Ήχος πρώτος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Ηχογραφησεις του Αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη της ΜΕ Θρασυβουλου Στανιτσα , κυκλοφορουν εκατονταδες . Αναμεσα σε αυτές , πολλες είναι και οι ηχογραφησεις Κυριακων κατ’ ηχον . Διαθετω καμποσες σε διαφορες ημερομηνιες , κυριως από την πρωτοψαλτεια του στον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων .
Προ ημερων ηταν στο Ηρακλειο το εκλεκτο μελος του ‘’Ψαλτολογιον’’ και καλος φιλος Παναγιωτης Τζανακος πρωτοψαλτης του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Ευαγγελιστριας Σπαρτης . Ειχε την καλωσυνη να μου κρατα διαφορες ηχογραφησεις διαφορων , κατι για το οποιο θερμα τον ευχαριστω , μεταξυ των οποιων και αρκετες του Στανιτσα . Σε αυτές τις ηχογραφησεις (του Στανιτσα) υπαρχουν και ηχογραφησεις με αποσπασματα από Κυριακες και στους οκτω ηχους . Αυτές τις ηχογραφησεις θα προσπαθησω να ανεβασω αρχιζωντας σημερα με την του Αου ηχου που είναι ο ηχος της ερχομενης Κυριακης . Κάθε εβδομαδα θα ανεβαζω την του ηχου της Κυριακης που θα ακολουθει . Πιθανωτατα καπου να εχουν ξαναανεβει καποια κοματια , αλλα νομιζω πως το περισιο φως δεν βλαπτει . Στις ηχογραφησεις αυτές , που πρεπει να είναι από τον Ι.Ν Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπουν , δεν αναφερεται ακριβη ημερομηνια . Αν καποιος φιλος μπορει να ξερει την ακριβη ημερομηνια , παρακαλω ας μας ενημερωσει .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 01=2'25''= Καθισματα.mp3
    2.2 MB · Views: 875
  • 02=2'49''= Αναβαθμοί.mp3
    2.6 MB · Views: 737
  • 03=1'30''= Τιμιωτέρα Α ήχου.mp3
    1.4 MB · Views: 630
  • 04=0'40''= συνέχεια Τιμωτέρας.mp3
    636 KB · Views: 515
  • 05=2'38''= Πασπνάριο-αίνοι.mp3
    2.4 MB · Views: 750
  • 06=6'23''= Χερουβκόν Α ηχου.mp3
    5.9 MB · Views: 781
  • 07=8'12''= Λειτουργκά Α ήχου Χ''Αθανασίου.mp3
    7.5 MB · Views: 851
  • 08=0'51''= Εις Αγιος.mp3
    807.4 KB · Views: 500

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θερμότατες ευχαριστίες στον κυρ Βαγγέλη, αλλά και στον κύριο Τζανάκο

Το Χερουβικό έχει αρκετές ομοιότητες ( αν δεν ταυτίζεται) με κάποιο από αναστάσιμη λειτουργία αρχών του '70, για την οποία έχουμε συζητήσει εδώ και εδώ.

Δ
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θερμότατες ευχαριστίες στον κυρ Βαγγέλη, αλλά και στον κύριο Τζανάκο

Το Χερουβικό έχει αρκετές ομοιότητες ( αν δεν ταυτίζεται) με κάποιο από αναστάσιμη λειτουργία αρχών του '70, για την οποία έχουμε συζητήσει εδώ. Δ

Το ειδα και εγω .
 
