Πανήγυρις Αγίας Άννης 2009 (Καρακαλλινοί - Γρηγοριάτες)

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χαιρετώ τους αγαπητούς φίλους του φόρουμ, μετά από μια 20ήμερη "αποτοξίνωση" από κάθε διαδικτυακή δραστηριότητα, η οποία ωστόσο μου χάρισε υπέροχες στιγμές τόσο στο Άγιον Όρος, όσο και στις διακοπές με την οικογένειά μου που ακολούθησαν.

Στο Αγ. Όρος, παρευρέθηκα στις Αγρυπνίες της Αγίας Άννης (στην Αγ. Άννα), του Αγ. Παντελεήμονος (στην Ι.Μ. Καρακάλλου) και του Αγ. Παύλου του Ξηροποταμινού (στην Ι.Μ. Αγ. Παύλου). Με το Microteck II της M-Audio που είχα μαζί μου, ηχογράφησα σχεδόν τα πάντα, και θα ανεβάζω λίγο-λίγο, τα καλύτερα, προς κοινόν όφελος.

Αρχίζω στο παρόν θέμα, να ανεβάζω μέλη, από την πρώτη Αγρυπνία που συμμετείχα, αυτήν της Αγ. Άννης.

Δεξιά έψαλλαν οι Καρακαλλινοί πατέρες με χοράρχη τον εξαίρετο "Αθωνίτη" μας, π. Κουκουζέλη. Απόντος του π. Ιακώβου, τον αναπλήρωνα εγώ :D (βέβαια όσο ύψος μου λείπει για να τον φτάσω, άλλη τόση φωνή χρειάζομαι, αλλά τέλος πάντων!). Στο χορό ήταν ακόμα (δεν τους θυμάμαι και όλους) ο π. Κοσμάς, ο π. Γεράσιμος και ο π. Παντελεήμων. Πολύ καλοί όλοι και δεμένοι σαν σύνολο!!!

Αριστερά έψαλλαν οι Γρηγοριάτες πατέρες, με τη νεοσύστατη χορωδία τους (απόντων του π. Φιλοθέου και π. Καλλινίκου) με χοράρχη τον ηδυφωνότατο ιερομόναχο Δημήτριο και συντονιστή ισοκρατών τον παπά Αρτέμη. Χωρίς τεράστιο όγκο, ήταν ωστόσο ιδιαίτερα γλυκείς και δουλεμένοι σαν σύνολο.

Στο πρώτο αυτό μήνυμα ανεβάζω

Mέλη του Εσπερινού.

Δυστυχώς, λείπουν τα πρώτα Ανοιξαντάρια, καθώς όλοι οι λαϊκοί, λόγω της πολυκοσμίας, βρεθήκαμε στην 2η τράπεζα και καθυστερήσαμε στην ακολουθία. Στο αρχείο rar θα βρείτε μετά την αποσυμπίεση:

1. Το αργό "Πάντα εν Σοφία" με τα "Δόξα - Και Νυν - Αλληλούια, δόξα Σοι ο Θεός" που ακολουθούν.
2. Τα αργά Κεκραγάρια του Ιακώβου σε ήχο Α' και τη στιχολογία σε 3σημο κατά την αγιορείτικη παράδοση.
3. Τα αργά εσπέρια προσόμοια, όπου το Γα-Δι είναι μια χαρά εκτελεσμένο και από τους 2 χορούς.
4. Το αργό Δοξαστικό πλ. Δ' "Οι εξ ακάρπων λαγόνων" κατα το ύφος Ιακώβου πρωτοψάλτου. Από τη Λιτή έγραψα λίγα και δεν ανεβάζω εδώ, θα κοιτάξω πρώτα αν υπάρχει κάτι καλό.
5. Το αργό Απολυτίκιο μια φορά από κάθε χορό.
6. Το αργό "Θεοτόκε Παρθένε" Μπερεκέτου, τον Α' ήχο από τους Καρακαλλινούς
7. Το "Χαίρε Κεχαριτωμένη" Β΄ήχου διατονικού, από τους Γρηγοριάτες
8. Το "Ότι Σωτήρα" βαρέως από τον π. Δαμασκηνό Νεοσκητιώτη (συμψάλλει και ο γράφων)
9. Το "Των Ψυχών ημών" πλ. Δ' από τον πολύ καλό Επανωμίτη, ψάλτη και τραγουδιστή Άγγελο Αχτινούδη.
10. Το "Πλούσιοι επτώχευσαν" του π. Δανιήλ Κατουνακιώτου σε πλ Α΄

