Μαθαίνοντας Ψαλτική μετά τα 30

Panicos

Panicos
Πόσο εύκολο είναι να γίνει κανείς Ψαλτης σε ηλικία 32 χρονών? Εχω ακούσει
ότι είναι καλύτερα να ξεκινάς από μικρός.
Πως μαθαίνεις γρήγορα Βυζαντινή μουσική?
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αγαπητέ "Πανικέ" (ωραίο θα ήταν να μάθουμε και το όνομά σου)

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σε συμβουλεύσω για αυτό το θέμα καθ' ότι είμαι νέος στην ηλικία (21 ετών), αλλά παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω βασισμένος σε όσα οι δάσκαλοί μου μου έχουν πει. Πρώτον, κάθε ηλικία είναι κατάλληλη να μάθει κανείς βυζαντινἠ μουσική αν έχει ένα ελάχιστο τουλάχιστον ταλέντο και αρκετή θέληση. Φυσικά, όποιος αρχίζει από μικρός, του μένουν πιο εύκολα τα ακούσματα από ενα μεγαλύτερο, αλλά όποιος αγαπάει τη μουσική και μεγάλος να είναι δε θα ξεκολλήσει από την τέχνη αυτή. Ακόμα και άνθρωποι 40, 50 και 60 ετών αρχίζουν Βυζ. μουσική και γίνονται και πολύ καλοί ψάλτες. Η δεύτερη ερώτησή σου είναι νομίζω λανθασμένη στη βάση της. Θέλεις απλώς να μάθεις εμπειρικά τη μουσική και να αντεπεξέρχεσαι στις απαιτήσεις ενός αναλογίου ενός χωριού ή να βοηθάς σε μια ενορία της πόλης; Ίσως να μη σου πάρει πολύ καιρό (ανάλογα βέβαια με τις ικανότητες και το "αυτί" σου). Αν όμως θες να εμβαθύνεις στη μουσική και στη θεωρία της και να είσαι ένας άρτιος ψάλτης που θα ανταποκριθεί σε κάθε περίπτωση, πρέπει να μελετήσεις πολύ και είναι μάλλον μια διαδικασία που διαρκεί όσο και η ζωή σου! Ελπίζω να επιθυμείς το δεύτερο. Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πόσο εύκολο είναι να γίνει κανείς Ψαλτης σε ηλικία 32 χρονών? Εχω ακούσει
ότι είναι καλύτερα να ξεκινάς από μικρός.
Πως μαθαίνεις γρήγορα Βυζαντινή μουσική?

Οπως λεει και ο Βασιλης στο σλογκαν που χρησιμοποιει ''θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας...θέλει καλόν σωφρονισμόν και φόβον του Κυρίου...'' .
Βεβαια ολα εξαρτωνται απο την ορεξη , την διαθεση και την αντιληψη που εχεις και βεβαι απο το τι ''αυτι'' διαθετεις .
Οι αγγλοι λενε : '' Οπου υπαρχει ενα θελω , υπαρχει παντα ενας τροπος '' .
Και βεβαια συμφωνω και με τον κ. Γαλανη .
 

Panicos

Panicos
Αγαπητέ "Πανικέ" (ωραίο θα ήταν να μάθουμε και το όνομά σου)

