία που ανέλαβα ως ιεροψάλτης, πριν δέκα χρόνια περίπου, ερχόταν ένας κύριος στο αναλόγιο (μόνο ένα αναλόγιο είχε ο ναός γιατί ήταν μικρός) και έλεγε ότι του έδινα να πει. Ήταν τρομερά κακόφωνος, φάλτσος και με φωνή που από τη φύση της "μικροφώνιζε" για όποιον καταλαβαίνει! Παρ' όλα αυτά είχε μεγάλο ζήλο για τη μουσική και ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε αν δεν έλεγε πολλά πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι όταν έψαλε δυσανασχετούσε ο κόσμος και εγώ, αλλά δεν τόλμησα ποτέ να του πω να κατέβει ή να μην τον αφήσω να πει έστω και κάτι. Και πιστέψε με όταν μετά από λίγο καιρό σκοτώθηκε σε τροχαίο, δεν μετάνιωσα καθόλου για τις επιλογές μου, γιατί πιστεύω ότι θα είχα πολλές τύψεις αν ήμουν σκληρός μαζί του. Θεός σχωρέστον
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
να ...πέσει και καμιά αγκωνιά, αλλά να θεωρείται πλάκα (με μουσικό ωστόσο μήνυμα). Με κάποιο άγνωστο ή λίγο γνωστό επισκέπτη στο αναλόγια, οφείλουμε να είμαστε φιλόξενοι και ανεκτικοί.

Ἀκόμα καὶ αὐτὸν ποὺ ψάλλει ἀναίσχυντα καὶ θρασύτατα δίγραμμη δίεση στον ΓΑ πρὸς ΔΙ;
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Πάντος για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα .....
...σε τέτοιες περιπτωσεις που ο ''νέος-βοηθός'' δεν ''τραβάει''.....
...απλά γινομαι ευγενικά ''μοναχοφάγος'' και δεν θα του δώσω να πει τίποτα...
...αν τώρα πάει η κατάσταση για να χρονίσει και αυτός ...επιμένει...ε...τότε στο τέλος της ακόλουθείας θα του μιλήσω και θα του δώσω να καταλάβει ότι θα πρέπει να αλάξει χόμπυ......
να παιξει ποδόσφαιρο....μα ενα μπάσκετ....ενα μπιλιαρδο κάτι......δε μπορεί ...
κάπου θα είναι καλός....
με χιούμορ πάντοτε .......και χωρίς βεβαια να οργιστώ...
γενικά αν αισθανθώ οργή και ταραχή πάνω στο ψαλτήρι....το θεωρώ σαν επίθεση του πονηρού...και συνήθως αυτό συμβαίνει όταν με κυριευει.....τι άλλο....η έπαρση.

.....να και μια μικρή εξομολόγηση....στην αγάπη σας.....
 
Top