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες από την πανήγυρη:
 

Attachments

  • 1- AgAnna2009_Karakallinoi-Xaris.JPG
    1- AgAnna2009_Karakallinoi-Xaris.JPG
    1.2 MB · Views: 221
  • 2- AgAnna2009_Karakallinoi.JPG
    2- AgAnna2009_Karakallinoi.JPG
    1.3 MB · Views: 214
  • 3- AgAnna2009_Grigoriates.JPG
    3- AgAnna2009_Grigoriates.JPG
    1.2 MB · Views: 190
  • 4-Xaris_pFilipposThwmadwn.JPG
    4-Xaris_pFilipposThwmadwn.JPG
    1.3 MB · Views: 186
  • 5-Xaris_pSpyridwn.JPG
    5-Xaris_pSpyridwn.JPG
    1.3 MB · Views: 197
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η Πανήγυρις της Αγ. Άννης είναι από τις αγαπημένες μου. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω την ηχογράφησή μου το 2005 οπότε έψαλλαν δεξιά οι Δανιηλαίοι (π. Δανιήλ, π. Δαμασκηνός) και αριστερά οι Θωμάδες (π. Κύριλλος, π. Θωμάς, π. Φίλιππος).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η Πανήγυρις της Αγ. Άννης είναι από τις αγαπημένες μου. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω την ηχογράφησή μου το 2005 οπότε έψαλλαν δεξιά οι Δανιηλαίοι (π. Δανιήλ, π. Δαμασκηνός) και αριστερά οι Θωμάδες (π. Κύριλλος, π. Θωμάς, π. Φίλιππος).

Γιάννη,

π Κύριλλος= π. Κυπριανός;

δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι! Δεν ξέρω γιατί, όμως πάντα έτσι μου βγαίνει και τον λέω. Ποτέ δεν μου 'ρχεται το "Κυπριανός". Συγγνώμη!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Η Πανήγυρις της Αγ. Άννης είναι από τις αγαπημένες μου. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω την ηχογράφησή μου το 2005 οπότε έψαλλαν δεξιά οι Δανιηλαίοι (π. Δανιήλ, π. Δαμασκηνός) και αριστερά οι Θωμάδες (π. Κύριλλος, π. Θωμάς, π. Φίλιππος).

εγώ έχω του 1999, δεξιά π. Στέφανος (ο π. Δανιήλ έκανε κράτει για τις υπόλοιπες που ακολουθούν), π. Δαμασκηνός και
αριστερά
Θωμάδες και π. Σπύρος (Γερασ.)!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Στη φετινή πανήγυρι, ξανά λοιπόν. Ξέχασα να αναφέρω πως παρευρέθη και ιερούργησε ο σεβασμιώτετος μητροπολίτης Ελασσόνος κ. κ. Βασίλειος.
Συνεχίζω, και στο μήνυμα αυτό ανεβάζω:

Μέλη του Όρθρου

Στο αρχείο rar θα βρείτε μετά την αποσυμπίεση:

11. 4 στίχους από την εκλογή της Αγίας Άννης σε πλ. Δ' (μελοποιημένα με βάση το Λόγον Αγαθόν του Φωκαέως)
12. Δόξα και Νυν το "Δἐσποινα πρόσδεξαι" (ως εντασσόμενη στις θεομητορικές η εορτή)
13. Η Α' και η Γ' Ωδή των κανόνων με τις οικείες καταβασίες τους στο τέλος τους
14. Αίνοι ήχου Α', οι αργοί Ιακώβου
15. Στιχολογία των Αίνων
16. Αργά προσόμοια των Αίνων σε Α' (κατά το "Των Ουρανίων")
17. Δόξα και Νυν των Αίνων "Ώ μακαρία δυάς..." σε πλ. Α' (Δόξα της Λιτής)
18. Δοξολογία πλ. Α' του Κυριαζή Χρυσοπολίτου
19. Τον Δεσπότην και Αρχιερέα
20. Άνωθεν οι Προφήται
21. Το (σύντομο) Απολυτίκιον της Αγίας: "Ζωήν η κυήσασα"

Χαραλάμπης

ΥΓ Ευλόγησον π. Κουκουζέλη :wink:, κάπου με βλέπω να ξανάρχομαι! :)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Συνεχίζω το ανέβασμα με το

Α' μέρος της Θείας Λειτουργίας

ήτοι από το "Ευλογημένη" έως και το Χερουβικό. Τα περιεχόμενα του αρχείου rar είναι τα εξης:

