Βατοπεδινοί Πατέρες

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πέρα από την τυχόν προκατάληψη από κάποιους για την εν λόγω χορωδία(η ηχογράφηση είναι πριν από 15 χρόνια περίπου)...η συγκεκριμένη σύνθεση δείχνει την μεγάλη μουσική προσωπικότητα του μεγάλου αυτού μελουργού του Ματθαίου Εφεσίου Βατοπαιδινού(+1849)....καταπληκτικό κομμάτι...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πέρα από την τυχόν προκατάληψη από κάποιους για την εν λόγω χορωδία(η ηχογράφηση είναι πριν από 15 χρόνια περίπου)...η συγκεκριμένη σύνθεση δείχνει την μεγάλη μουσική προσωπικότητα του μεγάλου αυτού μελουργού του Ματθαίου Εφεσίου Βατοπαιδινού(+1849)....καταπληκτικό κομμάτι...

Να που συμφωνουμε και καπου (παντως οι διαφωνιες μας και οι ''καυγαδες''
μας , μου αρεσουν ) . Νασαι καλα .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
ομολογω οτι μου αρεσε πολυ σαν κομματι αλλα και αρκετά σαν εκτελεση. Ισως παιζει ρολο το οτι ηχογραφηθηκε παλαιοτερα οπως λες, γιατι τα τελευταια χρονια δε μου αρεσουν καθολου οι βατοπαιδινοι.
Μονο αγιορειτικο ακουσμα δε μου θυμιζουν...
Ειναι βεβαια φανερη ακομα κ τοτε η επιρροη απο "σχολη καρα".
Λιγο ο ρυθμος νομιζω ειναι αργος αλλα απο τη μεση κ μετα το κομματι ειναι φοβερο.. Και ειναι δεμενοι ως χορος.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ομολογω οτι μου αρεσε πολυ σαν κομματι αλλα και αρκετά σαν εκτελεση. Ισως παιζει ρολο το οτι ηχογραφηθηκε παλαιοτερα οπως λες, γιατι τα τελευταια χρονια δε μου αρεσουν καθολου οι βατοπαιδινοι.
Μονο αγιορειτικο ακουσμα δε μου θυμιζουν...
Ειναι βεβαια φανερη ακομα κ τοτε η επιρροη απο "σχολη καρα".
Λιγο ο ρυθμος νομιζω ειναι αργος αλλα απο τη μεση κ μετα το κομματι ειναι φοβερο.. Και ειναι δεμενοι ως χορος.
Ίσα ίσα τότε θύμιζαν "σχολή Καρά" με τις έξω πεταστές και τα στρεπτά(που πλέον δεν τα κάνουν)...έχεις ακούσει το τελευταίο τους CD?...έχει πάρει πολύ καλές κριτικές ακόμα και από "κατήγορους" και δεν μοιάζουν πλέον καθόλου με την σχολή που αναφέρεις...αναφέρομαι στο CD με την ζωντανή θεία λειτουργία...έχει ανεβάσει ο KALAN το χερουβικό και το κοινωνικό τα οποία είναι όντως πολύ ωραία...όταν το πρωτοάκουσα σε σπίτι φίλου δεν κατάλαβα ότι είναι Βατοπαιδινοί(βλέπετε η προκατάληψη παίζει τον ρόλο της και αυτή)...φυσικά στην εκκλησία είναι πολύ διαφορετικοί από τα διάφορα CD δηλαδή καλύτεροι...πάντως πιστεύω τέτοιο δέσιμο στην ερμηνεία δεν συναντάμε εύκολα κακά τα ψέμματα...φυσικά υπάρχει και η άποψη περί "δεμενου φάλτσου" λέχθηκε και αυτό και ακόμα δεν το συνειδητοποίησα...:eek:
 

emil

Παλαιό Μέλος
Όσο πάνε και γίνονται καλύτεροι ειδικά στο τελευταίο τους cd.To Χριστουγέννων είναι από τις πρώτες τους προσπάθειες και δεν αντιπροσωπεύει το σημείο που έχουν φτάσει τώρα.

Όσο αφορά το "δεμένο φάλτσο" το άκουσα και εγώ από έναν προσκυνητή στο Όρος σε μία πανήγυρι όπου έψαλλαν οι Βατοπαιδινοί.
Τα λόγια του ήταν: "Καλά αυτοί είναι φάλτσοι και μάλιστα φαλτσάρουν όλοι μαζί στο ίδιο σημείο,δεν ξέρουν να διαβάζουν".δυσκολεύτηκα να αντιληφθώ τον όρο.Είναι από τα ισχύρα επιχειρήματά τους αυτά :p
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Εγώ πάντως τους άκουσα και έψαλλα και λίγο μαζί τους σε αγρυπνία το καλοκαίρι, μια χαρά μου ακούστηκαν.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ίσα ίσα τότε θύμιζαν "σχολή Καρά" με τις έξω πεταστές και τα στρεπτά(που πλέον δεν τα κάνουν)...έχεις ακούσει το τελευταίο τους CD?...έχει πάρει πολύ καλές κριτικές ακόμα και από "κατήγορους" και δεν μοιάζουν πλέον καθόλου με την σχολή που αναφέρεις...αναφέρομαι στο CD με την ζωντανή θεία λειτουργία...έχει ανεβάσει ο KALAN το χερουβικό και το κοινωνικό τα οποία είναι όντως πολύ ωραία...όταν το πρωτοάκουσα σε σπίτι φίλου δεν κατάλαβα ότι είναι Βατοπαιδινοί(βλέπετε η προκατάληψη παίζει τον ρόλο της και αυτή)...φυσικά στην εκκλησία είναι πολύ διαφορετικοί από τα διάφορα CD δηλαδή καλύτεροι...πάντως πιστεύω τέτοιο δέσιμο στην ερμηνεία δεν συναντάμε εύκολα κακά τα ψέμματα...φυσικά υπάρχει και η άποψη περί "δεμενου φάλτσου" λέχθηκε και αυτό και ακόμα δεν το συνειδητοποίησα...:eek:

