Εσπερινός Πεντηκοστής, Ι. Ν. Αγ. Τριάδος Χαλκηδόνος

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άλλη μια κλασσική ηχογράφηση του Άρχοντα που έλλειπε από το αρχείο του forum. Την ανεβάζω κυρίως απ' το αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη, από το κομμάτι 4 και εξής, και συμπληρώνω από mp3 που μου έστειλε ο Δημήτρης ο Σκρέκας την αρχή της ηχογράφησης που έλλειπε από τον Πετρίδη, δηλαδή τα: "Εις πολλά έτη", Ανοιξαντάρια Ραιδεστινού και "Κύριε ελέησον" τριπλά του Νηλέως Καμαράδου.

Υ.Γ.: Λέμε κι εμείς ότι ψάλλουμε...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Γιάννη, εὐχαριστοῦμε γιά τήν ἠχογράφηση πού μᾶς προσφέρεις.

Μήπως γνωρίζουμε χρονολογία;; Ἔστω κατά προσέγγιση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιάννη, εὐχαριστοῦμε γιά τήν ἠχογράφηση πού μᾶς προσφέρεις.

Μήπως γνωρίζουμε χρονολογία;; Ἔστω κατά προσέγγιση.
Δυστυχώς όχι. Αν ήταν, θα το είχα αρχεοθετήσει και στο υπόμηνμα σωστά. Θα το ψάξω όμως. Αν εν τω μεταξύ γνωρίζει κάτι κανείς, ας μας ενημερώσει.
 
Την ηχογράφηση αυτή μου την είχε δώσει πριν χρόνια κάποιος από την Πόλη με τίτλο "Καφίκιοϊ 1960"
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Μήπως,μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος αναφορικά με το θέμα του Μεγάλου Προκειμένου,το οποίο ψάλλεται στον εσπερινό της επομένης και όχι στης Πεντηκοστής?Στην συγκεκριμένη ηχογράφηση,έχουμε εσπερινό Πεντηκοστής με Μέγα προκείμενο όμως.Γιατί?
Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Προφανώς δεν ήμουν σαφής και το θέμα πήρε άλλη τροπή.
Στον εν λόγω εσπερινό,οι χοροί λένε το Μέγα προκείμενο,ενώ πρόκειται για αυτόν της Πεντηκοστής και όχι για τον του Αγίου Πνεύματος.
Γιατι;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Προφανώς δεν ήμουν σαφής και το θέμα πήρε άλλη τροπή.
Στον εν λόγω εσπερινό,οι χοροί λένε το Μέγα προκείμενο,ενώ πρόκειται για αυτόν της Πεντηκοστής και όχι για τον του Αγίου Πνεύματος.
Γιατι;
Ὄντως δέν ἦταν σαφής ὁ Δημήτρης, κι ἐγώ μετακίνησα τό προηγούμενο μήνυμά του (πρίν τό διαμορφώσει ἐπί τό σαφέστερον) σέ νέο θέμα.
Τό νέο θέμα [Μεγάλα προκείμενα στους πρώτους μεθέορτους εσπερινούς των δεσποτικών εορτών] παραμένει, γιατί –παρά ταῦτα– θεωρεῖται χρήσιμο.


 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Πάτερ,ζητώ συγγνώμη για την ασάφεια μου.
Πίστεψα,(λανθασμένα όπως αποδείχτηκε),οτι η πρώτη πρόταση του πρώτου μου μηνύματος,ήταν αρκετή για να πω αυτό που ήθελα.
Έχω ακούσει άπειρες φορές την συγκεκριμένη ηχογράφηση,στην οποία ο Στανίτσας κεντάει στην κυριολεξία και αποδεικνύει πόσο πιο μπροστά είναι από όλους τους άλλους.(κρίνοντας εξ ιδίων,υπέθεσα ότι θα είχαν πολλοί την ίδια απορία και δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή στη διατύπωση).
Κάτι που επίσης θα ήταν καλό να μας διευκρινίσουν οι επαΐοντες,είναι το αν ο εσπερινός αυτός,είναι της Πεντηκοστής η του Αγίου Πνεύματος.
(το αναφέρω,επειδή οι ναοί επ ονόματι της Αγίας Τριάδος,πανηγυρίζουν την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος.)
Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
(το αναφέρω,επειδή οι ναοί επ ονόματι της Αγίας Τριάδος,πανηγυρίζουν την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος.)
Δέν εἶναι πάντα ἔτσι. Πανηγυρίζουν καί τῆς Πεντηκοστῆς. Ὁ ἑσπερινός φαίνεται πώς εἶναι τό ἑσπέρας τοῦ Σαββάτου. Νά ἐπαναλήφθηκε ὡς πανηγυρικός μέ τά αὐτά τροπάρια τήν ἑσπέρα τῆς Κυριακῆς φαίνεται ἀπίθανον. Ἄς μή μείνουμε δέ καί στήν ἐπιλογή τοῦ προκειμένου ἐπί τό πανηγυρικώτερον προφανῶς.
Ἄς μείνουμε στά ὅσα γράφεις ὀρθῶς περί τοῦ κορυφαίου ψαλτικοῦ ἀκούσματος!
Αὐτό εἶναι ἄλλωστε καί τό θέμα.

