Ιερομόναχος Φιλόθεος

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ο Ιερομόναχος π. Φιλόθεος Δοχειαρίτης (κατά κόσμον Γεώργιος Στυλιανού Παπαδόπουλος) γεννήθηκε στην Αθήνα το 1963. Ο πατέρας του, Στυλιανός Παπαδόπουλος, είναι ομότιμος καθηγητής της Θεολογικής σχολής Αθηνών. Ο π. Φιλόθεος είναι πτυχιούχος της ίδιας σχολής. Άριστος γνώστης της Βυζαντινής και της Ευρωπαϊκής μουσικής. Το 1985 εκάρη μοναχός στην Ι. Μ. Δοχειαρίου όπου και εγκαταβιώνει μέχρι και σήμερα. Καλλίφωνος και ηδύς, είναι ο πρωτοψάλτης του αριστερού χορού της μονής.
Για αρχή ανεβάζω το απόστολικό ανάγνωσμα της Αναστάσιμης Θείας Λειτουργίας που εκφώνισε το Πάσχα του 2008.
 

Attachments

  • 07 Αποστολικό ανάγνωσμα π. Φιλόθεος .mp3
    10.1 MB · Views: 378

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ανεβάζω και το Ευαγγέλιο του εσπερινού της Αγάπης. Η γλώσσα είναι Ομηρικά και είναι μελοποιημένο σε ηρωϊκό εξάμετρο. Η μελοποίηση είναι του Ιεροδιακόνου Γενναδίου Θέμελη και το κείμενο έχει εκδοθεί στο βιβλίο Καλλίφωνος Αηδών του μοναχού Νεκταρίου Αγιορείτου. Η ηχογράφηση είναι πάλι από την Ανάσταση του 2008.

Υ.Γ. Επειδή το ευαγγέλιο αυτό διαβάζεται τμηματικά, ήταν τρία κομμάτια τα οποία ένωσα αργότερα και τα σημεία που έγινε η ένωση φαίνονται.
 

Attachments

  • 04 Ευαγγέλιον εις την Ομηρικήν π. Φιλόθεος .MP3
    14.8 MB · Views: 240

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Σας παρακαλώ εάν μπορείτε να μου βρείτε και να μου στείλετε το Ευαγγέλιο στην Ομηρική διάλεκτο με μουσικό κείμενο.

Πάτερ ευλογείτε και Χριστός Ανέστη. Για το Ευγγέλιο αυτό υπάρχει θέμα στο forum όπου μπρείτε να βρείτε και το μουσικό κείμενο και ηχογραφήσεις του. Δείτε εδώ:http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=793
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
"Είη το όνομα Κυρίου ευλογημένον" μέλος της παραδόσεως της μονής του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Πάτμου, ήχος πλ.α. Στο πρώτο και στο τρίτο ψάλλει ο καθηγούμενος της ΙΜΔ αρχιμ. Γρηγόριος και στο δεύτερο ο π. Φιλόθεος δοχειαρίτης.
 

Attachments

  • Ειη το όνομα Κυρίου ευλογημένον .MP3
    2.8 MB · Views: 347

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
"Είη το όνομα Κυρίου ευλογημένον" μέλος της παραδόσεως της μονής του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Πάτμου, ήχος πλ.α. Στο πρώτο και στο τρίτο ψάλλει ο καθηγούμενος της ΙΜΔ αρχιμ. Γρηγόριος και στο δεύτερο ο π. Φιλόθεος δοχειαρίτης.
Ευχαριστούμε πολύ για την ηχογράφηση Παναγιώτη.
Έτσι ακριβώς το ψάλλω στην Αρτοκλασία της Αγρυπνίας, όπως το άκουσα απ΄τον Πάτμιο δάσκαλό μου, π. Θεολόγο Γρύλλη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έτσι ακριβώς το ψάλλω στην Αρτοκλασία της Αγρυπνίας, όπως το άκουσα απ΄τον Πάτμιο δάσκαλό μου, π. Θεολόγο Γρύλλη.
Ὄχι καί ἔτσι ἀκριβῶς. Ἄλλο αὐθεντία —ὄπως ὄντως τό ἔχουμε ἀκούσει καί μάθει καί λέμε ἐμεῖς— καί ἄλλο μίμηση.
Πάντως ὁ π. Φιλόθεος πλησιάζει περισσότερο ἀπό τόν π. Γρηγόριο πρός τό αὐθεντικό.

 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ὄχι καί ἔτσι ἀκριβῶς. Ἄλλο αὐθεντία —ὄπως ὄντως τό ἔχουμε ἀκούσει καί μάθει καί λέμε ἐμεῖς— καί ἄλλο μίμηση.
Πάντως ὁ π. Φιλόθεος πλησιάζει περισσότερο ἀπό τόν π. Γρηγόριο πρός τό αὐθεντικό.
Πάτερ, δεν καταλαβαίνω τί εννοείτε.
Εγώ πάντως μιλώ για την μελωδία και το ύφος του Πάτμιου δασκάλου μου.
Ίσως εννοείτε ότι οι Δοχειαρίτες πατέρες μιμούνται τους Πάτμιους πατέρες.
Συμφωνώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ, δεν καταλαβαίνω τί εννοείτε.
Εγώ πάντως μιλώ για την μελωδία και το ύφος του Πάτμιου δασκάλου μου.
Ίσως εννοείτε ότι οι Δοχειαρίτες πατέρες μιμούνται τους Πάτμιους πατέρες.
Συμφωνώ.
Τοῦ δασκάλου σου καί μένα τοῦ συνεφημερίου μου. Ἀπ᾿ τόν Ἅγιο Λουκᾶ τό ἔμαθες καί αὐτό ἐννοῶ· ὅτι ἐμεῖς ἔχουμε ἀκούσει καί τό ξέρουμε αὐθεντικά καί οἱ πατέρες μιμοῦνται.
Ἔπρεπε νά ἔχεις καταλάβει τί ἐννοῶ καί νά μή ρωτήσεις.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συγνώμη Πατέρα.
Την ευχή..
Τοῦ Κυρίου.
Καί σκεπτόμουν –πού λές– ἀπ᾿ τὀ μεσημέρι πού εἶδα τό θέμα καί ἄκουσα..., νά εἴχαμε καμμιά ἠχογράφηση ἀπό μᾶς, γιά νά ἀκούσουν τό αὐθεντικό.


 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Τοῦ Κυρίου.
Καί σκεπτόμουν –πού λές– ἀπ᾿ τὀ μεσημέρι πού εἶδα τό θέμα καί ἄκουσα..., νά εἴχαμε καμμιά ἠχογράφηση ἀπό μᾶς, γιά νά ἀκούσουν τό αὐθεντικό.
Να ρωτήσουμε τον δάσκαλο [αύριο, γιατί τώρα θα ονειρεύεται:D] μήπως έχει καμία δική σας ή του πατέρα του.
 

Pavel

New member
Last edited:

Adam_x

Active member
Ο π. Φιλόθεος Δοχειαρίτης θα λειτουργεί και θα ψάλλει πλέον στο ουράνιο θυσιαστήριο. Ο πρωτοψάλτης της Ιεράς Μονής Δοχειαρίου, Ιερομόναχος Φιλόθεος, έφυγε χθες, 30 Οκτωβρίου 2021, για την όντως ζωή, όπου θα συναντηθεί με τον Γερόντα του, Γρηγόριο.

https://www.orthodoxianewsagency.gr/agioreitika/efyge-o-monaxos-filotheos-doxeiaritis/

Αιωνία του η μνήμη!
 
Top