Μαθήματα Γ. Βινάκη από χφφ Γ. Γέμελου

Όπως υποσχέθηκα αρχίζω να ανεβάζω μαθήματα του Γεωργίου Βινάκη από χειρόγραφα του Γεωργίου Γέμελου που έχω στην κατοχή μου.
Αρχίζουμε με μια σύντομη και ιδιόμορφη δοξολογία σε ήχο πρώτο.
Καλή ανάγνωση!
 

Attachments

  • doxologia.a.pdf
    3.8 MB · Views: 886

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όπως υποσχέθηκα αρχίζω να ανεβάζω μαθήματα του Γεωργίου Βινάκη. Αρχίζουμε με μια σύντομη και ιδιόμορφη δοξολογία σε ήχο πρώτο.
Καλή ανάγνωση!

Φίλε συνονόματε,
Θέλω να σε ενημερώσω ότι η δοξολογία αυτή έχει καταχωρηθεί στο βιβλίο Νέα Ανθολογία του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη (έκδοση 1921) επιγραφόμενη "Ήχος πρώτος τρίφωνος μετ' εναρμονίου καταλήξεως" και συνθέτης αναφέρεται ο αοίδιμος μητροπολίτης Σάμου Αθανάσιος Καποράλης, του οποίου τα χειρόγραφα κατείχε ο Εμμ. Βαμβουδάκης σύμφωνα με μαρτυρία του στον πρόλογο της έκδοσης.
Θα ψάξω χρονολογίες και θα επανέλθω... Μέχρι τότε, δείτε το συνημμένο. Οι διαφορές ασήμαντες... Γι αυτό τη συνημμένη εικόνα την τιτλοφόρησα με ερωτηματικό.
ΥΓ Επειδή δεν τα πάω καλά με τις χρονολογίες, ποια χρονολογία ήκμασε ο Γ. Βινάκης;
 

Attachments

  • Δοξολ. Καποράλη;.jpg
    178 KB · Views: 270

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βινάκης Γεώργιος
Από Musipedia


(Αφθόνη Μαρμαρά 1865 - Χίος 1939): πρωτοψάλτης, μαθητής του Γεωργίου του Ραιδεστηνού. Έψαλλε στον `Αγιο Ιωάννη των Χίων (Γαλατάς) και από το 1912, στη Μητρόπολη Χίου. Δίδαξε την ψαλτική σε πολλούς μαθητές. Μελουργήματά του διατηρούσε ο μαθητής του Νικόλαος Χατζησταμάτης. Στους μαθητές του: ο Δημήτριος Κουτσαρδάκης, ο Εμμανουήλ Φαρλέκας, o Νικόλαος Χατζησταμάτης, κ.ά.

από το "Λεξικό της Ελληνικής Μουσικής"
του Τ. Καλογερόπουλου
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βινάκης Γεώργιος
Από Musipedia


(Αφθόνη Μαρμαρά 1865 - Χίος 1939): πρωτοψάλτης, μαθητής του Γεωργίου του Ραιδεστηνού. Έψαλλε στον `Αγιο Ιωάννη των Χίων (Γαλατάς) και από το 1912, στη Μητρόπολη Χίου. Δίδαξε την ψαλτική σε πολλούς μαθητές. Μελουργήματά του διατηρούσε ο μαθητής του Νικόλαος Χατζησταμάτης. Στους μαθητές του: ο Δημήτριος Κουτσαρδάκης, ο Εμμανουήλ Φαρλέκας, o Νικόλαος Χατζησταμάτης, κ.ά.

από το "Λεξικό της Ελληνικής Μουσικής"
του Τ. Καλογερόπουλου

Ευχαριστίες, αλλά στους μαθητές του Βινάκη να προστεθεί κι ο ανεπανάληπτος μακαριτης Λεωνίδας Σφήκας.

