[Ερώτηση] Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

stefanosfilippos

Νέο μέλος
Καλησπερα.
Ονομαζομαι Στεφανος και προσφατα μετακομισα στην Αθηνα.
Θα ηθελα να μαθω που ή απο ποιους παραδιδονται μαθηματα βυζαντινης μουσικης.
Με ενδιαφερει κυριως η εκμαθηση της τεχνικης η οποια χρησιμοποιειται στο βυζαντινο τραγουδι.
Υπαρχουν καποια εργαστηρια οπου παραδιδονται μαθηματα επι πληρωμη ή δωρεαν;
Εχετε να προτεινετε καποιον δασκαλο;

Σας ευχαριστω
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλώς όρισες Στέφανε στο φόρουμ.

Ενδιαφέρεσαι προφανώς για μαθήματα βυζαντινής μουσικής. Θέλεις να μάθεις σε κάποιο ωδείο ή σε κάποιο δάσκαλο-ιδιώτη; Στη δεύτερη περίπτωση, συνήθως θα πρέπει να γνωρίζεις κάποιον ή να σου συστήσουν. Υπάρχει πολλοί αρμόδιοι εδώ που μπορούν να σε κατευθύνουν.

Εγώ δεν θα σου πω για τα ωδεία και τις ιδιωτικές Σχολές (πολύ καλές) που υπάρχουν, θα σου πω μόνο ότι τον τελευταίο καιρό οι περισσότερες ενορίες στην Αθήνα έχουν Σχολή Βυζαντινής Μουσικής (όπως και Σχολή αγιογραφίας) στις οποίες παραδίδονται μαθήματα δωρεάν και χορηγείται (τις πιο πολλές φορες) και αναγνωρισμένο πτυχίο. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση, αν δεν θέλεις να δεις την ψαλτική πολύ επαγγελματικά.

Μπορείς λοιπόν να απευθυνθείς στην ενορία σου ή σε κάποια από τις ενορίες της μητροπόλεώς σου και να ρωτήσεις.

Υπάρχουν επίσης και οπτικοακουστικές μέθοδοι αυτοδιδασκαλίας. Δεν ξέρω αν κάποιος από το φόρουμ θα τις συνιστούσε, εγώ νομίζω ότι προϋποθέτουν ότι ο μαθητευόμενος έχει ήδη μεγάλη διαισθητική και εμπειρική σχέση με τη βυζαντινή μουσική, και του λείπει απλά η συστηματοποίηση. Αν όμως ξεκινάς από το μηδέν...σίγουρα χρειάζεσαι κάποιον πάνω απ' το κεφάλι σου...
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
ΣΧΟΛΕΣ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Στον Ιερό Ναό Αγίου Θωμά Κυψέλης, με τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων. Διδάσκει ο καθηγητής κ. Ιωάννης Ηλιόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό: 210-86.55.230.

Στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής οδού Ακαδημίας. Διδάσκουν οι Πρωτοψάλτες και καθηγητές της Μουσικής: Αναστάσιος Μεντάκης, Κωνσταντίνος Αγγελίδης και ο Πανοσιολογιότατος πατήρ Ευστάθιος Ραφτόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες: 210-38.20.498 (5 έως 7μ.μ.)
και στον αριθμό κινητού τηλεφώνου: 6944605921.

Στον Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής Μουσικής, επί της Λεωφόρου Κηφισίας 79, και συγκεκριμένα στο παρεκκλήσιο του Ιερού Ναού Αγίου Βασιλείου, που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Μπουμπουλίνας και Μετσόβου.
Διδάσκει ο Πρωτοψάλτης κ. Γρηγόρης Νταραβάνογλου.
Περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-61.41.747 και 6945-43.79.97

Στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Πολυδρόσου, επί της οδού Ροδοδάφνης 20.
Διδάσκει ο καθηγητής-Πρωτοψάλτης και συγγραφέας Διονύσιος Ηλιόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό:
210-68.20.486.

