Άρχων Πρωτοψάλτης Κυρ Δημήτριος Ιωαννίδης

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες, από την ζωή μου, πάνω στα Αναλόγια.
1) Με την Χορωδία του Θεοδόση Γεωργιάδη ( 1949 )
2) Χριστούγεννα 2006 στον Άγ. Γεώργιο Χαλανδρίου
3) Άγ. Δημήτριος Πειραιώς ( 1964 )
4) Άγ. Ελευθέριος Πειραιώς ( 1967 )
5) Άγ. Κοσμάς ο Αιτωλός ( 1978 )
6) Άγ. Λαυρέντιος Σαλαμίνος ( 1979 )
7) Αγ. Μαρίνα Περιστερίου ( 1999 )
8) Άγ. Νείλος Πειραιώς ( 1980 )
9) Άγ. Νικόλαος Νικαίας ( 1986 )
10) Αγ. Παρασκευή Καπανδριτίου ( 1995 )
11) Άγ. Ιωάννης Ρέντης ( 1985 )
 

Attachments

  • Χορωδία Θεοδόση Γεωργιάδη 1948.jpg
    289 KB · Views: 200
  • Χριστούγεννα 2006 - Άγ. Γεώργιος Χαλανδρίου 2.jpg
    276.3 KB · Views: 171
  • Άγ. Δημήτριος Ταμπουρίων.JPG
    67.4 KB · Views: 124
  • Άγ. Ελευθέριος Καμινίων.JPG
    43.6 KB · Views: 170
  • Άγ. Κοσμάς Αιτωλός.JPG
    46 KB · Views: 147
  • Άγ. Λαυρέντιος Σαλαμίνος.JPG
    55.8 KB · Views: 142
  • Αγ. Μαρίνα Περιστερίου.JPG
    28.8 KB · Views: 201
  • Άγ. Νείλος.JPG
    39.6 KB · Views: 146
  • Αγ. Νικόλαος Νικαίας 2.JPG
    54.8 KB · Views: 158
  • Αγ. Παρασκευή Καπανδριτίου 2.JPG
    45.1 KB · Views: 167
  • Αγ.Ιωάννης Ρέντης.JPG
    30.5 KB · Views: 192
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Άκουσα άρχοντα το bu gese που ανεβάσατε και ένιωσα να πηγαίνω μονομιάς στην Πόλη. Μάλιστα βρέθηκα ως διά μαγείας σε παραδοσιακό καφενέ να κάνω ναργιλέ. να πίνω καφέ και να παίζω το κομπολόι. Ευχαριστώ για το υπέροχο αυτό μουσικό ταξίδι που μας χαρίζετε και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλα.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Άκουσα άρχοντα το bu gese που ανεβάσατε και ένιωσα να πηγαίνω μονομιάς στην Πόλη. Μάλιστα βρέθηκα ως διά μαγείας σε παραδοσιακό καφενέ να κάνω ναργιλέ. να πίνω καφέ και να παίζω το κομπολόι. Ευχαριστώ για το υπέροχο αυτό μουσικό ταξίδι που μας χαρίζετε και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλα.

Φίλε μου κι εγώ το ελπίζω. Καλά να είμαστε.
Πρός το παρόν αυτά.
 

Attachments

  • Για μαύρα μάτια χάνομαι-Δημήτριος Ιωαννίδης-Άγνωστο άλμπουμ (5-8-2005 9-40-44 πμ)-Άγνωστο-320kbp.mp3
    9.1 MB · Views: 126
  • Μαύρος καπνός-Δημήτριος Ιωαννίδης-Διάφορα-Μανές-320kbps.mp3
    11.4 MB · Views: 104
  • Βαρβαρούλα-Δημ.Ιωαννίδης-Ντέρτια και καημοί-Άγνωστο-320kbps.mp3
    8.7 MB · Views: 72
  • Η Χανούμ-Δημ. Ιωαννίδης-Ντέρτια και καημοί-Άγνωστο-320kbps.mp3
    9.1 MB · Views: 178
  • Ο επαίτης - Ιωαννίδης.mp3
    5.1 MB · Views: 77
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φίλε μου κι εγώ το ελπίζω. Καλά να είμαστε.
Πρός το παρόν αυτά.