Δ
 
Φίλε συνονόματε,
Θέλω να σε ενημερώσω ότι η δοξολογία αυτή έχει καταχωρηθεί στο βιβλίο Νέα Ανθολογία του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη (έκδοση 1921) επιγραφόμενη "Ήχος πρώτος τρίφωνος μετ' εναρμονίου καταλήξεως" και συνθέτης αναφέρεται ο αοίδιμος μητροπολίτης Σάμου Αθανάσιος Καποράλης, του οποίου τα χειρόγραφα κατείχε ο Εμμ. Βαμβουδάκης σύμφωνα με μαρτυρία του στον πρόλογο της έκδοσης.

Αγαπητέ φίλε κύριε Γιάννου το χειρόγραφο του Γέμελου όπως είδατε το αναφέρει ως μάθημα του Βινάκη τώρα ποιανού είναι η πρωτότυπη ιδέα ο Θεός και η μοίρα τους! Δεν πρόκειται να υπεραμυνθώ της πατρότητας κανενός γιατί δεν μου αρέσουν τα μαθήματα αυτά ούτως ή άλλως. Αλλά δεν μπορώ ότι δε μου αρέσει να μην το προσφέρω σε κάποιους άλλους συναδέλφους που μπορούν να το βρουν ενδιαφέρον. Εμείς ούτως ή άλλως είμαστε άλλης σχολής:wink:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συνεχίζουμε...

Ευχαριστίες θερμές, αλλά τα Πεντηκοστάρια δεν ολοκληρώνονται... από την 193η σελίδα το αρχείο μεταβαίνει στην 196η απότομα...

Αν μπορείς, ανέβασε και τα ελλ(ε)ίποντα...


Δ.
 
Last edited:
Ευχαριστίες θερμές, αλλά τα Πεντηκοστάρια δεν ολοκληρώνονται... από την 193η σελίδα το αρχείο μεταβαίνει στην 196η απότομα...

Αν μπορείς, ανέβασε και τα ελλ(ε)ίποντα...


Δ.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση θα το τσεκάρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι ελλιπές . Γενικώς το αρχείο Βινάκη που μου έχουν δώσει έχει αρκετές ελλείψεις. Ανεβάζω και το δοξαστικό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στον εσπερινό.
 

Attachments

  • Thearxio.pdf
    4.6 MB · Views: 436

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ φίλε Νίκο το χειρόγραφο του Γέμελου όπως είδατε το αναφέρει ως μάθημα του Βινάκη τώρα ποιανού είναι η πρωτότυπη ιδέα ο Θεός και η μοίρα τους! Δεν πρόκειται να υπεραμυνθώ της πατρότητας κανενός γιατί δεν μου αρέσουν τα μαθήματα αυτά ούτως ή άλλως. Αλλά δεν μπορώ ότι δε μου αρέσει να μην το προσφέρω σε κάποιους άλλους συναδέλφους που μπορούν να το βρουν ενδιαφέρον. Εμείς ούτως ή άλλως είμαστε άλλης σχολής:wink:

Όπως βλέπεις διόρθωσα στο μήνυμά σου την προσφώνησή σου στο πρόσωπό μου...:D
Συμφωνώ και επαυξάνω! Δεν έμαθα ακόμα χρονολογίες για τον Καποράλη, μόλις τις βρω θα ενημερώσω το θέμα και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του... Θυμάμαι πάντως σαν σε όνειρο να τη λέει ο πατέρας μου και ο αδελφός της μάνας μου (ψάλτες αμφότεροι). Πρέπει στη Σάμο να ήταν ευρέως διαδεδομένη η εν λόγω δοξολογία. Σμυρναίικο ύφος, αν δεν απατώμαι...
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Όπως βλέπεις διόρθωσα στο μήνυμά σου την προσφώνησή σου στο πρόσωπό μου...:D
Συμφωνώ και επαυξάνω! Δεν έμαθα ακόμα χρονολογίες για τον Καποράλη, μόλις τις βρω θα ενημερώσω το θέμα και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του... Θυμάμαι πάντως σαν σε όνειρο να τη λέει ο πατέρας μου και ο αδελφός της μάνας μου (ψάλτες αμφότεροι). Πρέπει στη Σάμο να ήταν ευρέως διαδεδομένη η εν λόγω δοξολογία. Σμυρναίικο ύφος, αν δεν απατώμαι...

