Αγρυπνία της Παναγίας στη Ιερά Μονή Κωνσταμονίτου

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Από την αγρυπνία της Παναγίας 28-8-2009 στην Ιερά Μονή, σας παραθέτω μερικά αρχεία ήχου.
Λόγω του μεγάλου όγκου των αρχείων σας παραθέτω μόνο 5.
Με αυτόν τον τρόπο θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αυτούς που συμμετείχαν στο χορό, αλλά και για την φιλοξενία των Πατέρων της Μονής.
Σας ευχαριστώ.
 

Attachments

  • 13.Δόξα Δέσποινα πρόσδεξαι 090828_03_1_1_1_0.mp3
    9.9 MB · Views: 187
  • 19.χερουβικον ήχος α΄ Θ.Φωκαέως απο αγρυπνια28-8-2009.mp3
    1.2 MB · Views: 175
  • 20.Ταις αγγελικαις ήχος α΄αγρυπνια.mp3
    263.2 KB · Views: 110
  • 21Λειτουργικα Πριγγου ήχος α΄αγρυπνια.mp3
    2.2 MB · Views: 198
  • 23.Κοινωνικόν Ποτήριον ήχος άγια Λ.Πετρίδη 090828_05_0.mp3
    4.9 MB · Views: 130

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από την αγρυπνία της Παναγίας 28-8-2009 στην Ιερά Μονή, σας παραθέτω μερικά αρχεία ήχου.
Λόγω του μεγάλου όγκου των αρχείων σας παραθέτω μόνο 5.
Με αυτόν τον τρόπο θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αυτούς που συμμετείχαν στο χορό, αλλά και για την φιλοξενία των Πατέρων της Μονής.
Σας ευχαριστώ.

Βοήθειά σας! Θερμές ευχαριστίες. Ποιοί αποτελούν τον χορό; Είχε προσκληθεί επί τούτου από τη Μονή;

Δ.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Βοήθειά σας! Θερμές ευχαριστίες. Ποιοί αποτελούν τον χορό; Είχε προσκληθεί επί τούτου από τη Μονή;

Δ.

Σας ευχαριστώ.
Μας είχαν καλέσει από τη Μονή και τους χορούς τους αποτελούσαν:
Δεξιός χορός
Κανδηλάκης εκ Γιαννιτσών
Βοσκίδης Κωνσταντίνος εκ Γιαννιτσών
Βοσκίδης Χρήστος εκ Γιαννιτσών
π.Ιωσήφ Ιεροψάλτης της Μονής
Αριστερός χορός
π.Γεώργιος
Πανυτσίδης Ναούμ εκ Θεσσαλονίκης
Αντωνίου Γεώργιος εκ Θεσσαλονίκης
Στα αρχεία που σας έστειλα είμαστε όλοι μαζί σε ένα χορό.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και συγνώμη για την παράληψη.
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ὁ παπα-Γιώργης εἶναι παλαιὸς φίλος καὶ "Φιρφιρόφθογγος"....
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλε Κώστα θερμά συγχαρητήρια για το ψαλσιμό σας.Χαίρω ιδιαίτερα που είπατε στο Αγιον όρος ψαλτικά μαθήματα με ιδιαίτερη λαμπρότητα.Αυτό είναι η ψαλτική,είναι λαμπρότητα και όχι να κλαίμε την μάνα μας, ας μου επιτραπεί η έκφραση.Μπράβο και πάλι μπράβο
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μπράβο κ Κώστα, πολύ ωραίοι, βοήθειά σας!

Χαιρετισμούς αν τους δείτε ή μιλήσετε, και στο Μάκη!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σας ευχαριστώ.
Μας είχαν καλέσει από τη Μονή και τους χορούς τους αποτελούσαν:
Δεξιός χορός
Κανδηλάκης εκ Γιαννιτσών
Βοσκίδης Κωνσταντίνος εκ Γιαννιτσών
Βοσκίδης Χρήστος εκ Γιαννιτσών
π.Ιωσήφ Ιεροψάλτης της Μονής
Αριστερός χορός
π.Γεώργιος
Πανυτσίδης Ναούμ εκ Θεσσαλονίκης
Αντωνίου Γεώργιος εκ Θεσσαλονίκης
Στα αρχεία που σας έστειλα είμαστε όλοι μαζί σε ένα χορό.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και συγνώμη για την παράληψη.

... Δεν ψάλλετε σε όλα τα αρχεία που μας στείλατε όλοι μαζί. Μάλλον ο Λαμπαδάριος εκφωνεί τα πληρωτικά, αν δεν απατώμαι....

Δ.

Υγ Τον παπα-Στέφανο δεν ακούω...
 
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
... Δεν ψάλλετε σε όλα τα αρχεία που μας στείλατε όλοι μαζί. Μάλλον ο Λαμπαδάριος εκφωνεί τα πληρωτικά, αν δεν απατώμαι....

Δ.