Αρχωντα
Πολλες Ευχαριστιες για τα προσφερωμενα και ιδιως για το ''Η Χανουμ'' , που οπως ξερεις ηταν η αδυναμια μου καθως και της Τονιας . Αληθεια ποσες φορες μας το εχεις (το εχουμε) πει ;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω, ένα σχόλιο για την εποχή που συζητιόνταν, ότι η Αγία Σοφία, θα ξαναγίνει Τζαμί.
Το " Η Ευχή του Πατέρα", για όλους τους Φίλους.
 

Attachments

  • Το δάκρυ της Αγια - Σοφιάς.DOC
    45 KB · Views: 78
  • Η ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ.doc
    26.5 KB · Views: 58

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Λίγα για την Πρωτοχρονιά.
Προσέξτε τη μεταβολή της βάσης από τον Πλ. Δ΄. του " Της μετανοίας άνοιξον " στον Πλ. Β΄.
 

Attachments

  • Κράτημα Πέτρου Πλ. Α΄.mp3
    28.8 MB · Views: 96
  • Ελέησόν με.Τα πλήθη.mp3
    5.3 MB · Views: 125
  • Ώ, ποία ώρα τότε.mp3
    10.1 MB · Views: 87

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω το ''Άνωθεν οι Προφήται'', που ψάλλεται κατά την ένδυση του αρχιερέα σε ήχο βαρύ. Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • AnothenOiProfitai_DI.rar
    2.5 MB · Views: 99
ειχα τη σπανια τυχη να κανω ιδιαιτερα μαθηματα με τον αρχοντα σπιτι του.διαπιστωσα ποσα λιγα ηξερα για τη μουσικη μας.να σαι καλα δασκαλε να γαλουχεις νεους.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
ειχα τη σπανια τυχη να κανω ιδιαιτερα μαθηματα με τον αρχοντα σπιτι του.διαπιστωσα ποσα λιγα ηξερα για τη μουσικη μας.να σαι καλα δασκαλε να γαλουχεις νεους.

Βρέ παλιόπαιδο, τι γίνεσαι ; Πού πίνεις καφέ ;
Πάρε με στο 210 - 48 - 24 - 725 να τα πούμε λιγάκι. Περιμένω !!!!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω τον Μανέ "Μαύρος καπνός" για τους Φίλους που μου το ζήτησαν.
 

Attachments

  • Μαύρος καπνός Λέγετος 001.jpg
    783.5 KB · Views: 82
  • Μαύρος καπνός Λέγετος 002.jpg
    829.9 KB · Views: 43
  • Μαύρος καπνός Λέγετος 003.jpg
    801.3 KB · Views: 39
  • Μαύρος καπνός Λέγετος 004.jpg
    764.4 KB · Views: 36
  • Μαύρος καπνός Λέγετος 005.jpg
    539.4 KB · Views: 39
αγαπητοι φιλοι,ο μεγαλος ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ιωαννιδης Δημητριος,αποφασισε να μην αναλαβει αναλογιο.μιας και ΔΑΣΚΣΛΟΙ αυτου του διαμετρηματος δεν ανηκουν στον εαυτο τους αλλα στην ψαλτικη τεχνη,σας καλω ολους -να τον υποχρεωσουμε αν χρειαστει -να επαναλθει με το παθος και το μερακι που τον διακρινει.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
αθανασιος ΜΙΧΑΗΛ μαναρας;45421 said:
αγαπητοι φιλοι,ο μεγαλος ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ιωαννιδης Δημητριος,αποφασισε να μην αναλαβει αναλογιο.μιας και ΔΑΣΚΣΛΟΙ αυτου του διαμετρηματος δεν ανηκουν στον εαυτο τους αλλα στην ψαλτικη τεχνη,σας καλω ολους -να τον υποχρεωσουμε αν χρειαστει -να επαναλθει με το παθος και το μερακι που τον διακρινει.