Στον Ιερό Ναό Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού. Λειτουργούν τμήματα:
Βυζαντινής Μουσικής, Ψαλτικής και Αναλογίου.
Οι ενδιαφερόμενοι για όλα τα τμήματα μπορούν να επικοινωνούν με τον υπεύθυνο διδασκαλίας, τον κ. Νικόλαο Στάθη, στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-65.11.821 και 210-65.64.495.

Στον Ιερό Ναό Εισοδίων Θεοτόκου Τερψιθέας Γλυφάδας, που βρίσκεται στην πλατεία Καραϊσκάκη.
Διδάσκουν έμπειροι καθηγητές με Διευθυντή τον Πρωτοψάλτη -Καθηγητή και συγγραφέα Διονύσιο Ηλιόπουλο.
Περισσότερες πληροφορίες :
6974-478578

Στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνας Ιλισίων.
Για πληροφορίες και συμμετοχές: 210-77.85.742 και
6942-57.68.45

Στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, Νέας Μάκρης.
Διδάσκει ο Πρωτοψάλτης και καθηγητής της Βυζαντινής Μουσικής κ. Λεωνίδας Δούκας.
Περισσότερες πληροφορίες στο:
6974-361225

Στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Υμηττού.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στον Πρωτοψάλτη του εν λόγω ναού κύριο Παύλο Αράπογλου.

Στον Ιερό Ναό Προφήτου Ηλιού Παγκρατίου.
Λειτουργούν τμήματα:
Παιδικές κατηχητικές συντροφιές, Μαθήματα κιθάρας, Αγιογραφίας, Βυζαντινής μουσικής, Παραδοσιακών χορών, Δημιουργικής Απασχόλησης παιδιών, Πληροφορικής.
Περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-75.14.411 και 210-70.13.034.

Στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Οξυλίθου Ευβοίας.
Δηλώσεις συμμετοχής έως την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2008 στην κυρία Καλογιάννη, από τις 5 το απόγευμα έως τις 8 το βράδυ, στο τηλέφωνο: 22220-46844
Επίσης, στον πατέρα Γεώργιο Νάνο στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
22220-46.666, 46.777 και 6945-553555 και 699-9590000.

Στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών Σχηματαρίου.

Στην Ιερά Μητρόπολη Δημητριάδος και Αλμυρού.
Η Σχολή στεγάζεται στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Βόλου, στο προαύλιο του ιερού Ναού της Αναλήψεως του Χριστού, στην οδό Αναλήψεως. Επίσης, παραρτήματά της λειτουργούν στην περιφέρεια του Αλμυρού.
Για περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
2421061917,2421036052 και 6975862990.

Στην Ιερά Μητρόπολη Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας.
Η εγγραφή και η φοίτηση είναι δωρεάν.
Διδάσκουν οι καθηγητές της Μουσικής:
Κωνσταντίνος Ηλιάδης και Χάρης Νταράβανογλου
Τηλέφωνο επικοινωνίας:
210-27.53.600.

Στην Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδος θα λειτουργήσει φέτος Χορωδία-Ορχήστρα Νέων, με τμήματα:
Για παιδιά και Εφήβους.
Οι πρόβες και οι εγγραφές ξεκίνησαν την Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου.
Για περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό:
22210-27735.

Στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής του Αττικού Ωδείου, επί της οδού Ερατοσθένους 8, στο Παγκράτι.
Διδάσκεται δωρεάν η σπουδή της Βυζαντινής Μουσικής και της Ψαλτικής Τέχνης.
Υπεύθυνος της Σχολής ο καθηγητής Δημήτριος Καρούζος.
Περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-70.18.900 και 210-70.10.807

Στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Παλατιανής Ιλίου, διδάσκεται δωρεάν η Ψαλτική Τέχνη.
Επίσης, στον ίδιο χώρο λειτουργεί Εργαστήρι Αγιογραφίας.
Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-26.14.336 και 6974-80.75.70.

Στην Πνευματική Στέγη, της Ιεράς Μητροπόλεως Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης.
Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο:
26550-25029 και 22882.

