Θρασύβουλος Στανίτσας = Διάφορα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι Χριστος Ανεστη .
Απο καποια παληα κασεττα που ειχα , επισυναπτω καποιες ηχογραφησεις του
αοιδιμου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Της Μ.Ε. Θρασυβουλου Στανιτσα .
1ον : Λογω της παλαιοτητος της κασεττας υπαρχουν ατελειες του ηχου .
Ειδικα στο Αξιον Εστιν του Πλ.Βου (Μ. Χ''Αθανασιου) .
2ον : Οι ηχογραφησεις ανεβαινουν χωρις ΚΑΜΙΑ ηχητικη επεξεργασια και με
σχετικη συμπιεση .
3ον : Το Αξιον Εστιν του Πλ.Δου κοβεται στο τελος .
4ον : Τα δυο δοξαστικα (Τυφλου & Πατερων) , ειναι ηχογραφησεις στην
Κων-λη . Οι υπολοιπες στο Αγιο Δημητριο Αμπελοκηπων (Αθηνα) .
5ον : Θα παρακαλεσω οποιο-ους φιλο-ους εχουν χρονο και μπορουν , να καμουν απομαγνητοφωνηση των ηχογραφησεων (εκτος του Αξιον Εστιν του Χ''Αθανασιου που υπαρχει στο βιβλιο του) και να ανεβασουν στο φορουμ τα σχετικα κειμενα προς κοινο ωφελος . Ευχαριστω .
ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .
 

Attachments

  • 01=7'60''=Χερουβικον Πλ.Δος.mp3
    2.3 MB · Views: 245
  • 02=12'36''=Λειτουργικα (χορωδιακα) & Αξιον Εστιν Πλ.Δος.mp3
    3.6 MB · Views: 236
  • 03=3'50''=Αξιον Εστιν (Μ. Χ''Αθανασιου) Πλ.Βος.mp3
    1.1 MB · Views: 267
  • 04=9'29''=Χερουβικον (χορωδιακον) Πλ.Αος.mp3
    2.7 MB · Views: 242
  • 05=3'43''=Δοξα αινων Τυφλου=Τις λαλησει Πλ.Δος.mp3
    1.1 MB · Views: 212
  • 06=5'41''= Των Αγιων Πατερων ο χορος (χρονος συντομος) Πλ.Δος.mp3
    1.6 MB · Views: 227

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πολύ σας ευχαριστούμε, κύριε Λιναρδάκη, για τις ωραίες [και παλαιές] ηχογραφήσεις που μας προσφέρετε. Μια μικρή αδελφική παρατήρηση, επιτρέψτε μου. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να συμπιέζετε τα αρχεία. Με τις adsl συνδέσεις κατεβαίνουν πολύ γρήγορα. Πάει η παλιά εποχή με τις dial-up συνδέσεις που εξασκούμασταν στην υπομονή. Και πάλι, συγχαρητήρια για την προσφορά στο στο forum.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να συμπιέζετε τα αρχεία. Με τις adsl συνδέσεις κατεβαίνουν πολύ γρήγορα. Πάει η παλιά εποχή με τις dial-up συνδέσεις που εξασκούμασταν στην υπομονή. Και πάλι, συγχαρητήρια για την προσφορά στο στο forum.
Μην το λες...είμαι σε περιοχή που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και κατεβάζω με 5 kb....:eek::eek::eek:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Παρακατω μπορειτε να ακουσετε μερικες
εκτελεσεις του Θρασυβουλου Στανιτσα οι οποιες επιδυκνειουν τις φωνητικες του ικανοτητες, με κορυφαια αυτη του Δυναμις σε ηχο Δ' φθορικον. Καλη ακροαση!!!
 

Attachments

  • Ω του παραδόξου θαύματος 1- Στανίτσας.mp3
    1.1 MB · Views: 377
  • Ω του παραδόξου θαύματος 2- Στανίτσας.mp3
    1.1 MB · Views: 272
  • Πάσα πνοή Α ήχου- Στανίτσας.mp3
    1.2 MB · Views: 312
  • Τι θαυμάζεις Μαριάμ;- Στανίτσας.mp3
    1.2 MB · Views: 333
  • Δύναμις εις ήχον Δ Φθορικόν- Στανίτσας.mp3
    3.2 MB · Views: 439

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χτύπα μας αλύπητα με τέτοια ακούσματα Αντώνη και μη μας λυπάσαι :)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Περίμενε Χρήστο να μάθω την μεταγραφή από κασσέτα στον υπολογιστή και τότε θα δείς....με Στανίτσα και όχι μόνο.....
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Παρακατω μπορειτε να ακουσετε μερικες
εκτελεσεις του Θρασυβουλου Στανιτσα οι οποιες επιδυκνειουν τις φωνητικες του ικανοτητες, με κορυφαια αυτη του Δυναμις σε ηχο Δ' φθορικον. Καλη ακροαση!!!

