Μεγάλη Εβδομάς - Εμμανουήλ Φαρλέκα

P

ptz

Guest
Βρήκα σήμερα σε καλή σχετικά κατάσταση μία Μ.Εβδομάδα του Φαρλέκα έτους 1934.Και θυμήθηκα το μακαρίτη τον πατέρα μου=ήταν ιερέας-που το παλαιό τυπικό[δεν υπήρχαν τότε τα δίπτυχα],το έλεγε Φαρλέκα π.χ τι λέει ο Φαρλέκας? Παραθέτω την αρχή και το [Νυν αι δυνάμεις],που έχει μέσα,αλλά με το σχόλιο που κάνει.Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ευρέως αυτό το βιβλίο που το θεωρώ αξιοπρόσεκτο.Αν δεν κυκλοφορεί να το δώσω στον φίλο μου Ευάγγελο για την Ανέμη κ.ο.κ.
 

Attachments

  • ΦΑΡΛΕΚΑΣ-1-.jpg
    301 KB · Views: 238
  • ΦΑΡΛΕΚΑΣ-2-.jpg
    312.4 KB · Views: 231
  • ΦΑΡΛΕΚΑΣ-3-.jpg
    329.9 KB · Views: 122
  • ΦΑΡΛΕΚΑΣ-4-.jpg
    273.6 KB · Views: 98

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;42566 said:
Βρήκα σήμερα σε καλή σχετικά κατάσταση μία Μ.Εβδομάδα του Φαρλέκα έτους 1934.Και θυμήθηκα το μακαρίτη τον πατέρα μου=ήταν ιερέας-που το παλαιό τυπικό[δεν υπήρχαν τότε τα δίπτυχα],το έλεγε Φαρλέκα π.χ τι λέει ο Φαρλέκας? Παραθέτω την αρχή και το [Νυν αι δυνάμεις],που έχει μέσα,αλλά με το σχόλιο που κάνει.Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ευρέως αυτό το βιβλίο που το θεωρώ αξιοπρόσεκτο.Αν δεν κυκλοφορεί να το δώσω στον φίλο μου Ευάγγελο για την Ανέμη κ.ο.κ.

Να το δώσετε για ψηφιοποίηση στην Ανέμη, ασφαλώς. Κυκλοφορεί σε πρόσφατη φωτοτυπική επανέκδοση από τις εκδόσεις Κουλτούρα, μαζί με το Τριώδιο, τον Ακάθιστο Ύμνο, και το Πεντηκοστάριο.

Δ.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει μήπως κάτι νεώτερο όσον αφορά την ψηφιοποίηση του εν λόγω πρωτοτύπου από την Ανέμη ;
Ευχαριστώ
 
Top