Στη Σχολή του Συλλόγου προς διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής «Σίμων Καράς», διδάσκονται:
1.Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική
2.Δημοτικά Τραγούδια
3.Παραδοσιακά όργανα
4.Παραδοσιακοί χοροί
Πληροφορίες καθημερινά από τις 8 το πρωί έως τις 10 το βράδυ, στο 6970948771

Στον Ιερό Ναό Πρασίνου Λόφου Ηρακλείου Αττικής, θα λειτουργήσουν φέτος, τα ακόλουθα τμήματα:
12 κατηχητικές Συντροφιές, 3 Χορευτικά Τμήματα, 2 Χορωδίες και Ορχήστρα, Ωδείο, Βυζαντινής Μουσικής, Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας, 3 Τμήματα διδασκαλίας Αγιογραφίας, Σχεδίου και Τεχνικής Χρυσωμάτων, Σχολή Πληροφορικής, Σχολή Κοπτικής-Ραπτικής, Θεατρικό Εργαστήρι κ.ά.
Περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς;
210-28.20.143 και 210-28.48.632.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα.
Ονομαζομαι Στεφανος και προσφατα μετακομισα στην Αθηνα.
Θα ηθελα να μαθω που ή απο ποιους παραδιδονται μαθηματα βυζαντινης μουσικης.
Με ενδιαφερει κυριως η εκμαθηση της τεχνικης η οποια χρησιμοποιειται στο βυζαντινο τραγουδι.
Υπαρχουν καποια εργαστηρια οπου παραδιδονται μαθηματα επι πληρωμη ή δωρεαν;
Εχετε να προτεινετε καποιον δασκαλο;

Σας ευχαριστω

Εγώ παραδίδω μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής, με πρωτοποριακό σύστημα, που με ορισμένες προϋποθέσεις, σου δίνει την δυνατότητα, να διαβάσεις οποιοδήποτε μουσικό κείμενο, με την πρώτη ματιά. Εάν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, πάρε με στο 210 - 48 - 24 - 725.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα.
Ονομαζομαι Στεφανος και προσφατα μετακομισα στην Αθηνα.
Θα ηθελα να μαθω που ή απο ποιους παραδιδονται μαθηματα βυζαντινης μουσικης.
Με ενδιαφερει κυριως η εκμαθηση της τεχνικης η οποια χρησιμοποιειται στο βυζαντινο τραγουδι.
Υπαρχουν καποια εργαστηρια οπου παραδιδονται μαθηματα επι πληρωμη ή δωρεαν;
Εχετε να προτεινετε καποιον δασκαλο;

Σας ευχαριστω

Εάν δεν έχεις τακτοποιηθεί, σε πληροφορώ, ότι παραδίδω Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής, με πρωτοποριακή μέθοδο, η οποία σου επιτρέπει κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις, να διαβάζεις οποιοδήποτε μουσικό κείμενο, με την πρώτη ματιά. Εάν το θέλεις, πάρε με στο 210 - 48 - 24 - 725 να τα πούμε.
 
Εάν δεν έχεις τακτοποιηθεί, σε πληροφορώ, ότι παραδίδω Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής, με πρωτοποριακή μέθοδο, η οποία σου επιτρέπει κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις, να διαβάζεις οποιοδήποτε μουσικό κείμενο, με την πρώτη ματιά. Εάν το θέλεις, πάρε με στο 210 - 48 - 24 - 725 να τα πούμε.