Φίλε κ. Μιχελουδάκη
Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία, με το Δύναμις του Στανίτσα ( Ήχος Δ΄. Φθορικός όπως το λές, όπως το λένε και πολλοί άλλοι ).
Μέχρι τώρα, ήξερα ότι υπάρχουν 3 Ήχοι στο Δ΄. ( Στιχηραρικός εκ του Πα με Καταλήξεις στον Βου, Άγια και Λέγετος ). Επίσης γνώριζα και ξέρουν όλοι, ότι ένας Ήχος, ξεχωρίζει από το Απήχημα, τους Δεσπόζοντες Φθόγγους και τις τελικές Καταλήξεις. Πολύ θα ήθελα να μου πεί κάποιος, ποιός είναι αυτός ο Δ΄. Ήχος, ο οποίος κάνει τελικές Καταλήξεις στον Ζω. Πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω αυτόν τον Δ΄.
Αυτά τα είχα πεί και στον ίδιο το Στανίτσα και παραδέχτηκε ότι έχω απόλυτο δίκιο. Ο Ήχος, ΔΕΝ είναι Δ΄. ή οτιδήποτε άλλο, αλλά καθαρός Βαρύς, ο οποίος αρχίζει με Παραχορδή, από τον Δι σαν Νη. Άλλωστε το Μακάμι Φεραχνάκ, είναι παράγωγο του Βαρέως Ήχου και όχι οποιουδήποτε Δ΄.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Φίλε κ. Μιχελουδάκη
Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία, με το Δύναμις του Στανίτσα ( Ήχος Δ΄. Φθορικός όπως το λές, όπως το λένε και πολλοί άλλοι ).
Μέχρι τώρα, ήξερα ότι υπάρχουν 3 Ήχοι στο Δ΄. ( Στιχηραρικός εκ του Πα με Καταλήξεις στον Βου, Άγια και Λέγετος ). Επίσης γνώριζα και ξέρουν όλοι, ότι ένας Ήχος, ξεχωρίζει από το Απήχημα, τους Δεσπόζοντες Φθόγγους και τις τελικές Καταλήξεις. Πολύ θα ήθελα να μου πεί κάποιος, ποιός είναι αυτός ο Δ΄. Ήχος, ο οποίος κάνει τελικές Καταλήξεις στον Ζω. Πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω αυτόν τον Δ΄.
Αυτά τα είχα πεί και στον ίδιο το Στανίτσα και παραδέχτηκε ότι έχω απόλυτο δίκιο. Ο Ήχος, ΔΕΝ είναι Δ΄. ή οτιδήποτε άλλο, αλλά καθαρός Βαρύς, ο οποίος αρχίζει με Παραχορδή, από τον Δι σαν Νη. Άλλωστε το Μακάμι Φεραχνάκ, είναι παράγωγο του Βαρέως Ήχου και όχι οποιουδήποτε Δ΄.
κ.Ιωαννίδη, το θέμα το είχαμε συζητήσει παλαιότερα (πριν γραφτείτε νομίζω) εδώ. Συμφωνούμε νομίζω σ' αυτό που λέτε.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλε κ. Μιχελουδάκη
Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία, με το Δύναμις του Στανίτσα ( Ήχος Δ΄. Φθορικός όπως το λές, όπως το λένε και πολλοί άλλοι ).
Μέχρι τώρα, ήξερα ότι υπάρχουν 3 Ήχοι στο Δ΄. ( Στιχηραρικός εκ του Πα με Καταλήξεις στον Βου, Άγια και Λέγετος ). Επίσης γνώριζα και ξέρουν όλοι, ότι ένας Ήχος, ξεχωρίζει από το Απήχημα, τους Δεσπόζοντες Φθόγγους και τις τελικές Καταλήξεις. Πολύ θα ήθελα να μου πεί κάποιος, ποιός είναι αυτός ο Δ΄. Ήχος, ο οποίος κάνει τελικές Καταλήξεις στον Ζω. Πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω αυτόν τον Δ΄.
Αυτά τα είχα πεί και στον ίδιο το Στανίτσα και παραδέχτηκε ότι έχω απόλυτο δίκιο. Ο Ήχος, ΔΕΝ είναι Δ΄. ή οτιδήποτε άλλο, αλλά καθαρός Βαρύς, ο οποίος αρχίζει με Παραχορδή, από τον Δι σαν Νη. Άλλωστε το Μακάμι Φεραχνάκ, είναι παράγωγο του Βαρέως Ήχου και όχι οποιουδήποτε Δ΄.
Αρχοντα πολλά τα έτη σου.Κοίτα εμένα δεν με πολυαπασχολούν αυτά τα ζητήματα γιατί η γνώμη μου δεν μετράει όπως η δική σου.Θέλω όμως να σου πώ ότι ο γιός μου ανέβασε το συγκεκριμένο δυναμις συμβουλευόμενο το παιδί -16 χρονών -το βιβλίο του πετρίδη του έδωσε τον ήχο.Θυμάμαι όμως και την δοξολογία του Κηλτζανίδη να κατατάσσεται στον ίδιο ήχο αν και είδα ότι ο δάσκαλός μου ο Σουρλατζής την έχει διορθώσει απάνω στο βιβλίο κατατασοντάς την σε βαρύ φθορικό.Τέλος πάντων άρχοντα αφού το λές εσύ έτσι θάναι τώρα να με μάθαινες και να το λέω αυτό θα ήταν το καλύτερο
 
