Γ. Κακουλίδης : Ηχογραφήσεις προσομοίων καθισμάτων και εξαποστειλαρίων σε όλους τους ήχους

Daniel

Νέο μέλος
Προσφέρω στο κοινό μαθήματα με τα προσόμοια και εξαποστειλάρια όλων των ήχων.
Περιεχει -- ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ, ΕΞΑΠΟΣΤΕΙΛΑΡΙΑ, ΣΤΙΧΗΡΑ--ΚΟΝΤΑΚΙΑ
 

Attachments

  • Prpspmia_1.mp3
    27.1 MB · Views: 4,199
  • Prosomia_2.mp3
    29.5 MB · Views: 2,688
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εάν έχει κανείς το χρόνο και το μεράκι να τα κόψει σε τρακς θα ήταν ευχής έργον, φαίνεται οτι είναι πολύ δημοφιλείς οι αναρτήσεις αυτές. Γνωρίζουμε ποιός ψάλλει;
 
Εάν έχει κανείς το χρόνο και το μεράκι να τα κόψει σε τρακς θα ήταν ευχής έργον, φαίνεται οτι είναι πολύ δημοφιλείς οι αναρτήσεις αυτές. Γνωρίζουμε ποιός ψάλλει;

Ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι ο Αρχοντας θεωδορος Βασιλικος γιατι τυγχανει να τις εχω και εγω τις κασετες(τις εχω αγορασει ενοειται...)Μηπως παιδια υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα?
 

amentzelos

Μέλος
Εάν έχει κανείς το χρόνο και το μεράκι να τα κόψει σε τρακς θα ήταν ευχής έργον, φαίνεται οτι είναι πολύ δημοφιλείς οι αναρτήσεις αυτές. Γνωρίζουμε ποιός ψάλλει;

Γεωργιος Κακουλιδης
 
Πάλι τα ίδια!
Πρόκειται για cd που κυκλοφορούν στο εμπόριο ...
και βέβαια υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων .
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εάν έχει κανείς το χρόνο και το μεράκι να τα κόψει σε τρακς θα ήταν ευχής έργον, φαίνεται οτι είναι πολύ δημοφιλείς οι αναρτήσεις αυτές. Γνωρίζουμε ποιός ψάλλει;
Βλέποντας την παράκληση του διαχειριστή, ενημερώνω ότι μπορείτε να κατεβάσετε τις 2 συλλογές με τα προσόμοια με χωρισμένα τα tracks και ενοποιημένους τους 2 τόμους σε μία ενιαία αρίθμηση για κάθε συλλογή και με αφαίρεση των άσχετων με προσόμοια (λόγια, Θεός Κύριος κλπ.) από τους δύο παρακάτω συνδέσμους:
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Τα αρχεία σε νέο σύνδεσμο σε επόμενο μήνυμα.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:

prosomoia.zip
01.Των ουρανίων ταγμάτων.mp3
02.Πανεύφημοι μάρτυρες.mp3
03.Ω του παραδόξου.mp3
04.Νεφέλη σε φωτός.mp3
05.Οίκος του Ευφραθά.mp3
06.Ότε εν τω ξύλω.mp3
07.Ως γενναίον εν μάρτυσιν.mp3
08.Έδωκας σημείωσιν.mp3
09.Ο εξ υψίστου κληθείς.mp3
10.Χαίροις ασκητικών.mp3
11.Όλην αποθέμενοι.mp3
12.Εκ γαστρός ετέχθης.mp3
13.Η απεγνωσμένη.mp3
14.Αι αγγελικαί.mp3
15.Τριήμερος ανέστης.mp3
16.Ω του παραδόξου θαύματος-
17.Τι ημάς καλέσωμεν.mp3
18.Τον τάφον σου Σωτήρ.mp3
19.Ο ευσχήμων Ιωσήφ.mp3
20.Την ωραιότητα.mp3
21.Θείας πίστεως.mp3
22.Κατεπλάγη Ιωσήφ.mp3
23.Ταχύ προκατάλαβε.mp3
24.Τον συνάναρχον λόγον.mp3
25.Την υπέρ υμών πληρώσας.mp3
26.Ελπίς του κόσμου αγαθή.mp3
27.Εσφραγισμένου του μνήματος.mp3
28.Πυρός φωτεινότερον.mp3
29.Την σοφίαν και λόγον.mp3
30.Το προσταχθέν.mp3
31.Τοις μαθηταίς συνέλθωμεν.mp3
32.Σαρκί υπνώσας.mp3
33.Γυναίκες ακουτίσθητε.mp3
34.Των μαθητών ορώντων σε.mp3
35.Σταυρός ο φύλαξ.mp3
36.Επεσκέψατο ημάς.mp3
37.Επεφάνη ο Σωτήρ.mp3
38.Εν πνεύματι τω ιερώ.mp3
39.Απόστολοι εκ περάτων.mp3
40.Ο ουρανόν τοις άστροις.mp3
41.Τον νυμφώνα σου βλέπω.mp3
42.Τον ληστήν αυθημερόν.mp3

