[Ερώτηση] Υλικό για αρχάριους

Παιδιά είμαι θεολόγος καθηγητής και ιεροκήρυκας. Ζω σε χωρίο της νήσου Ρόδου και επειδή δεν γνωρίζω Βυζαντινή μουσική, θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει υλικό για αρχάριους και ασκήσεις που να είναι ηχογραφημένες παρακαλώ να μου τις στείλετε.Μιλάμε ουσιαστικά για μέθοδο ανευ διδασκάλου.Έχω τόσες υποχρεώσεις με μεταπτυχιακό σε εξέλιξη και παιδιά που σπουδάζουν που μου είναι αδύνατο να παρακολυθήσω ζωντανά μαθήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόησή σας.
 

nemanja

Banned
επειδή δεν γνωρίζω Βυζαντινή μουσική, θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει υλικό για αρχάριους και ασκήσεις που να είναι ηχογραφημένες παρακαλώ να μου τις στείλετε.
Καλή αρχή... Πιστεύω είναι λίγο δύσκολο να καταφέρετε μόνος σας να μάθετε να διαβάζεται...Το καλύτερο που θα σας πρότεινα είναι να συμβουλευτείτε ένα καλό και διακεκριμένο δάσκαλο της Βυζαντινής Μουσικής για το τι θα κάνετε...Εάν ο πόθος σας είναι μεγάλος μεταβείτε σε αυτήν την ιστοσελίδα: https://analogion.com/site/html/SourlantzisStichera.html
και μάθετε απ'έξω σταδιακά όλα τα προσόμοια...τελειώνοντας το κάθε προσόμοιο προσπαθείστε να το προσαρμόσετε σε διαφορετικό κείμενο που θα βρείτε εδώ :
http://analogion.com/
(τέρμα κάτω αριστερά λ.χ. πάνω στο Έδωκας σημείωσιν έχουμε το:
Αὔξησιν ἀσκήσεως, ἐπιδεικνύων Αὐξέντιε, χαρισμάτων τὴν αὔξησιν, θεόθεν ἀπείληφας, θεραπεύειν νόσους, δαίμονας ἐλαύνειν, τῇ ἐπικλήσει τοῦ Χριστοῦ, πεπιστευμένος καὶ τῆς τοῦ Πνεύματος, Παμμάκαρ θείας χάριτος, ἐμφορηθεὶς καὶ δυνάμεως, ᾧ σαφῶς κυβερνώμενος, πρὸς γαλήνην προσώρμισας.
Πιστεύω είναι μια καλή αρχή και θα σας χρειαστούν και όταν μελλοντικά θα γνωρίζεται Βυζαντινή Μουσική πάνω στο ψαλτήρι...
Θα χαρώ να απαντήσω και σε τυχόν άλλες ερωτήσεις σας... :)
 
Last edited by a moderator:

ioan

Μέλος
Παιδιά είμαι θεολόγος καθηγητής και ιεροκήρυκας. Ζω σε χωρίο της νήσου Ρόδου και επειδή δεν γνωρίζω Βυζαντινή μουσική, θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει υλικό για αρχάριους και ασκήσεις που να είναι ηχογραφημένες παρακαλώ να μου τις στείλετε.Μιλάμε ουσιαστικά για μέθοδο ανευ διδασκάλου.Έχω τόσες υποχρεώσεις με μεταπτυχιακό σε εξέλιξη και παιδιά που σπουδάζουν που μου είναι αδύνατο να παρακολυθήσω ζωντανά μαθήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόησή σας.

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14098

Πρώτο αποτέλεσμα στην υποενότητα "υλικό για αρχαρίους"
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
πολύ καλή δουλειά, βοηθάει εξαιρετικά:

http://www.asbmh.pitt.edu/HHronoglou/index.html

Εις τον ιστότοπο αυτό, βρίσκεται η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη με βιντεοσκοπημένα μαθήματα βυζαντινής μουσικής εκτελούμενα απο τον Άρχοντα Υμνωδό της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, τον κ. Γεώργιο Χατζηχρόνογλου.

Ήδη βρίσκεται το πιό πρακτικό μέρος του Αναστασιματαρίου (Εκδόσεις ΖΩΗ και της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, το οποίο βασίζεται στο Αναστασιματάριο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου) σε παραλλαγή και μέλος, καθώς και σημειώσεις θεωρίας και πρακτικής απο τον κ. Χατζηχρόνογλου.

Το ψηφιακό περιεχώμενο και τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν αποκλειστικά στον Γεώργιο Χατζηχρόνογλου ο οποίος διαθέτει το περιεχώμενο στο Αμερικανικό Ίδρυμα Βυζαντινής Μουσικής και Υμνολογίας υπο συγκεκριμένους όρους χρήσης. Το υλικό τελεί υπο διεθνής προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων. Απαγορεύεται η αναπροβολή ή όποια άλλη έκθεση του βιντεοσκοπημένου περιεχωμένου υπο όποιαςδήποτε μορφής χωρίς την άδεια του Αμερικανικού Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικής και Υμνολογίας. Κάθε παράβαση αυτών των όρων θα εκδιώκεται νομικά.

Ως εναλλακτική λύση για τους αγαπητούς φίλους που δεν έχουν το Αναστασιματάριο της Ζωής, παραθέτουμε το Αναστασιματάριο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου ΕΔΩ.

Παραδείγματα του βιντεοσκοπημένου περιεχωμένου ΕΔΩ

Πρόσβαση στους συγκεκριμένους ήχους (στιχηραρικού και ειρμολογικού μέλους) γίνεται δια μέσου των συνδέσεων στο αριστερό μέρος της ιστοσελίδας (sidebar).

Για την προσκόμηση του πλήρες περιεχωμένου του Αναστασιματαρίου σε ψηφιακή μορφή (πέραν απο το περιεχώμενο που υπάρχει στον αυτό ιστότοπο) με εκτεταμένες θεωριτικές και πρακτικές επισημάνσεις, παρακαλείσθε να επικοινωνήσετε απ᾽ ευθείας με τον Άρχοντα
κ. Χατζηχρόνογλου:

Γεώργιος Χατζηχρόνογλου
Άρχων Υμνωδός της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας
Αναλήψεως 51
Βρηλίσσια, Ελλάς
152 35
τηλ. 210-8030259
email: chatzichronoglou@yahoo.gr
 
Last edited:
Top