π. Πελάγιος (πρώην Δοχειαρίτης)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πέρυσι είχα παρευρεθεί στην πανήγυρη της Ι.Μ.Ιβήρων....μεταξύ των ψαλτών ήταν και κάποιος π.Πελάγιος ο οποίος είχε ψάλλει κάποια κομμάτια με εξαιρετικό παλαιό Αγιορείτικο ύφος...μου είχε αρέσει πάρα πολύ..από ότι μου είπαν ήταν παλαιότερα στην Μ.Δοχειαρίου ενώ τώρα μένει κάπου στην Αίγινα...γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?η γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια ηχογράφηση?...είχα ηχογραφήσει το "και ευλογημένος" από το Θεοτόκε παρθένε του Μπερεκέτη και ήταν θαυμάσιο...αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να την βρω αυτήν την ηχογράφηση...
Υ.Γ.επισυνάπτω και μία φωτογραφία του π.Πελαγίου...
 

Attachments

  • Εικόνα 007.jpg
    1.3 MB · Views: 315

Xerouvim

xerouvim
Έχω γνωρίσει τον πατέρα Πελάγιο και εγώ στην Ι.Μ Ιβύρων στην Πανήγυρη. Ήταν η δεύτερη φορά που είχα πάει στο Όρος πριν αρκετά χρόνια ( θα έχει 3, 4 δεν θυμάμαι). Είχα γνωρίσει το πνευματικοπαίδι του τον Γεώργιο που τον είχε μαζί του. Τώρα θυμάμαι πως έψαλαν οι Δανιηλαίοι και βρισκόταν εκεί και ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιερυσού και Αγίου Όρους. Τον πατέρα Πελάγιο και τον Γεώργιο τους είχα γνωρίσει στο ψαλτήρι όπου τρύπωσα με αρκετό θράσος λόγω της άγνοιάς μου περί του τι έτσι Δανιηλαίοι τότε (παρόλα αυτά με είχαν δεχτεί με πολύ αγάπη αν και τον μόνο που γνώριζα ήταν να ισοκρατώ) ! Θυμάμαι ακόμη ότι εκεί βρίσκονταν και κάποιοι Ρουμάνοι πολύ μπάσοι και καλοί ισοκράτες. Με τον Γεώργιο κρατήσαμε επαφή για αρκετά μεγάλο διάστημα αλλά δυστυχώς έχασα επαφή μαζί του. Πρέπει να είναι το παιδί που βρίσκεται δίπλα του στην φωτογραφία ! Θυμάμαι μάλιστα πως έχουμε 1 με δύο χρόνια διαφορά. Θα ήθελα να τον ξανά ακούσω τον π. Πελάγιο ήταν πραγματικά μια πολύ κατανυκτική εμπειρία ! Θέτω λοιπόν και εγώ την ίδια ερώτηση εάν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το γνωστοποιήσει !
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν βλέπω να γνωρίζει κανείς άλλος κάτι σχετικό για τον π.Πελάγιο...δυστυχώς...μακάρι να είχαμε κάποια ηχογράφηση...είχα μια κασέτα που έλεγε το "και ευλογημένος" του Μπερεκέτη το οποίο ήταν πάαααρα πολύ καλό αλλά δεν την βρίσκω πουθενά...
 

Xerouvim

xerouvim
Μακάρι να την βρείτε γιατί είναι κρίμα! Ο πατήρ Πελάγιος είχε μια ταπεινότητα στον τρόπο που έψαλε και όχι μόνο. Η απλότητα γενικά είναι σε αυτούς τους ανθρώπους είναι βασικό χαρακτηριστικό και σπάνια εντοπίζεται σε εμάς που πολλές φορές επιδιώκουμε να τέρψουμε το αυτί και δεν έχουμε καταλάβει ακόμη ότι η ουσία βρίσκεται στην απλότητα !
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Τον γνωρίζω Χρηστάκι αλλα δεν απαντώ γιατί δεν έχω καποια ηχογράφηση του που επιθυμείς ...πάντως αν σε ενδιαφέρει μπορώ να βρώ αλλα μήν περιμενεις να την πάρεις απο δω γιατί εδω στο Άγιον όρος οι γραμμές είναι της υπομονής και δεν νομίζω οτι θα λάβεις τίποτα...κάτσε να βρω κάτι και θα τα πούμε...
Και ότι άλλο χρειαζεται κανείς απο δω ας μου πεί.Ευτυχως το Άγιον όρος και στα ψαλτικα ειναι ακόμα πλούσιο.

Χαίρετε
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ιερομόναχος Πελάγιος
Κουρά: Ι.Μ.Προυσού 1975
Αναχώρηση: πρός Ι.Μ.Δοχειαρίου 1980
Αναχώρηση: πρός Ι.Μ.Καλαβρύτων-Σιδηροκάστρου 1997
Σήμερα:Ι.Μ.Προυσού


Καλός ψάλτης με μέτρια μουσικά. Καλός άνθρωπος.

