[Ερώτηση] Αποθήκευση σε pdf

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Γειά σας
Μία ερώτηση προς τους γνώστες περί τα του υπολογιστή.
Γράφω ένα μουσικό κείμενο(πρόγραμμα Σουλδάτου).
Αποθηκεύεται κανονικά.
Όταν όμως θέλω να το αποθηκεύσω σε .pdf δεν διαβάζει το Αρχιγράμμα.
Στη θέση του βάζει ερωτηματικό.(Έκανα πολλές προσπάθειες αποθήκευσης, και σε κάποια από αυτές το διάβασε και το αποθήκευσε σωστά. Αυτό ήταν. Ξανά τίποτε. Δεν το διαβάζει.
Σημειώστε ότι το Office 2007 που έχω είναι αυθεντικό και την αποθήκευση σε .pdf μου την δίνει το ίδιο το πρόγραμμα.
Ξέρει μήπως κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ελένη
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γειά σας
Μία ερώτηση προς τους γνώστες περί τα του υπολογιστή.
Γράφω ένα μουσικό κείμενο(πρόγραμμα Σουλδάτου).
Αποθηκεύεται κανονικά.
Όταν όμως θέλω να το αποθηκεύσω σε .pdf δεν διαβάζει το Αρχιγράμμα.
Στη θέση του βάζει ερωτηματικό.(Έκανα πολλές προσπάθειες αποθήκευσης, και σε κάποια από αυτές το διάβασε και το αποθήκευσε σωστά. Αυτό ήταν. Ξανά τίποτε. Δεν το διαβάζει.
Σημειώστε ότι το Office 2007 που έχω είναι αυθεντικό και την αποθήκευση σε .pdf μου την δίνει το ίδιο το πρόγραμμα.
Ξέρει μήπως κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ελένη

Κυρία Ελένη!!!
Αυτό συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις, και σύμφωνα με τον τεχνικό μου, οφείλεται στο ότι κάποια από τα γράμματα των γραμματοσειρών που χρησιμοποιούνται είναι ''εντολές'' του pdf.
Εκεί που το αποθήκευσε σωστά δεν υπήρχαν τα γράμματα που είναι ''εντολές'' του pdf.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ την ''προβληματική'' γραμματοσειρά, και ησήχασα.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Κυρία Ελένη!!!
Αυτό συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις, και σύμφωνα με τον τεχνικό μου, οφείλεται στο ότι κάποια από τα γράμματα των γραμματοσειρών που χρησιμοποιούνται είναι ''εντολές'' του pdf.
Εκεί που το αποθήκευσε σωστά δεν υπήρχαν τα γράμματα που είναι ''εντολές'' του pdf.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ την ''προβληματική'' γραμματοσειρά, και ησήχασα.

Καλημέρα κ. Κιαμηλίδη
Δεν υπάρχει λύση γι αυτό;
Πρέπει να παρετούμαστε από την επιλογή μας;
 

ixadin

Ηχάδιν
Πολλές γραμματοσειρές έχουν κατασκευαστεί με τέτοιο τρόπο που δεν επιτρέπουν να ενσωματωθούν σε αρχεία pdf .

Η λύση είναι μια: βάλτε άλλη γραμματοσειρά!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλημέρα κ. Κιαμηλίδη
Δεν υπάρχει λύση γι αυτό;
Πρέπει να παρετούμαστε από την επιλογή μας;
Τη λὐση μπορεί να δώσει μόνον η εταιρία παραγωγής του προγράμματος, με το να αλλάξει τις εντολές αυτές που δημιουργούν το πρόβλημα με άλλες που δεν δημιουργούν πρόβλημα.
Εγώ τις γραμματοσειρές αυτές τις χρησιμοποιώ εκτὀς pdf.
Ναί ( εγώ και όχι μόνον ) έχω παραιτηθεί, και ησύχασα.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόρισή σας
Τι να κάνω...:rolleyes: θα συμβιβασθώ και θα ψάξω να βρώ ποιές γραμματοσειρές είναι αποδεκτές στο .pdf
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μπορεί ωστόσο το πρόβλημα να συνδέεται με το πρόσθετο (add-on) του Word. Δοκιμάστε λοιπόν και μια λύση ανεξάρτητη απο Office. π.χ.
α) ένα pdf converter (υπαρχουν ελεύθερα στο internet) που λειτουργεί ως εικονικός εκτυπωτής, ή
β) αν έχετε το Acrobat Professional.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόρισή σας
Τι να κάνω...:rolleyes: θα συμβιβασθώ και θα ψάξω να βρώ ποιές γραμματοσειρές είναι αποδεκτές στο .pdf