P

ptz

Guest
Αγαπητοι Φιλοι
Ηχογραφησεις του Αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη της ΜΕ Θρασυβουλου Στανιτσα , κυκλοφορουν εκατονταδες . Αναμεσα σε αυτές , πολλες είναι και οι ηχογραφησεις Κυριακων κατ’ ηχον . Διαθετω καμποσες σε διαφορες ημερομηνιες , κυριως από την πρωτοψαλτεια του στον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων .
Προ ημερων ηταν στο Ηρακλειο το εκλεκτο μελος του ‘’Ψαλτολογιον’’ και καλος φιλος Παναγιωτης Τζανακος πρωτοψαλτης του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Ευαγγελιστριας Σπαρτης . Ειχε την καλωσυνη να μου κρατα διαφορες ηχογραφησεις διαφορων , κατι για το οποιο θερμα τον ευχαριστω , μεταξυ των οποιων και αρκετες του Στανιτσα . Σε αυτές τις ηχογραφησεις (του Στανιτσα) υπαρχουν και ηχογραφησεις με αποσπασματα από Κυριακες και στους οκτω ηχους . Αυτές τις ηχογραφησεις θα προσπαθησω να ανεβασω αρχιζωντας σημερα με την του Αου ηχου που είναι ο ηχος της ερχομενης Κυριακης . Κάθε εβδομαδα θα ανεβαζω την του ηχου της Κυριακης που θα ακολουθει . Πιθανωτατα καπου να εχουν ξαναανεβει καποια κοματια , αλλα νομιζω πως το περισιο φως δεν βλαπτει . Στις ηχογραφησεις αυτές , που πρεπει να είναι από τον Ι.Ν Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπουν , δεν αναφερεται ακριβη ημερομηνια . Αν καποιος φιλος μπορει να ξερει την ακριβη ημερομηνια , παρακαλω ας μας ενημερωσει .
Καλη Ακροαση .



-Μία διευκρίνηση στα ανωτέρω.Στο προσωπικό μου ''στικάκι'' που έδοσα για αντιγραφή στον αγαπητό φίλο και ''παλιοσειρα''στα ψαλτικά Ευάγγελο,τις ηχογραφήσεις του Δασκάλου[εγώ έτσι τον προσφωνούσα από κοντά-και έτσι μου έχει μείνει],τις είχα κατανείμει με εύχρηστη για μένα σειρα.Αφ' ενός κατ' ακολουθίες-ενθύμια[ετος-τοπος] και κατ' ήχον Κυριακών διάφορα-συνήθως δικές μου εγγραφές-καθαρά για λόγους εκπαιδευτικούς.Μπορεί μέλη Κυριακής Β' ήχου π.χ.,να είναι απο διαφορετικές εγγραφές.Αυτά.Και με την ευκαιρία ένα συμπέρασμα δικό μου ύστερα από 35 χρόνια στα αναλόγια.Καλός ψάλτης ο ψάλλων από διφθέρας κλασικά μέλη-αοιδίμων μελοποιών [ή και νέα νεωτέρων σοβαρών μελοποιών] ΑΛΛΑ με ύφος και μαεστρία Στανίτσα.Γίνεται?Καλή ακρόαση-καλό καλοκαίρι.Και Αγαπητέ Ευάγγελε άφεριμ......
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;39880 said:
-Και με την ευκαιρία ένα συμπέρασμα δικό μου ύστερα από 35 χρόνια στα αναλόγια.Καλός ψάλτης ο ψάλλων από διφθέρας κλασικά μέλη-αοιδίμων μελοποιών [ή και νέα νεωτέρων σοβαρών μελοποιών] ΑΛΛΑ με ύφος και μαεστρία Στανίτσα.Γίνεται?