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σε συμβουλεύσω για αυτό το θέμα καθ' ότι είμαι νέος στην ηλικία (21 ετών), αλλά παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω βασισμένος σε όσα οι δάσκαλοί μου μου έχουν πει. Πρώτον, κάθε ηλικία είναι κατάλληλη να μάθει κανείς βυζαντινἠ μουσική αν έχει ένα ελάχιστο τουλάχιστον ταλέντο και αρκετή θέληση. Φυσικά, όποιος αρχίζει από μικρός, του μένουν πιο εύκολα τα ακούσματα από ενα μεγαλύτερο, αλλά όποιος αγαπάει τη μουσική και μεγάλος να είναι δε θα ξεκολλήσει από την τέχνη αυτή. Ακόμα και άνθρωποι 40, 50 και 60 ετών αρχίζουν Βυζ. μουσική και γίνονται και πολύ καλοί ψάλτες. Η δεύτερη ερώτησή σου είναι νομίζω λανθασμένη στη βάση της. Θέλεις απλώς να μάθεις εμπειρικά τη μουσική και να αντεπεξέρχεσαι στις απαιτήσεις ενός αναλογίου ενός χωριού ή να βοηθάς σε μια ενορία της πόλης; Ίσως να μη σου πάρει πολύ καιρό (ανάλογα βέβαια με τις ικανότητες και το "αυτί" σου). Αν όμως θες να εμβαθύνεις στη μουσική και στη θεωρία της και να είσαι ένας άρτιος ψάλτης που θα ανταποκριθεί σε κάθε περίπτωση, πρέπει να μελετήσεις πολύ και είναι μάλλον μια διαδικασία που διαρκεί όσο και η ζωή σου! Ελπίζω να επιθυμείς το δεύτερο. Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Φίλε Γαλάνη το όνομα μου είναι Παναγιώτης Παπαγεωργίου και είμαι σχεδό 36 χρονών. Βυζαντινή μουσική ξεκίνησα πριν 3 χρόνια. Δεν είχα καμία σχεση με μουσική παλία, ούτε ημουν στην χορωδία του σχολείου. Εβγαινα στον ψαλτήρι και διαβαζα τον προιμοιακό ,φως ιλαρόν , και σιγά σιγά εμαθα λίγο πρακτικά και ψάλλω, στην συνεχεια πήγα σε δάσκαλο της Μητροπολης και του είπα να μου μάθει ένα Αξιον Εστί και ένα Χερουβικό για να μπορώ να βοηθώ τον ιερέα τις καθημερινές. Ο δάσκαλος δεν δέχτηκε και μου είπε να ξεκινήσω μαθήματα ή να φύγω. Από τότε κάνω μαθήματα μια φορά την βδομάδα τώρα είμαστε στο Αναστασιματάριο της Ζωής πλ'α τα αργά.

Μου αρέσει πολύ η Βυζαντινή μουσική και ακούω συνεχεια δεν ξέρω αν μου έγινε πάθος ελπίζω να τα καταφέρω με την βοήθεια του Θεού.
Παντος σε ευχαριστώ για τις συμβουλές
 

Panicos

Panicos
Οπως λεει και ο Βασιλης στο σλογκαν που χρησιμοποιει ''θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας...θέλει καλόν σωφρονισμόν και φόβον του Κυρίου...'' .
Βεβαια ολα εξαρτωνται απο την ορεξη , την διαθεση και την αντιληψη που εχεις και βεβαι απο το τι ''αυτι'' διαθετεις .
Οι αγγλοι λενε : '' Οπου υπαρχει ενα θελω , υπαρχει παντα ενας τροπος '' .
Και βεβαια συμφωνω και με τον κ. Γαλανη .


Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες. Αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή να ακούσω και θα βοηθηθώ παρακαλώ ενημερώστε με ευχαριστώ.

Ακουσα ότι είναι καλά να σταματήσεις τα ακούσματα από όπου δίποτε παρά μόνο από το δάσκαλο είναι σωστό αυτό? Εγώ δεν το βρίσκω σωστό.
 

Panicos

Panicos
Αγαπητέ "Πανικέ" (ωραίο θα ήταν να μάθουμε και το όνομά σου)

