1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε, με εκπλήσετε! Που τον ξέρετε εσείς τον "Marantoni";
Ἔλα αὔριο τό βράδυ στό ναό (ὅπως εἴπαμε...) νά σοῦ ἐξηγήσω...
Πρός τό παρόν δές φωτογραφίες πού ἀνέβασα καί μέ τήν ἀφεντιά σου...

 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Τι Μαφίδης, τι Μελίτων...


Τα δυο παρακάτω περιστατικά έχουν πλάκα αν τα δει κανείς σε παραλληλία:

1. Τον Αύγουστο βρεθήκαμε με τον κωνσταντινουπολίτη κ. Μαφίδη στις Πρέσπες για το Φεστιβάλ Αγίου Αχιλείου. Καθόμασταν σε μια ταβέρνα και απέναντί μας καθόνταν οι "Τραγουδιστάδες τση Ζάκυνθος". Κάποια στιγμή αρχίζουν να ψέλνουν ένα πολυφωνικό τραγουδιστό Άγιος ο θεός. Πετάγεται ο κ. Μαφίδης με καλοσυνάτο τρόπο: "Έϊ, το ψάλσιμο αφήστε το σε μας. Εσείς πείτε μας καμμιά καντάδα..." :D:D:D

2. Τις προάλλες σε κάποιο πανηγύρι (ας μην αναφέρω που) άρχισε στο τέλος ένας βοηθός να λέει ένα αυτοσχέδιο τραγουδιστό κράτημα σε μινόρε που προσωπικά μου θύμισε το "Ήσουνα τι ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα". Σκέφτομαι λοιπόν: Πού είναι ο Μαφίδης τώρα να τον βάλει στη θέση του. Και μετά από ένα λεπτό τον έβαλε στη θέση του ο επίσκοπος Μελίτων, στέλνοντας κάποιον να του πει ότι δεν του αρέσει το άκουσμα. :D:D:D

Τι Μαφίδης, τι Μελίτων, λοιπόν... :D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
2. Τις προάλλες σε κάποιο πανηγύρι (ας μην αναφέρω που) άρχισε στο τέλος ένας βοηθός να λέει ένα αυτοσχέδιο τραγουδιστό κράτημα σε μινόρε που προσωπικά μου θύμισε το "Ήσουνα τι ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα".
Δέν καταλάβαμε...
Ἀφοῦ τά ἔγραψα.
Ἦταν αὐτός...

ΥΓ. Τώρα εἶδα καί τήν ἀπάντηση πού εἶχα γράψει (καί ἔψαχνα), ὅτι ὁ σχολιαζόμενος τελευταῖα πρωτοψάλτης, δέν υἱοθετεῖ πλέον αὐτά...


 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Το ερχόμενο Σάββατο έχουμε "ψυχοσάββατο"??? έτσι ανακοινώθηκε και οι πιστοί τρέχουν για ετοιμασία κολλύβων...
Επίσης ο ίδιος ιερέας "επέπληξε" τον ψάλτη του διότι το πρωί δεν ψάλλει στα απολυτίκια του όρθρου τα απολυτίκια των παρεκκλησίων του ναού...
Άλλο τι θα ακούσουμε...

Ἰδοὺ ἕνα ''Ἀλλο τι'': κάθε χρόνο, ἀρχὲς Νοεμβρίου, ἐμεῖς ἔχομε ... Ψυχο-Κυριακὴ (''ἐνοριακὸ μνημόσυνο'', κατὰ τὴν ἐπίσημη ὁρολογία). Ἐπειδὴ ἡ 2η Νοεμβρίου εἶναι ἡμέρα τῶν νεκρῶν γιὰ τοὺς Ρωμαιοκαθολικούς. Εἰσπράττονται ὅμως καὶ δουκάτα.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος

Κατά συρροή δηλαδή... :D:D:D

Όταν τελειώσει με το ρεμπέτικο ρεπερτόριο και αρχίσει να λέει Νταλάρα, πείτε μου που εμφανίζ...γκουχουγκουχου...ψέλνει, να πάω να τον ακούσω. Μου αρέσουν κυρίως τα παλιά του. Ήδη έχω αρχίσει να φαντάζομαι αντί για "Αχ χελιδόνι μου" να ακούγεται "Τε ριριριρι ρεμ" :D:D:D

ΥΓ. Δυστυχώς δε μπόρεσα να έρθω στην αγρυπνία. Υπόσχομαι να είμαι στην επόμενη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τι Μαφίδης, τι Μελίτων...