Εδώ βρίσκεται πιστεύω πια κι εγώ η ουσία της μουσικής μας. Γίνεται και παραγίνεται και παρακαλώ κάθε αναγνώστη μας κατά το μέτρον των δυνάμεών του να το επιχειρήσει και θα εκπλαγεί από το αποτέλεσμα. Μόνον που θέλει μελέτη, εγρήγορση, έμπνευση αλλά ... συνηθίζεται… και μετά τα υπόλοιπα δεν θα τον ικανοποιούν. Σαν παλιός Στανιτσικός κ.Τζανάκο θυμάστε που σε στιγμές εκείνων των αλησμονήτων καφε-συνάξεων μετά την κυριακάτικη λειτουργία στα πέριξ της οδού Πανόρμου, ένθα ο αείμνηστος γαλουχούσε γενιές μαθητών και θαυμαστών, δίδασκε μεταξύ άλλων και το εξής πάνω-κάτω: Ψάλατε Πέτρο σε Αναστασιματάριο και Ειρμολόγιο! Αποφύγετε ακόμα και τον Ιωάννη! Μην κυνηγάτε πολλά χειρόγραφα και "θέσεις"! Λίγα και καλά που να τα γνωρίζετε άριστα! Μήπως το είχε ενσαρκώσει ειδικά στο Άλμπουμ Πέτρος Λαμπαδάριος του ΙΒΜ αλλά και είχε αρχίσει να το προσεγγίζει και συνθετικά όπως για παράδειγμα στην τελευταία version των -νεοκλασσικών θα τα έλεγα- σύντομων Χερουβικών του (για τα οποία καμάρωνε); Όταν κάποιο προσφιλές μου πρόσωπο, το οποίο και μου έχει μεταλαμπαδεύσει τις λίγες Στανιτσικές μου γνώσεις που σας παρουσιάζω κατά καιρούς, τον είχε επισκεφθεί γύρω στα 1980 στο διαμέρισμά του στην Πανόρμου και τον ρώτησε από πού να ψάλλει τη Μεγάλη Εβδομάδα , ο μακαριστός Δάσκαλος απήντησε: «Μπορείς να ψάλλεις "Ραιδεστηνό", αλλά παιδί μου είναι "δρόμος μετ' εμποδίων"! Γι' αυτό καλύτερα ψάλε, "Πρίγγο". Κι εγώ αυτό ψάλλω παιδί μου! Κι όταν λέμε Πρίγγος... Μέσα εκεί βρίσκεται η Πολίτικη παράδοση! Καταγραφέας είναι ο Πρίγγος!»
Και στην έκδοση Χατζηγιακουμή των Καλοφωνικών ειρμών, μήπως με καταφανή φωνητική αδυναμία ξεπερνά πολλούς επαιρόμενους καλλιφώνους και τους αποδεικνύει "ιχθύας αφώνους" ακριβώς λόγω της βαθυτάτης εμπεδώσεως του κλασσικού μέλους; Το ίδιο και καλύτερα στο συνοδευτικό της εκδόσεως χειρογράφων ΕΤΕ δίσκο (όπου ψάλλει χωρίς τις συνήθεις εκτενείς πατριαρχικές αναλύσεις και ολόκληρο το "Τον Δεσπότην"-αρχαίο μέλος)
Θα μπορούσατε να μας προσφέρετε κι εσείς τις πολύτιμες Στανιτσικές σας αναμνήσεις κι εμπειρίες, πράγμα για το οποίο σας παρακαλούμε!
 