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σε συμβουλεύσω για αυτό το θέμα καθ' ότι είμαι νέος στην ηλικία (21 ετών), αλλά παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω βασισμένος σε όσα οι δάσκαλοί μου μου έχουν πει. Πρώτον, κάθε ηλικία είναι κατάλληλη να μάθει κανείς βυζαντινἠ μουσική αν έχει ένα ελάχιστο τουλάχιστον ταλέντο και αρκετή θέληση. Φυσικά, όποιος αρχίζει από μικρός, του μένουν πιο εύκολα τα ακούσματα από ενα μεγαλύτερο, αλλά όποιος αγαπάει τη μουσική και μεγάλος να είναι δε θα ξεκολλήσει από την τέχνη αυτή. Ακόμα και άνθρωποι 40, 50 και 60 ετών αρχίζουν Βυζ. μουσική και γίνονται και πολύ καλοί ψάλτες. Η δεύτερη ερώτησή σου είναι νομίζω λανθασμένη στη βάση της. Θέλεις απλώς να μάθεις εμπειρικά τη μουσική και να αντεπεξέρχεσαι στις απαιτήσεις ενός αναλογίου ενός χωριού ή να βοηθάς σε μια ενορία της πόλης; Ίσως να μη σου πάρει πολύ καιρό (ανάλογα βέβαια με τις ικανότητες και το "αυτί" σου). Αν όμως θες να εμβαθύνεις στη μουσική και στη θεωρία της και να είσαι ένας άρτιος ψάλτης που θα ανταποκριθεί σε κάθε περίπτωση, πρέπει να μελετήσεις πολύ και είναι μάλλον μια διαδικασία που διαρκεί όσο και η ζωή σου! Ελπίζω να επιθυμείς το δεύτερο. Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Φίλε Γαλάνη το όνομα μου είναι Παναγιώτης Παπαγεωργίου και είμαι σχεδό 36 χρονών. Βυζαντινή μουσική ξεκίνησα πριν 3 χρόνια. Δεν είχα καμία σχεση με μουσική παλία, ούτε ημουν στην χορωδία του σχολείου. Εβγαινα στον ψαλτήρι και διαβαζα τον προιμοιακό ,φως ιλαρόν , και σιγά σιγά εμαθα λίγο πρακτικά και ψάλλω, στην συνεχεια πήγα σε δάσκαλο της Μητροπολης και του είπα να μου μάθει ένα Αξιον Εστί και ένα Χερουβικό για να μπορώ να βοηθώ τον ιερέα τις καθημερινές. Ο δάσκαλος δεν δέχτηκε και μου είπε να ξεκινήσω μαθήματα ή να φύγω. Από τότε κάνω μαθήματα μια φορά την βδομάδα τώρα είμαστε στο Αναστασιματάριο της Ζωής πλ'α τα αργά.

Μου αρέσει πολύ η Βυζαντινή μουσική και ακούω συνεχεια δεν ξέρω αν μου έγινε πάθος ελπίζω να τα καταφέρω με την βοήθεια του Θεού.
Παντος σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ακουσα ότι είναι καλά να σταματήσεις τα ακούσματα από όπου δίποτε παρά μόνο από το δάσκαλο είναι σωστό αυτό? Εγώ δεν το βρίσκω σωστό.

Αυτό που με ρωτάς είναι δύσκολο να σου απαντήσω. Αν θες πάντως την άποψή μου, πιστεύω ο ψάλτης πρέπει να έχει πολλά ακούσματα από τα οποία θα πάρει στοιχεία και να μην κολλάει σε ένα ψάλτη (φυσικά ο πρώτος που ο μαθητής μιμείται είναι ο δάσκαλός του και πρέπει στην αρχή να τον μιμείται για να μάθει). Δεδομένου λοιπόν ότι σου αρέσει και ο δάσκαλός σου θα αποκτήσεις στοιχεία από το ύφος του αλλά θα πάρεις και από άλλους ψάλτες που θα ακούσεις είτε στην εκκλησία είτε σε κάποια κασέτα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Δειυκρίνησα τον τίτλο αυτής της συζήτησης (ήταν "ψάλτης") και σας παρακαλώ όταν ανοίγετε καινούργιες συζητήσεις να δίνετε όσο πιό συγκεκριμένο τίτλο μπορείτε ώστε κάποιος να καταλαβαίνει από τον τίτλο τί να περιμένει από τη συζήτηση.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Πόσο εύκολο είναι να γίνει κανείς Ψαλτης σε ηλικία 32 χρονών? Εχω ακούσει
ότι είναι καλύτερα να ξεκινάς από μικρός.
Πως μαθαίνεις γρήγορα Βυζαντινή μουσική?

