Μικρά Χερουβικά

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μήπως έχει κανείς υπόψη του που θα μπορούσα να βρω έστω μία σειρά μικρών Χερουβικών ύμνων (με κατά το δυνατόν παραδοσιακές θέσεις) διότι στο Ναό που ψάλλω τις καθημερινές ούτε τα σύντομα του Πέτρου και του Γρηγορίου δεν προλαβαίνω να πω :(. Έχω ακούσει για μία σειρά του Τσατσαρώνη, εάν κάποιος έχει ή αυτήν ή οτιδήποτε άλλο, θα με εξυπηρετούσε αφάνταστα να το μοιραστεί μαζί μου.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω 3 χερουβικά σύντομα (πιο μικρά και από του Πέτρου) του Χουρμουζίου (βρίσκονται στην Ανθολογία του 1824).

Δεν ξέρω πως μου ήρθε τότε και έβαλα έλξεις, ισοκρατήματα και ρυθμική σήμανση με μπλέ μελάνη! Το χάλασα το χειρόγραφο! Συγνώμη γι αυτό, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το φτιάξω με μαύρη μελάνη.:eek:

Υ.Γ.
Μην κάνει κανείς το λάθος και πάρει το χερουβικό του Δευτέρου από φυσική βάση...
Θα "λαλήσει"!:eek:
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω 3 χερουβικά σύντομα (πιο μικρά και από του Πέτρου) του Χουρμουζίου (βρίσκονται στην Ανθολογία του 1824).

Δεν ξέρω πως μου ήρθε τότε και έβαλα έλξεις, ισοκρατήματα και ρυθμική σήμανση με μπλέ μελάνη! Το χάλασα το χειρόγραφο! Συγνώμη γι αυτό, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το φτιάξω με μαύρη μελάνη.:eek:

Υ.Γ.
Μην κάνει κανείς το λάθος και πάρει το χερουβικό του Δευτέρου από φυσική βάση...
Θα "λαλήσει"!:eek:

Βασιλη δεν μου ανοιγει η επισυναψη . Γιατι ;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν γνωρίζω. Εμένα μου ανοίγει κανονικά. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα;
 

A Ilatzis

Αλέξανδρος Ιλατζής
κατεβάζει μόνο τα 2 πρώτα Mb και σταματά, λογικό να μην ανοίγει έπειτα αφού δεν κατέβηκε ολόκληρο το αρχείο
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει...
Εγώ τα κατέβασα 2 φορές και άνοιγε κανονικά. Θα δοκιμάσω να τα ξανανεβάσω.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το 2005 για τις ανάγκες του νέου ναού που ψάλλω(μοναστηριακού)έκανα μια συλλογή από διάφορα χερουβικά τα οποία θα μπορούσαμε να ψάλλουμε με τα υπόλοιπα παιδιά επειδή θέλαμε μια αλλαγή...(κάθε κυριακή ψάλλαμε Φωκαέα και Πέτρου Γρηγορίου)...
Στέλνω λοιπόν τα περιεχόμενα...
Πέτρου και Γρηγορίου τα της "εβδομάδος"(οκτώ ήχοι)
Χουρμουζίου(σε δεύτερο και τρίτο ήχο)
Αγαθαγγέλου Κυριαζίδου(οκτώ ήχοι)
Δοσιθέου μοναχού(οκτώ ήχοι)
Φωκαέα τα της "κυριακής"(οκτώ ήχοι)
Τα ως τον βασιλέα και ταις αγγελικαίς από τα αργά του Φωκαέα(οκτώ ήχοι-για "καβάτζα" αν δεν μας έχει φτάσει ο χρόνος)
Ιωάσαφ Διονυσιάτου(οκτώ ήχοι)
Πέτρου Εφεσίου(οκτώ ήχοι)
Αγαθαγγέλου Κυριαζίδου(οκτώ ήχοι-κάπως αργότερά από τα προηγούμενα)
Κωνσταντίνου Πρωψάλτου(οκτώ ήχοι-τα "σύντομα")
Ετερα για "μερακλήδικες" κυριακές των παλαιών διδασκάλων
Θεοφάνους του καρύκη(πλ.α)
Αρσενίου Βατοπαιδινού(πλ.β)
Παγκρατίου Ιβηρίτου(α-το λεγόμενον "σύντομον")
Ετερα νεωτερων
Γρηγορίου Πρωτοψάλτου(σε λέγετο!)
Γαβριήλ Κουντιάδου(λέγετο)
Ιωάννου Αρβανίτη(.....)
Αντωνίου Αναγνώστου(α + β ήχος)
Υ.Γ.τα χερουβικά αυτά είναι βασισμένα στις λεγόμεμες κλασικές θέσεις-γραμμές και δεν ενδίκνειται για ψάλτες οι οποίοι θέλουν "τριιιαααααααααααααααααδιιι" και "πππππααααααασσσσσααααανννν"....δεν "ταξίμια" αλλά για ανθρώπους οι οποίοι έχουν καταλάβει βαθιά μέσα τους το μεγαλείο των απλων και συνάμα χορωδιακών θέσεων βαδίζοντας στα χνάρια των "παλαιών διδασκάλων".......(των όντως παλαιών διδασκάλων)
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να ανανεωθεί η συλλογή αυτή και με άλλα χερουβικά "ιδίου κλίματος" ας προτείνει....θα χαρώ πολύ....
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Που είναι mr.Hristakis τα χερουβικά; Καλά τα λες τα περιεχόμενα. Δεν ανεβάζεις και κανένα δείγμα.π.χ. Του Δοσιθέου που δεν έχω...
Πολύ ωραία σύντομα έχει κι ο Β.Νικολαΐδης στο "Χερουβικάριον" του.