Last edited:
P

ptz

Guest
Εδώ βρίσκεται πιστεύω πια κι εγώ η ουσία της μουσικής μας. Γίνεται και παραγίνεται και παρακαλώ κάθε αναγνώστη μας κατά το μέτρον των δυνάμεών του να το επιχειρήσει και θα εκπλαγεί από το αποτέλεσμα. Μόνον που θέλει μελέτη, εγρήγορση, έμπνευση αλλά ... συνηθίζεται… και μετά τα υπόλοιπα δεν θα τον ικανοποιούν. Σαν παλιός Στανιτσικός κ.Τζανάκο θυμάστε που σε στιγμές εκείνων των αλησμονήτων καφε-συνάξεων μετά την κυριακάτικη λειτουργία στα πέριξ της οδού Πανόρμου, ένθα ο αείμνηστος γαλουχούσε γενιές μαθητών και θαυμαστών, δίδασκε μεταξύ άλλων και το εξής πάνω-κάτω: Ψάλατε Πέτρο σε Αναστασιματάριο και Ειρμολόγιο! Αποφύγετε ακόμα και τον Ιωάννη! Μην κυνηγάτε πολλά χειρόγραφα και "θέσεις"! Λίγα και καλά που να τα γνωρίζετε άριστα! Μήπως το είχε ενσαρκώσει ειδικά στο Άλμπουμ Πέτρος Λαμπαδάριος του ΙΒΜ αλλά και είχε αρχίσει να το προσεγγίζει και συνθετικά όπως για παράδειγμα στην τελευταία version των -νεοκλασσικών θα τα έλεγα- σύντομων Χερουβικών του (για τα οποία καμάρωνε); Όταν κάποιο προσφιλές μου πρόσωπο, το οποίο και μου έχει μεταλαμπαδεύσει τις λίγες Στανιτσικές μου γνώσεις που σας παρουσιάζω κατά καιρούς, τον είχε επισκεφθεί γύρω στα 1980 στο διαμέρισμά του στην Πανόρμου και τον ρώτησε από πού να ψάλλει τη Μεγάλη Εβδομάδα , ο μακαριστός Δάσκαλος απήντησε: «Μπορείς να ψάλλεις "Ραιδεστηνό", αλλά παιδί μου είναι "δρόμος μετ' εμποδίων"! Γι' αυτό καλύτερα ψάλε, "Πρίγγο". Κι εγώ αυτό ψάλλω παιδί μου! Κι όταν λέμε Πρίγγος... Μέσα εκεί βρίσκεται η Πολίτικη παράδοση! Καταγραφέας είναι ο Πρίγγος!»
Και στην έκδοση Χατζηγιακουμή των Καλοφωνικών ειρμών, μήπως με καταφανή φωνητική αδυναμία ξεπερνά πολλούς επαιρόμενους καλλιφώνους και τους αποδεικνύει "ιχθύας αφώνους" ακριβώς λόγω της βαθυτάτης εμπεδώσεως του κλασσικού μέλους; Το ίδιο και καλύτερα στο συνοδευτικό της εκδόσεως χειρογράφων ΕΤΕ δίσκο (όπου ψάλλει χωρίς τις συνήθεις εκτενείς πατριαρχικές αναλύσεις και ολόκληρο το "Τον Δεσπότην"-αρχαίο μέλος)
Θα μπορούσατε να μας προσφέρετε κι εσείς τις πολύτιμες Στανιτσικές σας αναμνήσεις κι εμπειρίες, πράγμα για το οποίο σας παρακαλούμε!

