Αγ.Νικόλαος Χάλκης

Είδες για να μην αγοράζω cd που δεν έχω και ενημέρωση.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Προσέξτε στο Τριάδι την εκφωνήτρια "Εδώ ιερός ναός αγ.Νικολάου Χάλκης,εδώ ιερός ναός αγ.Νικολάου Χάλκης, ο ιερός ναός είναι κατάμεστος κόσμου για να ακούσουν τον αηδονόλαλο άρχοντά μας πρωτοψάλτη κύριον Θρασύβουλον Στανίτσαν!".
Εὐχαριστοῦμε Νικόλαε!
Ὄχι καί ἐκφωνήτρια... ἀνδρική μοῦ ἀκούγεται ἡ φωνή· καί βέβαια δέν θά εἶναι ἀπό ραδιοφωνική ἀναμετάδοση (ποῦ τέτοιες συνθῆκες ἐκεῖ;) ἀλλά ἁπλᾶ ὁ ἠχογραφῶν παρεμβαίνει στό μικρόφωνο τοῦ μαγνητοφώνου μέ τίς πομπῖνες (ἤ νεώτερο) καί λέει αὐτά τά ὄντως συγκινητικά, ἰδιαίτερα γιά τούς ὁμογενεῖς μας ἐκεῖ, ἀλλά κυρίως γι᾿ αὐτούς πού θά ἀκοῦνε στό μέλλον αὐτή τήν ἠχογράφηση (καί μέ τό -ν στό Στανίτσαν, παρακαλῶ).


 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ηχογραφήση από τον ναό Αγίου Νικολάου Χάλκης αγνώστου ημερομηνίας. Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για ραδιοφωνική μετάδοση αν κρίνω από τη φωνή που παρεμβαίνει. Προσέξτε στο Τριάδι την εκφωνήτρια "Εδώ ιερός ναός αγ.Νικολάου Χάλκης,εδώ ιερός ναός αγ.Νικολάου Χάλκης, ο ιερός ναός είναι κατάμεστος κόσμου για να ακούσουν τον αηδονόλαλο άρχοντά μας πρωτοψάλτη κύριον Θρασύβουλον Στανίτσα!". Τί "εδώ πολυτεχνείο", αυτό είναι ανατριχίλα και δέος!

Νικολαε
Οι ηχογραφησεις (1964) που ανεβασες , περιεχωνται στο σιντι υπ αρ 9 που εχει εκδωσει ο κ. Τσιουνης . Σε παρακαλω διεγραψε τις .
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα φιλόμουση ομήγυρις.

Όντως, δεν πρόκειται για ραδιοφωνική αναμετάδοση. Ο ηχογραφών παρενέβη σχολιάζοντας.

Το επιβεβαιώνω αυτό, διότι είμαι κάτοχος των ηχογραφήσεων αυτών από τον μακαριστό δάσκαλό μου στην βυζαντινή μουσική, καθηγητή ερμηνευτικής της Θεολογικής Σχολής Χάλκης, κυρίου Κωνσταντίνου Καλλινίκου, ο οποίος ήταν και καθηγητής του νυν Οικουμενικού Πατριάρχη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα φιλόμουση ομήγυρις.

Όντως, δεν πρόκειται για ραδιοφωνική αναμετάδοση. Ο ηχογραφών παρενέβη σχολιάζοντας.

Το επιβεβαιώνω αυτό, διότι είμαι κάτοχος των ηχογραφήσεων αυτών από τον μακαριστό δάσκαλό μου στην βυζαντινή μουσική, καθηγητή ερμηνευτικής της Θεολογικής Σχολής Χάλκης, κυρίου Κωνσταντίνου Καλλινίκου, ο οποίος ήταν και καθηγητής του νυν Οικουμενικού Πατριάρχη.
Εὐχαριστοῦμε!
Ὁπότε δέν ὑπάρχει καί δέσμευση ἐμπορικῶν δικαιωμάτων...;;;
Καί ὁ Νικόλαος εἶπε τίς ἔχει.

