Σουρλαντζής Δημήτριος

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δε μιλάω για τους λαρυγγισμούς που κάνει, αλλά για το ηχόχρωμά του. Π.χ. αν προσπαθήσω εγώ να τραγουδήσω κάτι παραδοσιακό, θα φαίνεται στο ηχόχρωμα μου ότι είμαι περισσότερο ψάλτης από ότι τραγουδιστής. Σε αυτόν, μου φαίνεται ότι είναι περισσότερο τραγουδιστής παρά ψάλτης (στο συγκεκριμένο κομμάτι πάντα, όχι στα υπόλοιπα).
Οντως έχει μια ιδιομορφία το άκουσμα του κομματιού που νομίζω ότι οφείλεται στον ήχο περισσότερο ΚΕ-κε παρά στην εκτέλεση.
Επισυνάπτω ένα "κλασικό" άξιον εστίν στον ίδιο ήχο που μου φαίνεται ότι έχει το ίδιο "τραγουδιστικό" άκουσμα.
Η βάση του Κε είναι αρχαιοτάτη. Ισως δεν την έχουμε συνηθίσει και μας φαίνεται κάπως διαφορετική.
 

Attachments

  • AxionEstinKyriazi.PDF
    82.7 KB · Views: 186

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Η αληθεια ειναι (το μαθημα το εχει ο Σουρλατζης στο βιβλιο του Θ. Λειτουργια σελ 248) οτι δεν το εχει γραψει... ακριβως ετσι. Πραγματικα θυμιζει παραδοσιακο αλλα του δασκαλου ειναι το μαθημα, οτι θελει το κανει. Αυτο το χαρακτηριστικο δηλ. οι συνθετες να παραλλασουν τα δικα τους μαθηματα οταν τα εκτελουν, το εχω παρατηρησει και αλλου... μαλλον η φαντασια δυσκολα περιοριζεται (ασχετα αν ειναι σωστο ή οχι).
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Η αληθεια ειναι (το μαθημα το εχει ο Σουρλατζης στο βιβλιο του Θ. Λειτουργια σελ 248) οτι δεν το εχει γραψει... ακριβως ετσι. Πραγματικα θυμιζει παραδοσιακο αλλα του δασκαλου ειναι το μαθημα, οτι θελει το κανει. Αυτο το χαρακτηριστικο δηλ. οι συνθετες να παραλλασουν τα δικα τους μαθηματα οταν τα εκτελουν, το εχω παρατηρησει και αλλου... μαλλον η φαντασια δυσκολα περιοριζεται (ασχετα αν ειναι σωστο ή οχι).
Μου είχε πει ο αείμνηστος και με εντυπωσίασε, ότι πάντα έψαλλε από κλασικά μαθήματα αλλά ποτέ δεν είχε πει το ίδιο μάθημα. Κάθε φορά το ανέλυε διαφορετικά. Στο βιβλίο του έχει γράψει κλασικές γραμμές . Δεν έβαλε 15γοργα. Έγραψε χερουβικά του Φωκαέα με μικρές αναλύσεις. Ο ίδιος όμως τα ανέλυε όπως στο παραπάνω χερουβικό. Ισως και Φωκαέας κατά ανάλογο τρόπο να τα ανέλυε αν και τα έγραφε απλά.
Οταν ψάλλει το κοινωνικό του Φωκαέως σε β' φυσικά και διαβάζει από το πρότυπο απλό κείμενο αλλά το εκτελεί κατά τον δικό του τρόπο.
 
Πράγματι απίστευτη φωνή. Αυτά είναι τάλαντα!

