Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αιωνία του η μνήμη. Νομίζω ότι ο κ. Σπυριδόπουλος είναι άξιος διαδοχός του. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

Ο βασικος ομιλιτης ειναι ο πρωτοψαλτης Νικος Σαμαροπουλος .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αιωνία του η μνήμη. Νομίζω ότι ο κ. Σπυριδόπουλος είναι άξιος διαδοχός του. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

Ο αγαπητος συναδελφος και φιλος απο πολυ παλια , εκλεκτο δε μελος του ''Ψαλτολογιον'' Αντωνης Πεζανακης , καθηγητης θεολογος , ακουγωντας την επισυναπτωμενη εκπομπη (συναυλια για τον αειμνηστο Χρυσανθο) , μου εστειλλε ενα μεηλ το οποιο και παραθετω , για να δειτε μια ζωντανη μαρτυρια
για τον ανθρωπο Χρυσανθο :

Βαγγέλη μου
Σ΄ευχαριστώ για τα θεσπέσια που ανεβάζεις και ταμιεύω,μα ιδιαίτερα για τα σημερνά.Οφείλω άπειρα στο Δάσκαλο,μέγα Χρύσανθο.Μου έδειξε στοργή & ιδιαίτερη αγάπη . Με υποστήρηξε & με βοήθησε τα μέγιστα.΄Εβαλε
στό στήθος του την κεφαλή μου,όπως ο Κύριος του Αποστόλου Του Ιωάννη.Μου έκανε τη μεγάλη αγγαλιά,που
είδες κί εσύ στη Λειβαδιά το ΄86,που είχαμε πάει με τη χορωδία σου και στο τραπέζι δεν έφαγε, για να μου κρατά το χέρι και να με γλυκοπειράζει να του μιλώ Κρητικά. ! Είχα την εμπιστοσύνη του, να φυλάσσω τα χειρόγραφά του,ώσπου τά τυπώσει σε βιβλία.Να με διορίει Γ΄ψάλτη του μεγάλου ναού,για τις καθημερνές ,αντ΄αυτού και γιά να έχω,ως έλεγε,ένα μικρό ΅χαρτζηλικάκι΅.Λάτρευε το γυιό μου,μικρούλη τότε,τον έπαιζε ,του αγόραζε κουστουμάκια και τον έλεγε Κρητικό πρίγκηπα.Κι όταν,τέλη του 71,κατέβηκα εδώ,μου τηλεφωνούσε και με συμβούλευε.Δυό φορές,που ανέβηκα με τελειόφοιτους της Ιερατ.Σχολής γιά προσκύνημα στόν ΑΔημήτριο,άφηνε τη δουλειά του κι΄ερχώταν να μας μιλήσει και να μαςχαιρετήσει εγκάρδια και τον καθένα χωριστά.
Τώρα τον βλέπω όνειρο,τ΄άνάβω κεράκι και αναπολώ.
Σε παρακαλώ,πές μου πώς θα προμηθευτώ το βίντεο αυτής τής εκδήλωσης στή μνήμη του.
Με ευχαριστίες και φιλιά Αντώνης.( Ο Χανιώτης,απ΄το Ηράκλειο,και πάντα φίλος σου).

 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο αγαπητος συναδελφος και φιλος απο πολυ παλια , εκλεκτο δε μελος του ''Ψαλτολογιον'' Αντωνης Πεζανακης , καθηγητης θεολογος , ακουγωντας την επισυναπτωμενη εκπομπη (συναυλια για τον αειμνηστο Χρυσανθο) , μου εστειλλε ενα μεηλ το οποιο και παραθετω , για να δειτε μια ζωντανη μαρτυρια
για τον ανθρωπο Χρυσανθο :