Υ.Γ.
Ποια Κυριακή ψάλλεις του Καρύκη το χερουβικό; Αυτό είναι κοντά 40 λεπτά (το έχω ψάλλει και ξέρω...)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν έχω σκάνερ για να ανεβάσω....του Δοσιθέου βρίσκονται σε ένα βιβλίο που έκδοσε το μοναστήρι Αγ.Κυπριανού και Ιουστίνης με τίτλο "Λειτουργικά" έχει όντως και πολύ ωραία λειτουργικά σύντομα και αργα...τα του Νικολαίδη δεν τα έχω...αν μπορούσες κάποια στιγμή.......(μην βαράς βρε αδελφέ μια ερώτηση έκανα....)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
40 λεπτά??? σιγά μην είναι και 50....μάλλον διαφέρουμε στον ρυθμό...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν έχω σκάνερ για να ανεβάσω....του Δοσιθέου βρίσκονται σε ένα βιβλίο που έκδοσε το μοναστήρι Αγ.Κυπριανού και Ιουστίνης με τίτλο "Λειτουργικά" έχει όντως και πολύ ωραία λειτουργικά σύντομα και αργα...

Για τα λειτουργικά ξέρεις...
Τα χερουβικά όμως αν τα έχει κανείς με ενδιαφέρουν.

τα του Νικολαίδη δεν τα έχω...αν μπορούσες κάποια στιγμή.......(μην βαράς βρε αδελφέ μια ερώτηση έκανα....)

Κάποια στιγμή...:p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
40 λεπτά??? σιγά μην είναι και 50....μάλλον διαφέρουμε στον ρυθμό...

Έχεις δίκιο...
Τσέκαρα τώρα την ηχογράφηση από την Ραβένα και είναι γύρω στο 20λεπτο χωρίς το "Ως τον Βασιλέα".
:D
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για δοκιμάστε πάλι με τα χερουβικά. Τα ξανανέβασα.

Φαίνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα προς το παρόν και δεν επιτρέπει σε κάποιους χρήστες (και σε μένα) να κατεβάσουν πάνω από 2 ΜΒ. Προσπαθώ να βρώ λύση, αναμείνατε στο ακουστικό σας.