ΥΓ. Τώρα εἶδα... Μήπως κακῶς ἀπεσύρθησαν;


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εκτιμούμε τη διάθεση προσφοράς και ευχαριστούμε θερμά!

Πράγματι, το υλικό που ανέβηκε δεν ήταν από τη μορφή του CD, αλλά από άλλη πηγή, με πληρέστερο ήχο από αυτόν της εκδόσεως κατά τη γνώμη μου. Όμως ας μην το διακινδυνεύουμε καλύτερα. Αυτά που εξέδωσε ο Τσιούνης μπορούμε να τα βρούμε και στο εμπόριο. Πιστεύω πως καλώς απεσύρθησαν, ώστε να μην δίνονται λαβές για παραπάνω παρεξηγήσεις στο θέμα των δικαιωμάτων. Άλλωστε, ούτε η 50ετία συμπληρώθηκε ακόμη ώστε να είμαστε απολύτως κατοχυρωμένοι.
 
Εκτιμούμε τη διάθεση προσφοράς και ευχαριστούμε θερμά!

Πράγματι, το υλικό που ανέβηκε δεν ήταν από τη μορφή του CD, αλλά από άλλη πηγή, με πληρέστερο ήχο από αυτόν της εκδόσεως κατά τη γνώμη μου. Όμως ας μην το διακινδυνεύουμε καλύτερα. Αυτά που εξέδωσε ο Τσιούνης μπορούμε να τα βρούμε και στο εμπόριο. Πιστεύω πως καλώς απεσύρθησαν, ώστε να μην δίνονται λαβές για παραπάνω παρεξηγήσεις στο θέμα των δικαιωμάτων. Άλλωστε, ούτε η 50ετία συμπληρώθηκε ακόμη ώστε να είμαστε απολύτως κατοχυρωμένοι.

Κύριε Μπουλπουτζή σε ευχαριστώ για τον τρόπο που έθεσες το ζήτημα γιατί όντως στεναχωριέμαι με την όλη αυτή φάση των δικαιωμάτων. Είναι κρίμα να υπάρχουν άνθρωποι σήμερα που προσπαθούν να βγάλουν χρήματα από τη βυζαντινή μουσική, ενώ υπάρχουν άνθρωποι που λιώνουν κυριολεκτικά από ζήλο, αγάπη και συναδελφικότητα στο θέμα αυτό. Μεγάλο θέμα τί να κάνουμε.
Υ.Γ.Υπομονή μέχρι το 2011 που κλείνει η 50ετία και τότε θα γίνει πανηγύρι!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Υ.Γ.Υπομονή μέχρι το 2011 που κλείνει η 50ετία και τότε θα γίνει πανηγύρι!
Πες τα συνάδελφε... Και κάθε χρόνος που περνά ελευθερώνονται όλοι και περισσότερες ηχογραφήσεις: αυτή τη στιγμή είναι ελεύθερες οι ηχογραφήσεις του 1958, την 1-1-2010 ελευθερώνονται οι ηχογραφήσεις του 1959. Όποιος επομένως έχει ηχογραφήσεις από το έτος αυτό (δικές του βέβαια, όχι αντιγραμμένες από CD, γιατί αυτές προστατεύονται), ας τις αναρτήσεις ΑΦΟΒΑ ανήμερα την... πρωτοχρονιά του 2010!!

Αυτό καταδεικνύει και τη ματαιότητα όσων επένδυσαν σε "πνευματικά δικαιώματα" μεγάλων μορφών της μουσικής μας, προκειμένου να εξασφαλίσουν οικονομικά ή άλλου είδους οφέλη: το μόνο που καταφέρνουν είναι να περιορίσουν τη διάδοση των ηχογραφήσεων για 50 χρόνια από την ηχογράφηση (όσο, τέλος πάντων, μπορεί αυτή να περιοριστεί στην εποχή του διαδικτύου και της ελεύθερης διάδοσης της πληροφορίας...)
 
Top