Εκπομπές Βαγγέλη Λιναρδάκη

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Παρατηρω οτι καποιοι φιλοι ανεβαζουν (ΚΑΛΩΣ) συχνα-πυκνα , διαφορες ραδιοφωνικες εκπομπες που επιμελουνται διαφοροι πολυ αξιολογοι συναδελφοι .
Στις δυο δικες μου εκπομπες δεν βλεπω την ιδια ανταποκριση . Μονο ο αγαπητος Λεωνιδας Γαρουφαλλης εχει ανεβασει καποιες , λειπει ομως τα περισσοτερα Σαββατοκυριακα εκτος Αθηνων και δεν μπορει να τις ηχογραφει .
Το τελευταιο Σαββατοκυριακο τις ανεβασε ο αγαπητος Ευθυμης Αγαπητος και τον ευχαριστω γιαυτο . Δεν ειδα ομως ανταποκριση , παρ' οτι επροκειτο για σπανια ηχογραφηση οπου εψαλλαν οι Αστερης , Ευθυμιαδης , Σουρλαντζης και αλλοι . Ξερετε να κυκλοφορουν πολλες τετοις ηχογραφησεις με τετοιο φοβερο συνδυασμο ψαλτων ;
Για του λογου το αληθες παραθετω τα λινγκ των εκπομπων αυτων , οπου τα περιφημα thanks ειναι ελαχιστα (οχι οτι με ενδιαφερουν αλλα ειναι , καλως ή κακως , ενα μετρο συγκρισης . Ισως θα επρεπε να καταργηθουν τα thanks γιατι πολλες φορες δημιουργουν παραξηγησεις . Τι λετε σχετικα ;) :

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=41180&postcount=165

http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=14817&d=1246222364

Παρατηρω ακομα , οτι αν καποιος φιλος ή και εγω , ανεβασουμε καποια μεμονωμενη (ενα υμνο) ηχογραφηση καποιου ψαλτη , υπαρχει μεγαλη ανταποκριση . Μηπως λοιπον ενδιαφερουν οι μεμονωμενοι υμνοι , που κατεβαινου πιο ευκολα (απαιτουν πολυ λιγο χρονο) , απο μια ωριαια εκπομπη
που βεβαια απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο και που οι διαφοροι υμνοι που περιεχωντα (ασχετως της αξιας τους) δεν ειναι χωρισμενοι σε τρακ , με οτι αυτο συνεπαγεται ;

Θα ηθελε λοιπον να ρωτησω τα μελη και (παρακαλω) δεκτη καθε απαντηση :
Μηπως δεν ενδιαφερουν οι εκπομπες μου ;
Για να ανεβει καθε εκπομπη στο ''Ψαλτολογιον'' , πρεπει να μεταφερθει απο το σχετικο σιντι στο υπολογιστη , να γεινει η σχετικη συμπιεση και μετα να ανεβει . Μια διαδικασια χρονοβορα , ειδικα για μενα που δεν εχω και την καλλιτερη σχεση με υπολογιστες και εχω και ελλειψη χρονου .
Τι λετε λοιπον ;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κυρ Βαγγέλη αν κοιτάξετε για πόσες εκπομπές που ανεβάσατε έχουν γραφεί θετικά σχόλια, κανένα αρνητικό, και πόσα ευχαριστήρια σας έχουν δοθεί, θα καταλάβετε ότι η μεγάλη πλειο(νο)ψηφία στο φόρουμ ΑΠΑΙΤΕΙ οι ΩΡΑΙΟΤΑΤΕΣ εκπομπές σας να ανεβαίνουν ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ κάθε φορά.

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυρ Βαγγέλη αν κοιτάξετε για πόσες εκπομπές που ανεβάσατε έχουν γραφεί θετικά σχόλια, κανένα αρνητικό, και πόσα ευχαριστήρια σας έχουν δοθεί, θα καταλάβετε ότι η μεγάλη πλειο(νο)ψηφία στο φόρουμ ΑΠΑΙΤΕΙ οι ΩΡΑΙΟΤΑΤΕΣ εκπομπές σας να ανεβαίνουν ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ κάθε φορά.
Δ.

Δημητρη , Κατ΄αρχην σε Ευχαριστω .
Τωρα που ειδες την μεγαλη πλειο(νο)ψηφια σε 4000!! σχεδον μελη ; Εκτος και αν εννοεις ''σιωπηλη'' (ανενεργη) πλειο(νο)ψηφια .
Τι εννοεις ''να ανεβαινουν ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ καθε φορα'' ; Δεν ανεβαινουν ολοκληρες
καθε φορα ;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δημητρη
Τωρα που κατοπιν της τηλεφωνικης επικοινωνιας μας , μου εμαθες το ''κολπο'' (ποσοι κατεβαζουν κατι) και σε ευχαριστω γιαυτο , διαπιστωνω οτι οντως υπαρχει σχετικη ανταποκριση . Οποτε συνεχιζωμαι κανονικα και οτι προκυψει .
 
