Ἐκπομπή τοῦ Γιώργου Κωνσταντίνου «Θεωρητικές προσεγγίσεις» στόν Ρ/Σ τῆς Ἐ.Ἑ.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μέ ἐνδιαφέρον ἄκουσα σήμερα τήν νέα ἐκπομπή τοῦ ἀγαπητοῦ κ. Γιώργου Κωνσταντίνου (μέλους τοῦ Ψαλτολογίου) στό νέο πρόγραμμα τοῦ Ρ/Σ τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος «Θεωρητικές προσεγγίσεις», τρίτη στήν σειρά ὅπως εἶπε, μέ θέμα (σήμερα) τά ἀπηχήματα.
Μέ πολλή χαρά ὅμως ἄκουσα συμπαρουσιαστή καί συνεργάτη του τόν ἐπίσης ἀγαπητό μου καί ἐκλεκτό μέλος τοῦ Ψαλτολογίου Βασίλη Ζάχαρη, μέ ἰδιαίτερη καθαρότητα φωνῆς, εὐκρίνεια καί ἔνταση. Γνωρίζω τήν ὡραία του φωνή ὡς ψάλλοντα (ὅπως καί τοῦ κ. Κωνσταντίνου) ἀλλά καί ὡς ἐκφωνητής εἶναι ἰδανικώτατος.
Ἡ ἔκπληξη ἦταν ὅταν στήν ἀποφώνηση ἄκουσα ὅτι ἡ γυναικεία φωνή πού ἐκφωνοῦσε ὡς συμπαρουσιάστρια ἐνίοτε, εἶναι ἀκόμη ἕνα μέλος τοῦ Ψαλτολογίου, ἡ Ἰωάννα Βετουλάκη (Vetoul_ion).

Σ᾿ αὐτήν τήν ἐκπομπή (πού δέν εἶχα δυνατότητα νά γράψω) ἀκούστηκαν· ὁ Ἄρχων Ἀθ. Καραμάνης, ὁ Ἀνδρέας Πετρόχειλος στό Α΄Ἑωθινό, ὁ μακαριστός Διακο-Διονύσιος Φιρφιρῆς διδάσκων, ὁ χορός τοῦ καθηγητοῦ κ. Γρ. Στάθη καί ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων Θρασ. Στανίτσας. Ἀναγνώσθηκαν βέβαια καί ἀποσπάσματα θεωρητικῶν βιβλίων περί τῶν ἀπηχημάτων.

Θέλω νά συγχαρῶ τούς συντελεστές αὐτῆς τῆς ἐκπομπῆς καί ἐπειδή λόγω κάποιου χρονικοῦ περιορισμοῦ τοῦ Ρ/Σ δέν ἀκούστηκε ἡ πρώτη διδασκαλία τοῦ π. Φιρφιρῆ, ἄν κάποιο μέλος ἔγραψε τήν ἐκπομπή ἄς τήν ἀνεβάσει, ὄχι μόνον γι᾿ αὐτό, ἀλλά καί γιά τό γενικότερο ἐνδιαφέρον πού εἶχε.

Καλόν θά ἦτο ἄν ὑπάρχουν καί οἱ προηγούμενες καί νά γράφονται καί οἱ ἑπόμενες, ὥστε τό Ψαλτολόγιον νά πλουτίζει σέ ἀρχεῖα ἐκπομπῶν διαφόρων παρουσιαστῶν καί διαφόρων Ρ/Σ, ὅπως ἤδη ἔχει γίνει, γιά τούς «ἐγγύς καί τούς μακράν» ἀδελφούς μας σ᾿ ὅλο τόν κόσμο.


 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εκπομπή 14/10/09 συμμετέχει και ο αγαπητός συμφορουμίστας Β. Ζάχαρης.
Θεωρία περί απηχημάτων.
Συμπεριλαμβάνονται ψαλτικά ακούσματα:
1. Πετρόχειλος Ά εωθινόν
2.Φιρφιρής διδασκαλία απηχημάτων
3.Κύριε εκέκραξα πλ α από τους Μαίστορες ψαλτ. τέχνης υπό τη δ/σνη Γ. Στάθη.
4. Απηχήματα Στανίτσα σε α' δ' , άγια, πλ δ και βαρύ.
5. Χερουβικό άγια παραλλαγή από Φιρφιρή.
6. Εις μνημόσυνον αιώνιον π. Θωμάς συνοδείας Θωμάδων Αγ. Όρους.

http://rapidshare.com/files/292944948/Kwnstantinoy_ekpompi__peri_apiximatwn.mp3.html
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μήπως θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ, να το ανεβάσει και σε mediafire ή κάτι άλλο; :):eek:

Το rapidshare τελευταία, ψοφάει να με κάνει premium user, τάχα μου έχω πιάσει το όριο στα κατεβάσματα και τέτοια (όχι δεν πληρώνω! :mad::cool:).