Ο χορος των Βατοπαιδινων Πατερων εχει οντως βελτιωθει σαν ακουσμα . Ειδικα στο τελευταιο τους CD της Θ. Λειτουργιας , η βελτιωση οφειλετα κυριως στην σχετικη ''διδασκαλια'' του αγαπητου κ. Γιωργου Κωνσταντινου ,
ο οποιος διηυθυνε και τον χορο .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο χορος των Βατοπαιδινων Πατερων εχει οντως βελτιωθει σαν ακουσμα . Ειδικα στο τελευταιο τους CD της Θ. Λειτουργιας , η βελτιωση οφειλετα κυριως στην σχετικη ''διδασκαλια'' του αγαπητου κ. Γιωργου Κωνσταντινου ,
ο οποιος διηυθυνε και τον χορο .
Τελικά μου αρέσετε περισσότερο με το πέρασμα του καιρού...
 

emil

Παλαιό Μέλος
Ναι,αλλά να μην αμφισβητούμε και την προσφορά του κ.Αγγελίδη.:)
Πιστεύω πως στην αλλαγή αυτή συμβάλει και η ωριμότητα από την πλευρά των Πατέρων.Είναι πραγματικά εκπληκτικοί!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
`Εχω την εντύπωση εκ γνώσεως βέβαια ότι η διδασκαλία του κ. Κωνσταντίνου δεν είναι απλώς σχετική αλλά ουσιαστική.

Και βεβαια ειναι ουσιαστικη . Αυτο ακριβως λεω . Μπερδευτηκες με την λεξη
''σχετικη'' . Ισως επρεπε να το διατυπωσω διαφορετικα πχ ''σε σχεση με την
διδασκαλια ..'' . Ισως τοτε καταλαβαινες τι ηθελα να πω .
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Προσοχή στα copyright.....................!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχει και στα μοναστήρια, ε; Εκκοσμίκευση, πρόοδος, εκσυγχρονισμός; αναγκαίο κακό; Τί από όλα; Μήπως τίποτε από αυτά;

Προσοχή στα copyright.....................!!!
 

michalis

παλαιό μέλος
Δεν ξερω τι λετε παντος ο π.Μαξιμος ο Βατοπεδινος ειναι η κορυφη:)
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ηχογράφηση 1999. Στο δεξί χορό, ψάλλουν στον ηγουμενικό θρόνο ο γέροντας Εφραίμ, ο π. Γεώργιος, ο π. Αγάπιος και ο π. Μάξιμος. Τον αριστερό χορό διευθύνει ο π. Τιμόθεος.
 

Attachments

  • 11. Πάντα εν Σοφία.mp3
    6.8 MB · Views: 378

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς δεν έχω προσωπικές ηχογραφήσεις του π. Μάξιμου Βατοπεδινού, εκτός από αυτές των μουσικών cd που κυκλοφόρησε η μονή. Παρόλα αυτά παραθέτω στον ανάλογο χώρο, μία ηχογράφηση από το δ. Μαρίνο Παπαχριστοδούλου, κατά σάρκαν αδερφό του π. Μάξιμου, καθώς και μαθητή του στη βυζαντινή μουσική. Λιτός και με πολύ ωραίο ύφος!!!
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=33512&postcount=1
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Δυστυχώς δεν έχω προσωπικές ηχογραφήσεις του π. Μάξιμου Βατοπεδινού, εκτός από αυτές των μουσικών cd που κυκλοφόρησε η μονή. Παρόλα αυτά παραθέτω στον ανάλογο χώρο, μία ηχογράφηση από το δ. Μαρίνο Παπαχριστοδούλου, κατά σάρκαν αδερφό του π. Μάξιμου, καθώς και μαθητή του στη βυζαντινή μουσική. Λιτός και με πολύ ωραίο ύφος!!!
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=33512&postcount=1

Πολλές ευχαριστίες:wink:.
Ο π. Μαρίνος πού είναι διάκος; Είναι ιερομόναχος ή έγγαμος;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Είναι έγγαμος ιεροδιάκονος στην Κύπρο και αυτή τη στιγμή, εκτελεί χρέη αρχιδιακόνου, του Αρχιεπισκόπου Κύπρου!!!
 
Top