-Είναι πολύ μεγάλο το θέμα αυτό,αγαπητέ συνάδελφε.Και δύσκολο.Εγώ κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα-και το εφαρμόζω στην πράξη-ύστερα από πολλές ακροβασίες,αναθεωρήσεις και έρευνες.Οσο γιά τον Δάσκαλο,εγώ έκανα χρόνια να τον προσεγγίσω[πρωτοπήγα 17 χρονών στην Εκκλησία του γύρω στο 1970 και τον ντρεπόμουν-ηταν και ιδιόρυθμος]και τον προσέγγισα πολύ αργότερα,μέσω ενός κοινού γνωστού μας,έψαλλα 2-3 φορές αριστερά του,ήλθε και έψαλλε στο γάμο μου κλπ.Ομως όταν πλέον με εμπιστεύθηκε και κάναμε μακρές συζητήσεις,ειδικά τα καλοκαιρια,εκεί στη Ν.Μάκρη που παραθέριζε, προσπαθούσα να αντλήσω πληροφορίες από ένα ζωντανό φορέα της ψαλτικής παράδοσης.Δεν τον ρωτούσα χαζοερωτησούλες γιά πράγματα ασήμαντα,όπως πολλοί τότε νεόκοποι.Και μου είχε πεί πολλά.Και εντελώς προσωπικά.Ομως δεν είναι του παρόντος.Για τα κλασικά μέλη,που τον ρωτούσα,είχα βραχυκυκλώσει λίγο.Αφ'ενός,επειδή στα χειρόγραφά του-δεν μιλώ για το εκδοθέν Τριώδιο-έκανε επεμβάσεις στα κλασικά κείμενα π.χ αργές δοξολογίες Ιακώβου και υποστήριζε-όταν διακριτικά του το επεσήμανα-<<και ο Ιωάννης δεν έβαλε χέρι στον Πέτρο?>>,αφ'ετέρου,ήταν άψογος στην εκτέλεση κλασικών μελών-φαίνεται και στους δίσκους-,αλλά είχε και ένα περίεργο σεβασμό στον Πέτρο.Παράδειγμα οι αργές κατβσίες Κοιμήσεως,όπου και στο χειρόγραφό του,το Πεποικιλμένη,το αρχίζει από ΔΙ,όπως είναι του Πέτρου.Θυμάμαι π.χ ενα χαρακτηριστικό-περί των κλασικών μελών-περιστατικό.Με είχε ακούσει από το ραδιόφωνο μιά Κυριακή που έλειπε ο Φώτης[Κετσετζής],από Α.Τριάδα Αμπελοκήπων,σε λειτουργία Ιακώβου,να ψάλλω το αντι χερβκού Σιγησάτω.Με πήρε τηλέφωνο και με ρώτησε από πού το έψαλλα.Εγώ το είχα πεί από βιβλίο νέο.Και με επέπληξε.Να λες μόνο το κλασικό μού είπε.Που καταλήγουμε?Εγώ πιστεύω απόλυτα ότι σήμερα που αφθονούν οι εκδόσεις κλασικών βιβλίων[τότε ΔΕΝ υπήρχε τίποτα]και τα ακούσματα ΙΑΚΩΒΟΥ-ΠΡΙΓΓΟΥ-ΣΤΑΝΙΤΣΑ τα έχουν όλοι,είναι ευχής έργον να επαναφέρουμε τα γνήσια μέλη στα αναλόγιά μας.Το θέμα είναι πως τα εκτελούμε και με ποιό πρότυπο.Τέλος πιστεύω ότι νέες σοβαρές συνθέσεις,γιά κάλυψη σημερινών αναγκών,είναι και καλό και ωφέλιμο να γίνονται.π.χ του φίλου Ν.ΓΙΑΝΝΟΥ.Η Βυζ.μουσική δεν είναι και δεν πρέπει να γίνει μουσειακή.Οχι όμως διασκευές.Είναι το λιγώτερο ανοίκοιο.Αυτά και θα τα ξαναπούμε.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
-.Ομως όταν πλέον με εμπιστεύθηκε και κάναμε μακρές συζητήσεις,ειδικά τα καλοκαιρια,εκεί στη Ν.Μάκρη που παραθέριζε, προσπαθούσα να αντλήσω πληροφορίες από ένα ζωντανό φορέα της ψαλτικής παράδοσης.Δεν τον ρωτούσα χαζοερωτησούλες γιά πράγματα ασήμαντα,όπως πολλοί τότε νεόκοποι.Και μου είχε πεί πολλά.Και εντελώς προσωπικά.Ομως δεν είναι του παρόντος.Αυτά και θα τα ξαναπούμε.