22. "Κύριε ελέησον" των Ειρηνικών
23. Α' Στάση των Τυπικών σε πλ. Δ τρίφωνο, κατά την παράδοση του Αγ. Όρους
24. Β' Στάση των Τυπικών σε Λέγετο, κατά την παράδοση του Αγ. Όρους
25. Μακαρισμοί
26. Απολυτίκια και Κοντάκια
27. Τρισάγιον και Δύναμις εκ του Βήματος
28. Δύναμις του Ξένου Κορώνη με το κράτημα
29. Φήμαι (Πατριάρχου και Μητροπολίτου Ελασσόνος Βασιλείου)
30. Χερουβικόν πλ. Δ' υπό Χαραλάμπους Παπανικολάου

Αύριο, πρώτα ο Θεός, θα ανεβάσω και το Β' μέρος της Θείας Λειτουργίας από την πανήγυρι και θα ολοκληρώσω.

Σειρά έχει μετά, η Αγρυπνία της εορτής του Αγ. Παντελεήμονα από την Ι. Μ. Καρακάλλου. Όρεξη νάχουμε! :)

Χαραλάμπης
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χάρη είσαι μοναδικός! + 1000
icon14.gif


Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Σειρά έχει μετά, η Αγρυπνία της εορτής του Αγ. Παντελεήμονα από την Ι. Μ. Καρακάλλου. Όρεξη νάχουμε! :)

Χαραλάμπης

Δέν λυπάσαι τα ώτα των ακουόντων???

Ευτύχως έλειπα εκείνη την μέρα...νίπτω τας χείρας μου...:wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δέν λυπάσαι τα ώτα των ακουόντων???

Ευτύχως έλειπα εκείνη την μέρα...νίπτω τας χείρας μου...:wink:

Μη φοβού πάτερ μου! Επιλογές από τα καλύτερα θα ανεβάσω.

Αλλιώς ο πρώτος που θα ρεζιλευτεί θα είναι ...ο υποφαινόμενος :wink:

Εεεμ! Αυτό μάλλον σε ΠΜ ήθελα να το γράψω, αλλά μου ξέφυγε...! :D:confused::D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Συνεχίζω (με καθυστέρηση πάντα :eek:) και ολοκληρώνω το ανέβασμα των ηχογραφήσεων από την πανήγυρι αυτή, με το

Β' μέρος της Θείας Λειτουργίας

ήτοι από τα "Πληρωτικά" έως το τέλος. Τα περιεχόμενα του αρχείου rar είναι τα εξης:

31. "Πληρωτικά" πλ. Δ'
32. "Αγαπήσω Σε..." αργόν σε πλ. Δ'
33. Λειτουργικά πλ. Δ'
34. "Άξιον Εστίν" πλ. Δ' (Μαχούρ) του Κων. Πρίγγου
35. Κοινωνικόν ("Αγαλλιάσθε δίκαιοι...") σε πλ. Δ' (Γρηγοριάτες)
36. Κράτημα στο Κοινωνικόν
37. "Του Δείπνου Σου..." κατά την Θέια Κοινωνία σε πλ. Β'
38. "Είδομεν το φως..."
39. Πολυχρόνιον του Μητροπολίτου Ελασσόνος κ.κ. Βασιλείου, σε τρίσημο μινοράκι κατά την παράδοση

Προσέξτε στο Άξιον Εστίν πόση διαφορά κάνει η έλευση στο χορό, του π. Σπυρίδωνος :wink:

Αυτά από αυτή την πανήγυρι. Και του χρόνου! :)
 

antonism

Παλαιό Μέλος
σ' ευχαριστούμε παρα πολύ και ιδιαιτέρως γιατί τα αρχεία σου είναι πλήρη δεδομένων, δηλαδή π.χ. ξέρουμε που θα ανατρέξουμε να βρούμε το άξιον εστί εφόσον μας λες ότι είναι του Πρίγγου.
 
σ' ευχαριστούμε παρα πολύ και ιδιαιτέρως γιατί τα αρχεία σου είναι πλήρη δεδομένων, δηλαδή π.χ. ξέρουμε που θα ανατρέξουμε να βρούμε το άξιον εστί εφόσον μας λες ότι είναι του Πρίγγου.

Μακάρι να ήταν όλα τόσο απλά.
Πού και σε ποιον θα ανατρέξουμε να βρούμε το "άξιον εστίν" του Πρίγγου;
Υπάρχει σε όλα τα μουσικά βιβλία Θείας Λειτουργίας, με άλλες τόσες παραλλαγές, διασκευές, νεοτερισμούς, κ.α. στοιχεία που καμιά σχέση δεν έχουν με τον μέγιστο Πρίγγο.

