[Ψάχνω] Βυζαντινή λειτουργική υμνωδία (Νικολάου Πετρά)

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Αναζητώ εδώ και χρόνια το πολυσέλιδο έργο (σ. 672!) Βυζαντινή λειτουργική υμνωδία του (αειμνήστου;) Νικολάου Πετρά.
Μήπως το έχετε δει σε κανένα ράφι βιβλιοπωλείου των Αθηνών;
Το έχει κανείς; Μπορεί να ανέβουν τα περιεχόμενα και ίσως ένα δείγμα μουσικού κειμένου;

Τον Νικόλαο Πετρά έτυχε να γνωρίσω το 1997 στον Αγ. Ιωάννη Βουλιαγμένης όταν νέος και φιλακόλουθος που ήμουν, είχα πάει να προσκυνήσω πρώτη φορά το λείψανο του Αγ. Νικολάου Πλανά. Τον ξανασυνάντησα το 2000 και καθώς έψαχνε επισταμένα για εκδότη, μου εμπιστεύθηκε κάποιο δείγμα από το πρωτότυπο, για να αναζητήσω τυπογραφείο στη Γερμανία. Δυστυχώς η προσπάθεια δεν καρποφόρησε και έκτοτε έχασα τα ίχνη του.

Σήμερα διαπιστώνω πως το πόνημα κυκλοφόρησε χρόνια αργότερα (2003) από τις Εκδόσεις Έλλην.

Ξέρει κανείς περισσότερα περί του συγγραφέα;
Ήταν αξιόλογος άνθρωπος, ο οποίος έμεινε ανεξίτηλα στη μνήμη μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νικόλαος

ΥΓ: Για την ιστορία σημειώνω πως ο Νικόλαος Πετράς έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διάδοση του Θρασυβούλου Στανίτσα στο κλεινόν άστυ. Από τους πρωτεργάτες που οργάνωσαν τον ερχομό του Άρχοντα περί τα τέλη του '50 στην Αθήνα. Ο ίδιος μου διηγείτο πως μέχρι της οριστικής εγκαταστάσεως του αειμνήστου, τον είχε φέρει πέντε φορές από την Κωνσταντινούπολη.
 

Attachments

  • Βυζαντινή λειτουργική υμνωδία (Νικολάου Πετρά) - εξώφυλλο.jpg
    8.4 KB · Views: 127

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Φαίνεται ότι συνεχίζει να είναι σε κυκλοφορία, όπως φαίνεται εδώ.
Η τιμή όμως ... αστρονομική. (€ 95.00) Ελπίζω τουλάχιστον να είναι καλό.:D

ΥΓ. Ίσως να μπορεί κανείς να το βρει και με έκπτωση, όπως εδώ, εδώ κι εδώ.
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αναζητώ εδώ και χρόνια το πολυσέλιδο έργο (σ. 672!) Βυζαντινή λειτουργική υμνωδία του (αειμνήστου;) Νικολάου Πετρά.
Μήπως το έχετε δει σε κανένα ράφι βιβλιοπωλείου των Αθηνών;
Το έχει κανείς; Μπορεί να ανέβουν τα περιεχόμενα και ίσως ένα δείγμα μουσικού κειμένου;

Τον Νικόλαο Πετρά έτυχε να γνωρίσω το 1997 στον Αγ. Ιωάννη Βουλιαγμένης όταν νέος και φιλακόλουθος που ήμουν, είχα πάει να προσκυνήσω πρώτη φορά το λείψανο του Αγ. Νικολάου Πλανά. Τον ξανασυνάντησα το 2000 και καθώς έψαχνε επισταμένα για εκδότη, μου εμπιστεύθηκε κάποιο δείγμα από το πρωτότυπο, για να αναζητήσω τυπογραφείο στη Γερμανία. Δυστυχώς η προσπάθεια δεν καρποφόρησε και έκτοτε έχασα τα ίχνη του.

Σήμερα διαπιστώνω πως το πόνημα κυκλοφόρησε χρόνια αργότερα (2003) από τις Εκδόσεις Έλλην.

Ξέρει κανείς περισσότερα περί του συγγραφέα;
Ήταν αξιόλογος άνθρωπος, ο οποίος έμεινε ανεξίτηλα στη μνήμη μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νικόλαος

ΥΓ: Για την ιστορία σημειώνω πως ο Νικόλαος Πετράς έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διάδοση του Θρασυβούλου Στανίτσα στο κλεινόν άστυ. Από τους πρωτεργάτες που οργάνωσαν τον ερχομό του Άρχοντα περί τα τέλη του '50 στην Αθήνα. Ο ίδιος μου διηγείτο πως μέχρι της οριστικής εγκαταστάσεως του αειμνήστου, τον είχε φέρει πέντε φορές από την Κωνσταντινούπολη.

Σε τι ύφος είναι γραμμένο αυτό το βιβλίο κ.Νίκο? :rolleyes:
Εννοώ, σε πατριαρχικές γραμμές (Λόγω της σχέσης του με τον Στανίτσα) ή είναι αποκλειστικά δικές του συνθέσεις?
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είχε πέσει μια φορά στα χέρια μου ένα αντίτυπο. ΦΟ-ΒΕ-ΡΗ καλλιγραφική επιμέλεια, με πλούσιο στολισμό (η τιμή τα λέει όλα...) πάμπολλα μαθήματα από Στανίτσα κ.α., αλλά και με πάμπολλα λάθη, ακόμα και στις πιο απλές γραμμές, προφανώς λόγω κακής αντιγραφής... :( Θυμάμαι χαρακτηριστικά με πόση δυσφορία το σχολίαζε ο φίλος που το είχε, ενώ κατά τα άλλα, και κατ' αυτόν που το γνώριζε ενδελεχέστερα, ήταν ένα πολύ όμορφο και περιεκτικό βιβλίο.
 
Top