Οι Αθανάσιος Καπουράλης Μητροπολίτης Σάμου (1848-1903) και Γεώργιος Βινάκης, αμφότεροι ήταν μαθητές του Γεωργίου Ραιδεστηνού (Β). Κοινά τα ακούσματα τους. Ο Γέμελος καταγράφει στο χειρόγραφό του τη δοξολογία ακούγοντάς την από το δάσκαλό του Βινάκη.
Πολύ συχνά άκουγα τη δοξολογία αυτή στη Χίο,από τους Χατζησταμάτη Σφήκα και Αμπαζή.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζω με δοξαστικό Πεντηκοστής

Το "και καθάρισον ημάς από πάσης κηλίδος" το έκλεψε απ᾽τον Χρυσ. Θεοδοσόπουλο. :wink:

Υγ. Άλλα δεν έχει; Δώσε πράμα στο λαό!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αμφότεροι δε εκλάπησαν υπό Γεωργίου του Ραιδεστινού...
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Το "και καθάρισον ημάς από πάσης κηλίδος" το έκλεψε απ᾽τον Χρυσ. Θεοδοσόπουλο. :wink:

Ομοίως βέβαια για να είμαστε και ακροβοδίκαιοι :wink: , το ''ελθέ και σκήνωσον εν ημίν'' το 'συμβουλεύτηκε' από τον ''Παππού'' ,
την(κλασσική;) κατάληξη στο ''αγαθών'' από τον Θράσο κτλ κτλ


Υγ. Άλλα δεν έχει; Δώσε πράμα στο λαό!

Αν βρίσκεται εύκαιρο και το 'Εις το μνήμα σε Επεζήτησεν ' ευπρόσδεκτο :)
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Οι Αθανάσιος Καπουράλης Μητροπολίτης Σάμου (1848-1903) και Γεώργιος Βινάκης, αμφότεροι ήταν μαθητές του Γεωργίου Ραιδεστηνού (Β). Κοινά τα ακούσματα τους. Ο Γέμελος καταγράφει στο χειρόγραφό του τη δοξολογία ακούγοντάς την από το δάσκαλό του Βινάκη.
Πολύ συχνά άκουγα τη δοξολογία αυτή στη Χίο,από τους Χατζησταμάτη Σφήκα και Αμπαζή.

Εάν σκεφτεί κανείς ότι η δοξολογία αυτή βασίζεται σε μια "αρχαϊκή" ιδέα, δηλ. στον πλαγιασμό του α΄ στον πλ. α΄ (εάν τη φανταστεί κανείς εκ του Κε το καταλαβαίνει ακόμα καλύτερα), και δεδομένου ότι ο Ραιδεστηνός είναι γνωστός για τέτοιου είδους αναζητήσεις, εύλογα γεννιέται η υποψία μήπως, αν όχι η πατρότητα, τουλάχιστον η βασική ιδέα ανήκει σε εκείνον.
 
Όπως υποσχέθηκα αρχίζω να ανεβάζω μαθήματα του Γεωργίου Βινάκη από χειρόγραφα του Γεωργίου Γέμελου που έχω στην κατοχή μου.
Αρχίζουμε με μια σύντομη και ιδιόμορφη δοξολογία σε ήχο πρώτο.
Καλή ανάγνωση!


Ευχαριστώ και εγώ επίσης για τις αναρτήσεις χειρογράφων του Βινάκη. Κρίμα για το τρίτο τροπάριο μετά τον 50κοστό ψαλμό που είναι κομμένο.Μήπως υπάρχουν και άλλα χειρόγραφα του Βινάκη ή του Γέμελου?
 
Top