Χερουβικό σε ήχο πλ. α΄ Φρύγιο - Βαγγέλη Λιναρδάκη

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χερουβικό σε ήχο πλ. α΄ φρύγιο, σε σύνθεση του γνωστού τοις πάσι Πρωτοψάλτη Βαγγέλη Λιναρδάκη
Σας παραθέτω σε κείμενο το πιο πάνω Χερουβικό, με την διευκρίνιση, ότι είναι σε μέλος των γνωστών σε όλους μας λειτουργικών του αοιδίμου Μιχ. Χατζηαθανασίου, και το οποίο είχε την καλοσύνη να μου στείλει εχθές.
Ο Βαγγέλης το χαρακτήρισε ως ''εξωπαραδοσιακο αριστούργημα'', και εγώ το βρήκα ως το τέλειο αριστούργημα που έλειπε, διότι τίποτε δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω ή να τροποποιήσω.
Επίσης όσο παραδοσιακά είναι τα λειτουργικά του αοιδίμου Μιχ. Χατζηαθανασίου σε ήχον πλ. α΄ φρύγιο, τόσο παραδοσιακό είναι και το εν λόγω Χερουβικό.
Εγώ προσωπικά εδώ και καιρό το αναζητούσα στα σχετικά βιβλία, αλλά δεν το βρήκα πουθενά.
Με το Χερουβικό αυτό, τα λειτουργικά αυτά αποτελούν πλέον ένα ενιαίο σύνολο, που προετοιμάζει όλους για το πιά λειτουργικά και Άξιον εστίν θα ακολουθήσουν.
Ευάγγελε, και για αυτό σου το δώρο σε ευχαριστούμε πολύ. Εύγε και πάλιν.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Attachments

  • Χερουβικό σε ήχο πλ. α΄ φρύγιο Βαγγέλη Λιναρδάκη.doc
    4.5 MB · Views: 885

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χερουβικό σε ήχο πλ. α΄ φρύγιο, σε σύνθεση του γνωστού τοις πάσι Πρωτοψάλτη Βαγγέλη Λιναρδάκη
Σας παραθέτω σε κείμενο το πιο πάνω Χερουβικό, με την διευκρίνιση, ότι είναι σε μέλος των γνωστών σε όλους μας λειτουργικών του αοιδίμου Μιχ. Χατζηαθανασίου, και το οποίο είχε την καλοσύνη να μου στείλει εχθές.
Ο Βαγγέλης το χαρακτήρισε ως ''εξωπαραδοσιακο αριστούργημα'', και εγώ το βρήκα ως το τέλειο αριστούργημα που έλειπε, διότι τίποτε δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω ή να τροποποιήσω.
Επίσης όσο παραδοσιακά είναι τα λειτουργικά του αοιδίμου Μιχ. Χατζηαθανασίου σε ήχον πλ. α΄ φρύγιο, τόσο παραδοσιακό είναι και το εν λόγω Χερουβικό.
Εγώ προσωπικά εδώ και καιρό το αναζητούσα στα σχετικά βιβλία, αλλά δεν το βρήκα πουθενά.
Με το Χερουβικό αυτό, τα λειτουργικά αυτά αποτελούν πλέον ένα ενιαίο σύνολο, που προετοιμάζει όλους για το πιά λειτουργικά και Άξιον εστίν θα ακολουθήσουν.
Ευάγγελε, και για αυτό σου το δώρο σε ευχαριστούμε πολύ. Εύγε και πάλιν.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

Βασιλη σε ευχαριστω . Δες στο επομενο μηνυμα τα δυο Χερουβικα .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τα παραπάνω θα θέλαμε παρτιτούρες. Lambadarios
Αθανάσιε το Χερουβικό σε Word είναι στο μήνυμα Νο 1, το επισυνάπτω και εδώ σε pdf.
Τα λειτουργικά μάλλον είναι τα γνωστά του Χ''Αθανασίου.
Το τρισάγιο είναι αυτοσχεδιασμός.
 

Attachments

  • Χερουβικό σε ήχο πλ. α΄ φρύγιο Βαγγέλη Λιναρδάκη.pdf
    402.2 KB · Views: 676

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αθανάσιε το Χερουβικό σε Word είναι στο μήνυμα Νο 1, το επισυνάπτω και εδώ σε pdf.
Τα λειτουργικά μάλλον είναι τα γνωστά του Χ''Αθανασίου.
Το τρισάγιο είναι αυτοσχεδιασμός.

Βασιλη και τα λειτουργικα ειναι δικα μου καθως και το τρισαγιο . Του Μιχαηλ
Χ''Αθανασιου ειναι διαφορετικα και σαφως καλλιτερα .
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Το περί ου ο λόγος χερουβικό το ψηφιοποίησα και το ανεβάζω για κάθε ενδιαφερόμενο!
Το ψηφιοποίησα με το πρόγραμμα "Πανδουρίς" και θεωρώ ότι (με μερικές βελτιώσεις ακόμα) είναι ένα από τα καλύτερα προγράμματα ηλεκτρονικής γραφής της Βυζαντινής Μουσικής ....

Εψάλη, στη φετινή πανήγυρη της πολιούχου των Καλαμών Υπαπαντής!

Εις μνημόσυνον αιώνιον του δούλου του Θεού Ευαγγέλου !
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ Ε. ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ ΗΧΟΣ ΠΛ. Α ΦΡΥΓΙΟΣ 1.pdf
    655.2 KB · Views: 574

Antonios111

New member
Αθανάσιε το Χερουβικό σε Word είναι στο μήνυμα Νο 1, το επισυνάπτω και εδώ σε pdf.
Τα λειτουργικά μάλλον είναι τα γνωστά του Χ''Αθανασίου.
Το τρισάγιο είναι αυτοσχεδιασμός.
Αγαπητέ κ.Κιαμηλίδη σας ευχαριστούμε για την μεγάλη προσφορά σας και το Χερουβικό σε pdf. Εχω προσέξει ότι αναφέρονται οι σελίδες 79-81. Θα μπορούσατε να μας πείτε σε ποιό βιβλίο βρίσκονται και αν μπορούμε να το αγοράσουμε ώστε να βρούμε κι άλλα τόσο πολύτιμα "διαμάντια" ? Σας ευχαριστούμε και πάλι.
 
Top