Κύρια Ντόβα αν σας παρηγορεί αυτό, να ξέρετε (όπως ανέφερε παραπάνω και ο κυρ Βασίλης), ότι δεν είστε η μόνη...:(
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πρέπει να παρετούμαστε από την επιλογή μας;

H ταν η επι τας!

Κατεβάστε το pdf creator http://www.pdfforge.org/
Eίναι δωρεάν και εγκαθιστόντας το δημιουργεί έναν "εικονικό" εκτυπωτή στον υπολογιστή σας. Δεν χρειάζεται να το ξανατρέξετε σαν πρόγραμμα. Ανοίγετε με το word το επίμαχο document και επιλέγετε "Εκτύπωση". Στη λίστα με τους εκτυπωτές διαλέγετε τον εκτυπωτή "pdfcreator". Φυσικά τίποτα δεν εκτυπώνεται, απλά αποθηκεύεται το αρχείο ως pdf.

Υπόψιν ότι το ίδιο μπορείτε να κάνετε με οποιοδήποτε πρόγραμμα του υπολογιστή επιτρέπει εκτύπωση (Powerpoint, Excel, Photoshop κτλ) και να δημιουργείτε έτσι αρχεία pdf.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
H ταν η επι τας!

Κατεβάστε το pdf creator http://www.pdfforge.org/
Eίναι δωρεάν και εγκαθιστόντας το δημιουργεί έναν "εικονικό" εκτυπωτή στον υπολογιστή σας. Δεν χρειάζεται να το ξανατρέξετε σαν πρόγραμμα. Ανοίγετε με το word το επίμαχο document και επιλέγετε "Εκτύπωση". Στη λίστα με τους εκτυπωτές διαλέγετε τον εκτυπωτή "pdfcreator". Φυσικά τίποτα δεν εκτυπώνεται, απλά αποθηκεύεται το αρχείο ως pdf.

Υπόψιν ότι το ίδιο μπορείτε να κάνετε με οποιοδήποτε πρόγραμμα του υπολογιστή επιτρέπει εκτύπωση (Powerpoint, Excel, Photoshop κτλ) και να δημιουργείτε έτσι αρχεία pdf.
Μιχάλη Σωτήρα μας. Βοήθησε και εμένα την ''ηλεκτρονικά αγράμματο'' (τί να κανω για να το κατεβάσω και να το εγκαταστήσω????)
Σε ευχαριστώ τα μάλλα εκ των προτέρων.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Βασίλης Κιαμηλίδης;40408 said:
Μιχάλη Σωτήρα μας. Βοήθησε και εμένα την ''ηλεκτρονικά αγράμματο'' (τί να κανω για να το κατεβάσω και να το εγκαταστήσω????)
Σε ευχαριστώ τα μάλλα εκ των προτέρων.

Billy, όταν ψάχνεις ελέυθερα προγράμματα για να κάνεις τη δουλειά σου, να πηγαίνεις στο www.filehippo.com

Ἐχει τα πάντα σε εύκολη και γρήγορη για κατέβασμα μορφή.

