Κουτζουράδης Χριστοφόρος

  • Thread starter Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος
  • Start date
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ενας από τους μεγαλύτερους ιεροψάλτες της εποχής του.Τον θυμάμαι όταν μικρό παιδί τότε εκκλησιαζόμουν στον Αγιο Ελευθέριο Ντεπώ Θεσσαλονίκης. Δάσκαλος του κ. Ταλιαδώρου μεγάλο φωνητικό τάλαντο σε καθήλωνε με την ψαλμωδία του. Τότε δεν σκεφτόμουν ακόμη να ασχοληθώ με την Βυζαντινή μουσική. Εχασα την ευκαιρία να τον έχω Δάσκαλο. Θυμάμαι όμως να γυρίζω στο σπίτι και να προσπαθώ να θυμηθώ και να σιγοψάλλω κάποια απ' αυτά που άκουσα.

Αιωνία του η μνήμη.

Οι ηχογραφήσεις που ανεβάζω είναι το 1964 και είναι ευγενική προσφορά του Αρχιμανδρίτου (τότε Ιεροδιακόνου) Αθανασίου Παπαθανασίου.
Ακούγεται ο τότε Αρχιμανδρίτης και νυν Αγιος Θεουπόλεως κ. Παντελεήμων Σκλάβος.
 

Attachments

  • ΟΡΘΡΟΣ ΗΝ ΒΑΘΥΣ.mp3
    5.2 MB · Views: 512
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ.mp3
    9.4 MB · Views: 352
  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ.mp3
    2.5 MB · Views: 460

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ενας από τους μεγαλύτερους ιεροψάλτες της εποχής του...

Εύγε! Εύγε! Εύγε Γιώργο!

Από τα καλύτερα ανεβάσματα! Τα είχα ακούσει, σε εκδήλωση στη μνήμη του, στον Αγ. Ελευθέριο και είχα καθηλωθεί επίσης. Πολλές πολλές εγκάρδιες ευχαριστίες! :wink:

Χαραλάμπης
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εύγε Γιώργο! Από τα καλύτερα ανεβάσματα! Τα είχα ακούσει και είχα καθηλωθεί. Πολλές πολλές εγκάρδιες ευχαριστίες! :wink:
Χαραλάμπης

Εγώ καθηλώθηκα ΤΩΡΑ!
Αυτό είναι σωστή ψαλμωδία, μυρίζει λιβάνι! Αν δεν γράψει κανείς το εωθινό, θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εύγε! Εύγε! Εύγε Γιώργο!

Από τα καλύτερα ανεβάσματα! Τα είχα ακούσει, σε εκδήλωση στη μνήμη του, στον Αγ. Ελευθέριο και είχα καθηλωθεί επίσης. Πολλές πολλές εγκάρδιες ευχαριστίες! :wink:

Χαραλάμπης


Χριστόφορος Κουτζουράδης/ Κουτσουράδης από την Χίο. Δάσκαλος και του Άρχοντα Χ. Ταλιαδώρου.
Ίσως από τα σπανιότερα και πιο δυσεύρετα ακούσματα που έχουν αναρτηθεί στο ψαλτολόγιον. Θερμότατες ευχαριστίες!!! Κ πάσα προσφορά έτι δεκτή!

Συμφωνώ και προσυπογράφω και αυτό τώρα που άκουσα:

''Από τον Κουτσουράδη που έψελνε στον Αγ. Ελευθέριο Ντεπώ όμως έχω ακούσει σε γιορτή προς τιμήν του στην εκκλησία αυτή ηχογραφήσεις του. Τι να πω; Ήταν καταπληκτικός!!! Κάτι σαν Ναυπλιώτης και Πρίγγος μαζί, απίστευτη φωνή!''

Δ.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ενας από τους μεγαλύτερους ιεροψάλτες της εποχής του.Τον θυμάμαι όταν μικρό παιδί τότε εκκλησιαζόμουν στον Αγιο Ελευθέριο Ντεπώ Θεσσαλονίκης. Δάσκαλος του κ. Ταλιαδώρου μεγάλο φωνητικό τάλαντο σε καθήλωνε με την ψαλμωδία του. Τότε δεν σκεφτόμουν ακόμη να ασχοληθώ με την Βυζαντινή μουσική. Εχασα την ευκαιρία να τον έχω Δάσκαλο. Θυμάμαι όμως να γυρίζω στο σπίτι και να προσπαθώ να θυμηθώ και να σιγοψάλλω κάποια απ' αυτά που άκουσα.