Ευχαριστούμε όλοι για τη μοναδική σας κοινωνία εμπειριών. Όπως καταλαβαίνετε, περιμένουμε πολλά. Περιμένουμε να "αναστήσετε" το Δάσκαλο με τη μεταλαμπάδευση των διδασκαλιών και εμπειριών σας και εσείς και άλλοι τυχεροί που μαθήτευσαν κοντά του. Ακόμα και οι πιο απλές του ρήσεις έχουν πολλά να μας μάθουν. Ας ανοιγεί νέο thread με τίτλο κάτι σαν "αναμνήσεις-εμπειρίες-διδασκαλίες από το Δάσκαλο Στανίτσα" . Εσείς ξέρετε καλύτερα πόσο θα ανακινηθούν τα ύδατα από αυτό. Πιστεύω ότι το θέμα θα γίνει δημοφιλές όσο και οι ηχογραφήσεις του. Του το χρωστάτε και εσείς που θα μεταδώσετε και εμείς που θα λάβουμε. Κανένας "μόδιος" ας μην σκεπάσει το φώς του αναμμένου ακόμα λύχνου Στανίτσα, αλλά να τον τοποθετήσουμε "επί την λυχνίαν" του ιστοχώρου μας αυτού για να φωτίσει πολλούς και με τα λόγια του.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συμφωνώ και εγώ. Αυτές οι εμπειρίες που μας μεταφέρετε κ. Τζανάκο από τον άρχοντα είναι θησαυροί (ειδικά για μένα προσωπικά που δεν αξιώθηκα να γνωρίσω τον άρχοντα). Αν δεν έχετε αντίρρηση, να ανοίξουμε ένα τόπο σχετικό όπως προτάθηκε. Κάντε το ο ίδιος εάν θέλετε. Θα σας είμαστε ευγνώμονες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τζανάκο και τον κ. Λιναρδάκη. Αυτή η ηχογράφηση έχει ιδιαίτερη σημασία νομίζω. Ψάλλει τα λειτουργικά του Χατζηαθανασίου υπέροχα. Γλυκύτητα φωνής, ρυθμός, έντεχνες αυξομειώσεις της έντασης, εκφραστικότητα. Από τις ερμηνείες που πλησιάζουν την τελειότητα. Ψάλλει σαν να βιώνει πραγματική κατάνυξη – αν και, θεωρητικά, αυτό ή το αντίθετό του μόνο ο Θεός το ξέρει.
Ειδικότερα για το Άξιον εστί του Χατζηαθανασίου (ένα από τα μαθήματα που θα χαρακτήριζα «αχειροποίητο» γιατί συνδυάζει θαυμάσια την αρτιότητα της δομής με την ποιότητα του μουσικού περιεχομένου, περισσότερο ίσως κι από το πατριαρχικό Άξιον εστί) θα ήθελα να παρακαλέσω, επειδή δεν έχω μεγάλη πείρα από ηχογραφήσεις του Στανίτσα: αν κάποιος από τους πολλούς φίλους που έχουν ηχογραφήσεις του μπορεί να μας πει ότι το έχει ερμηνεύσει το εν λόγω Άξιον εστί κάπου καλύτερα, θα του ήμουν ευγνώμων.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γιωργο Μ. και Λοιποι Φιλοι
Απο ηχογραφηση στην Πολη εκτος εκκλησιας , ακουστε τον Αρχωντα να ψαλλει με τον δικο του μοναδικο τροπο , τα Λειτουργικα και το Αξιον Εστιν του Μιχαηλ Χ''Αθανασιου σε ηχο Αο (ουσακ) . Ψαλλει και δευτερο ''Σε υμνουμεν'' οπου κανει σαμπαχ . Θα διαπιστωσετε τις καποιες διαφορες με τα εις το αρχικο μηνυμα μου επισυναπτωμενα .
Αν μπορει καποιος φιλος (Γιαννη Μπουλμπουτζη τι λες ;) , ας καθαρισει οσο γινεται τον ηχο .
 

Attachments

  • 11'29''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Λειτ-κα & Αξιον Εστιν Μ. Χ''Αθανασιου Αος (ουσακ)_new.mp3
    3.9 MB · Views: 292

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Γιωργο Μ. και Λοιποι Φιλοι
Απο ηχογραφηση στην Πολη εκτος εκκλησιας , ακουστε τον Αρχωντα να ψαλλει με τον δικο του μοναδικο τροπο , τα Λειτουργικα και το Αξιον Εστιν του Μιχαηλ Χ''Αθανασιου σε ηχο Αο (ουσακ) . Ψαλλει και δευτερο ''Σε υμνουμεν'' οπου κανει σαμπαχ . Θα διαπιστωσετε τις καποιες διαφορες με τα εις το αρχικο μηνυμα μου επισυναπτωμενα .
Αν μπορει καποιος φιλος (Γιαννη Μπουλμπουτζη τι λες ;) , ας καθαρισει οσο γινεται τον ηχο .