2. Τις προάλλες σε κάποιο πανηγύρι (ας μην αναφέρω που) άρχισε στο τέλος ένας βοηθός να λέει ένα αυτοσχέδιο τραγουδιστό κράτημα σε μινόρε που προσωπικά μου θύμισε το "Ήσουνα τι ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα". Σκέφτομαι λοιπόν: Πού είναι ο Μαφίδης τώρα να τον βάλει στη θέση του. Και μετά από ένα λεπτό τον έβαλε στη θέση του ο επίσκοπος Μελίτων, στέλνοντας κάποιον να του πει ότι δεν του αρέσει το άκουσμα. :D:D:D

Τι Μαφίδης, τι Μελίτων, λοιπόν... :D

Τι σαμπάχ ... τί μινόρε; Αδελφέ, ο βοηθός είχε αναμείξει τα δυο μακάμια ή ο ..δαίμων του ψαλτολογίου;

Δ.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Τι σαμπάχ ... τί μινόρε; ........ τα δυο μακάμια

Υπάρχει μακάμι με την ονομασία "μινόρε"; :D
Μην παρεξηγηθείς. Σε πειράζω. :wink:

Να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι καν τι ήχο έλεγε (αν βέβαια έλεγε κάποιο συγκεκριμένο). :D Σίγουρα όμως θύμιζε ρεμπέτικο ταξίμι με "σκέρτσο" και "τερτίπια". :D Δυο παιδιά δίπλα μου αρχίσαν να προσποιούνται ότι δήθεν παίζουν μπουζούκι και ήταν όντως πολύ αστείο. Τον πήραν χαμπάρι και τα παιδιά ακόμα... :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Νομίζω ὅτι ζεῖς στήν Β. Ἑλλάδα. Ἐντάξει, ἐμεῖς δέν τό ἔχουμε, ἀλλά γιά σᾶς τό ξέρουμε τό Ψυχοσάββατο τοῦ ἁγίου Δημητρίου. Διάβασε ἐδῶ.


Ὄχι σὲ ὅλη τὴν Β. Ἑλλάδα.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
:mad::mad:
Σήμερα, έξω από το παρεκκλήσι, επί μισή χτυπούσε ένας συναγερμός αυτοκινήτου κάνοντας διάφορους (εκνευριστικούς) θορύβους. Κι εκεί που πήγαινε να σταματήσει, δώσ' του ξανά από την αρχή. Όσπου σε μια στιγμή βγαίνει ένας πιστός έξω, πηγαίνει πάνω από το αυτοκίνητο και αρχίζει να φωνάζει ''Κλείστε το συναγερμό, κλείστε το συναγερμό επιτέλους'':D. Τίποτα όμως. Αυτός συνέχιζε. Μετά από ένα δεκάλεπτο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταμάτησε. Γυρίζει προς το μέρος μου ένας βοηθός και μου λέει: ''Μάλλον έναν μπαζούκα ήθελε να σταματήσει μια και καλή''.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ἰδοὺ ἕνα ''Ἀλλο τι'': κάθε χρόνο, ἀρχὲς Νοεμβρίου, ἐμεῖς ἔχομε ... Ψυχο-Κυριακὴ (''ἐνοριακὸ μνημόσυνο'', κατὰ τὴν ἐπίσημη ὁρολογία). Ἐπειδὴ ἡ 2η Νοεμβρίου εἶναι ἡμέρα τῶν νεκρῶν γιὰ τοὺς Ρωμαιοκαθολικούς. Εἰσπράττονται ὅμως καὶ δουκάτα.