Έχω απορίες (πάντα έχω απορίες άμα ακούω τέτοια) και δεν θα κρατηθώ, θα τις εκφράσω:

1. Την ίδια μέθοδο νομίζω την έχω δει και σε άλλο ψαλτικό site, νομίζω στο ieropsaltis.
Είναι άλλη αυτή η μέθοδος ή είναι η ίδια;

2. Τι εννοεί ο ποιητής με τη φράση “κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις”;

Θέλω τέλος να κάνω μια πρόταση στον κ. Τσακιτζή, θέλω να του στείλω έναν μαθητή και αφού διδαχθεί την καταπληκτική αυτή μέθοδο, να τον βάλω μια Κυριακή στην εκκλησία, την ώρα του κοινωνικού να ψάλλει έναν καλοφωνικό ειρμό, όχι κάτι δύσκολο, του Νικολάου μωρέ, “Το όμμα της καρδίας μου” σε πλ. Β΄.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα ακούσουν έναν καλοφονικό ειρμό.
Αν όχι, τότε κ. Τσακιτζή, θα πρέπει μια τέτοια μέθοδο, να μην την κρατάτε για τον εαυτό σας, αλλά να την μοιραστείτε με όλους μας, για το καλό της μουσικής μας και τη συνέχισή της, προς δόξαν Θεού, στους αιώνας των αιώνων. Αμήν.


Απευθύνομαι σε όλους μας και κυρίως σε δασκάλους της μουσικής ημών:

Ας είμαστε λίγο εγκρατείς σε ότι γράφουμε, ειδικά όταν πρόκειται για νέους ανθρώπους που αγαπάνε αυτό το λειτούργημα και θέλουν πολύ να το μάθουν, ώντες έξωθεν του χορού, πλησιάζοντάς το με τις καλύτερες των προθέσεις.
Μην τους παρασύρουμε με ψεύτικες υποσχέσεις και λόγια.
Ας αναλογιστούμε αν θα βρισκόμασταν στη θέση των και μας έκαναν άλλοι κάτι τέτοιο.

Προστατέψατε τους νέους μαθητές, διδάξατέ τους την παράδοση των πατέρων ημών, χωρίς καινά δαιμόνια και δυτικές θεωρίες.

Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ας ασχοληθούμε με τον κήπο μας.
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Δήμήτριο Ανδριώτη! Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Δήμήτριο Ανδριώτη! Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί!

Ακριβως, πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι, γιατι ο Τσακιτζης, ειναι ο δασκαλος και Αρχων Πρωτοψαλτης κυρ Δημητρης Ιωαννιδης. Νομιζω οτι αυτο λεει πολλα. Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα λοιπον. Δοξα το Θεο υπαρχουν πολλοι δασκαλοι, οποτε αν δεν σας αρεσει ο τροπος που διαφημιζεται καποιος, πατε παρακατω... Συγγνωμη για τον τονο της απαντησης, αλλα καλο ειναι να ρωταμε πριν κρινουμε.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Σχολή Βυζαντινής Μουσικής
Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας.
Διδάσκει ο καθηγητής της Βυζαντινής Μουσικής
Νικόλαος Παπαδημητρίου
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ: 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ – ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ:
Α) ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ
Β) Από τον υπεύθυνο της σχολής
Ν. Παπαδημητρίου,
τηλ, 6970994912

 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Έχω απορίες (πάντα έχω απορίες άμα ακούω τέτοια) και δεν θα κρατηθώ, θα τις εκφράσω:

Κατ' αρχήν έχω να σου συστήσω, να μη σφίγγεσαι πολύ, γιατί μπορεί να πάθεις τίποτα και να τό' χω βάρος στην συνείδησή μου.

1. Την ίδια μέθοδο νομίζω την έχω δει και σε άλλο ψαλτικό site, νομίζω στο ieropsaltis.
Είναι άλλη αυτή η μέθοδος ή είναι η ίδια;

Είναι ακριβώς η ίδια

2. Τι εννοεί ο ποιητής με τη φράση “κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις”;

" Ο ποιητής " ξέρει τι λέει εν αντιθέσει με άλλους πολλούς, που έχουν μαύρα μεσάνυχτα για ορισμένα πράγματα.

Θέλω τέλος να κάνω μια πρόταση στον κ. Τσακιτζή, θέλω να του στείλω έναν μαθητή και αφού διδαχθεί την καταπληκτική αυτή μέθοδο, να τον βάλω μια Κυριακή στην εκκλησία, την ώρα του κοινωνικού να ψάλλει έναν καλοφωνικό ειρμό, όχι κάτι δύσκολο, του Νικολάου μωρέ, “Το όμμα της καρδίας μου” σε πλ. Β΄.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα ακούσουν έναν καλοφονικό ειρμό.

