π. Μητροπολίτης Πατρών Νικόδημος Βαλληνδράς

gili

Νέο μέλος
Στοιχειται αναμεσα στους μεγιστους Ψαλτες του εικοστου αιωνα ,δηλαδη τους Αρχοντες Ναυπλιωτη,Πριγγο,Στανιτσα! ! ! Αγαπητοι φιλοι τα σχολια δικα σας ! Ειναι το περιφημο δοξαστικο του εσπερινου του Ευαγγελισμου "Απεσταλη εξ ουρανου " στο μελος του Α.Μ.Μ.Χ Ε μακαριστου Κωνσταντινου Πανα.
 

Attachments

  • 15 Κομμάτι 15.wma
    13.4 MB · Views: 602
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πράγματι, είναι ένας μεγάλος μουσικός αλλά και υμνογράφος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὄντως πρόκειται γιά μεγάλο ψάλτη.
Πάρα πολύ ὡραῖο τό Ἀπεστάλη ἐξ οὐρανοῦ. Μακάρι ν᾿ ἀνέβουν καί ἄλλα.
Πάρα πολλές φορές τόν ἔχουμε ἀκούσει κι ἐδῶ στήν Ἀθήνα, ἀλλά θυμᾶμαι περί τό 1983 μᾶλλον, παρευρεθείς σέ χειροτονία φίλου μου καί συμφοιτητοῦ μου στήν Πάτρα, τήν μουσική του δεινότητα. Οἱ ἐναλλαγές τῶν ἀπολυτικίων καί κοντακίου μεταξύ ψαλτῶν καί ἱερουργοῦντος ἀρχιερέως ἐγίνοντο μέ ἁρμονική ἀκρίβεια, ξεκινώντας τό ἐπόμενο ἀπό ἐκεῖ πού τελείωνε τό προηγούμενο, καί παρά τήν ἐναλλαγή τῶν ἤχων, δέν ἄλλαζαν 100 ἴσα. Πολλάκις ἔλεγε καί τό Δύναμις τοῦ τρισαγίου —ὅπως ἐκείνη τήν ἡμέρα— κάνοντας «χρέη» δεξιοῦ. Κι αὐτός «ἔκλεβε» ἀπό τούς ψάλτες, ὅπως ἔχει γραφεῖ καί γιά τόν μακαριστό Χριστόδουλο. Ἔτσι καλῶς ἤ κακῶς γίνεται μέ τούς καλλίφωνους.

Θά πρέπει ἐδῶ νά μνημονεύσουμε καί τά δύο ἄλλα ἀδέλφια του (ἀπό 5 συνολικά) πού ἔχουν φύγει ἀπό τήν ζωή, ἐξ ἴσου διαπρεπῆ περί τά μουσικά καί καλλίφωνα, τόν π. Γεώργιο καί τόν Ἀπόστολο. Ὁ Δημήτρης καί ἡ Μαρία ζοῦν, ὅπως καί ὁ δεσπότης, τοῦ ὁποίου εὐχόμεθα μακροημέρευσιν.

Υ.Γ. Μοῦ ἔχουν πεῖ, ὅτι ὅταν κάποια στιγμή διετέλεσε τοποτηρητής τῆς Ἱ. Μητροπόλεως Ζακύνθου, τέτοια ἦταν ἡ μουσική του δεινότητα, πού ἀκούγοντας τά ἰδιόμορφα ζακυνθινά μέλη, ἀμέσως τά κατέγραφε σέ παρασημαντική καί τά ἀπέδιδε ἀκριβῶς, ὥστε νά «συμπλέει» μέ τούς ζακυνθινούς χορούς.

 

gili

Νέο μέλος
Συνεχιζω αγαπητοι φιλοι το ανεβασμα υμνων απο τον πρωην Μητροπολιτη Πατρων . 20)Μη αποστρεψης ..., Εδωκας κληρονομιαν ...πλ'δ 18) Δυναμις ΒΑΛΑΣΗ β' ηχος 1) Ο πρωτοκλητος μαθητης .. ηχος α' , ιδιομελο του πολιουχου της πολης μας ΑΓΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ , του οποιου τη μνημη σε λιγες μερες λαμπρως εορταζει η πολη μας . Προσθετω με αριθμο δεκα το ιδιομελο της Μεγαλης Τριτης 10) Οτε η αμαρτωλος... ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ !!!
 