Και στην Τρανσυλβανία γνωρίζω ότι (λόγω Δυτικών επιρροών μέσω των Ουνιτὠν) ο κόσμος επισκέπτεται τα κοιμητήρια την 2η Νοε και τελεί τρισάγια... :rolleyes:
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Εχθές βρέθηκα με τον πρωτοσυγγελεύοντα π. Γεώργιο Μπλάθρα σε ορεινό χωριό του Πάρνωνα για λειτουργία σε εκκλησάκι επ' ονόματι του Αγίου Δημητρίου. Μπήκαμε στο ναό και πριν το "ευλογητός" έρχεται ένας παππούς, κάθεται δίπλα και ξεκινάει τα διαβαστά. Μέχρις εκεί ολα καλά και συνηθισμένα. Ένας ακόμα κλασσικός παππούς σε χωριό που βοηθάει με τα διαβαστά. Όταν όμως αρχίσαμε μέλος απλά τον λάτρεψα!!! Δεν έψαλλε σε κανέναν απο τους 8 γνωστούς ήχους ή σε κάποιο συγκεκριμένο δρόμο!!! Σε κανεναν!!! Απλά τόνιζε συλλαβές, λέξεις ή φράσεις έτσι στη τύχη, στο ξεκούδουνο τελείως!!! Προσπάθησα να ισοκρατήσω τον παππού αλλά μάταια. Έπρεπε κάθε 2-3 δευτερόλεπτα να αλλάζω αρμονία και δυστηχώς δεν είμαι ο Πέτρος. Ένα πλατύ χαμόγελο απλώθηκε στο πρόσωπό μου. Απόλαυσα τον παππού μέχρι τέλους. Τα έλεγε όλα μαζί εκτός του Χερουβικού, δεν ξέρω γιατί. Στο τέλος έφυγε ευτυχισμένος και περήφανος... Αξέχαστες ακολουθίες στα χωριά....
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Tου Αγ. Δημητριου λοιπον,γιορταζε ενα παρεκκλησι μας.
Λιγο μικρος ο ναος,με αρκετο κοσμο,αρτοκλασιες,κλπ
Εψαλλα εγω,μαζι με τρεις καλους φιλους και συναδελφους μου,οπου ο ενας εξ'αυτων,ειναι πολυ μεγαλο πειραχτηρι πανω στο αναλογιο!....
Ολα καλα τελος παντων,τουλαχιστον μεχρι την αρτκλασια.
Ξεκιναω λοιπον τα αποστιχα.Το 1ο ειναι σε ηχο Β': ''Της γηηηης συνταρασομενης το της οργης σου φοβω...""κλπ.
Και ακουω το Σωτηρη(πειραχτηρι) ταυτοχρονα να σιγοψελνει πανω στη μελωδια του τροπαριου:''Της δικηηηης σου της θειαααας!!!....":D:D
Ε...αντε μετα μαζεψεις τα ασυμαζευτα!!...:wink: Πολυ γελιο!!...:D Ρεζηλιιιιι!!!....:eek:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όταν όμως αρχίσαμε μέλος απλά τον λάτρεψα!!! Δεν έψαλλε σε κανέναν απο τους 8 γνωστούς ήχους ή σε κάποιο συγκεκριμένο δρόμο!!! Σε κανεναν!!! Απλά τόνιζε συλλαβές, λέξεις ή φράσεις έτσι στη τύχη, στο ξεκούδουνο τελείως!!! ............Απόλαυσα τον παππού μέχρι τέλους. Τα έλεγε όλα μαζί εκτός του Χερουβικού, δεν ξέρω γιατί. Στο τέλος έφυγε ευτυχισμένος και περήφανος... Αξέχαστες ακολουθίες στα χωριά....
Επιτέλους! Aυτή η προπαγάνδα για την ψαλμώδηση σε κλιτόν δεν έχει όρια...:D:p
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επισυναπτω ενα υπεροχο απο τον Ι.Ν αγ.Τριαδος Θεσ/νικης που βρηκα στο facebook. :D

Και ενα περιεργο απο το Λαζοπουλο:
http://www.youtube.com/watch?v=MfmmaNmecV0
Τί ἰδέες δίνεις στόν «τοῦ Λαζόπουλου»!!!
Στόν ἐκ Θεσσαλονίκης, ἀπό ἑλικόπτερο —πές του— τήν ἑπόμενη φορά!!!​
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
π. Μάξιμος;53095 said:
Τί ἰδέες δίνεις στόν «τοῦ Λαζόπουλου»!!!
Στόν ἐκ Θεσσαλονίκης, ἀπό ἑλικόπτερο —πές του— τήν ἑπόμενη φορά!!!​

Ο Λαζοπουλος εκανε μεγαλο θεμα, το οποιο λιγο με εκνευρισε, αλλα δεν παυει να ειναι ευτραπελο, και ελλειψη ιεροπρεπειας απο πλευρας του ιερεα. (φιρι φιρι το πηγαινε και αυτος με τα ελαφρα πηδηματακια)....
Το κλιπ εδω με τα σχολια του Λαζοπουλου: http://www.youtube.com/watch?v=998wi9BhMz4

Το Θεσσαλονικιωτικο, οι ψαλτες ειναι στον γυναικωνιτη? Επισης υπαρχει καποια ταξις για το αναστα ο Θεος; Πατερ μου τι λετε;
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ μου τι λετε;
Τί νά πῶ γιατρέ μου;
Φοβᾶμαι μήν πηδήξει ἀπό τόν γυναικωνίτη τήν ἑπόμενη χρονιά ὁ «τοῦ Λαζόπουλου»!!!

Πρέπει νά πῶ γιά τό τυπικό; Ἐδῶ εἶναι εὐτράπελα...
Τό τυπικό τό διαβάζετε ὅλοι ἀπό τό Τριῴδιον, τό ΤΜΕ, τά Δίπτυχα, τό ΗΟΠ.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ψιλοάκυρο, αλλά το βίντεο με τον ενθουσιώδη δρομέα το πρωτοέδειξε για σατυρικούς λόγους πριν αρκετά (τουλάχιστον 6) χρόνια ο Θέμος με την χαρακτηριστική καρτέλα «Ήρθε η άνοιξη!». Αυτός δηλαδή το ξεχώρισε, μάλλον από δελτίο ειδήσεων.
 
Status
Not open for further replies.
Top