Υγ Τον παπα-Στέφανο δεν ακούω...

Έχετε απόλυτο δίκιο.Στην Θ.Λειτουργία ο π.Γιώργης έλαβε μέρος.
Όσο από που κατάγεται ο π.Γεώργιος εκεί τον γνώρισα.
 
Last edited:
Πραγματικά ευφράνθη η καρδία μου καθώς σας άκουγα να ψέλνετε. Σπάνια συναντά κανείς σήμερα παραδοσιακό ύφος ψαλτικής. Ήμουν κι εγώ εκεί ένας προσκυνητής που αγαπά την ησυχία και το ωραίο ψάλσιμο. Προσωπικά βεβαια δεν ξέρω να ψέλνω καλά γι αυτό και δε συμμετείχα στον ωραίο χορό σας. Ο Θεός να σας έχει πάντα καλά. Τα λέμε στην πανήγυρη. (Έμαθα ότι είστε επίσημα προσκεκλημένοι). Να εύχεστε.
 
Αν έχει ευλογία αγαπητέ αδελφέ ανεβάστε και κατι ακόμα από τον όρθρο. Ήταν ωραίο κι εκεί το ψάλσιμο. Ευλόγησον για τον κόπο. Να είστε καλά.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τί ἀταίριαστο ἄκουσμα αὐτή ἡ ψαλμωδία μέ αὐτά τά λειτουργικά; Πῶς πέρασαν αὐτά στό Ἅγιον Ὄρος;

 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
π. Μάξιμος;46565 said:

Τί ἀταίριαστο ἄκουσμα αὐτή ἡ ψαλμωδία μέ αὐτά τά λειτουργικά; Πῶς πέρασαν αὐτά στό Ἅγιον Ὄρος;

Πατέρα Μάξιμε πολύ ωραία η παρατηρησή σας για το αταίριαστο όπως λέτε, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλα είναι θέμα συνήθειας.Θέλω δηλ. να πω ότι μας έχουν συνηθίσει τα τελευταία χρόνια σε κάποια συγκεκρισμένα ακούσματα ότι ταιριάζουν στην ατμόσφαιρα του Αγίου όρους.Ομως ας μην ξεχνάμε την σχέση που ανέκαθεν είχε το όρος με την Πόλη και το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα ακούσματα είναι πλέον κλασσικά αλλά και την αγάπη πολλών αγιορειτών εκτός απο τον Φιλανθίδη και τον Παπανικολάου και στους σπουδαίους πατραιρχικούς(εχω ιδίαν πείρα)Επίσης ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν και οι εκφωνήσεις του ιερέα.Βέβαια εαν προτιμάτε σε μια λειτουργία να μην ψάλλονται καθόλου οι ύμνοι της αναφοράς,αλλά εμελλώς να απαγγέλονται τότε συμφωνούμε απόλυτα.Πάντα γειά
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐξαίρετα καὶ κατανυκτικὰ ἀκούσματα. Τὰ ἀπόλαυσα καὶ φαντάζομαι καὶ οἱ ἐκεῖ πατέρες θὰ εὐχαριστήθηκαν. Ἡ Παναγία βοήθειά σας.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τί ἀταίριαστο ἄκουσμα αὐτή ἡ ψαλμωδία μέ αὐτά τά λειτουργικά; Πῶς πέρασαν αὐτά στό Ἅγιον Ὄρος;
Πατέρα Μάξιμε πολύ ωραία η παρατηρησή σας για το αταίριαστο όπως λέτε, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλα είναι θέμα συνήθειας.Θέλω δηλ. να πω ότι μας έχουν συνηθίσει τα τελευταία χρόνια σε κάποια συγκεκρισμένα ακούσματα ότι ταιριάζουν στην ατμόσφαιρα του Αγίου όρους.Ομως ας μην ξεχνάμε την σχέση που ανέκαθεν είχε το όρος με την Πόλη και το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα ακούσματα είναι πλέον κλασσικά αλλά και την αγάπη πολλών αγιορειτών εκτός απο τον Φιλανθίδη και τον Παπανικολάου και στους σπουδαίους πατραιρχικούς(εχω ιδίαν πείρα)Επίσης ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν και οι εκφωνήσεις του ιερέα.Βέβαια εαν προτιμάτε σε μια λειτουργία να μην ψάλλονται καθόλου οι ύμνοι της αναφοράς,αλλά εμελλώς να απαγγέλονται τότε συμφωνούμε απόλυτα.Πάντα γειά
Ἀντώνη, σ᾿ εὐχαριστῶ πάρα πολύ γιά τήν πολύ ὡραία ἀπάντησή σου. Αὐτός εἶναι διάλογος εὐπρεπείας!!!

Σημ.: Τό μήνυμά μου –ὅπως κατάλαβες– καμμία σχέση δέν εἶχε μέ τόν ἀξιολογώτατο ψάλτη καί συμπατριώτη σου Κωνσταντῖνο Κανδηλάκη!


