Πανήγυρις Αγίου Θωμά Αμπελοκήπων (2009)

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ηχογράφησα τον εσπερινό του Αγίου Θωμά Αμπελοκήπων και σας το προτείνω ανεξαρτήτως μουσικής σχολής, γιατί είναι απροσδόκητα ποιοτικό το ψάλσιμο και των δύο χορών.
Θα σας κάνει βέβαια εντύπωση που ο Βασιλικός, άγνωστο γιατί, σπάνια ακούγεται μόνος του. Αντί αυτού ακούγεται ο εξαίρετος δομέστιχός του (ή ακούγονται να συμψάλλουν), ο οποίος είναι πραγματική αποκάλυψη.
Το κεκραγάριο του Ιακώβου είναι θαυμάσιο, πολύ ελαφρώς διασκευασμένο, τα εσπέρια και το δοξαστικό πολύ κατανυκτικά. Παντού υπάρχει ρυθμός. Και οι εκφωνήσεις των ιερέων είναι κατανυκτικές, ενώ έκπληξη αποτελεί το εμμελέστατο δοξαστικό των αποστίχων. Στον κ. Πάτρα, που είναι και μέλος του φόρουμ, θερμά συγχαρητήρια! Αν μας βλέπει, μακάρι να μπορούσε να ανεβάσει το κείμενο του δοξαστικού.
Και του χρόνου! Καλή δεύτερη εβδομάδα.
 

Attachments

  • 1 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Ανοιξαντάρια.mp3
    16.6 MB · Views: 312
  • 2 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Κύριε εκέκραξα (Ιακώβου).mp3
    7.7 MB · Views: 250
  • 3 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Στιχηρά εσπέρια.mp3
    13.7 MB · Views: 205
  • 4 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Δοξαστικό εσπερίων.mp3
    6.1 MB · Views: 202
  • 5 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Αιτήσεις - Ιδιόμελο Λιτής.mp3
    12.7 MB · Views: 172
  • 6 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Απόστιχα.mp3
    4.5 MB · Views: 155
  • 7 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Δοξαστικό των αποστίχων.mp3
    5 MB · Views: 212
  • 8 ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ Απολυτίκια.mp3
    2.8 MB · Views: 159
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε Γιωργο Χριστος Ανεστη .
Αφου σε ευχαριστησω για τις ηχογραφησεις αυτες που ανεβασες , να υπενθυμισω σε οποιον ενδιαφερεται , οτι στην αποψινη μου εκπομπη εχω αποσπασματα απο την πανηγυρη του ναου το 2006 . Ιερουργει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος .
Και παλι Ευχαριστιες .
 
Στον κ. Πάτρα, που είναι και μέλος του φόρουμ, θερμά συγχαρητήρια! Αν μας βλέπει, μακάρι να μπορούσε να ανεβάσει το κείμενο του δοξαστικού.
Και του χρόνου! Καλή δεύτερη εβδομάδα.

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σ΄ όλους τους φίλους μέλη.Σας βλέπω και σας καμαρώνω όλους.Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Τα ιδιόμελα του εσπερινού, απόστιχο και Δοξαστικό είναι σύνθεση του φίλου Άρχοντα Δημήτρη Ιωαννίδη.Δυστυχώς δεν έχω μάθει ακόμη να ανεβάζω κείμενα κλπ. Όποιος θέλει ευχαρίστως να του το δώσω να το ανεβάσει.Χρόνια πολλά και υγεία σ όλο τον κόσμο.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ηχογράφησα τον εσπερινό του Αγίου Θωμά Αμπελοκήπων και σας το προτείνω ανεξαρτήτως μουσικής σχολής, γιατί είναι απροσδόκητα ποιοτικό το ψάλσιμο και των δύο χορών.
Θα σας κάνει βέβαια εντύπωση που ο Βασιλικός, άγνωστο γιατί, σπάνια ακούγεται μόνος του. Αντί αυτού ακούγεται ο εξαίρετος δομέστιχός του (ή ακούγονται να συμψάλλουν), ο οποίος είναι πραγματική αποκάλυψη.
Το κεκραγάριο του Ιακώβου είναι θαυμάσιο, πολύ ελαφρώς διασκευασμένο, τα εσπέρια και το δοξαστικό πολύ κατανυκτικά. Παντού υπάρχει ρυθμός. Και οι εκφωνήσεις των ιερέων είναι κατανυκτικές, ενώ έκπληξη αποτελεί το εμμελέστατο δοξαστικό των αποστίχων. Στον κ. Πάτρα, που είναι και μέλος του φόρουμ, θερμά συγχαρητήρια! Αν μας βλέπει, μακάρι να μπορούσε να ανεβάσει το κείμενο του δοξαστικού.
Και του χρόνου! Καλή δεύτερη εβδομάδα.