Παρακατω μπορειτε να ακουσετε μερικες
εκτελεσεις του Θρασυβουλου Στανιτσα οι οποιες επιδυκνειουν τις φωνητικες του ικανοτητες, με κορυφαια αυτη του Δυναμις σε ηχο Δ' φθορικον. Καλη ακροαση!!!

HTAN MEΓΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ Ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ
 

en_elladi

Μέλος
Ηταν Μέγας και Αντικατάστατος ο αείμνηστος δάσκαλος.

Αυτό που με συγκλονίζει στον Στανίτσα, είναι η ακρίβεια στα διαστήματα, η "καθαρή" χροιά, η καθαρή άρθρωση, αυτή η... "καθαρότητα"...
Πράγματι... Μέγας!!! Ο Θεός ας τον αναπαύει όπου και να' ναι!!!


Χρόνια πολλά κι ευλογημένα!!!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αρχοντα πολλά τα έτη σου.Κοίτα εμένα δεν με πολυαπασχολούν αυτά τα ζητήματα γιατί η γνώμη μου δεν μετράει όπως η δική σου.Θέλω όμως να σου πώ ότι ο γιός μου ανέβασε το συγκεκριμένο δυναμις συμβουλευόμενο το παιδί -16 χρονών -το βιβλίο του πετρίδη του έδωσε τον ήχο.Θυμάμαι όμως και την δοξολογία του Κηλτζανίδη να κατατάσσεται στον ίδιο ήχο αν και είδα ότι ο δάσκαλός μου ο Σουρλατζής την έχει διορθώσει απάνω στο βιβλίο κατατασοντάς την σε βαρύ φθορικό.Τέλος πάντων άρχοντα αφού το λές εσύ έτσι θάναι τώρα να με μάθαινες και να το λέω αυτό θα ήταν το καλύτερο

Φίλε μου, δεν χρειάζεται κανείς ειδικά μαθήματα, για οποιοδήποτε Μέλος.Απλά, δούλεψέ καλά με την Παραλλαγή και θα δείς ότι έχω δίκιο. Εν πάσει περιπτώσει όμως, εάν βρεθείς στην Αθήνα, πάρε μς στο 210 - 48 - 24 - 725 να βρεθούμε, να γνωριστούμε και όπως λέει και ο Λαός " Ότι ήθελε προκύψει ".
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Θρ. Στανίτσας
επισυνάπτω από τον ορθρο Θεοφανείων στιχηρο αίνων και δοξαστικο . καλη δυναμη σε όλους
 

Attachments

  • STANITSAS ORTHRTHOS THEOFANEION STIHIRO AINON KAI DOXASTIKO.mp3
    4.9 MB · Views: 284

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Τά ψαλλόμενα ὑπό τοῦ μακαριστοῦ Ἄρχοντος ἐπί τῇ μνήμῃ τοῦ Εὐαγγελιστοῦ Λουκᾶ, ἀναρτήθηκαν κι ἐδῶ.]

