Λαζαρίδης Γεώργιος - Είη το όνομα Κυρίου (βαρύς)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο εν Λαμια αγαπητος συναδελφος και καλος φιλος μελος δε του ''Ψαλτολογιον''
Γιωργος Παλιουρας , μου εστειλλε καποιες ηχογραφησεις και για τις οποιες θερμα τον ευχαριστω .
Μεταξυ αυτων και καποιες ηχογραφησεις απο τον εκ Κατερινης πρωτοψαλτη Γιωργο Λαζαριδη . Επισυναπτω ενα πολυ μικρο δειγμα , απο αυτο το φαινομενο φωνης .
 

Attachments

  • 1'19''=Ειη το ονομα Κυριου.mp3
    767.8 KB · Views: 232

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ο εν Λαμια αγαπητος συναδελφος και καλος φιλος μελος δε του ''Ψαλτολογιον''
Γιωργος Παλιουρας , μου εστειλλε καποιες ηχογραφησεις και για τις οποιες θερμα τον ευχαριστω .
Μεταξυ αυτων και καποιες ηχογραφησεις απο τον εκ Κατερινης πρωτοψαλτη Γιωργο Λαζαριδη . Επισυναπτω ενα πολυ μικρο δειγμα , απο αυτο το φαινομενο φωνης .

Η περιγραφή σας («φαινόμενο φωνής») μου κέντρισε το ενδιαφέρον και άκουσα το ηχητικό απόσπασμα. Μένω με την απορία όμως : γιατί προκαταβάλλετε τον υποψήφιο ακροατή με χαρακτηρισμούς με τους οποίους μπορεί να έχει, εκ των υστέρων, τελείως διαφορετική αίσθηση;;;
Θέλετε να διαβάσετε και τη δική μου άποψη για το άκουσμα; Μπορεί να μη σας αρέσει καθόλου!
 

asma

Αντώνης Φάνης
Αγαπητέ μου, όταν ένα ψάλτης σαν τον κ. Λιναρδάκη, ο οποίος έχει ακούσει δια ζώσης και ενίοτε συνέψαλλε με τους μεγαλύτερους ψάλτες του αιώνα μας (Στανίτσα, Θεοδοσόπουλο, κλπ), εκφράζει μια άποψη σαν κι αυτή, οπωσδήποτε κάτι θα ξέρει από υψιφωνία, καλλιφωνία, κλπ...!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Η περιγραφή σας («φαινόμενο φωνής») μου κέντρισε το ενδιαφέρον και άκουσα το ηχητικό απόσπασμα. Μένω με την απορία όμως : γιατί προκαταβάλλετε τον υποψήφιο ακροατή με χαρακτηρισμούς με τους οποίους μπορεί να έχει, εκ των υστέρων, τελείως διαφορετική αίσθηση;;;
Θέλετε να διαβάσετε και τη δική μου άποψη για το άκουσμα; Μπορεί να μη σας αρέσει καθόλου!

Θα την ήθελα την άποψή σου,όποια και αν είναι καθως και ένα ηχητικό σου να σε συγκρίνω.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φαντάζομαι θα έχετε κι εσείς κάποια δική σας πρόχειρη ηχογράφηση προκειμένου να σας ακούσει ο κ. Καταραχιάς και να συγκρίνει μετά την σύγκριση και την κρίση που θα κάνετε γι' αυτόν... Φυσικά κι εγώ θα έχω κάποια δική μου για να με συγκρίνει κάποιος άλλος, δια την τόλμαν της παρεμβάσεως, όπως και αυτός θα πρέπει να έχει για να τον συγκρίνω εγώ, και ούτω καθ' εξής...

Με λίγα λόγια, ένα ευχάριστο απόγευμα γεμάτο συναδελφική αλληλεγγύη και αγάπη, και όλα αυτά επειδή ο ένας δεν μπορεί να αποδεχτεί ότι σε κάποιον άλλον δεν του αρέσει κάποιος ψάλτης, δεν του κάνει αυτό το "κάτι" που του κάνει κάποιος άλλος...