Ίσως είμαι λίγο νέος για να κρίνω τον Σουρλατζή, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για την εκτέλεση του Άξιον εστί. Σε κάποια σημεία μου θυμίζει λίγο παραδοσιακό τραγούδι. Πιστεύετε ότι είναι Βυζαντινό το ύφος του στο συγκεκριμένο κομμάτι;

Γεία σου Στέφανε, θα ήθελα να σε ρωτήσω κατ΄αρχήν τί εννοείς Βυζαντινό ήφος; Πως το οριοθετείς; Ίσως θα πρέπει σκεφτείς και την έννοια της τοπολαλιάς πριν χαρακτηρίσεις ένα ύφος εάν είναι Βυζαντινό ή όχι. Είχα την ευλογία να είμαι κάθε μέρα, μαθητής και φίλος, με τον Άρχοντα απο το 1992 μέχρι και το 2006.... Ίσως κάποια στιγμή παρουσιάσουμε τον άρχοντα Δημήτριο Σουρλαντζή, όπως του πρέπει. και όχι μόνο για την ευκολία στον Άνω Κε΄. Ευχαριστώ.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ίσως θα πρέπει σκεφτείς και την έννοια της τοπολαλιάς πριν χαρακτηρίσεις ένα ύφος εάν είναι Βυζαντινό ή όχι.

Αν μου πεις από που κατάγεται, ίσως να μου λυθεί η απορία :)
Πάντως, αν και μου φάνηκε λίγο τραγουδιστό, με άφησε άφωνο η εκτέλεση και η φωνή του, καθώς ήταν και η πρώτη φορά που τον άκουσα.
 
Αν και καθηστέρησα να σου απαντήσω, πρέπει να σου πω πως, στο Κορωπί και γενικότερα στα Μεσόγεια κρατούσαν μιαν ιδιόμορφη παράδοση στα ψαλτικά. Δεν αποκλείεται βέβαια και η επιρροή απο γνωστούς μεγάλους τραγουδιστές της εποχής του 1930... όπως Παπασιδέρης, κ.α. Πάντως, όλη α κασσέτα όπως μου είχε πεί ο ίδιος ηχογραφήθηκε ΜΟΝΟ για επίδειξη φωνής και ΟΧΙ για την εκκλησία. Γι αυτό και στο βιβλίο του δεν κατέγραψε την μελωδία και το ΑΧ μητέρα...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τι κακό έχει το αχ μητέρα;
Οι αλλαγές στο "την γαρ σην" Ω! χαριτωμένη κτλ.; Δεν σκανδαλίζουν;
Αχ=ω(χ).
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αν και καθηστέρησα να σου απαντήσω, πρέπει να σου πω πως, στο Κορωπί και γενικότερα στα Μεσόγεια κρατούσαν μιαν ιδιόμορφη παράδοση στα ψαλτικά. Δεν αποκλείεται βέβαια και η επιρροή απο γνωστούς μεγάλους τραγουδιστές της εποχής του 1930... όπως Παπασιδέρης, κ.α. Πάντως, όλη α κασσέτα όπως μου είχε πεί ο ίδιος ηχογραφήθηκε ΜΟΝΟ για επίδειξη φωνής και ΟΧΙ για την εκκλησία. Γι αυτό και στο βιβλίο του δεν κατέγραψε την μελωδία και το ΑΧ μητέρα...


Αυτή η ηχογράφηση που ανέβασα, είχε γίνει στα Ιεροσολυμα στις 02 06 1966.

Άλλη είναι αυτή της "επίδειξης".
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Θα μπορούσατε οι μαθητές του αείμνηστου Δ Σουρλαντζή να μας ανεβάσετε και κανένα χειρόγραφο; Στην Λειτουργία του λέει οτι έχει εκδόσει σε χειρόγραφα ορισμένα τευχάκια, αλλά που είναι αυτά; Επίσης έχω ακούσει οτι είχε γράψει δικές του ΑΡΓΕΣ ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ και σκεφτόταν να μελοποιήσει τους Χαιρετισμούς. Δεν ξέρω κατα πόσο αυτά ισχύουν και θα ήθελα αν είναι δυνατό να μας ενημερώσετε.