Attachments

  • 20 Κομμάτι 20.wma
    10.2 MB · Views: 333
  • 18 Κομμάτι 18.wma
    7.2 MB · Views: 410
  • 01 Κομμάτι 1.wma
    3.1 MB · Views: 242
  • 10 Κομμάτι 10.wma
    3.8 MB · Views: 222

gili

Νέο μέλος
Μιας και μιλαμε για τον μουσικολογιωτατο πρωην ΠΑΤΡΩΝ δειτε φιλοι μου και αυτο:
 

Attachments

  • IeraMitropolisPatron_Dec04[1].doc
    17.5 KB · Views: 319
Last edited:

gili

Νέο μέλος
ΕΚΟΙΜΗΘΗ ΕΝ ΚΥΡΙΩ Ο ΠΡΩΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΠΑΤΡΩΝ ΚΥΡΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΒΑΛΛΗΝΔΡΑΣ.
ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΙΕΡΕΩΣ, ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΕΚΟΙΜΗΘΗ ΕΝ ΚΥΡΙΩ Ο ΠΡΩΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΠΑΤΡΩΝ ΚΥΡΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΒΑΛΛΗΝΔΡΑΣ. ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΙΕΡΕΩΣ ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ .
Νά εἶσαι καλά πού ἄνοιξες τό θέμα πρό δύο ἡμερῶν καί γράψαμε κάποια πράγματα. Τά γράψαμε πρός δόξαν Θεοῦ καί τῶν ἀξίων λειτουργῶν τῆς ἀγιωτάτης Ἐκκλησίας Του καί ἔγιναν «εἰς μνημόσυνον αἰώνιον» αὐτοῦ.
Τίποτε δέν εἶναι τυχαῖο.
Νά ἔχεις καί νά ἔχουμε τήν εὐχή του.
Νά συνεχίσουμε νά ἀνεβάζουμε ἠχογραφήσεις, ὅσοι ἔχουν.

 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΕΚΟΙΜΗΘΗ ΕΝ ΚΥΡΙΩ Ο ΠΡΩΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΠΑΤΡΩΝ ΚΥΡΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΒΑΛΛΗΝΔΡΑΣ. ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΙΕΡΕΩΣ ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ .

Αιωνια του η μνημη . Μεγαλη μορφη και της ψαλτικης .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αιωνία του η μνήμη!

Υπάρχει σε βίντεο ο μακαριστός από μια εκπομπή της ΕΡΤ (παραγωγή μάλλον Π. Μυλωνά) να ψάλλει. Τον είχε την Μ. Παρασκευή πρωί στην ΝΕΤ, την ώρα που ντυνόμουν για την εκκλησία. Κανένα 10 λεπτο ήταν συνολικά, αλλά εγώ πρόλαβα κι έγραψα μόνο από τη μέση και μετά, το "Την σήμερον μυστικώς". Μου είπαν πως τον είχε και το μεσημέρι, αλλά ήταν εκτός προγράμματος και δεν το ήξερα εγκαίρως για να το γράψω. Ανέβασα το video εδώ, στο ftp, και στο veoh εδώ και στο youtube για να είναι κατά τι πιο ορατό.
 
Last edited by a moderator:

Thangorodrim

Νέο μέλος
Πρὸς γνώσιν πάντων τῶν ἀναγνωστῶν, τοῦ παρόντος forum, ἡ ἐκδημία τοῦ Μακαριστοῦ Μητροπολίτου Πρώην Πατρῶν, κυροῦ Νικοδήμου Βαλληνδρᾶ, ἔλαβε χῶρα τὴν 2α ὤρα πρωινή τῆς Κυριακῆς ὑπερμεσοῦντος (16) μηνός Νοεμβρίου ἐνεστῶτος ἔτους, εὑρισκόμενος στὸ Νοσοκομεῖο Νίμιτς.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Μεταφέρω τις καταβασίες της Κυριακής του Θωμά από εδώ.

Στοιχειται αναμεσα στους μεγιστους Ψαλτες του εικοστου αιωνα ,δηλαδη τους Αρχοντες Ναυπλιωτη,Πριγγο,Στανιτσα! ! !

Δεν ξέρω για τον Στανίτσα αλλά με τέτοια ρυθμική αγωγή θα τις έψαλε κι ο Ιάκωβος. Εκπληκτική εκτέλεση...
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Στη Μουσική Πανδέκτη (1851) υπάρχει σειρά αργών αναβαθμών μία του Χουρμουζίου και μία του Μανουήλ. Αυτοί που ανεβάζω είναι του Μανουήλ (σελ.369)
 

Attachments

  • 03.Εν τω θλίβεσθαί με ηχ πλ α' Πα Αντίφωνα Κυριακών.mp3
    6 MB · Views: 228
Last edited by a moderator:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μια σελίδα από παλαιότερο βιβλίο μου.
Ε.Γ.
 