prosomoia2.zip
01.Τον τάφον σου σωτήρ.mp3
02.Την ωραιότητα.mp3
03.Θείας πίστεως.mp3
04.Κατεπλάγη Ιωσήφ.mp3
05.Ταχύ προκατάλαβε.mp3
06.Την σοφίαν και λόγον.mp3
07.Το προσταχθέν.mp3
08.Τοις μαθηταίς συνέλθωμεν.mp3
09.Των μαθητών ορώντων σε.mp3
10.Γυναίκες ακουτίσθητε.mp3
11.Σαρκί υπνώσας.mp3
12.Σταυρός ο φύλαξ.mp3
13.Επεσκέψατο ημάς.mp3
14.Εν πνεύματι τω ιερώ.mp3
15.Απόστολοι εκ περάτων.mp3
16.Ο ουρανόν τοις άστροις.mp3
17.Τον νυμφώνα σου βλέπω.mp3
18.Τον ληστήν αυθημερόν.mp3
19.Των ουρανίων ταγμάτων.mp3
20.Ότε εκ του ξύλου.mp3
21.Οίκος του Ευφραθά.mp3
22.Ποίοις ευφημιών.mp3
23.Ως γενναίον εν μάρτυσιν.mp3
24.Έδωκας σημείωσιν.mp3
25.Ο εξ υψίστου κληθείς.mp3
26.Ήθελον δάκρυσιν.mp3
27.Χαίροις ασκητικών.mp3
28.Όλην αποθέμενοι.mp3
29.Αι αγγελικαί.mp3
30.Εκ γαστρός ετέχθης.mp3
31.Τριήμερος ανέστης.mp3
32.Ω του παραδόξου-πλ.δ.mp3
33.Τι ημάς καλέσωμεν.mp3
34.Ο εν Εδέμ παράδεισος.mp3
35.Τα άνω ζητών.mp3
36.Η παρθένος σήμερον.mp3
37.Εν τοις ρείθροις σήμερον.mp3
38.Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ.mp3
 
Last edited by a moderator:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Βλέπω στα 2 πρώτα μηνύματα πάνω από 600 κατεβάσματα και ούτε 50 ευχαριστήρια... Δηλ. αναλογία κάτω από 1/10! Και ερωτώ: "Οι δε εννέα πού;" Κλασσική αρρώστια του Ψαλτολογίου...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βλέπω στα 2 πρώτα μηνύματα πάνω από 600 κατεβάσματα και ούτε 50 ευχαριστήρια... Δηλ. αναλογία κάτω από 1/10! Και ερωτώ: "Οι δε εννέα πού;" Κλασσική αρρώστια του Ψαλτολογίου...

Εξήγησε, φίλτατε Νικόλαε, και τα των πνευματικών δικαιωμάτων κάπως, ότι δηλ η ψηφιοποίηση καθεαυτήν και η διάθεσή της όντως επιτρέπεται.

Δ.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εξήγησε, φίλτατε Νικόλαε, και τα των πνευματικών δικαιωμάτων κάπως, ότι δηλ η ψηφιοποίηση καθεαυτήν και η διάθεσή της όντως επιτρέπεται.
Δεν έχω να εξηγήσω κάτι από πλευράς μου: εγώ απλώς πήρα κάτι που είχε ήδη ανέβει στο Ψαλτολόγιο (δεν είχα επομένως επαφή με το πρωτότυπο υλικό) και απλώς το προσέφερα σε καλύτερη μορφή, όπως ζήτησε ο διαχειριστής. Δεν ψηφιοποίησα κάτι, ήταν ήδη ψηφιοποιημένο. Για τα πιθανά δικαιώματα του υλικού που ανέβηκε, δεν είμαι εγώ αρμόδιος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν έχω να εξηγήσω κάτι από πλευράς μου: εγώ απλώς πήρα κάτι που είχε ήδη ανέβει στο Ψαλτολόγιο (δεν είχα επομένως επαφή με το πρωτότυπο υλικό) και απλώς το προσέφερα σε καλύτερη μορφή, όπως ζήτησε ο διαχειριστής. Δεν ψηφιοποίησα κάτι, ήταν ήδη ψηφιοποιημένο. Για τα πιθανά δικαιώματα του υλικού που ανέβηκε, δεν είμαι εγώ αρμόδιος.

Ναι, για να μην παρεξηγηθώ. Επειδή και λόγω Πρίγγου είχες κάνει ολόκληρη μελέτη για το τί επιτρέπεται νομίζω ότι θα μπορούσες να μας εξηγήσεις για τα δικαιώματα επί της ψηφιοποίησης. Αυτό μόνο.