Βαγγέλη μου
Σ΄ευχαριστώ για τα θεσπέσια που ανεβάζεις και ταμιεύω,μα ιδιαίτερα για τα σημερνά.Οφείλω άπειρα στο Δάσκαλο,μέγα Χρύσανθο.Μου έδειξε στοργή & ιδιαίτερη αγάπη . Με υποστήρηξε & με βοήθησε τα μέγιστα.΄Εβαλε
στό στήθος του την κεφαλή μου,όπως ο Κύριος του Αποστόλου Του Ιωάννη.Μου έκανε τη μεγάλη αγγαλιά,που
είδες κί εσύ στη Λειβαδιά το ΄86,που είχαμε πάει με τη χορωδία σου και στο τραπέζι δεν έφαγε, για να μου κρατά το χέρι και να με γλυκοπειράζει να του μιλώ Κρητικά. ! Είχα την εμπιστοσύνη του, να φυλάσσω τα χειρόγραφά του,ώσπου τά τυπώσει σε βιβλία.Να με διορίει Γ΄ψάλτη του μεγάλου ναού,για τις καθημερνές ,αντ΄αυτού και γιά να έχω,ως έλεγε,ένα μικρό ΅χαρτζηλικάκι΅.Λάτρευε το γυιό μου,μικρούλη τότε,τον έπαιζε ,του αγόραζε κουστουμάκια και τον έλεγε Κρητικό πρίγκηπα.Κι όταν,τέλη του 71,κατέβηκα εδώ,μου τηλεφωνούσε και με συμβούλευε.Δυό φορές,που ανέβηκα με τελειόφοιτους της Ιερατ.Σχολής γιά προσκύνημα στόν ΑΔημήτριο,άφηνε τη δουλειά του κι΄ερχώταν να μας μιλήσει και να μαςχαιρετήσει εγκάρδια και τον καθένα χωριστά.
Τώρα τον βλέπω όνειρο,τ΄άνάβω κεράκι και αναπολώ.
Σε παρακαλώ,πές μου πώς θα προμηθευτώ το βίντεο αυτής τής εκδήλωσης στή μνήμη του.
Με ευχαριστίες και φιλιά Αντώνης.( Ο Χανιώτης,απ΄το Ηράκλειο,και πάντα φίλος σου).


Να συμπληρωσω στο παραπανω μηνυμα μου , οτι ανεβασα το μεηλ του αγαπητου Αντωνη , παρ ολο που ο ιδιος λογω μετριοφροσυνης δεν το επιθυμουσε .
 
(...) όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου.


Προ καιρου παρακολουθουσα απο το το καναλι 4Ε την Θεια Λειτουργια απο το Ιερο Ναο Ζωοδοχου Πηγης Αμπελοκηπων Θεσ-κης . Στην φημη του οικοιου ιεραρχου (σεβασμιωτατος Βαρναβας) , ελεγαν ''.. Νεαπολεως Σταυρουπολεως & Αμπελοκηπων ..'' .
Φιλικα Β.Λ.

Για την αποκατάσταση της ακρίβειας των λεγομένων:

1. Ο κ.Παναγιώτης Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Γεωργίου Νεαπόλεως και όχι του Καθεδρικού Ναού του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

2. Ο ακριβής τίτλος της Μητρόπολης είναι "Ιερά Μητρόπολις Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως". Παρόλα αυτά αρκετές ενορίες που ανήκουν σε άλλους δήμους - πλην Νεάπολης και Σταυρούπολης - σε περιπτώσεις αρχιερατικών ακολουθιών συνηθίζουν να ψάλλουν την αρχιερατική φήμη "εμπλουτισμένη" με το όνομα του δήμου της περιοχής τους, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων. Σας διαβεβαιώ ότι έχω υπάρξει αυτήκοος μάρτυρας παρόμοιων περιπτώσεων.
 

