Πανήγυρις Τιμίας Ζώνης - Ι.Μ. Βατοπεδίου 13-09-2009

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Ανοίγω καινούργιο θέμα, λοιπόν, για να ανεβάσω, στο φυσικό της χώρο, την πολυσυζητημένη λαμπρή πανήγυρι-αγρυπνία, που πραγματοποιήθηκε στις 12 με 13 Σεπτεμβρίου 2009, στην Ιερά Μονή Βατοπεδίου. Όποιος επιθυμεί βέβαια (Ευθύμη ακούς;;;; :wink:), μπορεί, αφού κατεβάσει τα διάφορα μέλη, να κόψει περαιτέρω και να ανεβάσει τις ηχογραφήσεις συγκεκριμένων συμμετεχόντων (λ.χ. Γ. Χασανίδης, Δ. Νερατζής, π. Δαμασκηνός κ.λ.π.), στα οικεία θέματα.

Στην πανήγυρι, παρευρέθη, χοροστάτησε και ιερούργησε ο Μητροπολίτης Καστοριάς κ.κ. Σεραφείμ.

Τον δεξιό χορό αποτελούσαν οι:
Δανιηλαίοι (π. Δανιήλ, π. Στέφανος),
Θωμάδες (π. Θωμάς, π. Φἰλιππος),
π. Δαμασκηνός Νεοσκητιώτης και διακο-Θεοδόσιος
Χάρης Συμεωνίδης και
5μελής (συνήθως) ομάδα Βατοπεδινών πατέρων στα ισοκρατήματα.

Τον αριστερό χορό αποτελούσαν οι:
Γιάννης Χασανίδης
Γιώργος Κωνσταντίνου,
ομάδα Βατοπεδινών πατέρων που έψαλλαν μέλος,
ομάδα Βατοπεδινών πατέρων που ισοκρατούσαν,
ομάδα "λαϊκών" που έψαλλαν μέλος και ισοκρατούσαν (μάλλον του περιβάλλοντος Χασανίδη και Κωνσταντίνου).

Στο δεξιό αναλόγιο βρισκόταν και ο Δημήτρης Νερατζής, που έψαλε κάποια μέλη σόλο (με ισοκράτημα).

Ακόμα, παρευρέθη και ο π. Σπυρίδων Μικραγιαννανίτης, ο οποίος έψαλλε σε κάποια μέλη από δεξιά και σε κάποια από αριστερά.

Σε αυτό το πρώτο μήνυμα ανεβάζω το

Α' μέρος του εσπερινού

ήτοι από την αρχή έως τα αναγνώσματα.

Το αρχείο rar που θα κατεβάσετε περιέχει:

1. Απόσπασμα από την καμπανοκρουσία
2. Ανοιξαντάρια. Τα πρώτα 6 τα συντετμημένα αρχαία του Χουρμουζίου από χορών. Κατόπιν, κατά την τάξη ο Μητροπολίτης από τον θρόνο με βοηθούς, το επόμενο από τον αριστερό θρόνο (δεν γνωρίζω ποιός ήταν) και τα επόμενα 2 κάποιοι άγνωστοί μου μοναχοί τιμής ένεκεν. Κατόπιν, το Ἡδυνθείη..." ο Δ. Νεραντζής από δεξιά, το επόμενο από αριστερά άγνωστος μου, από δεξιά το "Ευλόγει..." ο υποφαινόμενος, από αριστερά το "Ως εμεγαλύθη..." σε αργό οι π. Σπυρίδων και Γ. Χασανίδης. Με ανέβασμα της βάσης κατά την παράδοση του Αγ. Όρους, τα αργά από το "Πάντα εν Σοφία..." έως το τέλος, από χορών.
3. Τα Αγιορείτικα "Κύριε Ελέησον"
4. Τα Κεκραγάρια πλ. Α' τα αργά του Ιακώβου, από χορών
5. Η στιχολογία σε 3σημο, κατά την παράδοση του Αγ. Όρους
6. 4 στιχηρά αναστάσιμα του πλ. Α'. Τα 2 πρώτα από χορού, το "Μέγα θαύμα..." ο Δ. Νεραντζής και το επόμενο από αριστερά άγνωστός μου.
7. 3 προσόμοια αργά της εορτής Α' ήχου κατά το "Ω του παραδόξου" και 3 επίσης αργά της εορτής λεγέτου, κατά το "Ως γενναίον εν μάρτυσιν..." (άγνωστοι)
8. Το αργό Οκτώηχο Δοξαστικό της Τιμίας Ζώνης από χορών
9. Το αρχαίο "Φως Ιλαρόν" (από τον π. Σπυρίδωνα και τον υποφαινόμενο συνοδεία ισοκρατών) και το προκείμενον του Σαββάτου από χορών.