Αγαπητέ συνονόματε κ. Γιώργο,ευχαριστούμε πολύ για την ωραία ηχογράφηση,μήπως γνωρίζετε ποιός είναι ο δομέστιχος του κ. Βασιλικού(είναι μήπως ο Ζάρκος Γρηγόριος).Είχε έρθει κάποτε και έψαλε σε εσπερινό της Αγίας Παρασκευής σε εορτάζοντα Ναό,μου άρεσε.
Γιώργος Παλιούρας
 
Ναι συγγνώμη παιδιά θα σας το έλεγα τώρα ξεχάστηκα.Είναι ο Ζάρκος ο Γρηγόρης επίσης ήταν και ο Νταραβάνογλου ο Γρηγόρης απ τα δεξιά.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ. Πάτρα, Χριστός ανέστη.
Επειδή χάρηκα πολύ που σας είδα online, δεχτείτε δημόσια αυτό που θα ταίριαζε καλύτερα σε ΠΜ, δηλαδή τις θερμές ευχαριστίες και τα συγχαρητήρια για την θαυμάσια συγκρότηση του χορού σας και την όλη προετοιμασία της πανηγύρεως. Επειδή τελευταία γίνεται λόγος για χορωδιακό ψάλσιμο και τυχαίνει να ξέρω από πρώτο χέρι τον κόπο που απαιτεί... Άξιζε όμως όσο τίποτε άλλο. (Σας λέω χαρακτηριστικά ότι αυτά που επισύναψα τα ακούω συνέχεια από το πρωί σε σπίτι και αυτοκίνητο...)
Ο άγιος Θωμάς βοήθειά σας! Και του χρόνου...

ΥΓ Σχολίαζα σε κάποιον ότι τα μέλη έχουν έντονο πατριαρχικό χρώμα, τώρα μας λέτε ότι είναι του άρχοντα...Είναι από βιβλίο του άρχοντα ή γράφτηκαν επί τούτω για σας;
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κ. Πάτρα συγχαρητήρια!

Τυχαία άνοιξα το ραδιόφωνο, και ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ αυτό που άκουσα

(απόστιχα και δοξαστικό)
 
κ. Πάτρα, Χριστός ανέστη.
Επειδή χάρηκα πολύ που σας είδα online, δεχτείτε δημόσια αυτό που θα ταίριαζε καλύτερα σε ΠΜ, δηλαδή τις θερμές ευχαριστίες και τα συγχαρητήρια για την θαυμάσια συγκρότηση του χορού σας και την όλη προετοιμασία της πανηγύρεως. Επειδή τελευταία γίνεται λόγος για χορωδιακό ψάλσιμο και τυχαίνει να ξέρω από πρώτο χέρι τον κόπο που απαιτεί... Άξιζε όμως όσο τίποτε άλλο. (Σας λέω χαρακτηριστικά ότι αυτά που επισύναψα τα ακούω συνέχεια από το πρωί σε σπίτι και αυτοκίνητο...)
Ο άγιος Θωμάς βοήθειά σας! Και του χρόνου...

ΥΓ Σχολίαζα σε κάποιον ότι τα μέλη έχουν έντονο πατριαρχικό χρώμα, τώρα μας λέτε ότι είναι του άρχοντα...Είναι από βιβλίο του άρχοντα ή γράφτηκαν επί τούτω για σας;

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους για τα καλά σας λόγια.Έχουν γραφεί γιά μένα.Είναι σε χειρόγραφα.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητηρια πολλα δασκαλε κ του χρονου να σας ακουσουμε με το καλο.
Κυριοι ημουν κ γω στο πανηγυρι κ στον εσπερινο κ στην Λειτουργια απο το δεξι αναλογιο που ηταν ο κ.Βασιλικος μαζι με τον Ζαρκο Γρηγοριο κ τον Νταραβανογλου Γρηγοριο.
Το αριστερο αναλογιο κοσμουσε με την παρουσια του εκτος του δασκαλου .κ.Πατρα κ ο Παυλος Φορτωμας.Πραγματι ηταν ολοι εξαιρετικοι.Αμεσως μετα τον εσπερινο μας πηρε ο κ.Βασιλικος με τον κ.Πατρα κ μας κανανε το τραπεζι.Εκει να δειτε τον κ.Πατρα να τραγουδαει χαζεψαμε ολοι μας.Ηταν κ αλλα μελη του Φορουμ στο τραπεζι οπως ο Παναγιωτης Κουβελος με τον αδερφο του που ανεβαζουν ζωντανες ηχογραφησεις κατα διαστηματα.Βγηκαμε κ φωτογραφιες μαζι με τον κ.Βασιλικο κ τον κ.Πατρα.
Δασκαλε σε ευχαριστουμε πολυ για την φιλοξενια αυτη κ για το κερασμα που μας εκανες,δεν θα το ξεχασουμε ποτε μας.Του χρονου να σας ξανακουσουμε.
Ο φιλος σας απο Ριζομυλο Βολου Αποστολος Θεοχαρης.
Ειλικρινα κ.Πετρο (δασκαλε) σε ευχαριστουμε για οσα μας χαρισες το διημερο μαζι κ με τον κ.Βασιλικο.Ο Θεος να σας εχει καλα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χριστός Ανέστη! Μιας και ήσασταν στο αναλόγι πείτε μας γιατί δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ο Βασιλικός; Είχε κάποιο πρόβλημα ή ήταν τοποθέτηση των μικροφώνων; Ευχαριστώ.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Χριστός Ανέστη! Μιας και ήσασταν στο αναλόγι πείτε μας γιατί δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ο Βασιλικός; Είχε κάποιο πρόβλημα ή ήταν τοποθέτηση των μικροφώνων; Ευχαριστώ.
Τί κουτσομπόλης που είσαι!:p:p
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Κατα την γνωμη μου δεν ηταν κ πολυ καλη η ακουστικη σε σχεση με αλλες χρονιες που εχω παει κ μαλιστα μετα το ειπα κ στον κ.Βασιλικο κ στον κ.Πατρα.
Ητανε αρκετα χαμηλωμενη η ενταση των μικροφωνων κ δεν ειχε καθολου πριμα.Μας ειπε κ ο κ.Βασιλικος κ ο κ.Πατρας πως θα περαστει καινουρια ακουστικη.Ευχαριστω.Aληθως Ανεστη ο Κυριος φιλε Γιωργο.
 