Κυρ Βαγγέλη αν κοιτάξετε για πόσες εκπομπές που ανεβάσατε έχουν γραφεί θετικά σχόλια, κανένα αρνητικό, και πόσα ευχαριστήρια σας έχουν δοθεί, θα καταλάβετε ότι η μεγάλη πλειο(νο)ψηφία στο φόρουμ ΑΠΑΙΤΕΙ οι ΩΡΑΙΟΤΑΤΕΣ εκπομπές σας να ανεβαίνουν ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ κάθε φορά.

Δ.

Συμφωνώ απόλυτα. Σας ευχαριστούμε (και τους κυρίους Σουργιαδάκη και Χναράκη φυσικά) και ελπίζουμε να συνεχίσετε να μας προσφέρετε τόσο ωραίες εκπομπές!!!
 

asma

Αντώνης Φάνης
Ε λοιπόν όχι κ. Βαγγέλη!
Δε μας αρέσουν οι εκπομπές σας!
Οι ψάλτες που ακούγονται σ' αυτές είναι φάλτσοι και κακόφωνοι!
Τα στοιχεία που παραθέτετε περί τυπικού, ακολουθιών, ιστορικές αναφορές, κλπ. μας είναι παντελώς αδιάφορα!
Αφήστε που μας κοστίζουν κι ένα σωρό λεφτά για να τις κατεβάζουμε!
Παρ' όλα αυτά, συνεχίστε το έργο σας!!!!!!!!!!
Θα συνεχίσουμε να σας ανεχόμαστε!:D:D:D

Υ.Γ. 1 : Όντως, όταν τα ψαλλόμενα είναι χωρισμένα σε tracks, είναι πολύ πιο εύκολο να τα ακούσει κανείς άμεσα, ενώ στις εκπομπές πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο και μάλιστα από την αρχή της εκπομπής ως το τέλος για να δεις αν σου αρέσει κάτι, να το "κόψεις" και να το βάλεις στο αρχείο σου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εγώ προσωπικά λόγω έλλειψης χρόνου και μόνο βρίσκω δύσκολο να κατεβάζω και να ακούω ολόκληρες εκπομπές αν και το κάνω κάθε τόσο όταν μπορώ. Ιδιαίτερα για σπάνια ακούσματα. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να ανεβαίνουν και οτι δεν είμαι ευγνώμων για τους κοπιάσαντες.

Το ιδανικό θα ήταν να ανέβαιναν οι εκπομπές ολόκληρες μεν αλλά χωρισμένες σε τρακ δε.

1. Εισαγωγή
2. Υμνος
3. Ομιλία περί του τάδε ψάλτη
4. Υμνος
...

τουλάχιστον για εκείνες με παλαιά ιστορικά ντοκουμέντα. Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει και αναδρομικά οποιαδήποτε στιγμή.

κ. Βαγγέλη, μην σταματάς!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
...........................................................
Υ.Γ. 1 : Όντως, όταν τα ψαλλόμενα είναι χωρισμένα σε tracks, είναι πολύ πιο εύκολο να τα ακούσει κανείς άμεσα, ενώ στις εκπομπές πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο και μάλιστα από την αρχή της εκπομπής ως το τέλος για να δεις αν σου αρέσει κάτι, να το "κόψεις" και να το βάλεις στο αρχείο σου.

............................................................
Το ιδανικό θα ήταν να ανέβαιναν οι εκπομπές ολόκληρες μεν αλλά χωρισμένες σε τρακ δε.
1. Εισαγωγή
2. Υμνος
3. Ομιλία περί του τάδε ψάλτη
4. Υμνος
...