Αυτά στο Α' μέρος του Εσπερινού, θα ακολουθήσει σύντομα το Β' μέρος, εξ ίσου πλούσιο και με πολύ ωραία Λιτή. Αν κάποιος αναγνωρίζει, ποιοί έψαλλαν διάφορα δεύτερα τροπάρια, τους οποίους εγώ δεν γνωρίζω, καθώς ήταν μόλις η 2η φορά που επισκέφθηκα το Βατοπέδι, ας ανεβάσει τις πληροφορίες. Πολύ πιθανόν, να αναγνωρίζει ο Γιώργος Κωνσταντίνου κάποιους.

Χαραλάμπης
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Όποιος επιθυμεί βέβαια (Ευθύμη ακούς;;;; :wink:), μπορεί, αφού κατεβάσει τα διάφορα μέλη, να κόψει περαιτέρω...

Ακούω, όμως το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής... :eek:

Και έτσι καλά είναι, καλή υπομονή με τα υπόλοιπα που μένουν, και είναι και πολλά :eek:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ο πάτερ Σπυρίδων ο "μεγαλοφωνότατος" (ξανά)διέψευσε τις φήμες που τον ήθελαν με πρόβλημα στο λαιμό τελευταία :eek:

Τέσσερα (4) άτομα κρατούν (ακόμα) το Όρος. Μετά...
 

antonism

Παλαιό Μέλος
haris1963
Χάρης Συμεωνίδης

Το να σου πούμε απλά ενα ευχαριστώ ειναι λίγο για το θησαυρό που μας προσφέρεις!
Να είσαι ευλογημένος!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
από αριστερά το "Ως εμεγαλύθη..." σε αργό οι π. Σπυρίδων και Γ. Χασανίδης
Τα σπάει!!! ...τα τύμπανα των αυτιών... Ομολογουμένως, τέτοιο συνδυασμό δεν είχα φανταστεί!!! Αλήθεια, πώς και δεν είναι παραμορφωμένος ο ήχος;;;

ΥΓ: Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, δεν αναφέρομαι στην εκτέλεση, αλλά προφανώς στην ένταση! Είναι οι δύο άνθρωποι που κατάπιαν μεγάφωνο!!!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ Χάρη! Δεν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά και μόνο από τις περιγραφές ακούγονται υπέροχα. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα όταν μπορέσεις.

Ηχητικά από την αγρυπνία και ωραίες φωτογραφίες έβαλε και το ιστολόγιο της ιεράς μονής Βατοπεδίου στο https://www.vatopaidi.wordpress.com.
 
Τέσσερα (4) άτομα κρατούν (ακόμα) το Όρος. Μετά...[/QUOTE]

Δεν θα αφήσει η Παναγία Ευθύμιε..!
Κοντά στις Καρυές ...λεω εγω τωρα..
 

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Με τη σειρά μου να σε ευχαριστήσω και γω Χαραλάμπη για τους θησαυρούς που μοιράζεσαι μαζί μας και μας δίδετε και εμάς έτσι η ευκαιρία να γινόμαστε μέτοχοι και κοινωνοί της θείας αγαλλιάσεως και ευφροσύνης που προσφέρουν αυτά τα ακούσματα..Περιμένω (όπως και πολλοί άλλοι) με ανυπομονησία και τους υπόλοιπους θησαυρούς σου!
Εύγε,καλή δύναμη στον αγώνα σου και εύχομαι η Παναγία Μητέρα μας να σε σκεπάζει και να σε ευοδεί ες αεί..
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κατόπιν, κατά την τάξη ο Μητροπολίτης από τον θρόνο με βοηθούς, το επόμενο από τον αριστερό θρόνο (δεν γνωρίζω ποιός ήταν) ...

Αυτός που βρισκόταν στον αριστερό θρόνο, πρέπει να ήταν ο ο Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Φιλοθέου αρχιμ. Νικόδημος, ο οποίος ακουγόταν πολύ καλός, όπως (τηρουμένων των αναλογιών) καλά ακουγόταν κι ο χοροστατών Μητροπολίτης Καστορίας.