Γιατί δεν ακούς τον μαθητή μου Γιάννη Καρασταμάτη στο " Εν τη βροντώσει καμίνω " ;;;
Εγώ όμως θα κάνω μιά πρόταση ΚΑΙ σε σένα, αλλά ΚΑΙ σε οποιονδήποτε άλλον αντηρισία, γύρω από την Διδασκαλία που κάνω πάνω στη Μουσική μας.
Ελάτε όποτε θέλετε ( αφού με ειδοποιήσετε μια - δυό μέρες νωρίτερα ) και θα σας βάλω να εκτελέσετε κατ' αντιπαράθεση με διάφορους μαθητάς μου, οι οποίοι ΔΕΝ έχουν ακόμα τελειώσει, αλλά κάνουν μαθήματα λίγων μόνο μηνών. Εκεί θα δείτε το τι έχετε μάθει εσείς που το παίζετε ΚΡΙΤΑΙ των πάντων και το τι μαθαίνουν αυτοί που με εμπιστεύονται.

Αν όχι, τότε κ. Τσακιτζή, θα πρέπει μια τέτοια μέθοδο, να μην την κρατάτε για τον εαυτό σας, αλλά να την μοιραστείτε με όλους μας, για το καλό της μουσικής μας και τη συνέχισή της, προς δόξαν Θεού, στους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Η μέθοδος αυτή αγαπητέ μου πολύξερε, είναι κτήμα μου και την μοιράζομαι με όσους όπως είπα και πρίν με εμπιστεύονται. Σε ανθρώπους ανίδεους με το αντικαίμενο και την δουλειά μου, οι οποίοι κρίνουν έχοντες μεσάνυχτα για πολλά, δεν νομίζω ότι αξίζει να τους κάνει κανείς ένα τέτοιο δώρο !!!!!

Απευθύνομαι σε όλους μας και κυρίως σε δασκάλους της μουσικής ημών:

Ας είμαστε λίγο εγκρατείς σε ότι γράφουμε, ειδικά όταν πρόκειται για νέους ανθρώπους που αγαπάνε αυτό το λειτούργημα και θέλουν πολύ να το μάθουν, ώντες έξωθεν του χορού, πλησιάζοντάς το με τις καλύτερες των προθέσεις.
Μην τους παρασύρουμε με ψεύτικες υποσχέσεις και λόγια.
Ας αναλογιστούμε αν θα βρισκόμασταν στη θέση των και μας έκαναν άλλοι κάτι τέτοιο.

Προστατέψατε τους νέους μαθητές, διδάξατέ τους την παράδοση των πατέρων ημών, χωρίς καινά δαιμόνια και δυτικές θεωρίες.

Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ας ασχοληθούμε με τον κήπο μας.