Τι να κάνουμε, "δεν το τρώμε το κοπτόν, μας πειράζει!!!" :D:D:D που είπε και ο μεγάλος Σταυρίδης στην "Ωραία των Αθηνών"... Από εκεί και πέρα, προσωποληψίες και αντεγκλήσεις του τύπου "και ποιος είσαι εσύ ρε φιλαράκι" πάνω σε θέματα που άπτονται του υποκειμενικού γούστου του καθενός και του τι τον αναπαύει ακουστικά, δεν βοηθούν, αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται...

Υ.Γ. Φανταστείτε να ακούσετε τον κ. Καταραχιά και να είναι καμιά ψάλτάρα ΟΛΚΗΣ πάνω από τον μέσο όρο που προσπαθούμε να επιτύχουμε... Δεν θα ήταν τρομερά .... άβολο;;;; :D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Η περιγραφή σας («φαινόμενο φωνής») μου κέντρισε το ενδιαφέρον και άκουσα το ηχητικό απόσπασμα. Μένω με την απορία όμως : γιατί προκαταβάλλετε τον υποψήφιο ακροατή με χαρακτηρισμούς με τους οποίους μπορεί να έχει, εκ των υστέρων, τελείως διαφορετική αίσθηση;;;
Θέλετε να διαβάσετε και τη δική μου άποψη για το άκουσμα; Μπορεί να μη σας αρέσει καθόλου!

Αγαπητε κ. Καταραχια
Δεν ειχα καμια προθεση να προκαταβαλλω κανενα ή να διαφημισω την φωνη του κ. Λαζαριδη . Εξ αλλου ο κ. Λαζαριδης δεν χρειαζεται καμια διαφημηση . Και δεν αναφερθηκα στο τι ψαλλει (παραδοσιακο , εξωπαραδοσιακο προσωπικα δεν μ' ενδιαφερει) , αλλα σε αυτη καθεαυτη την φωνη του και εξακολουθω να πιστευω οτι προκειται για φαινωμενο φωνης (υψιφωνια) . Αν εσυ δεν το βλεπεις ετσι , δικαιωμα σου .
Φιλικα Β.Λ.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Τα ίδια πράγματα λέμε..... περιμένω ακόμα την κριτική κ.λ.π και τότε θα πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ και θα παραδεχθώ το καλύτερο ειδάλλως θα πω ότι "όσα δεν τα φτάνει η αλεπού τα λέει αγουρίδες.."
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τα ίδια πράγματα λέμε..... περιμένω ακόμα την κριτική κ.λ.π και τότε θα πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ και θα παραδεχθώ το καλύτερο ειδάλλως θα πω ότι "όσα δεν τα φτάνει η αλεπού τα λέει αγουρίδες.."
Δυστυχώς, θα σας απογοητεύσω
1) γιατί οι φωνητικές μου δυνατότητες είναι, ειλικρινώς, κάτω του μετρίου (χώρια που είμαι και πολύ μπάσος...),
2) γιατί δεν μπορώ να μπω στη λογική της σύγκρισης ικανοτήτων χωρίς νόημα («αν δεν μπορείς να κάνεις ότι και γω, μη μιλάς καθόλου»), και
3) γιατί δεν ξέρετε αν είμαι ιεροψάλτης ή όχι. Μόνον οι ιεροψάλτες μπορούν να κρίνουν συναδέλφους τους; Οι λοιποί, όχι; (Μη μου πείτε ότι παρακολουθείτε ποδόσφαιρο στην τηλεόραση χωρίς να σχολιάζετε!!!)
 
Είχα την τιμή να είμαι μαθητής του κ. Λαζαριδη και να συνψάλλω μαζί του επι τέσσερα έτη.Το μόνο που θελω να πώ ειναι ότι αισθανομαι πολύ τυχερός για αυτή την ευκαρία που μου δώθηκε και ότι ο κ. Λαζαρίδης είναι φαινόμενο φωνης.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Χθες ενας φιλος μεσα απο το φορουμ με παροτρυνε να ακουσω τον κ. Λαζαριδη τον οποιο ομολογω δεν γνωριζα. Μολις ακουσα την συγκεκριμενη ηχογραφηση απλως εμεινα με το στομα ανοικτο... τι φωνη ειναι αυτη?:eek: Ανω Νη πρωινιατικα? Και τι ωραια που ψαλλει! Τι να πω... απλα φοβερος!!
 
Top