Φίλε Παναγιώτη, σήμερα όλα γίνονται. Ακόμα και ο σπανός, βγάζει γένια. Αυτό όμως που χρειάζεται, είναι να στρωθείς εσύ κάτω, να βρείς έναν καλό Δάσκαλο με υπομονή και ζήλο γι' αυτό που κάνει και να μάθεις. Θα πρέπει όμως πρώτα, να το αποφασίσεις ειλικρινά γιατί εάν πράγματι θέλεις να μάθεις, δεν θα βρείς τον δρόμο στρωμένο με λουλούδια. Κουράγιο.
 

Melodos

Νέο Μέλος
Και εγώ νομίζω ότι δεν είναι αργά ποτέ, μέχρι ένα όριο, έτσι;
Ένας γνωστός μου έμαθε μετά τα 45 περίπου και ξέρει πολύ καλά
 

Panicos

Panicos
Ευχαριστώ πολύ κ Δημήτρη για το θάρρος που μου δίνεις, συνεχίζω ακόμα τα μαθήματα
σχεδόν τελειωνω το Αναστασιματάριο. Με βοηθάει πολύ το φορουμ του κυρίου Λιναρδάκη, πολλά ευχαριστώ και καλή συνέχεια σας παρακολουθώ σχεδόν κάθε μέρα.
 
Σαφως και ειναι προτιμοτερο η διδασκαλια να ξεκινα στην παιδικη ηλικια (η ικανοτητα του ανθρωπου να δεχεται νεα γνωση και να βελτιωνει τις δεξιοτητες του ειναι σιγουρα μεγαλυτερη). Παρολα αυτα, η εκμαθηση βυζαντινης μουσικης απαιτει και το θειο χαρισμα, το ταλεντο. Καποιος που το εχει - εστω κρυφο - θα προοδευσει εστω και αν ξεκινησει συστηματικη εκμαθηση σε μεγαλη ηλικια (απαραιτητη προϋποθεση η σκληρη προσπαθεια και η επιλογη σωστου δασκαλου).
 

Toniiskorg

Νέο μέλος
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
Παιδια καλησπερα!!!Ονομαζωμαι Αντωνης κεσογλου.Ειμαι αρμονιστας μουσικος απο τα 14 μου.αυτη τη στιγμη ειμαι 31 ετων.Εχω δοξασει τον κυριο στο παρελθον μεσα απο την ευρωπαικη μουσικη σε κατηχητικα συναθρησεις κ.τ.λ. μου αρεσει αυτο παρα πολυ και πιστευω οτι ειναι χαρισμα..
Ασχωλουμε με την βυζαντινη 2 μηνες .επιασατο (μικροβιο) Ας το πουμε ετσι της συγκεκριμενης μουσικης ανεξαρτητα απο χρηματα κ.τ.λ.κανω μαθηματα εδω στην ενορια της περιοχης ου τον αγ.δημητριο πετρουπολης.ο δασκαλος μου ειναι 22 χρονων πολυ καλος στο ειδος του.προσφατα εμαθα οτι στην ζωοδοχου πηγη κανουν μαθηματα δωρεαν και δινουν και πτυχιο.με ενδιαφερει παρα πολυ αυτο απο σεπτεβριο.Η γνωμη μου στο θεμα ειναι , (γιατι καποιος ψαλτης πριν ενα μηνα περιπου μου λεει δεν θα μπορεσω να μαθω σε αυτη την ηλικια..) οτι αυτο ειναι λαθος!!!
εχω δει ανθρωπους 60 χρονων να μαθαινουν μουσικη και οχι απλα πρακτικα.
βεβαια ειμαι σε μια φαση οπου ανα πασα στιγμη και ωρα συγκρινω την ευρωπαικη με την βυζαντινη και αυτο με βοηθαει.
ομως πιστευω οπως ειπα και παραπανω οτι το να παρεις μια τετοια αποφαση να γινεις ψαλτης δεν ειναι τυχαιο..και σιγουρα θα υπαρξει και στυριξη....
 

tb---

τσοπάνης
Χριστός Ανέστη~

Πολύ όμορφα τα όσα γράφετε. Μια παρατήρηση μόνον, το ότι κάποιος ξέρει Βυζαντινή Μουσική ( όπως και ότι συνεπάγεται αυτό ) δεν σημαίνει ότι είναι και ψάλτης.