Είμαι απόλυτα εγκρατής και ουδέποτε μιλάω για θέματα Βυζαντινής Μουσικής, γιατί βλέπω γύρω μου εξαπλωμένη πανηγυρικά την αμάθεια. Ποτέ μου σε πληροφορώ, δεν έχω πεί ψέμματα και είναι γνωστό σε όλη τη Χώρα, πως όταν έχω να πώ κάτι, θα το πώ μακάρι να τουμπάρει ο κόσμος και να με πλακώσει. Πάντοτε λέω την αλήθεια, άσχετα εάν αυτή τσούζει και καταντάει ανηπόφορη για μερικούς. Επίσης μάθε, ότι τον Σύλλογο των ΥΠΕΡΜΑΧΩΝ για την Βυζαντινή Μουσική και Παράδοση που ιδρύθηκε αποκλειστικά για την "Μουσική αίρεση" του Καρά και των επιγόνων του, τον ίδρυσα εγώ και μάλιστα έχω γράψει και το Καταστατικό του. Επίσης εγώ ασχολούμαι ΜΟΝΟ με τον κήποο μου. Γιατί δεν κάνεις κι' εσύ το ίδιο Δάσκαλε που δίδασκες ;;;;;
Η πρόσκληση ισχύει και σε περιμένω, όχι για τίποτ' άλλο, αλλά για να σπάσω επιτέλους αυτό το απόστημα της άρνησης που έχετε για μένα, ορισμένοι από το FORUM.
Η Απάντηση ΙΣΩΣ είναι αρκετά καθυστερημένη, αλλά επειδή σταμάτησα να ασχολούμαι πολύ μ' αυτά, δεν είχα αντιληφθεί τη θέση σου, μέχρι που με ενημέρωσε κάποιος μαθητής μου.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Είμαι απόλυτα εγκρατής και ουδέποτε μιλάω για θέματα Βυζαντινής Μουσικής, γιατί βλέπω γύρω μου εξαπλωμένη πανηγυρικά την αμάθεια. Ποτέ μου σε πληροφορώ, δεν έχω πεί ψέμματα και είναι γνωστό σε όλη τη Χώρα, πως όταν έχω να πώ κάτι, θα το πώ μακάρι να τουμπάρει ο κόσμος και να με πλακώσει. Πάντοτε λέω την αλήθεια, άσχετα εάν αυτή τσούζει και καταντάει ανηπόφορη για μερικούς. Επίσης μάθε, ότι τον Σύλλογο των ΥΠΕΡΜΑΧΩΝ για την Βυζαντινή Μουσική και Παράδοση που ιδρύθηκε αποκλειστικά για την "Μουσική αίρεση" του Καρά και των επιγόνων του, τον ίδρυσα εγώ και μάλιστα έχω γράψει και το Καταστατικό του. Επίσης εγώ ασχολούμαι ΜΟΝΟ με τον κήποο μου. Γιατί δεν κάνεις κι' εσύ το ίδιο Δάσκαλε που δίδασκες ;;;;;
Η πρόσκληση ισχύει και σε περιμένω, όχι για τίποτ' άλλο, αλλά για να σπάσω επιτέλους αυτό το απόστημα της άρνησης που έχετε για μένα, ορισμένοι από το FORUM.
Η Απάντηση ΙΣΩΣ είναι αρκετά καθυστερημένη, αλλά επειδή σταμάτησα να ασχολούμαι πολύ μ' αυτά, δεν είχα αντιληφθεί τη θέση σου, μέχρι που με ενημέρωσε κάποιος μαθητής μου.
Σεβαστε και αγαπημενε μου ΑΡΧΟΝΤΑ και ΔΑΣΚΑΛΕ!!! Για ολους εμας που εχουμε την ευλογια να ειμαστε κοντα σου και να μας διδασκεις με αυτον το δικο σου ΜΟΝΑΔΙΚΟ τροπο,ησουν, εισαι, και θα εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ!!! Για οσους ομως δεν μπορουν η δεν θελουν να καταλαβουν και να χωνεψουν καποιες αληθειες η καιγονται στο ακουσμα τους δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχολεισαι!!! Με ολη μου την ΑΓΑΠΗ!!!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Θέλω τέλος να κάνω μια πρόταση στον κ. Τσακιτζή, θέλω να του στείλω έναν μαθητή και αφού διδαχθεί την καταπληκτική αυτή μέθοδο, να τον βάλω μια Κυριακή στην εκκλησία, την ώρα του κοινωνικού να ψάλλει έναν καλοφωνικό ειρμό, όχι κάτι δύσκολο, του Νικολάου μωρέ, “Το όμμα της καρδίας μου” σε πλ. Β΄.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα ακούσουν έναν καλοφονικό ειρμό.
Δημήτρη, θα πει ο μαθητής τον καλοφωνικό ή ο δάσκαλος;
Διαλέγουμε δάσκαλο ή μέθοδο διδασκαλίας;
Καλός είσαι βρε Χατζημάρκο αλλά αλλάζω δάσκαλο γιατί δεν μου αρέσει η μέθοδός σου;
 