Οι ηχογραφήσεις ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ:eek:
 
Πράγματι έχει μελοποιήσει αργές δοξολογίες 24 τον αριθμό. Αλλά όχι μόνο αυτά, είναι και άλλα πολλά. Έχει συνθέσεις για Εσπερινό, Όρθρο, και Θ. Λειτουργία. Πρόκειται να κυκλοφορίσουν όλα αυτά, ελπίζω σύντομα. Όσο για τα τευχάκια, τα είχε κυκλοφορίσει στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική της Θεσσαλονίκης όταν ήταν καθηγητής εκεί για εξυπηρέτηση των φοιτητών.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Γιάννης Λιάκος;5556 said:
Πρόκειται να κυκλοφορίσουν όλα αυτά, ελπίζω σύντομα. .

ανυπομονούμε να τα δούμε
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ολιγα τινα και απο μενα του κυρ Δημητρη..........
 

Attachments

  • 01. Track 1.mp3
    9.5 MB · Views: 196
  • 02. Track 2.mp3
    8.4 MB · Views: 158
  • 03. Track 3.mp3
    10.4 MB · Views: 171
  • 04. Track 4.mp3
    3.8 MB · Views: 148

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
ακομα κατι.......
 

Attachments

  • 01. Track 1.mp3
    8 MB · Views: 147
  • 02. Track 2.mp3
    11.8 MB · Views: 140
  • 03. Track 3.mp3
    24.4 MB · Views: 152
  • 04. Track 4.mp3
    10.7 MB · Views: 139
  • 05. Track 5.mp3
    5.9 MB · Views: 136

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος ψάλλει τον Νοέμβριο του 2004 στο ναό της Αγ.Παρασκευής στα Γιαννιτσά κατόπιν παρακλήσεώς μου.
Δοξολογία ήχος Λέγετος Π.Πελοποννησίου .
Είναι σε ηλικία περίπου 85 ετών.
 

Attachments

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗΣ.mp3
    9.9 MB · Views: 290

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Ακούστε και ένα Τριάδι ήχος (Άγια).
 

Attachments

  • ΤΡΙΑΔΙ ήχος δ' (Άγια) Δ.Σουρλατζής.mp3
    1.4 MB · Views: 213

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος ψάλλει τον Νοέμβριο του 2004 στο ναό της Αγ.Παρασκευής στα Γιαννιτσά κατόπιν παρακλήσεώς μου.
Δοξολογία ήχος Λέγετος Π.Πελοποννησίου .
Είναι σε ηλικία περίπου 85 ετών.
Μην αδικούμε και τον αριστερό. Πολύ καλός!!! Χρόνος, διαστήματα, τα πάντα.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο αειμνηστος Δ. Σουρλατζης ηταν φαινομενο!!! Μπορειτε να φανταστειτε τι καριερα θα εκανε αν ειχε ακολουθησει το δρομο του λυρικου τραγουδιου το οποιο κ ειχε σπουδασει(αν δεν κανω λαθος)??? Αντιθετως επελεξε να αφιερωσει αυτη την εκπληκτικη φωνη που του χαρισε ο Θεος στην εκκλησια προς Δοξαν Θεου, κανοντας στην ακρη φημη κ χρηματα!! Αυτο κ μονο τον καθιστα παραγματικα μεγαλο κ αποτελει λαμπρο παραδειγμα αλλα κ ''ελεγχο'' για ολους μας κ ιδιως για οσους θεωρουν εαυτους ''φιρμες''!! Το καλοκαιρι ειχα την τυχη να γνωρισω εναν μαθητη του κ διαπιστωσα απο την πρωτη στιγμη πως εκτος απο την αρτια γνωση της μουσικης, του μετεδωσε κ ηθος!!!:wink: Κατι το οποιο δυστυχως στις μερες μας εχει μπει σε δευτερη μοιρα...
 
Last edited:
Top