Έμ, είχα δίκιο όταν σε αποκάλεσα "παλιόπαιδο". Απ' ότι φαίνεται, ανήκεις και στην 5η φάλαγγα ! Συγχαρητήρια !! Προοδεύεις όσο περνάνε τα χρόνια !! Φρόντισε μονάχα να μην συναντηθούμε, γιατί αλλοίμονό σου φουκαριάρη μου. Δεν θα σε ξεπλένει ούτε ο Αμαζόνιος !!!
 
ας συναντηθουμε δασκαλε,κι ας μη με ξεπλενει ουτε ο ειρηνικος.αντε να πιουμε καφε μετα τη λειτουργια στο νεο ναο που θ αναλαβετε με το καλο..περιμενω νεα δασκαλε,και μονο ευχαριστα..
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Στο θέμα για τη φετινή πανήγυρη του αγίου Θωμά ο κ. Πάτρας είχε γράψει τα εξής:
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Τα ιδιόμελα του εσπερινού, απόστιχο και Δοξαστικό είναι σύνθεση του φίλου Άρχοντα Δημήτρη Ιωαννίδη.Δυστυχώς δεν έχω μάθει ακόμη να ανεβάζω κείμενα κλπ. Όποιος θέλει ευχαρίστως να του το δώσω να το ανεβάσει.Χρόνια πολλά και υγεία σ όλο τον κόσμο.
Οι συνθέσεις (ειδικά το δοξαστικό των αποστίχων) ήταν εξαίρετες. Μήπως μπορείτε εσείς, άρχοντα, να τα ανεβάσετε τώρα που επιστρέψατε;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Στο θέμα για τη φετινή πανήγυρη του αγίου Θωμά ο κ. Πάτρας είχε γράψει τα εξής:

Οι συνθέσεις (ειδικά το δοξαστικό των αποστίχων) ήταν εξαίρετες. Μήπως μπορείτε εσείς, άρχοντα, να τα ανεβάσετε τώρα που επιστρέψατε;

Δυστυχώς, δεν τα έχω. Τότε τα είχα γράψει ειδικά για τον Πέτρο και δεν κράτησα αντίγραφα. Θα του πώ να μου τα φέρει και θα τα ανεβάσω.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αποκαθήλωσις 2001 - Αγία Αικατερίνη Πλάκας
Εσπερινός Αποκαθηλώσεως 1976 - Άγιος Νικόλαος Αμφίσσης

Αρχοντα καλησπέρα,είδα ότι έψαλες στα παλιά μου λιμέρια στην Άμφισσα(Σάλωνα) , στον Αγιο Νικόλαο Άμφισσας, την Μ. Εβδομάδα του 1976,έκει πρέπει να ήταν ο π.Νικόλαος το επίθετό του δεν το θυμάμαι κώλυσε το μυαλό. ΄Ημουν άτυχος που δεν σε πρόλαβα.
Εγώ πήγα τον Αυγουστό του 1978 στην Άμφισσα,υπηρετών στην Χωροφυλακή.,όπου παρέμεινα επι 10 ετία.

Γ.Π
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αρχοντα καλησπέρα,είδα ότι έψαλες στα παλιά μου λιμέρια στην Άμφισσα(Σάλωνα) , στον Αγιο Νικόλαο Άμφισσας, την Μ. Εβδομάδα του 1976,έκει πρέπει να ήταν ο π.Νικόλαος το επίθετό του δεν το θυμάμαι κώλυσε το μυαλό. ΄Ημουν άτυχος που δεν σε πρόλαβα.

Το όνομά του, ήταν π. Νικόλαος Καραγιάννης.
 
Top