Καλή επιτυχία στο Κοργκ ~
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
Παιδια καλησπερα!!!Ονομαζωμαι Αντωνης κεσογλου.Ειμαι αρμονιστας μουσικος απο τα 14 μου.αυτη τη στιγμη ειμαι 31 ετων.Εχω δοξασει τον κυριο στο παρελθον μεσα απο την ευρωπαικη μουσικη σε κατηχητικα συναθρησεις κ.τ.λ. μου αρεσει αυτο παρα πολυ και πιστευω οτι ειναι χαρισμα..
Ασχωλουμε με την βυζαντινη 2 μηνες .επιασατο (μικροβιο) Ας το πουμε ετσι της συγκεκριμενης μουσικης ανεξαρτητα απο χρηματα κ.τ.λ.κανω μαθηματα εδω στην ενορια της περιοχης ου τον αγ.δημητριο πετρουπολης.ο δασκαλος μου ειναι 22 χρονων πολυ καλος στο ειδος του.προσφατα εμαθα οτι στην ζωοδοχου πηγη κανουν μαθηματα δωρεαν και δινουν και πτυχιο.με ενδιαφερει παρα πολυ αυτο απο σεπτεβριο.Η γνωμη μου στο θεμα ειναι , (γιατι καποιος ψαλτης πριν ενα μηνα περιπου μου λεει δεν θα μπορεσω να μαθω σε αυτη την ηλικια..) οτι αυτο ειναι λαθος!!!
εχω δει ανθρωπους 60 χρονων να μαθαινουν μουσικη και οχι απλα πρακτικα.
βεβαια ειμαι σε μια φαση οπου ανα πασα στιγμη και ωρα συγκρινω την ευρωπαικη με την βυζαντινη και αυτο με βοηθαει.
ομως πιστευω οπως ειπα και παραπανω οτι το να παρεις μια τετοια αποφαση να γινεις ψαλτης δεν ειναι τυχαιο..και σιγουρα θα υπαρξει και στυριξη....

