30. Μουσικὰ Ἁγίου Ἀποστόλου Ἀνδρέου τοῦ Πρωτοκλήτου

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εν όψει της Κυριακής 30/11, και για όσους επιθυμούν κάτι πιο... ιδιαίτερο :D , ανεβάζω το Δοξαστικό των Αίνων του Αγίου Αποστόλου Ανδρέα από το Αργό Δοξαστάριο του Κων/νου του Πρωτοψάλτου.
 

Attachments

  • ΑΡΓΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ ΤΟΥ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΟΥ, ΚΩΝΝΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ.pdf
    69.1 KB · Views: 900

Chrysaphis

Νέο μέλος
Ψαχνω την ακολουθια του Αποστολου Ανδρεα στις 30 Νοεμβριου σε Βυζαντινη Σημειογραφεια. Εχω του Αθανασιου Καραμανη αλλα ηθελα καποια αλλη. Αν μπορει κανεις να μας βοηθησει σε αυτο; Σας ευχαριστω πολυ ο Θεος μαζι σας!:)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ψαχνω την ακολουθια του Αποστολου Ανδρεα στις 30 Νοεμβριου σε Βυζαντινη Σημειογραφεια. Εχω του Αθανασιου Καραμανη αλλα ηθελα καποια αλλη. Αν μπορει κανεις να μας βοηθησει σε αυτο; Σας ευχαριστω πολυ ο Θεος μαζι σας!:)

Επισυνάπτω από το Μηνολόγιον του αειμνήστου Γεωργίου Σύρκα.
Και εγώ έχω τα πάντα τα του Καραμάνη, αλλά εδώ προτιμώ και του Σύρκα.
Βασίλης
 

Attachments

  • 30 Νοεμβρίου Όρθρος από Σύρκα.pdf
    1.3 MB · Views: 1,425

filomousos

Παλαιό Μέλος
Κων/νος Βαγενάς;53221 said:
Πράγματι πολύ ωραία και ιδιαίτερα το δοξαστικό των Αίνων.

Εξίσου ωραία και η αντίστοιχη σύνθεση του Νηλέως Καμαράδου :

http://digma.mmb.org.gr/MediaHandler.ashx?id=000000000233194&m=2&height=0&width=0
http://digma.mmb.org.gr/MediaHandler.ashx?id=000000000233196&m=2&height=0&width=0
http://digma.mmb.org.gr/MediaHandler.ashx?id=000000000233198&m=2&height=0&width=0

ΠΗΓΗ : Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας «Λίλιαν Βουδούρη» :
http://digma.mmb.org.gr/Help.aspx
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πράγματι πολύ ωραία και ιδιαίτερα το δοξαστικό των Αίνων.
Αφού σας άρεσεν (όπως και εμένα ) , παραθέτω και το ηχητικό από τον αοίδιμο +Γεώργιο Σύρκα, από την περυσινή εκπομπή του κ. Λυκούργου Αγγελόπουλου.
Βασίλης
 

Attachments

  • Τον Κήρυκα της Πίστεως Ψάλλει ο + Γεώργιος Σύρκας.mp3
    5 MB · Views: 394

Chrysaphis

Νέο μέλος
Ευχαριστω Βασιλη να σαι καλα!

Πολυ ωραια τα κομματια, μηπως εχεις και του Εσπερινου τα κομματια;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευχαριστω Βασιλη να σαι καλα!

Πολυ ωραια τα κομματια, μηπως εχεις και του Εσπερινου τα κομματια;

Επισυνάπτω για όποιον ενδιαφέρεται, τα σχετικά που μου έστειλεν σήμερον ο Κύρ Γεώργιος Κωνσταντίνου Μιχαλάκης, και τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ.
Στο pdf είναι 54 σελίδες γραμμένες με τον Μελωδό και σε πολυτονικό, διότι εκεί στην Γαλλία οι Ελληνομαθείς που ψάλλουν δεν γνωρίζουν από μονοτονικά.
Το μουσικό κείμενο από το ηχητικό Δοξαστικό των Αποστϊχων τον συναϊμονα Πέτρου σε ήχο γ΄ το οποίο ψάλλει πολύ ωραία, βρίσκεται στην σελ. 27 του pdf.
Και τo Κοινωνικό το ψάλλει επίσης πάρα πολύ ωραία, (θα κυτάξω το απόγευμα για το μουσικό κείμενο).
Αδελφέ Γεώργιε, σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου αυτή, ευχόμενος όπως έχετε πάντοτε εκτός από τις ευχές εμού του ελαχίστου Φίλου και πλούσιες τις Ευλογίες του Αγίου Απόστόλου Ανδρέου και πάντων των Αγίων.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Psaltiki_Akoloutheia_Ap_Andreou_neumes_polytonic_part_01.pdf
    277.6 KB · Views: 1,130
  • GKM_Greg_2006_Propr_11_30_Ap_Andr_CD_IOT_009_TonSynaimona_Chourmouzios_Home_Choir_RVRB_incorrect.mp3
    1.7 MB · Views: 246
  • GKM_Greg_2006_Propr_11_30_Ap_Andr_CD_IOT_010_Eis_Pasan_Home_Choir_good_RVRB.mp3
    885.1 KB · Views: 164
  • Δοξαστικό του Εσπερινού & των Αίνων.pdf
    243.9 KB · Views: 720

