Α΄ Γυμνασίου "Εισαγωγή στη Μουσική"

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
ΡΟΥΣΤΕΜΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ;48275 said:
Με ποιά αιτιολογία να γίνει η αλλαγή έλεγε;

Απάντ. Φαντάζομαι γνωρίζετε τα κείμενα στα οποία αναφέρθηκα, αρα δεν χρειάζεται να πώ περισσότερα. Αν τα θεωρείτε ότι μπορούν να αποτελούν παιδαγωγική κλπ κριτική σε ένα βιβλίο το οποίο δεν γνωρίζουν, γραμμένο από άνθρωπο που επίσης δεν γνωρίζουν, δικαίωμά σας. Έχουν γραφτεί πολλά σ' αυτό το φόρουμ για τέτοια ζητήματα, δεν χρειάζεται να πούμ,ε κι άλλα.

Και άρα δεν δέχεστε την μέθοδο των 3 Δασκάλων!!! ή ;;;

Απάντ
. Η φράση είναι σε εισαγωγικά, που κάτι σημαίνει. Αν έσεις νομίζετε ότι εμείς ψάλλουμε την Μέθοδο του ενός ή των 25 δασκάλων, μάλλον εθελοτυφλείτε και δεν έχει νόημα η συζήτηση. Και πάλι πολλά έχουν γραφεί εδώ. Ας μην τα επαναλάβουμε και κουράζουμε.


Και το ποιος νικάει φαίνεται στους ψάλτες που βγάζει η κάθε σχολή.

Απάντ. Δε βαριέστε, το "σταρ συστεμ" είναι μάλλον για άλλους χώρους. Και σε μας, και ίσως και σε άλλους άλλων σχολών που δεν περιλαμβάνονται σ' αυτό, ίσως μας αρκεί που μπορούμε και ψάλλουμε και διδάσκουμε.

Κα κάτι τελευταίο.Μέσα στην τάξη τη θα μπορούσε να γίνει καλύτερα?Χαβαλές?:):):)


Χαβαλέ κάνετε εσείς, νομίζω, στο φόρουμ. Όταν λέω 'παιχνίδι?αγαπητέ μου, εννοώ απλά κομμάτια με στίχους, για να μάθουν τα παιδιά να απαγγέλουν, να λένε κάτι μόνα τους, να λένε χορωδιακά, να λένε κάτι με "ρεφραίν" και έτσι να γίνεται ένα μουσικό "παιχνίδι", γνωστό στην Εκκλησία εδώ και κάτι αιώνες.
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
...ψέμματα;...

Χαβαλές: λέξις περσική, που κατα κυριολεξία σημαίνει ότι κάνω παζάρια, χωρίς να έχω σκοπό να αγοράσω (όπως μου το έμαθε ο δάκαλός μου στα Περσικά κ. Αλή Μονεμί)
 
P

PANROUST

Guest
Χαβαλέ κάνετε εσείς, νομίζω, στο φόρουμ. Όταν λέω 'παιχνίδι?αγαπητέ μου, εννοώ απλά κομμάτια με στίχους, για να μάθουν τα παιδιά να απαγγέλουν, να λένε κάτι μόνα τους, να λένε χορωδιακά, να λένε κάτι με "ρεφραίν" και έτσι να γίνεται ένα μουσικό "παιχνίδι", γνωστό στην Εκκλησία εδώ και κάτι αιώνες.
κ.Αρβανίτη.:):):):):)
1ο.Χαβαλέ δεν κάνω.Με παρεξηγήσατε.Απλώς δεν κατάλαβα τη θέλατε να πείτε.:):):)
2ο.Ο κ.Β.Κατσιφής δεν χνωρίζει.Δηλ. το βιβλίο που έγραψε "ΜΕΛΕΤΗ-ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΙΜΩΝΟΣ ΚΑΡΑ" τα έγραψε τυχαία;Και πέσατε να τον φάτε με μυνήσεις από ότι χνωρίζω.:):):)
3ο.Καλά κάνεται και ψέλνεται αλλά πολύ χορωδία.Στο εξωτερικό που πάτε και διαφημίζεσται και μιλάτε για διάσωση της πατρώας μουσικής μας και σας θαυμάζουν τους έχεται μιλήσει περί πατριαρχικό ύφος κτλ. ?(αν θέλετε να μιλάμε για παράδοση). :):):):)Το σταρ συστεμ το έχετε εσείς ο σχολή.Τόση καριέρα στο εξωτερικό.Μην το ξεχνάμε!!! :):):):):):):):)
4ο.Να μας πείτε την αιτιολογία.
Φιλικά Παναγιώτης :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Ἀρβανίτη,

Εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἐκτενέστατη ἀπάντησή σας. Ἔχω παρακολουθήσει εὐχάριστα καὶ τὴν πορεία τοῦ «Ἁγιοπολίτη». Δὲν ἔχω καμία διάθεση νὰ θίξω τὴν προσπάθειά σας καὶ τὴν ἔρευνά σας, σεβαστὰ καὶ τὰ δύο. Ἄλλωστε ἔχετε καὶ τὰ προσόντα γιὰ νὰ τὴν ἐκτελέσετε.
Ὄμως, ἐπιτρέψτε μου, καλὸ θὰ ἦταν οἱ μαθητὲς νὰ διδαχθοῦν κάποια στοιχεία τῆς ἐκκλησιαστικῆς μας μουσικῆς σύμφωνα μὲ τὴν θεσπισμένη διδασκαλία τῶν Τριῶν Διδασκάλων ποὺ ἔχει παλαιόθεν υἱοθετηθεῖ ἀπὸ τὴν Ἐκκλησία (Οἰκ. Πατριαρχεῖο, Ἑλλαδική) καὶ στὴ συνέχεια, ἄν κάποιος ἐπιθυμεῖ νὰ ἐρευνήσει περισσότερο τὴν ἱστορικὴ ἐξέλιξη ἄς τὸ κάνει. Κι ἄν ἀκόμη ἐπιθυμήσει νὰ υἱοθετήσει κάποια ἀπ᾿ αὐτὰ δικαίωμά του, ὅπως καὶ δικαίωμά σας εἶναι νὰ ἀκολουθεῖτε μιὰ συγκεκριμένη σχολὴ ψαλτικῆς καὶ νὰ τὴν ὑπερασπίζεστε. Ὅταν ὄμως πρόκειται γιὰ τὰ σχολικὰ ἐγχειρίδια πρέπει νὰ ἀκολουθοῦμε τὴν καθιερωμένη θέση χωρὶς νὰ ὑπεισέρχεται τὸ προσωπικὸ στοιχεῖο. Γι᾿ αὐτὸ καὶ καλὰ κάνατε καὶ ἀφαιρέσατε τὰ πρόσθετα στοιχεία, κατὰ τὴν γνώμη μου βέβαια.

Πέραν τῶν παραπάνω, δὲν θὰ ἀναφερθῶ καθόλου σὲ θέματα χρημάτων ἤ συνωμοσιολογίας, πολὺ ἁπλὰ γιατὶ δὲν μὲ ἐκφράζουν καὶ δὲν μὲ ἀπασχολοῦν. Διατύπωσα μιὰν ἁπορία, χαίρομαι ποὺ ἔλαβα ἀπάντηση, ἀνταπαντῶ καὶ ὅλα καλά.
Αὐτὰ τὰ γράφω καὶ γιὰ νὰ μὴν νομίζετε ὅτι στὸ forum γίνεται μόνο χαβαλές. Εἴμαστε πολὺς κόσμος ἐδῶ ξέρετε καὶ δὲν βράζουμε ὅλοι στὸ ἴδιο καζάνι.

Εὐχαριστῶ

Υ.Γ. Ἐλπίζω ὅτι ἕνας μουσικὸς καὶ ψάλτης τὴς δικῆς ἀξίας θὰ συνεχίσει νὰ βρίσκει λίγο χρόνο γιὰ συζήτηση στὸ forum, μολονότι προσωπικὰ διαφωνῶ μὲ ἀρκετὰ στοιχεία τῆς ψαλτικῆς σχολῆς ποὺ ἀκολουθεῖτε.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ Δομέστιχε ...

Δε ξέρω τώρα γιατί του δίνεται άλλες διαστάσεις πως είναι καταστροφή για τα παιδιά μας αυτό το βιβλίο, πως δεν είναι σύμφωνο με την εγκύκλιο, πως το ένα, πως το άλλο.


Τέλος πάντων. Πάντως σέβομαι την ερώτησή σου και ρωτώ μήπως μπορείς εσύ να μας πεις πιο είναι το σύστημα γραφείς και ανάγνωσης των τριών διδασκάλων και γιατί αυτά τα δείγματα παρασημαντικής που έχει το σχολικό βιβλίο δεν είναι προφανώς αυτά που αναγράφονται στην εγκύκλιο; (είτε το καλύπτει η εγκύκλιος είτε όχι σύμφωνα με το μήνυμα του Νίκου)



Δεν είναι ειρωνική η ερώτησή μου καλέ συμφορουμίτη. Πραγματικά θέλω να μάθω κάτι που ίσως να κάνω λάθος.