Αγαπητε Αντωνη
Χριστος Ανεστη και Καλως Ορισες στο φορουμ .
Συγχαρητηρια για την αποφαση σου να μαθεις Β.Μ. κατι που θα σε βοηθησει και στην δουλεια σου ως μουσικου . Η ηλικια των 31 ετων που εισαι , δεν ειναι
απαγορευτικη για να μαθεις Β.Μ. , εξ αλλου καπου θα σε βοηθησει οτι ξερεις ευρωπαϊκη αν και αλλη η μια μουσικη και αλλη η αλλη . Προσεξε ομως . Να ξεκαθαρισεις τι θελεις . Θελεις απλως να μαθεις Β.Μ. (την θεωρια της) ή θελεις να γεινεις και ψαλτης . Χωρις το ενα να αναιρει το αλλο , δεν ειναι το ιδιο πραγμα . Αλλο θεωρια και αλλο πραξη . Για να μαθεις την θεωρια , θελεις
ενα καλο δασκαλο (λες οτι τον εχεις) . Για να γεινεις ψαλτης , πρεπει να εχεις συνεχη παρουσια σε αναλογιο (οπου ψαλλει καλος ψαλτης) στις διαφορες ακολουθιες (οχι μονο Κυριακη πρωϊ) και μαλιστα απο την αρχη της ακολουθιας . Να παρακολουθεις και να ακους . Βεβαια θελει τον χρονο του αυτο το πραγμα . Ξεκινας με καποια καθυστερησει , αλλα παλι προλαβαινεις .
Υπομονη και επιμονη χρειαζεται .
Καλο ειναι να πηγαινεις στο αναλογιο οπου ψαλλει ο δασκαλος σου . Γραφεις οτι ο δασκαλος σου ειναι 22 ετων , πολυ καλος στο ειδος του . Δεν ξεκαθαριζεις ομως που ειναι καλος . Στην διδασκαλια (θεωρια) ή πανω στο αναλογιο (πραξη) ή και στα δυο ; Αν εχεις ζωντανες ηχογραφησεις του , ανεβασε κατι να τον ακουσωμαι .
Θα σου προτεινα να ακους συχνα , παλαιους ψαλτες (Πατριαρχικους , Αγιορειτες , Θεσσαλονικεις κλπ κλπ) , να γεμισει το αυτι σου απο ψαλτικα ακουσματα . Δοξα τω Θεω , στο φορουμ υπαρχουν εκατονταδες τετοια ακουσματα . Και ακουγωντας , σιγα-σιγα , μαθαινωντας και καλη θεωρια , θα διαμορφωσεις αποψη ποιο ''στυλ'' ψαλσιματος σου αρεσει , ποιο σου ταιριαζει .
Και μην ξεχνας αλλο ευρωπαϊκη και αλλο Βυζαντινη Μουσικη .
Εν κατακλειδι : Μελετη των μαθηματων (θεωρια) , συνεχη παρουσια σε αναλογιο (πραξη) και να ακους , να ακους , να ακους .
Καλη συνεχεια .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χριστός ανέστη! Πολύ κατατοπιστικές οι οδηγίες σας κ. Λιναρδάκη και πολύ έχουν να ωφεληθούν όσοι νέοι ψάλτες τις ακολουθήσουν.

Να προσθέσω κι εγώ μια άποψη που άκουσα από τον άρχοντα Β. Κατσιφή σε κατ' ιδίαν συζήτηση: το μεγάλο πρόβλημα της βυζαντινής μουσικής σήμερα, παρά την επιφανειακή άνθηση, είναι ένα: ότι δεν υπάρχουν ωδεία αποκλειστικά για βυζαντινή μουσική. Διδάσκεσαι τη βυζαντινή μουσική πάντα σε συνδυασμό με κάτι άλλο κι αυτό το άλλο αλλοιώνει αυτό που διδάσκεσαι.
Δε λέω περισσότερα, γιατί είναι εκτός τόπου και χρόνου. Πάντως η συνταγή των πολλών και σωστών ακουσμάτων - και θα πρόσθετα συστηματικών - είναι νομίζω η πλέον επιτυχημένη.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Να προσθέσω κι εγώ μια άποψη που άκουσα από τον άρχοντα Β. Κατσιφή σε κατ' ιδίαν συζήτηση: το μεγάλο πρόβλημα της βυζαντινής μουσικής σήμερα, παρά την επιφανειακή άνθηση, είναι ένα: ότι δεν υπάρχουν ωδεία αποκλειστικά για βυζαντινή μουσική. Διδάσκεσαι τη βυζαντινή μουσική πάντα σε συνδυασμό με κάτι άλλο κι αυτό το άλλο αλλοιώνει αυτό που διδάσκεσαι.

Δε γνωρίζω μαθητές του κ. Κατσιφή για να επιβεβαιώσω αν πράγματι τα ακούσματά τους είναι αλλοιωμένα όπως αναφέρει, αλλά γενικά το γεγονός ότι στον ίδιο χώρο διδάσκεται πιάνο, δε σημαίνει ότι είσαι αναγκασμένος να γίνεις πιανίστας για να μάθεις Βυζαντινή Μουσική. Επιπλέον, υπάρχουν και σχολές που ασχολούνται αποκλειστικά με τη Βυζαντινή Μουσική, όπως η σχολή της Ζωοδόχου Πηγής Ακαδημίας και οι σχολές μητροπόλεων στην επαρχία...
 

Toniiskorg

Νέο μέλος
Παιδια καλως σας βρηκα και σαςευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας !!!:)
Να ειστε παντα καλα!!!
 
Top