Ο χωρισμος σε τρακ δεν γινεται τεχνικα . Οι εκπομπες αυτες (οπως και του κ.
Αγγελοπουλου , του κ. Σπανου κλπ) ηχογραφουνται σε καποιο στουντιο και στελνωνται και αποθηκευονται σαν ενα τρακ στον Η/Υ του δωματιου εκπομπης
και προγραματιζεται , πχ ταδε μερα και ωρα πχ 20.00'-21.00' . Αν ηταν τρακ-τρακ , θα επρεπε πχ να ειναι : 20.00'-20.01' σημα , 20.01'-20.04' εισαγωγη , 20.04'-20.08' ταδε υμνος ή κειμενο , 20.08'-20.13' ταδε υμνος ή κειμενο κλπ κλπ . Αυτο δεν γινεται . Ολες οι πασης φυσεως εκπομπες , ασχετου δειαρκειας και εφ οσον δεν ειναι ζωντανες , προγραμματιζωνται και παιζουν σαν ενα τρακ . Δηστυχως δεν μπορω να καμω τιποτα σε αυτο . Ουτε εχω χρονο (ασε που δεν ξερω κιολας) να κοβω εγω την εκπομπη σε τρακ .
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ο χωρισμος σε τρακ δεν γινεται τεχνικα . Οι εκπομπες αυτες (οπως και του κ.
Αγγελοπουλου , του κ. Σπανου κλπ) ηχογραφουνται σε καποιο στουντιο και στελνωνται και αποθηκευονται σαν ενα τρακ στον Η/Υ του δωματιου εκπομπης
και προγραματιζεται , πχ ταδε μερα και ωρα πχ 20.00'-21.00' . Αν ηταν τρακ-τρακ , θα επρεπε πχ να ειναι : 20.00'-20.01' σημα , 20.01'-20.04' εισαγωγη , 20.04'-20.08' ταδε υμνος ή κειμενο , 20.08'-20.13' ταδε υμνος ή κειμενο κλπ κλπ . Αυτο δεν γινεται . Ολες οι πασης φυσεως εκπομπες , ασχετου δειαρκειας και εφ οσον δεν ειναι ζωντανες , προγραμματιζωνται και παιζουν σαν ενα τρακ . Δηστυχως δεν μπορω να καμω τιποτα σε αυτο . Ουτε εχω χρονο (ασε που δεν ξερω κιολας) να κοβω εγω την εκπομπη σε τρακ .

Οι εκπομπές φίλε Βαγγέλη είναι υπέροχες. Ευχαριστούμε για τον κόπο να τις ανεβάζεις στο ψαλτολόγιο. Ξέρω ότι είναι χρονοβόρο, όποιος θέλει όμως θα βρεί χρόνο για να τίς ακούσει. Ο χωρισμός σε tracks και εάν γινόταν θα ήθελε ώρες εργασίας. Και εγώ τις πιό πολλές δεν προλαβαίνω να τις ακούσω όλες. Παρ΄όλα αυτά νομίζω ότι οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο σου και την προσφορά σου στο forum.

Γιώργος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο την Κυπρο ο αγαπητος Μιχαλης Τζωρτζης , μου εστειλλε το παρακατω μηνυμα , κατι για το οποιο θερμα τον ευχαριστω .

Αγαπητέ κ. Βαγγέλη,

χαιρετισμούς από την Κύπρο. Tα thanks δεν είναι πάντοτε μέτρο σύγκρισης για το αν κάτι έχει περισσότερη ή λιγότερη αξία από κάτι άλλο. Οι εκπομπές σας που με πολύ κόπο ετοιμάζετε και που εμφάνίζονται και στο Ψαλτολόγιον είναι κατά τη γνώμη μου ανακτίμητης αξίας. Πρώτον διότι διανθίζονται από ηχογραφήσεις μεγάλων ψαλτών από το επίσης πολύτιμο αρχείο σας και των συνεργατών σας, που εμείς οι νεότεροι ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε και να οφεληθούμε από αυτές και δεύτερον, είναι σημαντικότατες οι πληροφορίες που μας δίνετε κατά την εισαγωγή των ύμνων ή τις παρουσιάσεις εξειδικευμένων θεμάτων της εκκλησιαστικής μας μουσικής. Το ξέρω ότι για μας είναι το πιο εύκολο πράγμα να βάλουμε ένα thanks όπως επίσης και το να κατεβάσουμε δωρεάν κάτι το οποίο φτιάχτηκε με πολύ κόπο και μεράκι από σας και όσους κοπιάζουν να τα ανεβάζουν στο φόρουμ. Τα πραγματικά thanks κ. Βαγγέλη είναι στις ψυχές μας και εμείς μόνο ξέρουμε πόσο οφελούμαστε από τις εκπομπές σας. Σας παρακαλώ μην πτοείστε και συνεχίστε το τόσο αναγκαίο σε μας έργο σας. Έχετε γίνει κατά κάποιο τρόπο δάσκαλός μας εξ αποστάσεως, διότι είναι αλήθεια ότι οι εκπομπές σας είναι ένα μεγάλο σχολείο, καλύτερο κι από τα ωδεία και τα πανεπιστήμια όπου αυτά που εσείς προβάλλετε και συζητάτε δεν διδάσκονται σε κανένα μάθημα εκκλ. μουσικής. Σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας και σας παρακαλώ να συνεχίσετε απερίσπαστα το έργο σας. Να ΄στε σίγουρος ότι δεν πρόκειται απλώς για καλά λόγια (άλλωστε δεν έχω κανένα συμφέρον κολακείας) αλλά για την πραγματικότητα. Να ΄στε καλά και καλή δύναμη.