 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Αντωνης Μιχελουδακης;46568 said:
Ομως ας μην ξεχνάμε την σχέση που ανέκαθεν είχε το όρος με την Πόλη και το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα ακούσματα είναι πλέον κλασσικά αλλά και την αγάπη πολλών αγιορειτών εκτός απο τον Φιλανθίδη και τον Παπανικολάου και στους σπουδαίους πατραιρχικούς(εχω ιδίαν πείρα)

Αγαπητοί συνοδοιπόροι,

καταρχήν-κατά την ταπεινή μου άποψη- η απόδοση των ύμνων από το χορό των σεβαστών πατέρων και λαϊκών υπό τη διεύθυνση του κ. Κανδηλάκη ήταν άψογη.

Όσον αφορά δε το θέμα της επιλογής των μελών σύμφωνα με την εκάστοτε μουσική παράδοση, είναι ελάσσονος σημασία η εκλογή- για παράδειγμα -των εν λόγω λειτουργικών από το εξαίρετο σύγγραμμα του άρχοντος Α' ψάλτου κ.Πετρίδη (αν αντελήφθην ορθώς) ή από το αντίστοιχο του γέροντος Μελετίου Συκιώτου (βλ. επισυναπτόμενο αρχείο) .
(προσωπικά, θα επέλεγα-αν και δεν με ρώτησε κανείς:( - τα λειτουργικά σε ήχο Α' του κ.Γιάννου)

Το ζητούμενο-όπως ετέθη- είναι η προσαρμοστικότητα των ψαλλόντων και δη των λαϊκών στις απαιτήσεις της Θ.Λατρείας
και σε αυτό το σημείο ο κ. Κανδηλάκης & οι συν αυτώ παίρνουν άριστα.

ΥΓ: Θερμά ευχαριστήρια στον MISTIS για την επιλογή και εκτέλεση των βυζαντινών μελών και κυρίως για το γεγονός ότι μας υπενθυμίζει κατά καιρούς ύμνους - όπως για παράδειγμα- το Δοξαστικό του πολυελαίου Λόγον Αγαθόν σε πλ.Δ , που-ουκ ολίγοι εξ' ημών- περιμένουμε καμιά 'ποιοτική' συναυλία να ψάλλουμε ή να ακούσουμε :)
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΕΛΕΤΙΟΥ.pdf
    45.9 KB · Views: 72
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το ζητούμενο-όπως ετέθη- είναι η προσαρμοστικότητα των ψαλλόντων και δη των λαϊκών στις απαιτήσεις της Θ.Λατρείας
και σε αυτό το σημείο ο κ. Κανδηλάκης & οι συν αυτώ παίρνουν άριστα.

ΥΓ: Θερμά ευχαριστήρια στον MISTIS για την επιλογή και εκτέλεση των βυζαντινών μελών και κυρίως για το γεγονός ότι μας υπενθυμίζει κατά καιρούς ύμνους - όπως για παράδειγμα- το Δοξαστικό του πολυελαίου Δούλοι Κύριον , που-ουκ ολίγοι εξ' ημών- περιμένουμε καμιά 'ποιοτική' συναυλία να ψάλλουμε ή να ακούσουμε :)


Ευχαριστίες κ για το συνημμένο,

Δ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μικρή διόρθωση: δεν πρόκειται για το δοξαστικό του πολυελέου Δούλοι Κύριον, αλλά για το Θεοτοκίον του θεομητορικού πολυελέου Λόγον αγαθόν σε πλ δ από τον Θεόδωρο Παπα-Παράσχου Φωκαέα.
Δ.
Λένε Δόξα... καὶ νῦν... μαζί. Τί συμβαίνει; Καί ποιό θά ἦταν τό Δόξα;


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;46596 said:
Λένε Δόξα... καὶ νῦν... μαζί. Τί συμβαίνει; Καί ποιό θά ἦταν τό Δόξα;



Ο Πολυέλεος ως Θεομητορικός έχει Δόξα... Και νυν, ένα Θεοτοκίο μαζί, το Δέσποινα πρόσδεξαι.

Ευχή,
Δ.
 

G.Kounatidis

Μέλος
Εξαιρετικό το άκουσμα. Πολλά μπράβο και ευχαριστίες στον χορό και τον χοράρχη ιδιαιτέρως. Αξιοπρόσεκτη η προσαρμογή τους στο κλίμα του μοναστηριού. Και μεγάλη η συμβολή του Κώστα του νεώτερου (Βοσκίδη) σ'αυτό. Τίποτε το αταίριαστο κατά τη γνώμη μου. Μα απολύτως τίποτε. Να είστε καλά παιδιά.
φαντάζομαι καὶ οἱ ἐκεῖ πατέρες θὰ εὐχαριστήθηκαν
Είμαι απόλυτα βεβαιος και γι'αυτό.
Γ.Κ.
 
Last edited:
Top