Ψηφιοποιημένα χειρόγραφα Ἐθνικῆς Βιβλιοθήκης τῆς Ἑλλάδος

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Πατᾶτε Κεντρική, Ἐγγραφή, ἐγγράφεσθε, Ψηφιακή βιβλιοθήκη, Ἀναζήτηση κ.λ.π., Αἴτηση (καί δέσμευση δημοσίευσης μόνο κατόπιν ἀδείας).
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους


Πατᾶτε Κεντρική, Ἐγγραφή, ἐγγράφεσθε, Ψηφιακή βιβλιοθήκη, Ἀναζήτηση κ.λ.π., Αἴτηση (καί δέσμευση δημοσίευσης μόνο κατόπιν ἀδείας).

Ευχαριστω κ.Θεοδωρακη,

Ζητα λεει να κανω μια αιτηση, για για να μου δοθει καποιος κωδικας... Νομιζα οτι θα ηταν πιο απλα τα πραγματα, κατι περιπου σε στυλ Ανεμης... αλλα ξεχασα οτι στην Ελλαδα ακομα και τα πιο απλα ζητηματα πρεπει να γινονται (με νομοθεσια) οσο το δυνατον πιο μπερδεμενα, ωστε να μην τους φαει αλλος την κουταλα.

Αχ η αθανατη Ελληνικη γραφειοκρατια :D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το να γραφεί κανείς χρήστης είναι το μόνο εύκολο, στην ουσία δεν διαφέρει και πολύ από το να γραφεί μέλος στο Ψαλτολόγιο. Όμως μετά έρχεται η απογοήτευση: ενώ περιμένει κανείς να δει τα χειρόγραφα ως έχουν, όπως κάνουν ξένες βιβλιοθήκες ή όπως έγινε πρόσφατα με τον Σιναϊτικό Κώδικα, οι κύριο της Εθνικής Βιβλιοθήκης τα κρατούν ως επτασφράγιστα μυστικά, δεν έχουν καν κάποιον κατάλογο για να ψάξεις, παρά μόνο τους τίτλους 5 χειρογράφων (!) και, προκειμένου να έχεις πρόσβαση, απαιτούν να ξέρεις τον αριθμό του χειρογράφου (απευθύνονται επομένως σε άτομα που είναι ήδη μέσα στα πράγματα και όχι σε όλο τον κόσμο), να κάνεις αίτηση αναφέροντας το... Πανεπιστήμιο και τον υπεύθυνο καθηγητή σου (!) ή, εάν κάνεις έρευνα, πού θα δημοσιεύσεις τα πορίσματά σου και τι χρήση θα κάνεις στο χειρόγραφο!!! Απλώς απαράδεκτα πράγματα, τη στιγμή που ξένες βιβλιοθήκες παρέχουν ελεύθερη πρόσβαση στο παλαιό υλικό τους, που είναι απαλλαγμένο από πνευματικά δικαιώματα. Ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως αυτά τα χειρόγραφα θα ήταν καλύτερο να τα είχαν ξένοι και να τα διέθεταν ελεύθερα μέσω διαδικτύου, παρά Έλληνες που στην ουσία τα κρατάνε για τους εαυτούς τους, ακολουθώντας τη γνωστή αλαζονεία του Ελληνικού Δημοσίου...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Δεν γνωρίζω πολλές μεγάλες ξένες και σοβαρές βιβλιοθήκες που διαθέτουν τα χειρόγραφα ελεύθερα στο διαδίκτυο, χωρίς να χρεώνουν (αγρίως μερικές φορές) ακόμη και μια απλή λήψη ενός φύλλου, ή βιβλιοθήκες που να σου εμπιστεύονται αντίγραφα ή ελεύθερη πρόσβαση στο υλικό χωρίς την σύσταση κάποιου καθηγητού, ή του πανεπιστημίου από όπου προέρχεσαι και εργάζεσαι, ή χωρίς την διαδεβαίωση ότι το υλικό δεν θα χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς σκοπούς, ή ότι θα υπάρχει σαφής μνεία της πηγής, κ.ά. Έχω υπογράψει εκατοντάδες τέτοιες δηλώσεις-αιτήσεις-δεσμεύσεις στο παρελθόν στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, μέχρι και χτες το πρωί την τελευταία, και αν και είμαι οπαδός της δημοσιοποίησης όλου του υλικού στο διαδίκτυο, καταλαβαίνω και την άλλη πλευρά ως έναν αρκετά μεγάλο βαθμό. Το θέμα είναι πολύπλοκο και δεν προσφέρεται για εύκολους αφορισμούς που φτάνουν στα όρια της εύκολης και ανέξοδης κατάκρισης και επανάληψης των δυναμένων να προκαλέσουν μειδίαμα εύκολων κλισέ ("αυτοί τα έχουν και δεν τα δίνουν, αλλά θα έρθει ο καιρός....μπλα, μπλα, μπλα... και ας όψονται.... μπλα, μπλα, μπλα...").
Ευχές για το καλοκαίρι
Ε.Γ.
 