Nikos

Member
Αγαπητέ κύριε Παρασκευαϊδη,

Εγώ δεν ήθελα να προσδιορίσω την στωστή εκκλησία αλλά τον σωστό τίτλο της Μητρόπολης όπως και έκανα σώστα.
Και 2ον νομίζω ότι πολύ νωρίς το θυμιθίκατε:D και κοτόπιν εορτής δηλάδη αφύ έγινε η αρχική σωστή παρατήρισή μου αλλιώς.............. Επίσης σημφωνα με το λεξικό της Νεοελληνικής Γλώσσας του καθ. Γ.Μπαμπινιώτη
"καθεδρικός, -η, -ο αυτός που σχετίζετε με επισκοπική έδρα, μητροπολιτικός" οπότε δεν υπάρχει λόγος να πιάνεστε από τις λέξεις. Αυτά τα λέω γιατί βάζοντας σε παράθεση τα δικά μου λόγια θέλετε να πείτε πως εγώ έχω άδικό αν θέλατε μια δικιά σας τοποθέτηση ας σχολιάζατε την ηχογράφηση όχι τα δικά μου λεγόμενα:).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή ο λαός μας λέει «μην τάξεις σ' Άγιο κερί και σε παιδί μπαχτσίσι» (Ή κουλούρι; Δεν το θυμάμαι καλά...) και επειδή τυχαίνει να έχω και μνήμη ελέφαντα, κάπου θυμάμαι πως μου άνοιξε η όρεξη διαβάζοντας τα παρακάτω:
ΚΥΡΙΑΚΗ 20-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α197 :
Εκπομπη αφιερωμενη στον τεως Αρχωντα Λαμπαδαριο της ΜΧΕ Ελευθεριο Γεωργιαδη .
ΣΗΜ : Απο τις κασεττες που μου εχει στειλλει το εκλεκτο μελος του Ψαλτολογιον Αθανασιος Μαναρας .
Το έγραψε κανείς ή τσάμπα με έπιασε η λιγούρα; Και άντε να την διώξεις την άτιμη!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α197 της Κυριακης 20-9-2009 .
Ειναι αφιερωμενη στον Αρχωντα τεως Λαμπαδαριο της ΜΕ Ελευθεριο Γεωργιαδη
Τους υμνους ψαλλει χορος μαθητων του υπο την διευθυνση του .

Το σχετικο υλικο ειναι απο τις κασετες του Αθανασιου Μαναρα , εκλεκτου μελους του ''Ψαλτολογιον'' , τον οποιο και Ευχαριστω .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • Α197 (Κ20-9-09)=63'53''=ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣRe1.mp3
    29.2 MB · Views: 99

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επειδή ο λαός μας λέει «μην τάξεις σ' Άγιο κερί και σε παιδί μπαχτσίσι» (Ή κουλούρι; Δεν το θυμάμαι καλά...) και επειδή τυχαίνει να έχω και μνήμη ελέφαντα, κάπου θυμάμαι πως μου άνοιξε η όρεξη διαβάζοντας τα παρακάτω:

Το έγραψε κανείς ή τσάμπα με έπιασε η λιγούρα; Και άντε να την διώξεις την άτιμη!

Γιαννη
Οπως πιστευω να ειδες , γεννηθητω το θελημα σου . Οχι τιποτε αλλο , αλλα να μην σε χασουμαι και απο ''λιγουρα'' !!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιαννη
Οπως πιστευω να ειδες , γεννηθητω το θελημα σου . Οχι τιποτε αλλο , αλλα να μην σε χασουμαι και απο ''λιγουρα'' !!!
Όπως λέει κι ένας φίλος, «φοβούμαι σε αδελφάκι μου και χορτασιές μυρίζεις». Μόνο που με κάποια πράγματα δεν χορταίνεις εύκολα!
Ευχαριστώ πολύ κ. Βαγγέλη για την τόσο άμεση ανταπόκριση!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα περισσότερα μέλη μπορείτε να τα βρείτε και ήδη σε mp3 εδώ. Δεν περιέχονται μόνο τα δύο τελευταία μέλη της εκπομπής, το «Κατευθυνθήτω» της Προηγιασμένης και το «Μη αποστρέψης». Ο ήχος είναι πολύ ελαφρώς βαρύτερος από αυτόν της εκπομπής, αλλά έχω την ίδια ηχογράφηση και σε πολύ πρίμο, μέχρι παραμορφώσεως, ήχο. Ανεβάζω σαν αντίδωρο κάτι αρκετά σπάνιο! Αν είναι από την ίδια ηχογράφηση το «Μη αποστρέψης», σας χρωστώ μεγάλη χάρη διότι εγώ το έχω με μια μικρή παρεμβολή.
 