Προς αποφυγή (αποφευκτής..) ανακύκλωσης : έχουν πρόσφατα αναρτηθεί εδώ (με ευγενική επισύναψη 2 "Σε υμνούμεν" από τον κ.Γιάννου).

ΥΓ. Επειδή είναι πιθανόν να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα (έστω κι από την ίδια πηγή, αρχείο Πετρίδη), καλό θα ήταν να μεταφερθεί στο ήδη υπάρχον θέμα η "version" του κυρ-Βαγγέλη. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Προς αποφυγή (αποφευκτής..) ανακύκλωσης : έχουν πρόσφατα αναρτηθεί εδώ (με την ευγενική επισύναψη 2 "Σε υμνούμεν" από κ.Γιάννου).

ΥΓ. Επειδή είναι πιθανόν να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα (έστω κι από την ίδια πηγή, αρχείο Πετρίδη), καλό θα ήταν να μεταφερθεί στο ήδη υπάρχον θέμα η "version" του κυρ-Βαγγέλη. Ευχαριστώ.

Δημητρη εχεις δικιο . Δηστυχως παλι δεν θυμηθηκα οτι ειχαν ανεβει και απο τον Χαρη . Φαινεται πως πρεπει να υπομενετε και να ανεχεσθε καποιες ''πατατες'' που κανω σε καποια ανεβασματα .
Επισυναπτω αποσπασμα απο αλλη Κυριακη Αου ηχου , οπου ο Αρχωντας ψαλλει παλι τα λειτουργικα του Μ. Χ''Αθανασιου σε Αο . ''Σε υμνουμεν ..'' ψαλλει το λεγωμενο ''πατριαρχικον'' . Ελπιζω να μην εχει ξαναανεβει αυτη η ηχογραφηση .
Το χερουβικο το αφιερωνω στον φιλο Παναγιωτη Τζανακο .
 

Attachments

  • 30'17''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Απο Κυριακη Αου ηχου_new.mp3
    12.1 MB · Views: 445

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δημητρη εχεις δικιο . Δηστυχως παλι δεν θυμηθηκα οτι ειχαν ανεβει και απο τον Χαρη . Φαινεται πως πρεπει να υπομενετε και να ανεχεσθε καποιες ''πατατες'' που κανω σε καποια ανεβασματα .
Επισυναπτω αποσπασμα απο αλλη Κυριακη Αου ηχου , οπου ο Αρχωντας ψαλλει παλι τα λειτουργικα του Μ. Χ''Αθανασιου σε Αο . ''Σε υμνουμεν ..'' ψαλλει το λεγωμενο ''πατριαρχικον'' . Ελπιζω να μην εχει ξαναανεβει αυτη η ηχογραφηση .
Το χερουβικο το αφιερωνω στον φιλο Παναγιωτη Τζανακο .

Προφανως η ως ανω ηχογραφηση ειναι απο το τον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων .
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Παιδιά, με έχετε ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ!!! Ο σκληρός δίσκος αρχίζει και βγάζει καπνούς! Την ίδια ηχογράφηση τρείς φορές;;;; Πω πω πωωωωω....

Πρέπει τώρα να βρούμε τρόπο να μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Εγώ, πρωσοπικά, προτιμώ να έχω ΕΝΑ "version" από την κάθε ηχογράφηση, και προφανώς να είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Νομίζω ότι, με όλο τον σεβασμό και εκτίμηση στον Κο Συμεωνίδη και Κο Μπουλμπουτζή, νομίζω πιο καθαρές από τα καρούλια του Πετρίδη δεν θα βρούμε όσον αφορά αυτά τα Λειτουργικά. Αλλά άλλος κόβει και ράβει, άλλος βάζει και κανένα τροπάριο παραπάνω, κλπ. Μόνο σας παρακαλώ να κρατάτε λεπτομερής σημειώσεις ώστε να ξεύρουμε τι κατεβάζουμε.