Last edited:

theofanis

Νέο μέλος
Δεν συνηθίζω να γράφω σε φόρουμ, όμως αυτό που άκουσα από την συγκεκριμένη ηχογράφηση με άφησε άναυδο! Μακάρι να μπορούσαμε να παραβρεθούμε και εμείς από την επαρχία σε τέτειες πανηγύρεις...

Θυμήθηκα τα φοιτητικά μου χρόνια στους Αμπελόκηπους, κάθε Κυριακή από τις 7 στον Άγιο Θωμά να ακούσω Βασιλικό - Πάτρα.

Απ ότι φαίνεται ο πατριώτης μου Ζάρκος εξελίσσεται σε ψαλτικό φαινόμενο φωνητικά και εκφραστικα...

Συγχαρητήρια σε όλους τους παρεβρισκόμενους... Χριστός Ανέστη
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αριστες φωνές ωραία μικρόφωνα ωραία παρέα και στα δύο αναλόγια με σημαντικούς επισκέπτες αλλά ψαλτική σχεδόν ανύπαρκτη.Παρόλα αυτά η μουσική μας είναι τόσο ωραία που ακόμα και όταν τα μέλη εκτελούνται έστω και συμβατικά είναι όμορφη.Αν με βρίσκετε υπερβολικό κάποιοι απο σας μην δίνετε σημασία, εγώ είμαι ένας πολύ χάλια ψάλτης μιας επαρχιακής πόλης που όμως έχω μερικά ακούσματα απο την παλιά ψαλτική και αυτήν αναπολώ όπως αναπολώ και τα χρόνια που νέος ήθελα να μοιάσω στον Βασιλικό.Α ρε νάσαν τα νειάτα δυό φορές και πάντα γειά
 

π Προκόπιος

Νέο μέλος
Αγαπητε Γιωργο Χριστος Ανεστη .
Αφου σε ευχαριστησω για τις ηχογραφησεις αυτες που ανεβασες , να υπενθυμισω σε οποιον ενδιαφερεται , οτι στην αποψινη μου εκπομπη εχω αποσπασματα απο την πανηγυρη του ναου το 2006 . Ιερουργει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος .
Και παλι Ευχαριστιες .

θα θελα τουτο το βιντεο αδελφε.πατερ προκοπιος
 

π Προκόπιος

Νέο μέλος
Στον κ. Πάτρα, που είναι και μέλος του φόρουμ, θερμά συγχαρητήρια! Αν μας βλέπει, μακάρι να μπορούσε να ανεβάσει το κείμενο του δοξαστικού.
Και του χρόνου! Καλή δεύτερη εβδομάδα.

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σ΄ όλους τους φίλους μέλη.Σας βλέπω και σας καμαρώνω όλους.Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Τα ιδιόμελα του εσπερινού, απόστιχο και Δοξαστικό είναι σύνθεση του φίλου Άρχοντα Δημήτρη Ιωαννίδη.Δυστυχώς δεν έχω μάθει ακόμη να ανεβάζω κείμενα κλπ. Όποιος θέλει ευχαρίστως να του το δώσω να το ανεβάσει.Χρόνια πολλά και υγεία σ όλο τον κόσμο.

κ.Πατρα σασ συγχαιρω .π.Προκοπιος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
θα θελα τουτο το βιντεο αδελφε.πατερ προκοπιος
Πάτερ, πρώτα απ' όλα να σας υπενθυμήσω πως ο κ. Βαγγέλης είναι λίγο δύσκολο να σας απαντήσει διότι δεν βρίσκεται πλέον ανάμεσά μας (πρβλ. εδώ) και δεύτερον πως η εκπομπή του ήταν ραδιοφωνική (πρβλ. εδώ). Η εκπομπή που ζητάτε έχει ήδη ανεβεί εδώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Για δεύτερη χρονιά θέλω να σας θυμίσω (αλλά και να υποδείξω στους νέους φίλους) αυτόν τον εσπερινό του αγίου Θωμά, που ήταν κατά τη γνώμη μου κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα (το θυμάμαι με πολύ ζωντάνια ακόμα). Τα μέλη είναι συνθέσεις του άρχοντος Δ. Ιωαννίδη.

Χριστός Ανέστη!
 
Top