Στο επόμενο λινκ

http://www.filehippo.com/search?q=pdf

Τα πρώτα 5 (μέσα στα οποία είναι και ο PDFCreator) κάνουν τη δουλειά που θέλεις. Τώρα αν θα μετατρέψουν σωστά τα αρχιγράμματα δεν ξέρω. Πρέπει να έχει να κάνει με το Word και όχι με το pdf. Το Word μπορεί να εμφανίζει και όχι εγκατέστημένες γραμματοσειρές (λ.χ. σε αρχείο που ήρθε από άλλο υπολογιστή), αλλά όταν του ζητήσεις να το "εκτυπώσει" σε pdf θα εμφανίζει ερωτηματικά. Ίσως το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις, αυτά τα προγράμματα της microsoft όλο bugs είναι,

αλλά τι να κάνουμε... ο συνονόματός σου Billy (Gates) με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επικράτησε (και πνίγηκε στο χρήμα). Νάξερες πόσο καταλαβαίνω τον Θεοτοκάτο, για την οργή του απέναντι σ'αυτούς τους καρχαρίες...

Χάρης
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για windows το πιο μικρό, γρήγορο και αξιόπιοστο pdf converter που έχω βρεί είναι το dopdf.
Για freeware σε windows πάτε και στο freewarezoom, το προτιμάω προσωπικά για την ωραία περιγραφή, τα πολύ καλά και σε μεγάλη ποικιλία προγράμματα και -κυρίως- για την τακτική του ανανέωση. Κάντε αναζήτηση με τον όρο pdf, επιλέξτε το freewarezoom.com για domain αναζήτησης και όλο και κάτι χρήσιμο θα βρείτε.

ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΕΣ LINUX
Αν θέλετε να αποθηκεύσετε πολλές εικόνες σε pdf ή ένα pdf να το κάνετε εικόνες, να τις επεξεργαστείτε και μετά ξανά pdf, φτιάξτε έναν φάκελο και βάλτε εκεί μόνο τα jpg που θέλετε να γίνουν ένα pdf. Ανοίγετε κονσόλα στο φάκελο αυτό και δίνετε:
α) για μετατροπή jpg=>pdf:
convert *.jpg outputfilename.pdf
β) για μετατροπή pdf=>jpg: στο φάκελο του pdf δίνετε
convert -geometry 1600x1600 -density 200x200 -quality 100 file.pdf file.jpg
Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργηθούν απλά και γρήγορα τόσα jpg όσες και οι σελίδες του pdf και θα έχουν όνομα file001, file002 κλπ.
Για να δουλέψουν οι εντολές αυτές, πρέπει να υπάρχει στο σύστημα το πακέτο imagemagick.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΕΣ LINUX
Αν θέλετε να αποθηκεύσετε πολλές εικόνες σε pdf ή ένα pdf να το κάνετε εικόνες, να τις επεξεργαστείτε και μετά ξανά pdf, φτιάξτε έναν φάκελο και βάλτε εκεί μόνο τα jpg που θέλετε να γίνουν ένα pdf. Ανοίγετε κονσόλα στο φάκελο αυτό και δίνετε:
α) για μετατροπή jpg=>pdf:
convert *.jpg outputfilename.pdf
β) για μετατροπή pdf=>jpg: στο φάκελο του pdf δίνετε
convert -geometry 1600x1600 -density 200x200 -quality 100 file.pdf file.jpg
Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργηθούν απλά και γρήγορα τόσα jpg όσες και οι σελίδες του pdf και θα έχουν όνομα file001, file002 κλπ.
Για να δουλέψουν οι εντολές αυτές, πρέπει να υπάρχει στο σύστημα το πακέτο imagemagick.