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Μαζι με του κ. Βασιλη--Νομιζω οτι ολοκληρωνεται η ακολουθια του Συρκα:)
 

Attachments

  • Προσομοια Εσπερινου 30 Νοεμβριου Συρκα.pdf
    1.8 MB · Views: 575

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
...
Στο pdf είναι 54 σελίδες γραμμένες με τον Μελωδό και σε πολυτονικό, διότι εκεί στην Γαλλία οι Ελληνομαθείς που ψάλλουν δεν γνωρίζουν από μονοτονικά.
...


Στην Ελλάδα, πάλι, αλλά και όπου γης, οι μουσικομαθείς γνωρίζουν πως στα τονισμένα με μουσικά σημάδια κείμενα ΔΕΝ μπαίνουν επιπλέον τόνοι...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στην Ελλάδα, πάλι, αλλά και όπου γης, οι μουσικομαθείς γνωρίζουν πως στα τονισμένα με μουσικά σημάδια κείμενα ΔΕΝ μπαίνουν επιπλέον τόνοι...
...ἄν δέν σέ προλάβαινε...
(Psaltiki_Akoloutheia_Ap_Andreou_neumes_polytonic)


Στο pdf είναι 54 σελίδες γραμμένες με τον Μελωδό και σε πολυτονικό, διότι εκεί στην Γαλλία οι Ελληνομαθείς που ψάλλουν δεν γνωρίζουν από μονοτονικά.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπολείπονται τα δοξαστικά του εσπερινού
Επισυνάπτονται και δια την παρατηρητικότητά σου, καθώς και για την Μεγάλη σου προσφορά βεβαίως βεβαίως, και είναι από το Μηνολόγιο του Μακαριστού Γεωργίου Αντωνίου Σύρκα εκδόσεως ΑΣΤΕΡΟΣ.
Εις μνημόσυνον αιώνιον των Μακαριστών + Γεωργίου και +Αντωνίου Σύρκα και με ευχαριστίες πολλές στον εκδοτικό οίκο ΑΣΤΕΡΟΣ για όλες τις εκδόσεις, οι οποίες είναι εξαίρετες.
 

Attachments

  • Δοξαστικά εσπερινού 30 Νοεμ. Μην. Γεωργ Σύρκα εκδ. ΑΣΤΕΡΟΣ.pdf
    4.3 MB · Views: 430

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μιας και κατάγομαι από Πάτρα κ έχω μεγάλη ευλάβεια στον Πρωτόκλητο ανεβάζω ως ευλογία κ εγώ κάτι για τον αυριανό Όρθρο του Αγίου Αποστόλου Ανδρέου ......Η χάρις του να μας σκεπάζει όλους ......
 

Attachments

  • Iδιόμελον Αγίου Ανδρέου α ήχος Γεωργακόπουλου.pdf
    94.3 KB · Views: 238
  • Δοξαστικά Αίνων Αγίου Ανδρέου μέλος Τσατσαρώνη.pdf
    2.7 MB · Views: 457

girdim

Νέο μέλος
Δοξαστικό των Αίνων του Αγίου Αποστόλου Ανδρέα Νηλέως Καμαράδου
 

Attachments

  • DOXASTIKO AGIOU ANDREA .doc
    1.4 MB · Views: 176

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των εξαίρετων και πληρέστατων υφιστάμενων μουσικών κειμένων, σας ενημερώνω πως για τις προσωπικές μου ανάγκες έκανα τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την 30η Νοεμβρίου 2013 σημειώνοντας πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζονται για τάμπλετ μόνον.
Τα αρχεία αυτά σε pdf σε αναβαθμισμένο .mel τα έχω ανεβάσει στην Βιβλιοθήκη του Μελωδού στην δ/νση: http://melodos.com/bibliothiki/?p=529
Σημειώνεται ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα κατεβάσει κατά τα γνωστά (δεξί κλικ, αποθήκευση ) χωρίς να χρειάζεται καν εγγραφεί ή να συνδεθεί.
Σημειώνεται πως το κατέβασμα αυτών των αρχείων γίνεται και από τους ''επισκέπτες'' του Ψαλτολογίου
Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:
Διὰ τοὺς πανηγυρίζοντας ναούς. Ἀπολυτίκιον Ἀποστόλου Ἀνδρέου ὀκτώηχον. Δύναται νὰ ψαλεῖ μετὰ τὸ πέρας τοῦ ἑσπερινοῦ ἢ κατὰ τὴν διανομὴν τοῦ ἀντιδώρου.
 

Attachments

  • ΟΚΤΩΗΧΟΝ ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ.pdf
    85.9 KB · Views: 251
Top