Ο πάτερ Σπυρίδων ο "μεγαλοφωνότατος" (ξανά)διέψευσε τις φήμες που τον ήθελαν με πρόβλημα στο λαιμό τελευταία :eek:

Κι όμως Ευθύμη! Παραπονιόταν ότι ήταν χάλια ...!!!:D
Προκαλώντας φυσικά τα μειδιάματα των υπόλοιπων, αφού μπορούσε να σκεπάσει ανά πάσα στιγμή όλη τη χορωδία !!!:eek:

Με τη σειρά μου να σε ευχαριστήσω και γω Χαραλάμπη για τους θησαυρούς που μοιράζεσαι μαζί μας και μας δίδετε και εμάς έτσι η ευκαιρία να γινόμαστε μέτοχοι και κοινωνοί της θείας αγαλλιάσεως και ευφροσύνης που προσφέρουν αυτά τα ακούσματα..

Ευχαριστώ για την αγάπη, όλους τους φίλους και ανταποδίδω. Η χάρις της Παναγίας μας, είθε να μας σκεπάζει σε όλα τα έργα μας.

Περιμένω (όπως και πολλοί άλλοι) με ανυπομονησία και τους υπόλοιπους θησαυρούς σου!
Πάντως σήμερα, δεν θα μπορέσω να ανεβάσω κάτι, γιατί προσκλήθηκα σε ημιαγρυπνία στο ναό μου (21:00 -01:30) και φεύγω για εκεί. Ωστόσο, αύριο πρώτα ο Θεός θα ανεβάσω τον υπόλοιπο Εσπερινό με την πολύ προσεγμένη Λιτή του.

Χαραλάμπης
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἡμιαγρυπνία; Φαντάζομαι τὶς κανονικὲς ἀγρυπνίες ... :p
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Βρε domesticus, ύστερα από αγρυπνία 15 ωρών πώς θέλεις να πει το 21.00-01.30; :wink:

Χάρη, να' σαι πάντα καλά κι εσύ και όλοι οι φιλαγιορείτες που βάζετε τέτοιες ουράνιες σκηνές στην καθημερινότητά μας...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βρε domesticus, ύστερα από αγρυπνία 15 ωρών πώς θέλεις να πει το 21.00-01.30; :wink:

Χάρη, να' σαι πάντα καλά κι εσύ και όλοι οι φιλαγιορείτες που βάζετε τέτοιες ουράνιες σκηνές στην καθημερινότητά μας...

Ἀγαπητὲ Γιῶργο, ὑπάρχει ἑνορία στὴ Θεσαλονίκη ποὺ ξεκινᾶ τὴν ἀκολουθία τῆς Κυριακῆς 04.30 καὶ τελειώνει 10-10.30. Τὰ λένε ὅλα καὶ τὶς ὥρες. Οι ἀγρυπνίες στὴν ἴδια ἑνορία δὲν θέλεις νὰ μάθεις πόσο κρατᾶνε.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Καλά το λέει ο Χάρης "ημιαγρυπνία". Έτσι κι αλλιώς ποιος αγρυπνά με ώρα λήξης στις 01:30. Τέτοια ώρα κανονίζει ο κόσμος έξοδο για ποτό, οι δε φανατικοί του ψαλτολογίου τέτοιες ώρες ασχολούμαστε. :D:D:D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος

Οι ἀγρυπνίες στὴν ἴδια ἑνορία δὲν θέλεις νὰ μάθεις πόσο κρατᾶνε.

Να σου πω εγώ, του Σταυρού κράτησε από τις 23:30 έως τις 09:30 περίπου.

Δεν πήγα αν και μου είπε ο Χάρης, δεν μπόρεσα...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Ἀγαπητὲ Γιῶργο, ὑπάρχει ἑνορία στὴ Θεσαλονίκη ποὺ ξεκινᾶ τὴν ἀκολουθία τῆς Κυριακῆς 04.30 καὶ τελειώνει 10-10.30. Τὰ λένε ὅλα καὶ τὶς ὥρες. Οι ἀγρυπνίες στὴν ἴδια ἑνορία δὲν θέλεις νὰ μάθεις πόσο κρατᾶνε.

Aθήνα και πάλι Αθήνα... :D Όπως τραγουδάει και η αείμνηστη Σοφία Βέμπο.
 
Top