Το καλύτερο θα ήταν, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, να γράφουμε και την πηγή απ' όπου πήραμε το μέλος, τότε θα ξέρουμε ακριβώς που να ψάξουμε και τι θα βρούμε.

Τα λειτουργικά του Χατζηαθανασίου για παράδειγμα, είναι άλλο πράγμα να τα ψάλλεις απ' το πρωτότυπο και άλλο απ' την του Στανίστα διασκευή.
Αν κοιτάς το πρώτο και ψάλλεις το δεύτερο, θα λέει ένας 3ος, "Πού τα βρήκε αυτά και τα λέει έτσι;"
Είναι άλλο πράγμα, πώς να το κάνουμε;
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Φίλτατε Χάρη, πολύ σ' εὐχαριστοῦμε γιά τόν κόπο πού κατέβαλες νά ἠχογραφήσεις, ἑτοιμάσεις καί ἀνεβάσεις ὅλο αῦτό τό ὑπέροχο ψαλτικό ὑλικό ἀπό τό Ἁγιώνυμο Ὄρος. Πολύ ἀξιέπαινοι εἶναι οἱ πατέρες τῶν δύο αὐτῶν μονῶν (Καρακάλλου καί Γρηγορίου), διότι ψάλλουν παραδοσιακά τήν βυζαντινή μουσική παράδοση.
Μάλιστα, πρίν λίγες μέρες ἀξιώθηκα νά προσκυνήσω στό Ἅγιον Ὄρος καί νά γνωρίσω ἀπό κοντά τούς π. Κουκουζέλη καί π. Ἰάκωβο ἀπό τήν ἱερά μονή Καρακάλλου.
 

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Στο Αγ. Όρος, παρευρέθηκα στις Αγρυπνίες της Αγίας Άννης (στην Αγ. Άννα), του Αγ. Παντελεήμονος (στην Ι.Μ. Καρακάλλου) και του Αγ. Παύλου του Ξηροποταμινού (στην Ι.Μ. Αγ. Παύλου). Με το Microteck II της M-Audio που είχα μαζί μου, ηχογράφησα σχεδόν τα πάντα, και θα ανεβάζω λίγο-λίγο, τα καλύτερα, προς κοινόν όφελος


Αδελφε μου Χάρη χαίρε εν Κυρίω και αγάλλου!
Εμείς περιμένουμε με λαχτάρα τις υπόλοιπες ηχογραφήσεις σου..
Συγνώμη για την παρησία μου..:eek:
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Στο Αγ. Όρος, παρευρέθηκα στις Αγρυπνίες της Αγίας Άννης (στην Αγ. Άννα), του Αγ. Παντελεήμονος (στην Ι.Μ. Καρακάλλου) και του Αγ. Παύλου του Ξηροποταμινού (στην Ι.Μ. Αγ. Παύλου). Με το Microteck II της M-Audio που είχα μαζί μου, ηχογράφησα σχεδόν τα πάντα, και θα ανεβάζω λίγο-λίγο, τα καλύτερα, προς κοινόν όφελος.

(Επειδή ψάχω και δε βρίσκω κάτι)
Ανέβηκαν οι υπόλοιπες ηχογραφήσεις από τις αγρυπνίες;

φυσικά, ισχύει το:
Εμείς περιμένουμε με λαχτάρα τις υπόλοιπες ηχογραφήσεις σου..
Συγνώμη για την παρησία μου..:eek:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
(Επειδή ψάχω και δε βρίσκω κάτι)
Ανέβηκαν οι υπόλοιπες ηχογραφήσεις από τις αγρυπνίες;

Βρε πώς πέρασαν τριάμισι χρονάκια...
Κάπου βγήκαν από τον προγραμματισμό μου (για τεμαχισμό και ανέβασμα) και ξεχάστηκαν στο σκληρό. Συνέβησαν και πολλά στο μεταξύ και τα λησμόνησα.
Τέλος πάντων, επειδή ξαναζητούνται (και μάλιστα από τον Τάσο Μπόκο, που ανταποκρίθηκε άμεσα όταν του ζήτησα κάτι κάποτε) τα ξαναβάζω στον προγραμματισμό. Τα βρήκα ήδη στο σκληρό και δοθείσης ευκαιρίας θα ξεκινήσω. Όπως είπα, θα ανεβάσω επιλογές.
 
Top