Έστειλα αίτηση και την δέχτηκαν κανονικά και μου στείλαν και το αρχείο (συγκεκριμένα ολόκληρο το αυτόγραφο κείμενο της Εισαγωγής του Χουρμουζίου). Οπότε νομίζω ότι δεν θα χουμε πρόβλημα.
 
Παρακαλώ τους αρμόδιους να μεταφέρουν τα συνημμένα των μηνυμάτων 9 και 11 στη νέα υποενότητα "Χειρόγραφα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος".
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Πώς μπορώ να λάβω όλα τα χειρόγραφα και τους κώδικες της ιστοσελίδος?
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Κάνω ἐγγραφή, ἀλλὰ δὲν μοῦ ἀποστέλλεται σύνδεσμος γιὰ τὴν ὁλοκλήρωσή της. Γιατί;
 
Έκανα εγγραφή παλαιότερα και συνδεόμουν κανονικά. Τώρα έχω προσπαθήσει να συνδεθώ χρησιμοποιώντας όλα τα προγράμματα πλοήγησης (έχοντας βεβαιωθεί ότι βάζω τα σωστά στοιχεία σύνδεσης) και δεν με συνδέει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ζητήσω καινούρια τεκμήρια ή να κατεβάσω παλαιότερα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μόλις συνδέθηκα. Φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Windows με Chrome και Firefox.
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να προμηθευτώ σε φωτοαντίγραφα τις μεταγραφές του Χουρμουζίου της Εθνικής Βιβλιοθήκης.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Έχω κάνει εγγραφή στην ιστοσελίδα της Ψηφιακής Βιβλιοθήκης.Τί θα πρέπει να πληκτρολογήσω στην αναζήτηση?
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Έχω κάνει εγγραφή στην ιστοσελίδα της Ψηφιακής Βιβλιοθήκης.Τί θα πρέπει να πληκτρολογήσω στην αναζήτηση?

Διαβάστε αυτό το θέμα. Στο #6 μην. έχει τον Κατάλογο Χειρογράφων της ΕΒΕ του Σακελλίωνος. Με τον Κωδικό μπορείτε να βρείτε, να δείτε τα στοιχεία του χ/φ και να το ζητήσετε, εφ' όσον σας ενδιαφέρει.
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Διαβάστε αυτό το θέμα. Στο #6 μην. έχει τον Κατάλογο Χειρογράφων της ΕΒΕ του Σακελλίωνος. Με τον Κωδικό μπορείτε να βρείτε, να δείτε τα στοιχεία του χ/φ και να το ζητήσετε, εφ' όσον σας ενδιαφέρει.


Κατέβασα τον Κατάλογο,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο κωδικός?Για παράδειγμα πληκτρολογώ 883 και η αναζήτηση δεν ανταποκρίνεται.Τί πρέπει να κάνω?
 
Top