Δημήτρης
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για δοκιμάστε πάλι με τα χερουβικά. Τα ξανανέβασα.
Βασίλη, έχω και γω πρόβλημα στο να τα κατεβάσω, ακόμα και μετά την ανανέωση που έκανες.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το 2005 για τις ανάγκες του νέου ναού που ψάλλω(μοναστηριακού)έκανα μια συλλογή από διάφορα χερουβικά τα οποία θα μπορούσαμε να ψάλλουμε με τα υπόλοιπα παιδιά επειδή θέλαμε μια αλλαγή...(κάθε κυριακή ψάλλαμε Φωκαέα και Πέτρου Γρηγορίου)...
Στέλνω λοιπόν τα περιεχόμενα...
Πέτρου και Γρηγορίου τα της "εβδομάδος"(οκτώ ήχοι)
Χουρμουζίου(σε δεύτερο και τρίτο ήχο)
Αγαθαγγέλου Κυριαζίδου(οκτώ ήχοι)
Δοσιθέου μοναχού(οκτώ ήχοι)
Φωκαέα τα της "κυριακής"(οκτώ ήχοι)
Τα ως τον βασιλέα και ταις αγγελικαίς από τα αργά του Φωκαέα(οκτώ ήχοι-για "καβάτζα" αν δεν μας έχει φτάσει ο χρόνος)
Ιωάσαφ Διονυσιάτου(οκτώ ήχοι)
Πέτρου Εφεσίου(οκτώ ήχοι)
Αγαθαγγέλου Κυριαζίδου(οκτώ ήχοι-κάπως αργότερά από τα προηγούμενα)
Κωνσταντίνου Πρωψάλτου(οκτώ ήχοι-τα "σύντομα")
Ετερα για "μερακλήδικες" κυριακές των παλαιών διδασκάλων
Θεοφάνους του καρύκη(πλ.α)
Αρσενίου Βατοπαιδινού(πλ.β)
Παγκρατίου Ιβηρίτου(α-το λεγόμενον "σύντομον")
Ετερα νεωτερων
Γρηγορίου Πρωτοψάλτου(σε λέγετο!)
Γαβριήλ Κουντιάδου(λέγετο)
Ιωάννου Αρβανίτη(.....)
Αντωνίου Αναγνώστου(α + β ήχος)
Υ.Γ.τα χερουβικά αυτά είναι βασισμένα στις λεγόμεμες κλασικές θέσεις-γραμμές και δεν ενδίκνειται για ψάλτες οι οποίοι θέλουν "τριιιαααααααααααααααααδιιι" και "πππππααααααασσσσσααααανννν"....δεν "ταξίμια" αλλά για ανθρώπους οι οποίοι έχουν καταλάβει βαθιά μέσα τους το μεγαλείο των απλων και συνάμα χορωδιακών θέσεων βαδίζοντας στα χνάρια των "παλαιών διδασκάλων".......(των όντως παλαιών διδασκάλων)
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να ανανεωθεί η συλλογή αυτή και με άλλα χερουβικά "ιδίου κλίματος" ας προτείνει....θα χαρώ πολύ....
Χρήστο, πολύ ποικιλία (και μου αρέσει αυτό) αλλά δυστυχώς δεν έχω τίποτα από τους συνθέτες που αναφέρεις:( και είμαι και γω της απόψεως που λες, δεν μ'αρέσουν τα Τριάαα, πάαα κλπ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη, έχω και γω πρόβλημα στο να τα κατεβάσω, ακόμα και μετά την ανανέωση που έκανες.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει...
Και τώρα αλλά και πριν εγώ το κατέβαζα κανονικά.
Τέλος πάντων, δοκιμάστε να το κατεβάσετε από εδώ.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Που είναι mr.Hristakis τα χερουβικά; Καλά τα λες τα περιεχόμενα. Δεν ανεβάζεις και κανένα δείγμα.π.χ. Του Δοσιθέου που δεν έχω...
Πολύ ωραία σύντομα έχει κι ο Β.Νικολαΐδης στο "Χερουβικάριον" του.

Υ.Γ.
Ποια Κυριακή ψάλλεις του Καρύκη το χερουβικό; Αυτό είναι κοντά 40 λεπτά (το έχω ψάλλει και ξέρω...)

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΟΥΒΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ ΘΕΟΔΟΥΛΟΥ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Θυμάμαι παλιότερα κάποιος είχε πει οτι έχει σε χειρόγραφα τα "χαμένα" χερουβικά εβδομάδος του Π. Λαμπαδαρίου σε Ήχους Β,Γ, ΠΛΒ. Μπορεί μήπως να τα ανεβάσει ;;:eek:
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στους υπόλοιπους ήχους τα αντίστοιχα μικρά του Γρηγορίου.:cool:
 
Top