 

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Σχετικά με την εν θέματι ηχογράφηση του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα, θα ήθελα να καταθέσω στην αγάπη σας την μαρτυρία του Δασκάλου μου και κατ’ οίκον μαθητού του μακαριστού Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα, κ. Αθανασίου Παϊβανά, σχετικά με τον Εσπερινό της Αγίας Τριάδος, ο οποίος τελείται την Κυριακή το απόγευμα. Μου ανέφερε σχετικά τα κατωτέρω:

«Όταν ήμουν νέος (κατά τα χρόνια της μαθητείας μου στον Στανίτσα) με καλούσαν και έψελνα σε Εσπερινό της Αγίας Τριάδος. Δηλαδή, Κυριακή απόγευμα. Όταν του το είπα του Δασκάλου μου (του Στανίτσα) ότι πηγαίνω και ψάλλω, μου είπε: “Κανονικά, ο Εσπερινός έχει γίνει το πρωί αλλά αφού πανηγυρίζει ο Ναός κάνουμε τύποις Εσπερινό. Δεν ψάλλουμε όμως τα της γονυκλισίας. Αυτά τα λέμε το πρωί. Ψάλλουμε τα στιχηρά (3 του α' ήχου και 3 του β' ήχου, ήτοι συνολικά 6), δοξαστικά και απόστιχα του εσπερινού του Σαββάτου”. Μου τα έκανε τότε μάθημα και μου έδωσε και τα χειρόγραφα. Αυτά τα χειρόγραφα δεν πολύ-κυκλοφορούν, τα έχουν λίγοι φίλοι που τους τα έχω δώσει».

Σε σχετική, δική μου, ερώτηση ο Δάσκαλός μου κ. Αθανάσιος Παϊβανάς, μού διευκρίνισε ότι ψάλλουμε το Μέγα Προκείμενον «Τις Θεός» και δεν λέμε καθόλου Αναγνώσματα.

Ό,τι, δηλαδή, συμβαίνει και στην υπέροχη αυτή ηχογράφηση με τον αείμνηστο Θρασύβουλο Στανίτσα.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
“...Ψάλλουμε τα στιχηρά, δοξαστικά και απόστιχα του εσπερινού του Σαββάτου”.

Εὐχαριστοῦμε πολύ. Ἡ ὑπόθεσή μου
Νά ἐπαναλήφθηκε ὡς πανηγυρικός μέ τά αὐτά τροπάρια τήν ἑσπέρα τῆς Κυριακῆς
ἀποδείχθηκε πραγματικότητα.

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σχετικά με την εν θέματι ηχογράφηση του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα, θα ήθελα να καταθέσω στην αγάπη σας την μαρτυρία του Δασκάλου μου και κατ’ οίκον μαθητού του μακαριστού Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα, κ. Αθανασίου Παϊβανά, σχετικά με τον Εσπερινό της Αγίας Τριάδος, ο οποίος τελείται την Κυριακή το απόγευμα. Μου ανέφερε σχετικά τα κατωτέρω:

«Όταν ήμουν νέος (κατά τα χρόνια της μαθητείας μου στον Στανίτσα) με καλούσαν και έψελνα σε Εσπερινό της Αγίας Τριάδος. Δηλαδή, Κυριακή απόγευμα. Όταν του το είπα του Δασκάλου μου (του Στανίτσα) ότι πηγαίνω και ψάλλω, μου είπε: “Κανονικά, ο Εσπερινός έχει γίνει το πρωί αλλά αφού πανηγυρίζει ο Ναός κάνουμε τύποις Εσπερινό. Δεν ψάλλουμε όμως τα της γονυκλισίας. Αυτά τα λέμε το πρωί. Ψάλλουμε τα στιχηρά, δοξαστικά και απόστιχα του εσπερινού του Σαββάτου”. Μου τα έκανε τότε μάθημα και μου έδωσε και τα χειρόγραφα. Αυτά τα χειρόγραφα δεν πολύ-κυκλοφορούν, τα έχουν λίγοι φίλοι που τους τα έχω δώσει».

Σε σχετική, δική μου, ερώτηση ο Δάσκαλός μου κ. Αθανάσιος Παϊβανάς, μού διευκρίνισε ότι ψάλλουμε το Μέγα Προκείμενον «Τις Θεός» και δεν λέμε καθόλου Αναγνώσματα.

Ό,τι, δηλαδή, συμβαίνει και στην υπέροχη αυτή ηχογράφηση με τον αείμνηστο Θρασύβουλο Στανίτσα.

Ευχαριστίες για την πληροφορία. Είστε σίγουρος ότι υπάρχει πλήρης ο Εσπερινός του Σαββάτου γραμμένος από τον Άρχοντα (έστω τα του δεξιού χορού);

δ
 
Top