[Ψάχνω] Τα Πρακτικά των εργασιών της Επιτροπής

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ξέρω ότι τα Πρακτικά των εργασιών της Επιτροπής δημοσιεύθηκαν στην Εκκλησιαστική Αλήθεια. Τα έχει κανείς σκαναρισμένα να μας τα ανεβάσει; Υπόψιν ότι οι εργασίες διήρκησαν 4 χρόνια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ξέρω ότι τα Πρακτικά των εργασιών της Επιτροπής δημοσιεύθηκαν στην Εκκλησιαστική Αλήθεια.

Είναι σίγουρο αυτό; Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτά. Τα περιεχόμενα της επανεκδεδομένης ΕΑ υπάρχουν στο internet απόσο γνωρίζω, μπορούμε ίσως να επαληθεύσουμε από εκεί. Δεν ξέρω εάν έχουν επανεκδοθεί όλοι οι τόμοι. Εγώ δεν τους έχω, εκτός από έναν.

Η Επιτροπή λέει στον πρόλογο της "Στοιχειώδους Διδασκαλίας" οτι κατέθεσε τα πρακτικά των συζητήσεων στην Ιερά Σύνοδο. Επίσης λέει οτι κατήρτισε μουσικά κείμενα σύμφωνα με τα πορίσματα των εργασιών της Επιτροπής.

Γνωρίζει κανείς μήπως σώζεται τίποτα από αυτά π.χ. στη βιβλιοθήκη του Πατριαρχείου σήμερα;

Ευχαριστώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄν ὑπάρχει ἀκριβὴς παραπομπὴ μπορῶ νὰ τὰ σκανάρω. Βλέποντας τοὺς πρώτους τόμους ὲπὶ τροχάδην δὲν εἶδα κάτι σχετικὸ με τὰ πρακτικά παρὰ μόνο στὸν τόμο 2 του 1881 σ. 47-48 ποὺ ἐπισυνάπτω.
 

Attachments

  • EA 47.jpg
    EA 47.jpg
    213.2 KB · Views: 195
  • EA 48.jpg
    EA 48.jpg
    196.5 KB · Views: 113

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πιθανόν να κάνω και λάθος και να είχα διαβάσει για την έκθεση του 1881 που επισύναψε ο domesticus. Πάντως το θέμα παραμένει και τα πρακτικά αναζητούνται. Είδα στις σκαναρισμένες σελίδες το εξής:
"Ημείς δε [...] ηψάμεθα της ιεράς λειτουργίας των συνήθων Κυριακών του Χρυσοστόμου, ενός Ιερέως και ενός Διακόνου ιερουργούντος, και κατεστρώσαμεν ολόκληρον το μουσικόν αυτής κείμενον, όπερ και επισυνάπτομεν ενταύθα"
Πού είναι λοιπόν το συνοδευτικό της έκθεσης αυτής μουσικό κείμενο της θείας λειτουργίας;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τα περιεχόμενα της επανεκδεδομένης ΕΑ υπάρχουν στο internet απόσο γνωρίζω
Δώσε link. Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό, που έχει μόνο μερικά άρθρα τευχών (όχι σκαναρισμένα) προ 20ετίας περίπου. Σε κάθε περίπτωση όμως, εμάς δεν μας ενδιαφέρει η επανεκδεδομένη, αλλά η παλαιά. Μπορείς domesticus να κοιτάξεις αν υπάρχει κάτι έως το 1885; (παρεμπιπτόντως: έχεις όλα τα τεύχη της παλαιάς "εκκλησιαστικής αλήθειας";)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θυμόμουνα αυτό εδώ. Αλλά τώρα που το κοιτάω δεν έχουν όλα περιεχόμενα δυστυχώς. Μερικά όπως αυτό εδώ έχουν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δώσε link. Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό, που έχει μόνο μερικά άρθρα τευχών (όχι σκαναρισμένα) προ 20ετίας περίπου. Σε κάθε περίπτωση όμως, εμάς δεν μας ενδιαφέρει η επανεκδεδομένη, αλλά η παλαιά. Μπορείς domesticus να κοιτάξεις αν υπάρχει κάτι έως το 1885; (παρεμπιπτόντως: έχεις όλα τα τεύχη της παλαιάς "εκκλησιαστικής αλήθειας";)

Δὲν τὰ ἔχω στὴν προσωπικὴ βιβλιοθήκη μου, ἀλλὰ ἔχω ἄμεση καὶ κατὰ βούληση πρόσβαση σὲ αὐτά.
Πάντως, ἔλεγξα μέχρι τὸ 1885 ὄντως (λίγο βιαστικά ὅμως) μὲσα ἀπὸ τὰ εὐρετήρια ἀλλὰ δὲν ὑπῆρχε κάτι. Θὰ δῶ ὅμως καὶ πιὸ κάτω ἀπὸ βδομάδα.

Νίκο, ἄν βρεῖς παραπομπὴ σὲ συγκεκριμένο τόμο, ἐπαναλαμβάνω ὅτι προτίθεμαι νὰ τὰ σκανάρω καὶ φυσικὰ νὰ τὰ ἀνεβάσω (ἂν μοῦ τὸ ἐπιτρέψουν βέβαια οἱ μουσικὲς «ἀναζητήσεις» τοῦ γιοῦ μου στὰ ὑψηλὰ σημεία τῆς κλίμακος)
 

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
Χαίρετε αγαπητοί κύριοι (και πιθανώς και κυρίες)!

Γνωρίζω ότι έχουν κυκλοφορήσει σε έξι (αν δεν απατώμαι) τεύχη τα πρακτικά όλων των συνεδριάσεων της Επιτροπής. Τα βρήκε τυχαία κάποιος γνωστός μου δασκαλος να πωλούνται στο Μοναστηράκι, πρίν από κάτι χρόνια. Δυστυχώς, όμως τα έχασε (πιθανότατα βρίσκονται στην κατοχή κάποιου άλλου διδασκάλου ή μαθητή που του τα ζήτησε, αλλά δεν τα επέστρεψε :mad:). Το πρόβλημα είναι ότι δε θυμάται ποιός ήταν αυτός που τα έχει..:confused:.

Το γεγονός ότι έχουν εκδοθεί, δεν μπορεί να βοηθήσει στην εύρεσή τους;
(Δυστυχώς, δεν έχω πληροφόρηση για τον εκδότη, ούτε για την χρονολογία της έκδοσης)
..

Πιθανότατα να τα έχει εκδόσει η Εκκλ.Αλήθεια..
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἄν ὑπάρχει ἀκριβὴς παραπομπὴ μπορῶ νὰ τὰ σκανάρω.

Παρακαλεῖται ὁ Δομέστικος νά δεῖ τήν παραπομπή τοῦ κ. Γιάννου καί νά προβεῖ στά δέοντα...:), ὥστε νά καλυφθεῖ αὐτό τό θέμα καί νά ἀπαντηθοῦν οἱ ἐρωτήσεις στά προηγούμενα.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρακαλεῖται ὁ Δομέστικος νά δεῖ τήν παραπομπή τοῦ κ. Γιάννου καί νά προβεῖ στά δέοντα...:), ὥστε νά καλυφθεῖ αὐτό τό θέμα καί νά ἀπαντηθοῦν οἱ ἐρωτήσεις στά προηγούμενα.


Κάτι ἔχω ἀνεβάσει. Πάντως μέχρι τὴν Παρασκευὴ θὰ ἐλέγξω τοὺς τὀμους 1887, 1888 τῆς ΕΑ.

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=5994&highlight=%26%237944%3B%EB%DE%E8%E5%E9%E1
 
Top