Στήν ἱστοσελίδα «του Εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κων/πόλεως» ὑπῆρχε παλαιότερα ἠχογράφηση τοῦ μακαριστοῦ Ἄρχοντος ἐπί τῇ μνήμῃ τοῦ Εὐαγγελιστοῦ Λουκᾶ ἡ ὁποία ἔχει ἀποσυρθεῖ.
Εὐτυχῶς τήν βρῆκα στό ἀρχεῖο τους.
Ἀκοῦστε ἐδῶ πῶς γνωρίζει τόν κανόνα, ὄχι ἀπό τούς συνηθισμένους.

ᾨδὴ α'. Ἦχος πλ. δ'. Ἡ κεκομμένη.​
Τῆς ἀνωτάτῳ σοφίας τὸ στόμα σου, κρατῆρα θεῖον Σοφέ, πάντες ἐπιστάμενοι, Ἀπόστολε Λουκᾶ, τὸν μέγαν καὶ ἀπόρρητον, τῆς χάριτος πλουτοῦντες θησαυρόν, προθύμως ἀρυόμεθα, τῷ Κυρίῳ ψάλλοντες· Ἐνδόξως γὰρ δεδόξασται.

Χειροτονεῖ σε τῷ Παύλῳ συνέκδημον, ἡ Ἐκκλησία Χριστοῦ, Λουκᾶ παμμακάριστε, τῇ χάριτι αὐτοῦ εὐθέως διαλάμποντα, ἑπόμενόν τε ἴχνεσιν αὐτοῦ, καὶ συνανακράζοντα· Τῷ Κυρίῳ ᾄσωμεν· Ἐνδόξως γὰρ δεδόξασται.​

Ἐπίσης ἀκοῦστε ἐδῶ τά προσόμοια τοῦ Ἑσπερινοῦ πού τά εἶπαν στούς Αἴνους.

Ἦχος πλ.δ'. Τὶ ὑμᾶς καλέσωμεν.​
Τὶ σε ὀνομάσω Ἀπόστολε; οὐρανόν, ὅτι τὴν δόξαν διηγήσω τοῦ Θεοῦ· ἀστραπήν, ὅτι τὸν κόσμον καταυγάζεις φωτισμῷ· νεφέλην, ἐπομβροῦσαν θεῖα νάματα, κρατῆρα, τῆς σοφίας ἐνθεώτατον, οἶνον ἡμῖν ἀναβρύοντα, τὸν τὰς καρδίας εὐφραίνοντα· Ἱκέτευε, τοῦ σωθῆναι τὰς ψυχὰς ἡμῶν.

Τὶ σὲ νῦν καλέσωμεν Ἔνδοξε; θησαυρὸν τῶν οὐρανίων, χαρισμάτων ἀσφαλῆ· ἰατρὸν καὶ τῶν ψυχῶν, καὶ τῶν σωμάτων ἀκριβῆ· τοῦ Παύλου, συνεργάτην καὶ συνέκδημον, τὰς Πράξεις Ἀποστόλων ἐκτιθέμενον. Πολλὰ Λουκᾶ τὰ ὀνόματα, ἡ ἀρετὴ σοι πεποίηκεν· Ἱκέτευε, τοῦ σωθῆναι τὰς ψυχὰς ἡμῶν.​


Τά προσόμοια τῶν Αἴνων τοῦ Ἁγίου Λουκᾶ εἶναι κατά τό Νεφέλην σε φωτός, εἰς ἦχον α΄.
Ἐκ τοῦ αὐτοῦ αὐτομέλου εἶναι καί τά Στιχηρά προσόμοια τῶν ἀποστίχων τοῦ Ἁγίου Σπυρίδωνος.


 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Σε μια παλια κασεττα βρηκα καποιους υμνους με τον Στανιτσα . Αν και ο ηχος δεν ηταν πολυ καλος , τους επισυναπτω .
Προσεξτε την δοξολογια του Δανιηλ . Δεν υπαρχει αλλη σχετικη ηχογραφηση με τον Αρχωντα ή τουλαχιστον εγω δεν εχω .
 