Και μια που μιλάω για κατέβασμα αρχείων, ο πατέρας μου είχε μια μπομπίνα μια φορά κι' έναν καιρό που είχε την Δοξολογία του Χουρμουζίου σε Ήχ. Βαρύ εναρμόνιο και είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ. Ψάλλει μόνος του με το συνηθισμένο το ισοκράτημα στον Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου Αμπελοκήπων. Κε Βαγγέλη, μάλλον κάπου θα την έχετε αυτή την ηχογράφηση... ψάλλει Δοξαστικό Εωθινόν Γ' "Της Μαγδηληνής Μαρίας", Χερουβικό Γρηγορίου σε ήχο γ', και Λειτουργικά Χατζηαθανασίου σε ήχο γ'. Εάν την βρείτε, σας παρακαλώ να την ανεβάσετε.

Απόστολος
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
1ον : θα σας "μαλώνουμε" πιο συχνά ώστε να βγάζετε στη φόρα κι άλλες ηχογρ. Στανίτσα (έστω δίκην συγνώμης) ! Η απληστία είν'ένα από τα (αδιάβλητα) πάθη των ψαλτολογίων...:rolleyes:
2ον : έστω κι αν βρείτε την ηχογρ. που αναφέρει ανωτέρω ο αγαπητός Απόστολος, μην σπεύσετε να την ανεβάσετε ! Μας χρωστά κάτι ηχογρ. Θράσου εν Αμερική (πέρα από τη Μ.Εβδομάδα)...:wink:
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
1ον : θα σας "μαλώνουμε" πιο συχνά ώστε να βγάζετε στη φόρα κι άλλες ηχογρ. Στανίτσα (έστω δίκην συγνώμης) ! Η απληστία είν'ένα από τα (αδιάβλητα) πάθη των ψαλτολογίων...:rolleyes:
2ον : έστω κι αν βρείτε την ηχογρ. που αναφέρει ανωτέρω ο αγαπητός Απόστολος, μην σπεύσετε να την ανεβάσετε ! Μας χρωστά κάτι ηχογρ. Θράσου εν Αμερική (πέρα από τη Μ.Εβδομάδα)...:wink:

Δημήτρη,

Μια που ανάφερες περί Αμερική, την κασσέτα με την Προηγιασμένη Λειτουργία ΚΑΙ την Λειτουργία της Κυρ. Δ' των Νηστειών (Ι.Ν. Αρχαγγέλων, Στάμφορτ) ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ!!

Άντε, τώρα, να βρώ πως θα την μετατρέψω σε ψηφιακή φορμή, μια που δεν έχω κασσετόφωνο!!! :confused: Υπομονή, παιδιά. Ευτυχώς και βρέθηκε η κασσέτα.

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δημήτρη,
Μια που ανάφερες περί Αμερική, την κασσέτα με την Προηγιασμένη Λειτουργία ΚΑΙ την Λειτουργία της Κυρ. Δ' των Νηστειών (Ι.Ν. Αρχαγγέλων, Στάμφορτ) ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ!!
Άντε, τώρα, να βρώ πως θα την μετατρέψω σε ψηφιακή φορμή, μια που δεν έχω κασσετόφωνο!!! :confused: Υπομονή, παιδιά. Ευτυχώς και βρέθηκε η κασσέτα. Απόστολος

Αποστολε αυτα που αναφερεις τα εχω ανεβασει στις 28-3-09 σε εκπομπη . Παραθετω το σχετικο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=31496&postcount=116
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κε Βαγγέλη,

Είναι μέσα και τις εκφωνήσεις του Ιακώβου; Σαν να θυμάμαι ότι λήπανε αυτά...

Α.

Αποστολε
Αν οι δικες σου ηχογραφησεις ειναι πιο πληρεις , ανεβασε τις .
 
Top