Χαραλάμπης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μήπως θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ, να το ανεβάσει και σε mediafire ή κάτι άλλο; :):eek:

Το rapidshare τελευταία, ψοφάει να με κάνει premium user, τάχα μου έχω πιάσει το όριο στα κατεβάσματα και τέτοια (όχι δεν πληρώνω! :mad::cool:).

Χαραλάμπης

Χάρη,

δοκίμασε μια δυο -πέντε φορές ανά λεπτό, και δε θα έχεις πρόβλημα... Εκτός κι αν νωρίτερα είχες κατεβάσει κάτι άλλο από ράπιντ, οπότε χρειάζεται να περιμένεις τον νενομισμένο χρόνο...


Δ.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Χάρη,

δοκίμασε μια δυο -πέντε φορές ανά λεπτό, και δε θα έχεις πρόβλημα... Εκτός κι αν νωρίτερα είχες κατεβάσει κάτι άλλο από ράπιντ, οπότε χρειάζεται να περιμένεις τον νενομισμένο χρόνο...


Δ.

Ακόμα πιο απλά... "δανείσου" καποιον κωδικό άλλου :rolleyes:

Πρόσεχε μόνο μην κατεβάζεις αβέρτα και σε καταλάβει στο τέλος
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΚΟΥΪΖ... Τί εσφαλμένη απόδοση μέλους έγινε απόψε στην εν λόγω εκπομπή;
Αναμένω διόρθωση από τους υπευθύνους.

Επιφυλάσσομαι να εκθέσω τις απόψεις μου, λέγοντας μόνο ότι φοβούμαι πως η σύγχυση διδασκαλίας και προπαγάνδας μού είναι αισθητή. Εύχομαι ειλικρινώς να είναι απλώς εξ αμελείας...

Πολλές ευχές στον φίλτατο Βασίλη και τους λοιπούς συμπαρουσιαστές,

Δ.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εκπομπή Ραδ Σταθμού της Εκκλησίας της Ελλάδος 21/10/09

Θεωρητικές προσεγγίσεις Γ. Κωνσταντίνου.

Συμμετέχουν: Βασίλης Ζάχαρης, Ιωάννα Βετουλάκη.



Θέμα: Περί απηχημάτων.


Συμπεριλαμβάνονται τα ηχητικά παραδείγματα
:
1. Γεύσασθε και ίδετε υπό Ι. Κλαδά, ψάλλει ο π. Γ. Τσέτσης
2. Χερουβικός ύμνος εις πλ του β' υπό Κ. Πρίγγου, ψάλλει ο συνθέτης.
3. Κατευθυνθήτω προηγιασμένης εις πλ του β΄ μέλος αρχαίον, ψάλλει ο π. Γ. Τσέτσης
4. Προκαθάρωμεν εαυτούς εις ήχον α' Ιακ. Πρωτοψάλτου, ψάλλει ο Ι. Χασανίδης.
5. "Απήχημα" παραλλαγή πλ β' αγνώστου.
6. Αινείτε τον Κύριον σύνθεσις Βινάκη , ψάλλει o Λεωνίδας Σφήκας.

http://rapidshare.com/files/295996521/ekpompi_peri_apiximatwn_21_10_09.mp3
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ΚΟΥΪΖ... Τί εσφαλμένη απόδοση μέλους έγινε απόψε στην εν λόγω εκπομπή;
Τι Δημήτρη; Δεν πρόσεξα κάτι εγώ.
Αναμένω διόρθωση από τους υπευθύνους.
Ασφαλώς αν υπάρχει λάθος.
Επιφυλάσσομαι να εκθέσω τις απόψεις μου, λέγοντας μόνο ότι φοβούμαι πως η σύγχυση διδασκαλίας και προπαγάνδας μού είναι αισθητή. Εύχομαι ειλικρινώς να είναι απλώς εξ αμελείας...
Προπαγάνδα; Τι προπαγάνδα; Μήπως είναι τουλάχιστον αδόκιμος ο όρος σου;
Πολλές ευχές στον φίλτατο Βασίλη και τους λοιπούς συμπαρουσιαστές
Να 'σαι καλά.
Θεωρητικές προσεγγίσεις Γ. Κωνσταντίνου.

Συμμετέχουν: Βασίλης Ζάχαρης, Ελένη Βετουλάκη.
Ιωάννα Βετουλάκη, όχι Ελένη.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να γράψω και το email της εκπομπής το οποίο είναι: mousikitonaggelon_ at_gmail.com για όποιον ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει με την εκπομπή.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
5. "Απήχημα" παραλλαγή πλ β' αγνώστου.