Με βαθιά εκτίμηση,

Μιχάλης Tζωρτζής
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστω ΟΛΟΥΣ τους φιλους που ειχαν την καλωσυνη να απαντησουν (και σε οσους ενδεχομενως απαντησουν εν καιρω) στο μηνυμα μου και τους αφιερωνω
μια απο τις πρωτες εκπομπες μου . Θα την βρουν στο ακολουθο λινγκ
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=41335&postcount=113
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω ΟΛΟΥΣ τους φιλους που ειχαν την καλωσυνη να απαντησουν (και σε οσους ενδεχομενως απαντησουν εν καιρω) στο μηνυμα μου και τους αφιερωνω
μια απο τις πρωτες εκπομπες μου . Θα την βρουν στο ακολουθο λινγκ
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=41335&postcount=113

Κύριε Λιναρδάκη οι εκπομπές σας ειναι '' ακουστικά μαθήματα ''για τους περισσότερους από εμάς .Συνεχίστε το έργο σας!!:)Αν υπήρχαν αρκετοί σαν εσάς η εκκ.μουσική θα ήταν σε καλύτερη μοίρα!!!!!!!:eek:
 
Ο χωρισμος σε τρακ δεν γινεται τεχνικα . Οι εκπομπες αυτες (οπως και του κ.
Αγγελοπουλου , του κ. Σπανου κλπ) ηχογραφουνται σε καποιο στουντιο και στελνωνται και αποθηκευονται σαν ενα τρακ στον Η/Υ του δωματιου εκπομπης
και προγραματιζεται .....

Εκ των υστέρων αυτό που μπορεί να γίνει είναι να αποθηκευτεί η εκπομπή ως "κομμάτια" χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου, κάτι που απαιτεί αρκετό χρόνο. Αν μπορέσω, ίσως ανεβάσω κάποια-ες εκπομπές με αυτήν τη μορφή.
 
Εκπομπή της 8-3-08: Ειναι αποσπασματα λειτουργιας Κυριακης της Τυρινης ,
που ετελεσθη στις 1-3-1998 στον Ιερο Ναο Αγιου Γεωργιου Διονυσου Αττικης .
Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .

Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να το κόψω σε κομμάτια. Αν κάποιος ήθελε να είναι πιο σωστός, έπρεπε να τροποποιήσει τις ιδιότητες κάθε αρχείου, ώστε, όταν κάποιος τα αναπαράξει σε φορητό mp3 player ή CD - mp3 player, να φαίνονται ο τίτλος του κομματίού, ο καλλιτέχνης κ.α.
 

Attachments

  • Εισαγωγή.mp3
    106.2 KB · Views: 20
  • Εξαποστειλάριο.mp3
    555.9 KB · Views: 24
  • Αίνοι.mp3
    734.1 KB · Views: 21
  • Το στάδιον των αρετών.mp3
    583.1 KB · Views: 20
  • Δοξαστικό των αίνων.mp3
    878.4 KB · Views: 26
  • Δοξολογία.mp3
    1 MB · Views: 25
  • Κύριε ελέησον, αντίφωνα.mp3
    1,002.1 KB · Views: 19
  • απολυτίκια.mp3
    294 KB · Views: 19
  • Τρισάγιον Δύναμις.mp3
    1.1 MB · Views: 20
  • απόστολος.mp3
    755.6 KB · Views: 23
  • Χερουβικό.mp3
    1.5 MB · Views: 24
  • πασαν νυν βιοτικήν.mp3
    417.4 KB · Views: 19
  • Ταις αγγελικαίς.mp3
    375.9 KB · Views: 18
  • πληρωτικά.mp3
    253.3 KB · Views: 19
  • πατέρα υιον.mp3
    141 KB · Views: 20
  • έλεον ειρήνης.mp3
    80.2 KB · Views: 20
  • και μετά του πνεύματος Σου, έχομεν προς τον Κύριον.mp3
    138.6 KB · Views: 21
  • άξιον και δίκαιον.mp3
    91.5 KB · Views: 18
  • άγιος άγιος.mp3
    350.1 KB · Views: 20
  • αιτήσεις.mp3
    214.2 KB · Views: 16
  • Τα σα εκ των σων, Σε υμνούμεν.mp3
    499.8 KB · Views: 21
  • Εξαιρέτως, Άξιον εστίν.mp3
    808.1 KB · Views: 26
  • Επί των ποταμών.mp3
    414.5 KB · Views: 20
  • ελάβομεν πνεύμα επουράνιον.mp3
    117.3 KB · Views: 16
  • αποφώνηση.mp3
    134.1 KB · Views: 16
Top