Ρε αυτός είναι γκουρού.... πρέπει να μιλάμε πιο συχνά κύριε συντονιστά. Να μου μάθεις και κανα κολπάκι.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί συφορουμίστες Χαίρετε πάντοτε, και σας ευχαριστώ πολύ.
Ήδη κατάφερα και τον χρησιμοποίησα, όμως μου εμφανίζει και το ''υδατογράφημα'' πως λέγεται. Τϊ εντολή να δώσω ώστε να μην το εμφανίζει??????
Επισυνάπτω το δείγμα, και εν αναμονή διατελώ.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • pdf creator για διόρθωση.pdf
    36.5 KB · Views: 48

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί συφορουμίστες Χαίρετε πάντοτε, και σας ευχαριστώ πολύ.
Ήδη κατάφερα και τον χρησιμοποίησα, όμως μου εμφανίζει και το ''υδατογράφημα'' πως λέγεται. Τϊ εντολή να δώσω ώστε να μην το εμφανίζει??????
Επισυνάπτω το δείγμα, και εν αναμονή διατελώ.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Απ' ότι βλέπω Billy μου, έχεις κατεβάσει την έκδοση plus 4.0 που δεν είναι ελέυθερη. Δεν υπάρχει τρόπος να σβήσεις το υδατογράφημα.
Απεγκατάστησέ το, κατέβασε και εγκατάστησε την ελεύθερη version που βρίσκεται στο

http://www.filehippo.com/download_pdfcreator/

είναι η 0.9.8 και θα την κατεβάσεις από επάνω δεξια που γράφει:

Download Latest Version

ΥΓ Ωραία γραμματοσειρά (στο δείγμα) ποιά είναι?

Χάρης
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΕΣ LINUX
Αν θέλετε να αποθηκεύσετε πολλές εικόνες σε pdf ή ένα pdf να το κάνετε εικόνες, να τις επεξεργαστείτε και μετά ξανά pdf, φτιάξτε έναν φάκελο και βάλτε εκεί μόνο τα jpg που θέλετε να γίνουν ένα pdf. Ανοίγετε κονσόλα στο φάκελο αυτό και δίνετε:
α) για μετατροπή jpg=>pdf:
convert *.jpg outputfilename.pdf
β) για μετατροπή pdf=>jpg: στο φάκελο του pdf δίνετε
convert -geometry 1600x1600 -density 200x200 -quality 100 file.pdf file.jpg
Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργηθούν απλά και γρήγορα τόσα jpg όσες και οι σελίδες του pdf και θα έχουν όνομα file001, file002 κλπ.
Για να δουλέψουν οι εντολές αυτές, πρέπει να υπάρχει στο σύστημα το πακέτο imagemagick.

Αντίστοιχα για Mac... ακόμα πιο εύκολα
Πας στο print, και πατάς στην επιλογή "save as pdf"
Ύστερα όπως λέει και ο καλός μας φίλος Steve... ΒΟΟΜ! έχεις το pdf στα χεράκια σου :wink:

Έτσι απλά και ωραία :cool:

Από τη στιγμή που έχεις όλα τα αρχεία σου (.jpeg .doc .ppt .txt .html κτλ) σε pdf, ανοίγεις τo Adobe Acrobat 8 Professional και κάνεις ότι θέλεις
Πάλι... απλά και ωραία :D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αντίστοιχα για Mac... ακόμα πιο εύκολα
Πας στο print, και πατάς στην επιλογή "save as pdf"
Ύστερα όπως λέει και ο καλός μας φίλος Steve... ΒΟΟΜ! έχεις το pdf στα χεράκια σου :wink:

Έτσι απλά και ωραία :cool:

Από τη στιγμή που έχεις όλα τα αρχεία σου (.jpeg .doc .ppt .txt .html κτλ) σε pdf, ανοίγεις τo Adobe Acrobat 8 Professional και κάνεις ότι θέλεις
Πάλι... απλά και ωραία :D
Εσύ μιλάς για έτοιμο αρχείο σε έναν επεξεργαστή κειμένου λ.χ. Μα το ίδιο ακριβώς γίνεται και στο linux. Αν πατήσετε σε οποιαδήποτε εφαρμογή Print και επιλέξετε Print_to_pdf (εφόσον είναι εγκατεστημένο το πακέτο εκτύπωσης για pdf, στο linux mint ας πούμε είναι εξαρχής), δημιουργείται αυτόματα ένα pdf. Επίσης, είναι πασίγνωστο ότι αν έχετε έγγραφο στο open office (αντίστοιχο του office της micro$oft) απλώς πατάτε το εικονίδιο με το pdf και τελειώσατε. Εγώ αναφέρθηκα στην περίπτωση που:
α) είτε έχετε πολλές εικόνες jpg (π.χ. από σκανάρισμα) και θέλετε να της κάνετε ένα pdf ή
β) έχετε ένα pdf και θέλετε να πειράξετε μια σελίδα, επομένως το μετατρέπετε όλο σε εικόνες, πειράζετε τη σελίδα π.χ. με το Gimp (πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας) και μετά ξανακάνετε τις εικόνες pdf.
Όσον αφορά στο Acrobat Pro, στο linux και στο ελεύθερο λογισμικό γενικά δεν κάνουμε ποτέ λόγο για εμπορικά προγράμματα (τουλάχιστον εγώ).
Επίσης:
Ρε αυτός είναι γκουρού.... πρέπει να μιλάμε πιο συχνά κύριε συντονιστά. Να μου μάθεις και κανα κολπάκι.
Καλά, νομίζεις απ' μυαλό μου έβγαλα τις εντολές της κονσόλας;; Ηρεμία, ούτε προγραμματισμό ξέρω, ούτε γκουρού είμαι φυσικά, απλώς τις αντέγραψα από τα ubuntu forums. Το έψαχνα καιρό το θέμα, αλλά με αυτές τις παραμέτρους που αναφέρω το pdf βγαίνει πολύ καλό (αν θέλετε φυσικά τροποποιείτε το 1600x1600 ανάλυση). Αν όμως δεν τις βάλετε, βγαίνει χάλια.
Υπόψιν ότι στο linux μπορείτε να κάνετε αντιγραφή-επικόλληση και μέσα στην κονσόλα (επικόλληση με Ctrl+Shift+V ή φυσικά από το μενού της κονσόλας).
 
Last edited:

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα όλο το θέμα παρά μονο το μήνυμα με το Linux που έπεσε στο μάτι μου :D

Αλλά και πάλι θα υσποστηρίξω την Adobe με το Adobe Acrobat 8 Professional

Όσο για το ελεύθερο λογισμικό, τα εμπορικά προγράμματα κτλ ------> Εδώ Ελλάδα!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αντίστοιχα για Mac... ακόμα πιο εύκολα
Πας στο print, και πατάς στην επιλογή "save as pdf"
Υποτίθεται ότι το αρχείο μας είναι στο Office. Επειδή σταμάτησα να χρησιμοποιώ Μac εδώ και 4 χρόνια: σίγουρα υπάρχει τέτοια επιλογή στο Word για Μac; Μήπως είναι κι αυτό πρόσθετο, όπως στα Οffice για Windows, οπότε δεν αλλάζει κάτι για την κ. Ντόβα;
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Γιώργος Μ.;40568 said:
Υποτίθεται ότι το αρχείο μας είναι στο Office. Επειδή σταμάτησα να χρησιμοποιώ Μac εδώ και 4 χρόνια: σίγουρα υπάρχει τέτοια επιλογή στο Word για Μac; Μήπως είναι κι αυτό πρόσθετο, όπως στα Οffice για Windows, οπότε δεν αλλάζει κάτι για την κ. Ντόβα;

Δεν είναι επιλογή του Word....
Όπου μπορείς να κάνεις print μπορείς να το κάνεις και pdf
πχ είμαι στο safari τώρα, πάω στο menu file/print και εκεί που λέει pdf πατάς save as pdf
 

Attachments

  • Picture 1.png
    Picture 1.png
    322.8 KB · Views: 25
Top