Έχω ηχογραφήσεις.

Είναι γνωστός μου μέσω του π.Αντίπα (Ι.Κ.Αγ.Άννης Καρυών) του οποίου υπάρχει τεράστιο αρχείο δεκαετίας 1970 & 1980 το οποίο συν Θεώ θα εκδοθεί(μέρος).

Κατα καιρούς θα ανεβάζω ό,τι μπορώ απο παλιά και σύγχρονα.

Έχω Αγιορείτικη συλλογή σχεδόν ψηφιοποιημένη όλη περίπου 100Gb σε mp3!

Ετοιμάζω και διδακτορικό για τον π.Διονύσιο Φιρφιρή με πλόυσιες φωτογραφίες και μουσικολογικές και βιογραφικές σημειώσεις.

Ενδιαφέρομαι και για τυχόν συλλογή πληροφοριών απο τους αγαπητούς φίλους του psaltologion.

Χαίρετε πάντοτε όλοι.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Καλώς τον...διδακτορικό για τον διακο-Διονύση?...δεν περίμενα ότι μπορεί να γίνει και αυτό κάποια μέρα...ενδιαφέρον ακούγεται...δεν μπορείς να μας πεις και το όνομά σου?
Υ.Γ.όταν είχα ρωτήσει για τον π.Πελάγιο στο Όρος μου είχαν πει ότι μένει πλέον στην Αίγινα...από αυτά που γράφεις όμως φαίνεται πως δεν είναι έτσι...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου, εκ Σπάρτης ορμώμενος, μόνιμος κάτοικος
Αγίου Στεφάνου Αττικής.

Θεολόγος-Καθηγητής Μουσικής.

Εργάζομαι στις Εκδόσεις Σταμούλη και είμαι πρωτοψάλτης του Ι.Ν.Αγ.Αικατερίνης Ιλίου.

Αγιορειτόφιλος μέχρι αηδίας εδώ και 15 χρόνια.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου, εκ Σπάρτης ορμώμενος, μόνιμος κάτοικος
Αγίου Στεφάνου Αττικής.

Θεολόγος-Καθηγητής Μουσικής.

Εργάζομαι στις Εκδόσεις Σταμούλη και είμαι πρωτοψάλτης του Ι.Ν.Αγ.Αικατερίνης Ιλίου.

Αγιορειτόφιλος μέχρι αηδίας εδώ και 15 χρόνια.
Καλώς όρισες στο φόρουμ...μάλλον συνπάσχουμε...:eek::eek::eek:
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Είμαι καιρό στο forum αλλά δεν "προλάβαινα"...

Η φωτογραφία που έχεις με τον π.Δανιήλ κάτι μου θυμίζει.

Πρέπει να έχουμε συναντηθεί στο Ιβήρων ή τη Λαύρα.

Δές θέματά μου στα:

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/antipas/index.htm

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/prayers/apolytikion_a8anasioy_a8wnitoy.pdf

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/prayers/apolytikion_a8wnitwn_paterwn.pdf
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ιερομόναχος Πελάγιος
Κουρά: Ι.Μ.Προυσού 1975
Αναχώρηση: πρός Ι.Μ.Δοχειαρίου 1980
Αναχώρηση: πρός Ι.Μ.Καλαβρύτων-Σιδηροκάστρου 1997
Σήμερα:Ι.Μ.Προυσού


Καλός ψάλτης με μέτρια μουσικά. Καλός άνθρωπος.

Έχω ηχογραφήσεις.

Είναι γνωστός μου μέσω του π.Αντίπα (Ι.Κ.Αγ.Άννης Καρυών) του οποίου υπάρχει τεράστιο αρχείο δεκαετίας 1970 & 1980 το οποίο συν Θεώ θα εκδοθεί(μέρος).

Κατα καιρούς θα ανεβάζω ό,τι μπορώ απο παλιά και σύγχρονα.

Έχω Αγιορείτικη συλλογή σχεδόν ψηφιοποιημένη όλη περίπου 100Gb σε mp3!

Ετοιμάζω και διδακτορικό για τον π.Διονύσιο Φιρφιρή με πλόυσιες φωτογραφίες και μουσικολογικές και βιογραφικές σημειώσεις.

Ενδιαφέρομαι και για τυχόν συλλογή πληροφοριών απο τους αγαπητούς φίλους του psaltologion.

Χαίρετε πάντοτε όλοι.

Κυριε Θεοδωρου , παρακαλω αρχιστε να ανεβαζετε οτι νομιζετε και βεβαια τον
π. Πελαγιο . Ευχαριστω .
Πολυ ενδιαφερουσες και οι εργασιες σας που παραθετετε σε επομενο μηνυμα σας .
 
Top