1971-07-25 Κυριακή ήχος πλάγιος του δευτέρου - Εωθινό Ζ' (Κοίμηση Αγίας Άννης)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να ανεβάσω κι εγώ κατιτίς πάλι από το αρχείο του Λεωνίδα Γαρουφαλλή που μου έστειλε να επεξεργαστώ. Είναι Κυριακή, Ήχ. πλ. β', Εωθ. Ζ' (Κυριακή Ζ' Ματθαίου) και είναι εορτή της Αγ. Άννης (25-7). Αυτός ο συνδυασμός προκύπτει όταν το Πάσχα είναι 18-4, κάτι που έγινε ζώντος του Άρχοντα μόνο το '71 και το '82. Παρακαλώ τους έμπειρους Στανιτσικούς να αποφανθούνε! Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε θερμά Λεωνίδα για τους θησαυρούς που μας προσφέρεις!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Να ανεβάσω κι εγώ κατιτίς πάλι από το αρχείο του Λεωνίδα Γαρουφαλλή που μου έστειλε να επεξεργαστώ. Είναι Κυριακή, Ήχ. πλ. β', Εωθ. Ζ' (Κυριακή Ζ' Ματθαίου) και είναι εορτή της Αγ. Άννης (25-7). Αυτός ο συνδυασμός προκύπτει όταν το Πάσχα είναι 18-4, κάτι που έγινε ζώντος του Άρχοντα μόνο το '71 και το '82. Παρακαλώ τους έμπειρους Στανιτσικούς να αποφανθούνε! Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε θερμά Λεωνίδα για τους θησαυρούς που μας προσφέρεις!

Καλημέρα φίλε Ἰωάννη. Θερμότατα εὐχαριστοῦμε! Ὅπως πάντα, ἐξυπηρετικότατος. Νά εἶσαι καλά, ἀδελφέ. Μόνος μου δέν θά μποροῦσα να προσφέρω αὐτά τά καλούδια!
Ἐλπίζω νά μᾶς ἀπαντήσει κάποιο μέλος τοῦ "ψαλτολογίου" γιά τό πότε εἶναι ἡ ἠχογράφηση. Ἄν καί περισσότερο κλίνω πρός τό 1971, ἀφοῦ ὁ Ἄρχων Θρασύβουλος Στανίτσας εἶχε ἀποχωρήσει ἀπό τήν ἐνεργό ὑπηρεσία ἀρχές τοῦ 1981. Τέλος πάντων, θά μᾶς βοηθήσουν οἱ φίλοι. Καί κάτι ἀκόμα: Πῶς ἄκουσες τήν ἠχογράφηση; Ἦταν καθαρή ἤ χρειάστηκε νά ἐπέμβεις τεχνικά γιά νά μᾶς προσφέρεις καλύτερο ἦχο;

Υ.Γ. Ἀκολουθοῦν κι ἄλλες κασσέτες. :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως μου είπε ο Δημήτρης ο Σκρέκας, συνέπεσε να έχει την ηχογράφηση στο αρχείο του. Είναι από το αρχείο του Θεοδώρου Γιαννούτα και είναι πράγματι το 1971. Ευχαριστούμε Δημήτρη!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω αποσπασματα απο Κυριακη Πλ. του Βου ηχου .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της ΜΕ Θρασυβουλος Στανιτσας .
Δεν ξερω ακριβη ημερομηνια . Υπολογιζω αρχες της δεκαετιας του 70 (Αγιος Δημητριος Αμπελοκηπων) .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 34'02''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Κυριακη Πλ.ΒουRe1.mp3
    11.7 MB · Views: 433

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αν καποιος φιλος γνωριζει ακριβη ημερομηνια , ας μας πληροφορησει . Ευχαριστω .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν καποιος φιλος γνωριζει ακριβη ημερομηνια , ας μας πληροφορησει . Ευχαριστω .

Τη 25η Ιουλίου σωτηρίου έτους 1971(;), ήχος πλ. β-εωθινόν ζ. Κοίμησις Αγ. Άννης.

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τη 25η Ιουλίου σωτηρίου έτους 1971(;), ήχος πλ. β-εωθινόν ζ. Κοίμησις Αγ. Άννης.

Δ.
Ἄνευ ἐρωτηματικοῦ. Ἀπό διορισμοῦ του (1966) ἑπομένη σύμπτωσις τό 1982· ἀλλ᾿ εἶχε συνταξιοδοτηθεῖ ἤδη.

 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἄνευ ἐρωτηματικοῦ. Ἀπό διορισμοῦ του (1966) ἑπομένη σύμπτωσις τό 1982· ἀλλ᾿ εἶχε συνταξιοδοτηθεῖ ἤδη.



Μπορεί να μην είναι στα καλύτερά του, αλλά ο μάστορας φαίνεται και στο πώς αποφεύγει τη χασμωδία. Προσέξτε τί γίνεται μεταξύ στίχου και προσομοίου των Αίνων της Αγίας...

Δ.
 
Top