Elias Labro

Elias Labro
Αδερφέ και τον Στανίτσα να μου αναστήσεις και μου πει τα ιδια την μέθοδο δεν την κρατας για τον εαυτό σου θα διαφωνήσω....Η μεθοδος του Κυριου Ιωαννίδη είναι απλή αμα κανεις ένα λαθος δρόμο....Μεγάλος ψάλτης δεν διαφωνώ αλλα σε ουκ ολίγους μαθητές έχει δειξει ασέβεια!! Αλλα τα λεφτά λεφτά....Από τέτοιους ανθρώπους έχω καεί σαν μαθητής διοτι θεωρουσαν την ψαλτική τσιφλίκι τους..... Ο Θεός σου δινει την ιδιοτητα του ψάλτη για να την μεταλαμπαδεύσεις οχι για να την οικοιοποιηθεις και να την κάνεις τσιφλίκι σου..Η υπερηφάνεια είναι κακό πράγμα!!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αδερφέ και τον Στανίτσα να μου αναστήσεις και μου πει τα ιδια την μέθοδο δεν την κρατας για τον εαυτό σου θα διαφωνήσω....Η μεθοδος του Κυριου Ιωαννίδη είναι απλή αμα κανεις ένα λαθος δρόμο....Μεγάλος ψάλτης δεν διαφωνώ αλλα σε ουκ ολίγους μαθητές έχει δειξει ασέβεια!! Αλλα τα λεφτά λεφτά....Από τέτοιους ανθρώπους έχω καεί σαν μαθητής διοτι θεωρουσαν την ψαλτική τσιφλίκι τους..... Ο Θεός σου δινει την ιδιοτητα του ψάλτη για να την μεταλαμπαδεύσεις οχι για να την οικοιοποιηθεις και να την κάνεις τσιφλίκι σου..Η υπερηφάνεια είναι κακό πράγμα!!!

Αγαητε μου δεν σε γνωριζω. Θα ηθελα ομως να σου πω καποια πραγματα εξ αιτιας αυτου που γραφεις εδω για τον Αρχοντα. Κατ'αρχην θα πρεπει να μας πεις εαν αυτα που αναφερεις τα γνωριζεις εξ ιδιων η καποιος αλλος σε δασκαλεψε? Η μηπως εισαι εσυ αυτος που προ καιρου (ξερεις κυκλοφορουν γρηγορα αυτα) επισκεφθηκε τον Αρχοντα κ.Ιωαννιδη και του ζητησε να αρχισουν μαθηματα...λεγοντας του οτι γνωριζει μουσικη? Και μολις ο Αρχων του ζητησε να εκτελεσει μια ασκηση αυτος -ο γνωστης-μολις την ειδε αρνηθηκε αντιπροτεινοντας να ψαλλει τα χερουβικα του φωκαεως τα οποια ΗΔΗ γνωριζει? Ποιος απο την πληθωρα των μαθητων του Αρχοντα καταμαρτυρει ανερυθριαστα τετοια αισχη? Ο Αρχων δεν ειναι μονο ενας καταξιωμενος-θα ελεγα μοναδικος-ΔΑΣΚΑΛΟΣ της μουσικης μας τεχνης εκκλησιαστικης τε και κοσμικης, αλλα το κυριοτερο,ειναι για ολους ανεξαιρετως τους μαθητες του, ενας σοφος και στοργικος ΠΑΤΕΡΑΣ!!! Ποτε μα ποτε -και το λεω κυριολεκτικα-δεν εχει δωσει αφορμη ουτε στο ελαχιστο για σχολια σαν αυτο εδω το δικο σου! Φροντισε λοιπον εαν διαθετεις ανδρισμο, η να αποδειξεις με επιχειρηματα αυτα που ισχυριζεσαι, η να ζητησεις απο τον κ. Ιωαννιδη δημοσια συγνωμη!!! Διαφορετικα θα αναλαβω προσωπικα τα περαιτερω!!!
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Χθες είχα την τιμή να επισκεφθώ τον κ. Δημήτρη Ιωαννίδη στην οικία του (με αφορμή το ζήτημα της χρονικής αγωγής των μελών του "Μαθηματαρίου"). Δεν είχε τύχει να γνωριστούμε από κοντά και ομολογώ πως (διαβάζοντας τον πρόλογο του Θεωρητηκού του αλλά και μηνύματά του στο παρόν φόρουμ) είχα σχηματίσει την εικόνα ενός ανθρώπου, ο οποίος αντιπαρατίθεται σφόδρα με όποιον εκφράζει διαφορετική άποψη μαζί του. Με περίμενε με ανοιχτή την πόρτα και μπαίνοντας τον βλέπω μακριά, απέναντι καθισμένο στο γραφείο του να μελετάει. Αφού με θερμοκαλωσόρισε, μου ζήτησε ευγενικά μερικά λεπτά να ολοκληρώσει την σελίδα που έγραφε και έπειτα ξεκινήσαμε μία ενδιαφέρουσα συζήτηση που τελείωσε έπειτα από σχεδόν 5 ώρες... Θίξαμε διάφορα θεωρητικά ζητήματα και διαπίστωσα πως πραγματικά είναι εκπληκτικός γνώστης τους.