Δ.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι, για να μην παρεξηγηθώ. Επειδή και λόγω Πρίγγου είχες κάνει ολόκληρη μελέτη για το τί επιτρέπεται νομίζω ότι θα μπορούσες να μας εξηγήσεις για τα δικαιώματα επί της ψηφιοποίησης. Αυτό μόνο.
"Μελέτη" προφανώς θα εννοείς αυτές μου τις απόψεις για τα δικαιώματα των ηχογραφήσεων του Πρίγγου. Κοίτα, η ψηφιοποίηση αποτελεί επεξεργασία του πρωτότυπου υλικού. Εάν χρησιμεύει ως αντίγραφο ασφαλείας στον κάτοχο του πρωτοτύπου, επιτρέπεται. Εάν όμως διανέμεται, η νομιμότητά της εξαρτάται από τη νομιμότητα του πρωτότυπου υλικού: εφόσον υπάρχει η σχετική άδεια ή δεν υπάρχει, αλλά έχει περάσει 50ετία από την ηχογράφηση, το πρωτότυπο υλικό δεν έχει δικαιώματα και η ψηφιοποίηση είναι νόμιμη. Διαφορετικά όχι. Το παράλογο του νόμου φαίνεται στο άρθρο αυτό, που θα διαβάσετε ότι στην Αμερική, που είναι ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η συντήρηση των περισσοτέρων ηχητικών αρχείων της Αμερικανικής ιστορίας είναι... παράνομη!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] H αίτησή μου έγινε με την προϋπόθεση οτι τα αρχεία είχαν ανέβει νόμιμα στο Ψαλτολόγιον. Εφόσον υπάρχει απόδειξη περί του αντιθέτου (οτι δηλαδή δεν έχουμε άδεια δημοσίευσης στο Ψαλτολόγιον και θίγονται δικαιώματα) θα αποσυρθούν πάραυτα. Daniel: παρακαλώ διευκρίνησε. Ευχαριστώ το Νίκο για τον κόπο της επεξεργασίας.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πληροφορήθηκα με μεγάλη χαρά οτι παρότι το υλικό είχε ανέβει αρχικά χωρίς την άδεια του κ. Κακουλίδη δυστυχώς, ο ίδιος πλέον έδωσε άδεια ανάρτησής του στο Ψαλτολόγιον προς όφελος όλων. Για τη γεναιόδωρη αυτή προσφορά του θερμά ευχαριστώ τον κ. Κακουλίδη και παρακαλώ όλους που κατέβασαν και θα κατεβάσουν τα αρχεία που ψάλλει αυτός να διορθώσουν τους τίτλους ώστε να φαίνεται ποιός ψάλλει. Για όσους θέλουν να τον ευχαριστήσουν απευθείας η ιστοσελίδα του είναι http://www.byzantinemusic.gr/ και περιέχει και διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό για όσους ενδιαφέρονται.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καθυστερημένα είδα τα μηνύματα κάποιων που ήθελαν τα πολύ χρήσιμα αυτά προσόμοια, αλλά οι σύνδεσμοι για το κατέβασμα δεν λειτουργούσαν. Τα ανέβασα λοιπόν στο google drive, για να μπορείτε να τα κατεβάζετε όλοι. Είναι εδώ.
 

photogk

Νέο μέλος
Καθυστερημένα είδα τα μηνύματα κάποιων που ήθελαν τα πολύ χρήσιμα αυτά προσόμοια, αλλά οι σύνδεσμοι για το κατέβασμα δεν λειτουργούσαν. Τα ανέβασα λοιπόν στο google drive, για να μπορείτε να τα κατεβάζετε όλοι. Είναι εδώ.

Καλημέρα σας και ευχαριστούμε για τον κόπο που κάνετε.
θα ήθελα να ρωτήσω, ενώ στο αρχικό άρθρο τα προσόμοια στα περιεχόμενα είναι 42 και 38 σε αυτό το αρχείο όλα είναι 36. μήπως κάτι δεν έκανα καλά ?
Ευχαριστώ.
 

koulalexis

Αλέξανδρος Κουλιέρης
κι από εμένα, είχα ανακαλύψει το Ψαλτολόγιο από το '11 αλλά λόγω δουλειάς (και λίγης αμέλειας) δεν μπήκα μετά την εγγραφή μου. Φυσικά τώρα κατάλαβαίνω πόσα πράγματα έχασα όλο αυτό το χρονικό διάστημα και θα προσπαθήσω μελετώντας όσο μπορώ τα γραφόμενα εδώ να καλύψω τα κενά. Ευχαριστώ για τα προσόμοια και τα όσα άλλα πλείστα και ωφέλιμα υπάρχουν για τη βοήθειά μας εδώ.

Φιλικά, Αλέξανδρος Κουλιέρης

Κατερίνη
 
Top