Αιωνία του η μνήμη.

Οι ηχογραφήσεις που ανεβάζω είναι το 1964 και είναι ευγενική προσφορά του Αρχιμανδρίτου (τότε Ιεροδιακόνου) Αθανασίου Παπαθανασίου.
Ακούγεται ο τότε Αρχιμανδρίτης και νυν Αγιος Θεουπόλεως κ. Παντελεήμων Σκλάβος.

Ξέρεις τη ανεβάζεις εσύ

Αξιοθαύμαστη ερμηνεία
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εύγε! Εύγε! Εύγε Γιώργο!

Από τα καλύτερα ανεβάσματα! Τα είχα ακούσει, σε εκδήλωση στη μνήμη του, στον Αγ. Ελευθέριο και είχα καθηλωθεί επίσης. Πολλές πολλές εγκάρδιες ευχαριστίες! :wink:

Χαραλάμπης

Φίλε Χαραλάμπη,

σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το είχα βάλει σκοπό να αναφερθώ στον άνθρωπο που με έκανε να αγαπήσω αυτό που άκουγα και δεν είχα καμμία σχέση τότε με την μουσική. Παιδεύτηκα λιγάκι με τον ήχο (είχε πολύ φύσημα) νομίζω όμως ότι κάτι κατάφερα.

Μεγάλη μορφή όντως. Οταν ακούς αυτά τα ιερά τέρατα λες: Τι ανεβαίνω να κάνω στο ψαλτήρι;

Και πάλι ευχαριστώ
Γιώργος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κι εγώ έψαχνα καιρό, αλλά δεν έβρισκα τίποτε... Ευχαριστούμε θερμότατα! Άκουσα επίσης πως πρέπει να έχει ένας ψάλτης στις Συκιές ηχογραφήσεις του αλλά τρέχα γύρευε...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κι εγώ έψαχνα καιρό, αλλά δεν έβρισκα τίποτε... Ευχαριστούμε θερμότατα! Άκουσα επίσης πως πρέπει να έχει ένας ψάλτης στις Συκιές ηχογραφήσεις του αλλά τρέχα γύρευε...

Δύσκολη ερωτηση, με κάθε επιφύλαξη- κ με μέγιστη πιθανότητα σφάλματος:

Ο ...Λεμονάκης;

Δ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Συνεχίζω το αφιέρωμα με δύο ακόμη ηχογραφήσεις.
1. Εξαποστειλάριον
2. Αίνοι πρώτου ήχου.

Ακούγεται ο Λαμπαδάριος του Ναού Θεόδωρος Σουτζίδης. Ενας πολύ καλός και καταρτισμένος Ιεροψάλτης. Ενθυμούμαι μία Μεγάλη Τρίτη να του δίνει ο Χριστοφόρος το τροπάριο της Κασσιανής και να πηγαίνει αριστερά δίπλα στον Λαμπαδάριο.

Ας είναι Αιωνία τους η μνήμη
 

Attachments

  • EKSAPOSTEILARION.mp3
    3.2 MB · Views: 185
  • AINOI.mp3
    9.4 MB · Views: 285

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δύσκολη ερωτηση, με κάθε επιφύλαξη- κ με μέγιστη πιθανότητα σφάλματος:

Ο ...Λεμονάκης;

Δ.
Δεν νομίζω Δημήτρη γιατί θα το θυμόμουν αν μου τον έλεγαν.
 

Nikos

Member
Κι εγώ έψαχνα καιρό, αλλά δεν έβρισκα τίποτε... Ευχαριστούμε θερμότατα! Άκουσα επίσης πως πρέπει να έχει ένας ψάλτης στις Συκιές ηχογραφήσεις του αλλά τρέχα γύρευε...

Αλήθεια κύριε Μπουλμπουτζή; Πείτε για ποιον από όλους λέτε σε ποιον απο τους παρακάτω ναούς ψέλνει μόνο πείτε και θα δω τι μπορώ να κάνω:
Ι.Ν. Αγίων Θεοδόρων , περιοχή Καλιθέα
Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου, περιοχή Ροδοχώρι
Ι.Ν. Αγίου Χαραλάμπους , περιοχή Επταπυργίου
Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αλήθεια κύριε Μπουλμπουτζή; Πείτε για ποιον από όλους λέτε ,κι εγώ στις Συκιές μένω, σε ποιον απο τους παρακάτω ναούς ψέλνει μόνο πείτε και θα δω τι μπορώ να κάνω:
Ι.Ν. Αγίων Θεοδόρων , περιοχή Καλιθέα
Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου, περιοχή Ροδοχώρι
Ι.Ν. Αγίου Χαραλάμπους , περιοχή Επταπυργίου
Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου

Μην πάτε μακριά βρε παιδιά! Ο δάσκαλός μου ο Απόστολος Ιωαννίδης έχει ολόκληρη κασέτα. Αλλά πιο εύκολα παίρνεις από την Εθνική Βιβλιοθήκη κώδικα, παρά κασέτα από τον Απόστολο!! :(

Όλο το χειμώνα το πάλευα! όχι σε κάποια κούτα στο υπόγειο ήταν, όχι δε βρίσκω χρόνο να τα ψάξω, τελικά κάτι άλλες με Στανίτσα που τις είχα μου έδωσε! Κι ήθελα να τα ανεβάσω και να τον γνωρίσετε. :eek:

Δεν πειράζει όμως! Τα κατάφερε ο φίλος μου ο Γιώργος! :) Και μάλλον η ίδια κασέτα είναι, πρέπει να έχει κι ακόμα μερικά μαθήματα μέσα :wink:
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
«Εμνήσθην ημερών αρχαίων», οταν προσπαθουσαμε να βρουμε κασσετες και συζητουσαμε με φιλους, εικασιες για το ποιος και τι εχει, και πως να τον προσεγγισουμε, κτλ. Η παραδοση μαλλον δεν εσβησε ακομα εστω και αν στο ψαλτολογιο ανεβηκαν αμετρητοι θησαυροι. :D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αλήθεια κύριε Μπουλμπουτζή; Πείτε για ποιον από όλους λέτε ,κι εγώ στις Συκιές μένω, σε ποιον απο τους παρακάτω ναούς ψέλνει μόνο πείτε και θα δω τι μπορώ να κάνω:
Ι.Ν. Αγίων Θεοδόρων , περιοχή Καλιθέα
Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου, περιοχή Ροδοχώρι
Ι.Ν. Αγίου Χαραλάμπους , περιοχή Επταπυργίου
Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου
Ευχαριστώ θερμά! Θα ξαναρωτήσω και θα σας πω, διότι δεν θυμάμαι το όνομα του ψάλτη.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Γιώργο και γω σε ευχαριστώ για τις σπάνιες ηχογραφήσεις που ανέβασες.Είχα ακούσει πολλά για αυτόν τον ψάλτη αλλά ποτέ τον ίδιο.Θέλω να πω ότι ο Παναγιωτίδης τον εκτιμούσε πάρα πολύ και συχνά αναφερόταν στην ψαλτική του δεινότητα.Και πάλι ευχαριστώ
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ψαλτάρα, φωνάρα (Η φωνή!), ύφος και ήθος καθαρόαιμης βυζαντινής μουσικής. Απλά απίστευτος... Καλά, για το άξιόν εστιν δε συζητάμε. Καθαρός Πρίγγος!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν δεν γράψει κανείς το εωθινό, θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία!
Τώρα που το άκουσα μετά από καιρό ξέχασα την σχετική κουβέντα και μπήκα να ρωτήσω μήπως μπορεί κανείς να το καταγράψει, καθότι ανεπανάληπτο! Έχετε μήπως κάνει τίποτα με αυτό;
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Τώρα που το άκουσα μετά από καιρό ξέχασα την σχετική κουβέντα και μπήκα να ρωτήσω μήπως μπορεί κανείς να το καταγράψει, καθότι ανεπανάληπτο! Έχετε μήπως κάνει τίποτα με αυτό;

Φαίνεται πάντως να χρησιμοποιεί κάποιες πολύ χαρακτηριστικές γραμμές παρόμοιες με αυτές του κειμένου που παραθέτει ο Άρχων Νικολαΐδης στα Εωθινά του σελ. 34-36 .
 
Τώρα που το άκουσα μετά από καιρό ξέχασα την σχετική κουβέντα και μπήκα να ρωτήσω μήπως μπορεί κανείς να το καταγράψει, καθότι ανεπανάληπτο! Έχετε μήπως κάνει τίποτα με αυτό;

Κατέγραψα και ανεβάζω το δ΄εωθινό σε εκτέλεση Χριστοφόρου Κουτζουράδη από το ηχητικό ντοκουμέντο που ανέβηκε εδώ.
 

Attachments

  • Όρθρος ην βαθύς, Χρ. Κουτζουράδη.pdf
    39.1 KB · Views: 167
Top