Στο σημείο αυτό θα ανοίξω και θα κλείσω σύντομα μία παρένθεση:
Ο άνθρωπος, γενικά, κατευθύνει την συμπεριφορά του παρακινούμενος και επηρεαζόμενος ΚΑΙ από ερεθίσματα του περιβάλλοντός του. Όλοι έχουμε διαμορφώσει εξελικτικά μία συγκεκριμένη συμπεριφορά και προσωπικότητα, η οποία συνδέεται άρρηκτα τόσο με κληρονομικούς όσο και περιβαλλοντικούς παράγοντες. Διαβάζοντας κανείς προσεκτικά τα διάφορα μηνύματα των μελών του φόρουμ, διαπιστώνει ότι πίσω από τα γράμματα κάθε μηνύματος κρύβεται μία προσωπικότητα, της οποίας βεβαίως τα χαρακτηριστικά δεν είναι σε θέση πάντα να γνωρίζει. Δημιουργούνται έτσι, πολύ εύκολα οξείες αντιπαραθέσεις και έντονες διαφωνίες και παρεξηγήσεις, διότι δεν λαμβάνεται υπ' όψιν η προσωπικότητα που βρίσκεται πίσω από κάποιο μήνυμα.

Ο κ. Ιωαννίδης εκφράζεται με ένα δικό του τρόπο, οποίος είναι παρεξηγήσιμος όταν δεν λαμβάνεται υπ' όψιν η παραπάνω παράγραφος. Διαπίστωσα χθες την πικρία του σχετικά με την συμπεριφορά ορισμένων του φόρουμ απέναντί του. Θα παρακαλέσω λοιπόν όλους όσους δεν τον γνωρίζουν προσωπικά, να εκφράζονται στο εξής με επιφύλαξη για το πρόσωπό του. Είναι μεγάλη τιμή στο φόρουμ να συμμετέχουν ενεργά και να μας φωτίζουν άνθρωποι που γνωρίζουν. Αν κάποιος διαφωνεί με αυτούς, ας το κάνει κόσμια, διακριτικά και το σημαντικότερο ευγενικά. Τον ευχαριστώ δημόσια για την αγάπη που μου έδειξε και την αβραμιαία φιλοξενία και του εύχομαι έτη ευλογημένα.

Και επειδή το θέμα μας είναι η διδασκαλία της μουσικής (και συγκεκριμένα από τον κ. Ιωαννίδη), δεν θα ήταν άφρων εκείνος ο οποίος, αντί να αμφισβητεί την μέθοδό του -όποια και αν είναι, να απευθυνθεί στον ίδιο με ευγένεια και να μάθει τα περί αυτής.






ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ
 
Last edited:
Top