Attachments

  • Page 133 from Μουσικά χργφ. Άνδρου 2005.pdf
    193.7 KB · Views: 104

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολλές ὑποσχέσεις λάβαμε γιά ἀνέβασμα καταγεγραμμένων σοβαρῶν ἐκπομπῶν πού παίχτηκαν στήν τηλεόραση ἤ μεταδόθηκαν ἀπό τούς ἐκκλησιαστικούς Ρ/Σ τή Μ. Ἑβδομάδα, ἀλλά ἀκόμη τίποτε...!!!

Νά εἶσαι καλά «τσακαλάκι» (ἐκ τοῦ κατά Εὐθύμιον εὐαγγελίου).



Ακόμη τίποτε, ίσως και γιατί .. στη βράση κολλάει το σίδερο... Δηλαδή βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις συνέπειες της ενέργειας να απαγορευτούν οι δημοσιεύσεις καθ''ολη τη Μ. Εβδομάδα. Μη βιάζεσθε! Κοιτάξτε πέρυσι ( και σε ποιά ημερομηνία) τί ανέβαζε πρώτος και καλύτερος ο οτρηρός κυρ Βαγγέλης και όχι μόνο, και αντιληφθείτε την πενία σήμερα...

Σκέψεις ταπεινές ποιμενοπλήκτου ανδρός,

Εύγε στον συμποιμενόπληκτο Γιάννη!

''λόγω πιθανής παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων''
Δ.

''Ποιμενόπληκτος'' δι'ολίγον: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=29474&postcount=121

Συμποιμενόπληκτος χαυτός
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=4470
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και, μια που πήρα φόρα, ανεβάζω και Ύμνους Μ. Εβδομάδος με τον μακαριστό, από μια κασέτα που μου είχε δώσει ο κ. Μιλτιάδης Παππάς με πολύ καλό ήχο και κόψιμο. Αν ήταν ποτέ εμπορική, μπορείτε να την αποσύρετε.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και, μια που πήρα φόρα, ανεβάζω και Ύμνους Μ. Εβδομάδος με τον μακαριστό, από μια κασέτα που μου είχε δώσει ο κ. Μιλτιάδης Παππάς με πολύ καλό ήχο και κόψιμο. Αν ήταν ποτέ εμπορική, μπορείτε να την αποσύρετε.

Θερμότατες ευχαριστίες!
Είχε κυκλοφορηθεί και μια κασσέτα με τον μακαριστό να αποδίδει καταπληκτικότατα τα ιδιόμελα Μ. Τεσσαρακοστής του Ιακώβου. Όποιος την έχει, και μπορούσε να την ανεβάσει, θα έκανε μεγάλο καλό.


Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θερμότατες ευχαριστίες!
Είχε κυκλοφορηθεί και μια κασσέτα με τον μακαριστό να αποδίδει καταπληκτικότατα τα ιδιόμελα Μ. Τεσσαρακοστής του Ιακώβου. Όποιος την έχει, και μπορούσε να την ανεβάσει, θα έκανε μεγάλο καλό.


Δ.
Τα έχω, αλλά σίγουρα είχε κυκλοφορηθεί; Νομίζω πως είναι αυτά που ετοιμάζεται να εκδόσει ο Χατζηγιακουμής, οπότε δεν τα ανεβάζω με τίποτε! Είναι ήχος στουντιακός καθαρότατος, αλλά υπομονή! Αν εκδοθεί το CD και είναι άλλες εκτελέσεις, τα ανεβάζω κι αυτά.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, Κυριακῇ τρίτῃ ἀπὸ τοῦ Πάσχα, τὴν τῶν ἁγίων γυναικῶν Μυροφόρων ἑορτὴν ἑορτάζομεν· ἔτι δὲ μνείαν ποιούμεθα καὶ τοῦ ἐξ Ἀριμαθαίας Ἰωσήφ, ὅς ἦν μαθητὴς κεκρυμμένος· πρὸς δέ, καὶ τοῦ νυκτερινοῦ μαθητοῦ Νικοδήμου.​
Σάν σήμερα ἑόρταζε ὁ μακαριστός.
Νά ἔχουμε τήν εὐχή του καί νά ψάλλει καί στό «ὑπερουράνιον θυσιαστήριον»

Δύναμις Τρισαγίου Βαλάση.


 
Top