Φίλτατε,
Δὲν μίλησα περὶ καταστροφῆς οὔτε καὶ περὶ ἄλλων θεμάτων. Μιλάω μόνο γιὰ τὸν ἑαυτό μου καὶ ἀπὸ τὸν ἑαυτό μου.
Ἡ ἀντίρρησή μου ἔγκειται κυρίως στὴν ἀναγραφὴ τῶν ἀρχαίων σημαδοφώνων, ποὺ , ἀπ᾿ ὅσο γνωρίζω, δὲν συμπεριλαμβάνονται στὶς ἐπίσημες ἐκδόσεις τῶν ψαλτικῶν κειμένων ἀμἐσως μετὰ τὴν Μεταρρύθμιση τῶν τριών Διδασκάλων (ἑκτὸς ἴσως ἀπὸ τὴν ὀξεία;). Ἄλλωστε καὶ στὸ Θεωρητικὸ τοῦ Χρυσάνθου, ποὺ τόσο συχνὰ ἀναφέρεται ἐδῶ μέσα, συχνὰ κατὰ τὸ δοκοῦν, ἁπλῶς ἀναφέρονται ὡς στοιχεῖο τοῦ παρελθόντος.
Ὅσον ἀφορᾶ τὴν περισσὴ σήμανση ὑφεσοδιέσεων πολὺ μελάνι καὶ ... φαρμάκι ἔχει χυθεῖ σὲ ἄλλα πεδία μαχῶν τοῦ forum, δὲν θὰ ἐπανἐλθω.

Νὰ εἶσαι καλά.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
κ.Αρβανίτη.:):):):):)
1ο.Χαβαλέ δεν κάνω.Με παρεξηγήσατε.Απλώς δεν κατάλαβα τη θέλατε να πείτε.:):):)
2ο.Ο κ.Β.Κατσιφής δεν χνωρίζει.Δηλ. το βιβλίο που έγραψε "ΜΕΛΕΤΗ-ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΙΜΩΝΟΣ ΚΑΡΑ" τα έγραψε τυχαία;Και πέσατε να τον φάτε με μυνήσεις από ότι χνωρίζω.:):):)
3ο.Καλά κάνεται και ψέλνεται αλλά πολύ χορωδία.Στο εξωτερικό που πάτε και διαφημίζεσται και μιλάτε για διάσωση της πατρώας μουσικής μας και σας θαυμάζουν τους έχεται μιλήσει περί πατριαρχικό ύφος κτλ. ?(αν θέλετε να μιλάμε για παράδοση). :):):):)Το σταρ συστεμ το έχετε εσείς ο σχολή.Τόση καριέρα στο εξωτερικό.Μην το ξεχνάμε!!! :):):):):):):):)
4ο.Να μας πείτε την αιτιολογία.
Φιλικά Παναγιώτης :)

Αγαπητέ κ. Ρουστέμη, αν σας παρεξήγησα ή αν δεν κατάλαβα κι εγώ τί εννοούσατε συγγνώμη. Όμως ως προς τα υπόλοιπα που γράφετε εδώ, μάλλον με μπερδεύετε με άλλους.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
κ. ?ρβανίτη,


Α?τ? τ? γράφω κα? γι? ν? μ?ν νομίζετε ?τι στ? forum γίνεται μόνο χαβαλές. Ε?μαστε πολ?ς κόσμος ?δ? ξέρετε κα? δ?ν βράζουμε ?λοι στ? ?διο καζάνι.


Συγγνώμη, δεν το διετύπωσα καλά. Το "χαβαλές" πήγαινε για το συγκεκριμένο αποστολέα και όχι για όλο το φόρουμ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὴν διευκρίνηση.

Υ.Γ. Κάποιο πρόβλημα ἔχετε μὲ τὰ πολυτονικά. Χρησιμοποιῶ Palatino Linotype
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Το δικό μου σχόλιο ήταν για "όλο" το φόρουμ πάντως... (μιλάω για την μεγάλη πλειοψηφία-ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και μερικές φωτεινές εξαιρέσεις)
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ εἶδα, τὸ κατάλαβα, δὲν μοῦ ἄρεσε, δὲν θέλησα νὰ τὸ σχολιάσω.

Στάθηκα λίγο στὸν κ. Ἀρβανίτη, διότι εἶναι νέος στὸ forum, μολονότι μὲ μεγάλη δραστηριότητα στὰ ψαλτικὰ καὶ μουσικὰ γενικότερα πράγματα, καὶ δὲν θὰ ἤθελα νὰ σχηματίσει τελείως ἀντίθετη ἄποψη γιὰ τὰ πράγματα ἐδῶ μέσα καὶ νὰ σηκωθεῖ καὶ νὰ φύγει. Ἡ ἀπουσία του θὰ εἶναι ἐμφανής, ὅπως ἐκκωφαντικὴ ἦταν καὶ ἡ δική σου.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τὸ εἶδα, τὸ κατάλαβα, δὲν μοῦ ἄρεσε, δὲν θέλησα νὰ τὸ σχολιάσω.
Πλέον μετά από τόοοοοσο καιρό, έχω το δικαίωμα να έχω με αποδείξεις αυτή την άποψη. Δεν βάζω βέβαια κανένα "καζάνι" και άπαντες μέσα (το είπα νομίζω), αλλά κουράστηκα να βλέπω την γενική (αλλά και ειδική) απαξίωση και τον οπαδισμό που υπάρχει στο φόρουμ.

Κι εμένα δεν μ' αρέσει (μην ξεχνάς ότι ήμουν στην ιδρυτική ομάδα-αλλιώς το φανταζόμουν...) Δομέστιχε, αλλά δεν μπορώ να κάνω κι ότι δεν βλέπω.
 
Top