PEVGK

Νέο μέλος
Για την αποκατάσταση της ακρίβειας των λεγομένων:

1. Ο κ.Παναγιώτης Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Γεωργίου Νεαπόλεως και όχι του Καθεδρικού Ναού του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

2. Ο ακριβής τίτλος της Μητρόπολης είναι "Ιερά Μητρόπολις Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως". Παρόλα αυτά αρκετές ενορίες που ανήκουν σε άλλους δήμους - πλην Νεάπολης και Σταυρούπολης - σε περιπτώσεις αρχιερατικών ακολουθιών συνηθίζουν να ψάλλουν την αρχιερατική φήμη "εμπλουτισμένη" με το όνομα του δήμου της περιοχής τους, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων. Σας διαβεβαιώ ότι έχω υπάρξει αυτήκοος μάρτυρας παρόμοιων περιπτώσεων.

Αγαπητέ κ.Ευάγγελε και αγαπητοί μου φίλοι!Θα ήθελα να σας πώ ότι εμπλουτισμός της φήμης του Σεβ.Μητροπολίτου μας είχε ξεκινήσει απο τον μακαριστό γέροντα μας κυρό Διονύσιο ο οποίος Κρής στην καταγωγή ήθελε να κρατάει τι ισορροπίες μεταξύ των Δήμων λόγω του ότι η μητρόπολη μας ειναι απ τις νεοσύστατες!Επειδή ορίστηκε ο τίτλος Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως ορισμένοι ίσως ν αντιδρούσαν γι αυτό όπου λειτουργούσε επισύναπτε ο διάκονος και τ όνομα του εκάστοτε Δήμου!
 
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , ολες υπο τον γενικωτερο τιτλο ,''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :

ΣΑΒΒΑΤΟ 26-9-09 : Α198 = Λαζαριδης Γιωργος : Αποσπασματα Κυριακης βαρεως ηχου :
Η ηχογραφηση ειναι προσφορα στην εκπομπη του αγαπητου εν Λαμια συναδελφου Γιωργου Παλιουρα .

------------------------------------------------------------------------
[....]

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Α198 30΄ 02΄΄ 1 Γιώργος Λαζαρίδης βαρύς 26092009.mp3
    10.5 MB · Views: 73
  • Α198 32΄ 03΄΄ 2 Γιώργος Λαζαρίδης βαρύς 26092009.mp3
    11.8 MB · Views: 60

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;49523 said:
Τό ἴδιο καί ἐδῶ.
Εὐχαριστοῦμε, ἐσᾶς, τόν Γιῶργο Παλιούρα καί τόν Efthymios_Agapitos.



Πρόκειται περί του π. Παύλου Ιωσηφίδη, ο οποίος ανήκει στη Μοναστική Αδελφότητα των Θωμάδων, βλέπετε και εδώ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δέν πρόκειται περί τοῦ αὐτοῦ προσὠπου;​

Ο ίδιος ο π. Παύλος Ιωσηφίδης εκφωνεί και στις ηχογραφήσεις του Γ. Λαζαρίδη. Εξ άλλου η καλύβη των Θωμάδων ανήκει στη Μικρά Αγία Άννα.
 
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , ολες υπο τον γενικωτερο τιτλο ,''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :

[...]

Σπανιες ηχογραφησεις απο τις κασεττες του αγαπητου Αθανασιου Μανάρα :

ΚΥΡΙΑΚΗ 27-9-09 : Α199 = +Καρακασης Γεωργιος (απελαθεις Κωνσταντινουπολιτης) :
Αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας Κυριακης Δης νηστειων (ηχος βαρυς).



Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση. Ευχαρστούμε κ. Λιναρδάκη και κ. Μανάρα!
 

Attachments

  • Α199 28΄ 17΄΄ ΟΕΜΠ 1 Γ. Καρακάσης 27092009.mp3
    10 MB · Views: 104
  • Α199 30΄ 16΄΄ ΟΕΜΠ 2 Γ. Καρακάσης 27092009.mp3
    10.9 MB · Views: 77
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , ολες υπο τον γενικωτερο τιτλο ,''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :
[....]

ΣΑΒΒΑΤΟ 3-10-09 : Α200 = +π. Παναγιωτης Τσιναρας : Τα 11 εωθινα δοξαστικα .
Η εκπομπη θα αναμεταδοθει και την Κυριακη 4-10-09 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Α200 1 27΄ 11΄΄ π. Τσινάρας 11 Εωθινά.mp3
    10.2 MB · Views: 120
  • Α200 2 32΄ 31΄΄ π. Τσινάρας 11 Εωθινά.mp3
    10.7 MB · Views: 89
Top