Κάτι τέτοιο είχα ακούσει από τον κ. Βασιλικό, αλλά αυτός δεν πρέπει να είναι ο κ. Βασιλικός. Δεν ειμί σίγουρος όμως.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πού εἶπες τό Προκαθάρωμεν τοῦ Ἀσώτου ἀντί Ἀπόκρεω.
Δέν ἔγινε τίποτε...



Συμφωνώ, αλλά μιλάμε για άλλο, μουσικό θέμα, εν τη ρύμη του λόγου... Πάντως πάτερ Μάξιμε, αν και είστε δεινός πάνυ του ψαλτολογίου αναγνώστης, μοιάζει να σας ξεφεύγει αυτή τη στιγμή κάτι (που πρόσφατα έχει αναφερθεί).

Βασίλη κοίταξε λίγο τον κατάλογο των ύμνων που εψάλησαν και πες αν βλέπεις κάτι...

Δ.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ, αλλά μιλάμε για άλλο, μουσικό θέμα, εν τη ρύμη του λόγου... Πάντως πάτερ Μάξιμε, αν και είστε δεινός πάνυ του ψαλτολογίου αναγνώστης, σας ξεφεύγει αυτή τη στιγμή κάτι (που πρόσφατα έχει αναφερθεί).

Βασίλη κοίταξε λίγο τον κατάλογο των ύμνων που εψάλησαν και πες αν βλέπεις κάτι...

Δ.
Μην μου βάζεις δύσκολα, δεν πρόσεξα κάτι με μια πρώτη ματιά. Για το δοξαστικό το λάθος είναι όλο δικό μου. Ζητώ συγνώμη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μην μου βάζεις δύσκολα, δεν πρόσεξα κάτι με μια πρώτη ματιά. Για το δοξαστικό το λάθος είναι όλο δικό μου. Ζητώ συγνώμη.

Χαλλάρωσε, Βασίλειε. Δε σου βάζω δύσκολα. Εσύ, ξέρεις... Θα το βρεις-δεν το είπες εσύ πάντως!


Δ.

ΥΓ Στο περί προπαγάνδας (όντως βαρύ αν δεν απηχούσε πραγματικότητα) να σου πω μόνο ότι ο κοινός δάσκαλος και των τριών σας ποτέ δε θα εξέθετε με αυτό τον τρόπο έναν εκτελεστή από ραδιοφώνου.... Με πιάνεις;;
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
ΚΟΥΪΖ... Τί εσφαλμένη απόδοση μέλους έγινε απόψε στην εν λόγω εκπομπή;

Τέτοιο ΚΟΥΪΖ δεν αναγνωρίζουμε :D Γράψε ποιές είναι οι πιθανές απαντήσεις :D

a) ...
b) ...
c) ...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τέτοιο ΚΟΥΪΖ δεν αναγνωρίζουμε :D Γράψε ποιές είναι οι πιθανές απαντήσεις :D

a) ...
b) ...
c) ...


Οφείλω να ομολογήσω δημόσια ότι μόνος ο π. Μάξιμος έχει βρει την απάντηση. Είμαι βεβαιότατος ότι κ ο Βασίλης (τουλάχιστον) χαλαρά, και άνετα μπορεί να εντοπίσει το λάθος.

Δ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...να σου πω μόνο ότι ο κοινός δάσκαλος και των τριών σας ποτέ δε θα εξέθετε με αυτό τον τρόπο έναν εκτελεστή από ραδιοφώνου.... Με πιάνεις;;
Δεν νομίζω να εκτέθηκε κανείς και κοινός δάσκαλος και των τριών μας δεν υπάρχει. (αν εννοείς τον κ.Αγγελόπουλο, δεν υπήρξε δικός μου δάσκαλος-τον γνώρισα αφού είχα πάρει δίπλωμα)

Πες μας και το λάθος ντε! Εγώ δεν έχω τον χρόνο να ξανακούσω την εκπομπή. Απλά να το επισημάνουμε να μην ξαναγίνει, αν είναι κάτι που μπορεί να επαναληφθεί.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν νομίζω να εκτέθηκε κανείς και κοινός δάσκαλος και των τριών μας δεν υπάρχει. (αν εννοείς τον κ.Αγγελόπουλο, δεν υπήρξε δικός μου δάσκαλος-τον γνώρισα αφού είχα πάρει δίπλωμα)

Πες μας και το λάθος ντε! Εγώ δεν έχω τον χρόνο να ξανακούσω την εκπομπή. Απλά να το επισημάνουμε να μην ξαναγίνει, αν είναι κάτι που μπορεί να επαναληφθεί.

Σέβομαι τη γνώμη σου, και κυρίως το αντρίκιο θάρρος σου. Διαφωνώ όμως. Φυσικά κ εννοώ τον κοινό των 3 σας δεσμό με τον Άρχοντα Λυκούργο.

Αντε να το πάρει το ποτάμι...Ιδού η απάντηση

Χαίρε,

Δ.
 
Top