Attachments

  • 1'26''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Κυριε ελεησον(αργα)Αος.mp3
    841.5 KB · Views: 175
  • 3'53''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Ζον Εωθινον (Βαρυς).mp3
    2.1 MB · Views: 171
  • 5'20''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Δοξολογια ΔΑΝΙΗΛ(βαρυς).mp3
    3.1 MB · Views: 252
  • 5'49''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Δοξα εσπερινου Αγιων Κων-νου & Ελενης.mp3
    3.3 MB · Views: 173

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οι ως ανω ηχογραφησεις πρεπει να εχουν γινει στην Αθηνα .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοι Φιλοι
Σε μια παλια κασεττα βρηκα καποιους υμνους με τον Στανιτσα . Αν και ο ηχος δεν ηταν πολυ καλος , τους επισυναπτω .
Προσεξτε την δοξολογια του Δανιηλ . Δεν υπαρχει αλλη σχετικη ηχογραφηση με τον Αρχωντα ή τουλαχιστον εγω δεν εχω .


Πολλές πολλές ευχαριστίες... Μοιάζει ( [αν και πιθανόν να μην] ταυτίζεται) η εκτέλεση αυτής της Δοξολογίας του Δανιήλ ( βαρέος επταφώνου) με ηχογράφηση από Κυριακή Προπατόρων όπου ακολουθεί το Δοξαστικό, με τον Άρχοντα στον Άγιο Δημήτριο Αμελοκήπων Αθηνών. Περί προτιμήσεων στις Δοξολογίες από τον Στανίτσα βλπ. παλιότερη συζήτηση εδώ.

Δ.

Υγ Αν η ηχογράφηση κυρ-Βαγγέλη, έχει και Δοξαστικό Αίνων Υψώσεως Σταυρού, τότε μιλούμε για την ίδια εκλογή ηχογραφήσεων.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολλές πολλές ευχαριστίες...
.............................................................................

Υγ Αν η ηχογράφηση κυρ-Βαγγέλη, έχει και Δοξαστικό Αίνων Υψώσεως Σταυρού, τότε μιλούμε για την ίδια εκλογή ηχογραφήσεων.

Οχι δεν το εχει .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω διαφορους υμνους με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη της ΜΕ
Θρασυβουλο Στανιτσα .
Ειναι απο τις κασετες που μου εχει στειλλει το εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον''
Αθανασιος Μαναρας .
Καποιοι υμνοι εχουν ανεβει ξανα και απο αλλες ηχογραφησεις , αλλα ανεβαζω την κασετα ως εχει .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 01=0'17''=Παρατηρηση.mp3
    168.2 KB · Views: 211
  • 02=3'29''=Μετα των Αγιων Πλ.Δος-Αιωνια η μνημη (δις)πλ.Αος.mp3
    2 MB · Views: 173
  • 03=3'10''= ; = Θεοτοκε Παρθενε Πλ.Αος.mp3
    1.8 MB · Views: 244
  • 04=3'56''=Θον ΕΩΘΙΝΟΝ=Ως επ εσχατων Πλ.Αος.mp3
    2.3 MB · Views: 168
  • 05=8'34''=Δοξολογια (Ν Ιωαννιδη)Πλ.Αος (χουσεϊνι ασσιραν).mp3
    4.9 MB · Views: 222
  • 06=4'17''=Κυριε ελεησον Πλ.Δος-Ταις πρεσβειαις-Τρισαγιον (φεραχνακ).mp3
    2.5 MB · Views: 148
  • 07=3'12''=Δυναμις (φεραχνακ).mp3
    1.8 MB · Views: 173
  • 08=1'05''=Δοξα Σοι Κυριε.mp3
    637.4 KB · Views: 118
  • 09=9'37''=Χερουβικον ΑΓ ΙΑ-Ταις Αγγελικαις.mp3
    5.5 MB · Views: 179
  • 10=7'12''=Λειτουργικα-Αξιον Εστιν (Στανιτσα) Πλ.Δος.mp3
    4.1 MB · Views: 171
  • 11=2'46''=Πασα πνοη & στιχηρο αινων Πλ.Αος.mp3
    1.6 MB · Views: 150
  • 12=1'40''=Ετερον στιχηρο αινων Πλ.Αος.mp3
    979.5 KB · Views: 134
  • 13=3'49''=ΔΟΞΑ=Μωσης τω καιρω της εγκρατειας Πλ.Βος.mp3
    2.2 MB · Views: 144
  • 14=5'30''=Δοξολογια Γ Βιολακη) Πλ.Βος.mp3
    3.2 MB · Views: 194

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστίες πολλές. Στο Θεοτόκε παρθένε ακούγεται ο ανεπανάληπτος μακαριστός π. Αθανάσιος Τσούμαρης.
 
Top